W przeddzień 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła gościła w murach jak zwykle otwartego na współpracę ze szkołą Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Odbył się tam koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Motywem przewodnim była rola Ignacego Jana Paderewskiego na drodze do wolności naszej ojczyzny. Zainteresowanie uroczystością przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, grono słuchaczy było tak liczne, że najmłodsi słuchacze siedzieli na podłodze (!). Koncert utrzymany był w duchu patriotycznym - usłyszeliśmy muzykę polskich kompozytorów oraz tą związaną z polską tematyką. Wykonawcami tego pięknego wydarzenia byli: 
 • Zespół akordeonowy w składzie: Jakub Krajewski, Kacper Moczyński, Wojciech Ficner, Ryszard Żmijowski, który wykonał walc "Łyżwiarze" oraz Taniec węgierski nr 5 g-moll Johannesa Brahmsa,
 • Malwina Holobowicz, która zaśpiewała pieśń "Życzenie" Fryderyka Chopina (akompaniowała Lucyna Jędrzejewska),
 • Aleksander Aksentowicz trębacz z klasy Pawła Literskiego wykonał Juliena Porreta - Concertino nr 1 (akompaniowała Alicja Aksentowicz),
 • Aleksandra Kaczmarek skrzypaczka z klasy Beaty Gołemberskiej wykonała Adama Wrońskiego - Mazurek "Moje marzenia",
 • Filip Maciak z klasy fortepianu Zdzisławy Gothszalk wykonał Wojciecha Kilara - Polonez z filmu „Pan Tadeusz”,
 • Natanel Stawnicki z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego wykonał Fryderyk Chopin - Nokturn op. 9 nr 2 (akompaniowała Lucyna Jędrzejewska),
 • Anastasiia Karabut z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej wykonała Fryderyka Chopina - Polonez młodzieńczy g-moll,
 • Helena Kiraga wiolonczelistka z klasy Danuty Bylicy zagrała Roberta Schumana - Marzenie (akompaniowała Joanna Kalbarczyk),
 • Anastazja Alichanowska pianistka z klasy Alicji Aksentowicz zagrała Fryderyka Chopina - Kontredans Ges-dur,
 • Feliks Kiraga trębacz z klasy Pawła Literskiego wykonał Karola Kurpińskiego - Cavatinę,
 • Patryk Maciak pianista z klasy Zdzisławy Gothszalk zagrał Fryderyka Chopina - Etiudę c-moll op. 10 nr 12 ("Rewolucyjną"),
 • Alicja Jastrzębska oraz Wojciech Ficner, którzy prowadzili ten koncert.
Było nam niezmiernie miło, że na koncercie pojawili się również zaproszeni goście: Prezydent Nowej Soli Jacek Milewski (bardzo dziękujemy za ciepły wpis na FB), Beata Kulczycka - Naczelnik Wydziału Programowania i Promocji oraz radna sejmiku województwa lubuskiego, Andrzej Petreczko - Przewodniczący Rady Miasta, Tomasz Andrzejewski - dyrektor Muzeum, Krzysztof Piotrowiak - dyrektor Nowosolskiego Domu Kultury.
Na zakończenie koncertu dzieci otrzymały pamiątkowe Solusie z ważnym przesłaniem: "Jestem największy na świecie i życzę Ci Przyjacielu, żebyś także był Wielki i zawsze dążył do celu - Soluś". Mamy nadzieję, że ta "Solusiowa" maksyma będzie towarzyszyła naszym uczniom w ich dalszej drodze artystycznej. Solusie zostały wręczone przez Prezydenta Jacka Milewskiego oraz Beatę Kulczycką i Andrzeja Petreczko.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego wspaniałego wydarzenia: dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie i realizację koncertu (zwłaszcza akompaniatorkom!!!), oraz Tomaszowi Andrzejewskiemu - dyrektorowi Muzeum Miejskiego. Szczególne podziękowania za wszelkie wsparcie, w tym finansowe kierujemy do dyrektora naszej szkoły Jerzego Szyndera oraz sekretarza szkoły Marka Szyndera.
 
Anna Zatwarnicka
Paweł Literski