W sobotę (6 listopada 2021 r.) odbyło się w naszej szkole spotkanie z psychologiem. Naszym gościem była p. Agnieszka Olszańska – młoda psycholog z wielkim doświadczeniem zawodowym, a także flecistka.

Zaprosiliśmy ją z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, dlatego oferta zajęć była skierowana przede wszystkim do młodzieży. Nasi uczniowie mieli możliwość zapisania się na indywidualną rozmowę, a także wzięcia udziału w warsztatach dla klas IV-VI. Zajęcia nosiły tytuł „Każdy w nas ma w sobie MOC: muzykę, odwagę i czułość”. Był to nietuzinkowy warsztat o komunikacji interpersonalnej i jej roli w życiu młodego muzyka. O tym, że rozmowa stanowi fundament edukacji wiemy nie od dziś, jednak codzienne sytuacje wskazują na to, że nie zawsze wiemy jak się komunikować z kolegą, nauczycielem czy akompaniatorem. Pani psycholog przeprowadziła z uczniami ćwiczenia, które pozwoliły im zrozumieć podstawowe zasady komunikacji. Rozmawiali również o swoich doświadczeniach i wzbogacili wiedzę z zakresu psychologii. Młodzież zapoznała się również z tym w jaki sposób psycholog może pomóc im przezwyciężyć przerastające ich trudności.
Po warsztatach odbył się wykład pt.: „Kształtowanie charakteru dziecka w edukacji artystycznej”, w którym wzięli udział rodzice i nauczyciele. Stanowił on podsumowanie warsztatów, a także wstęp do bardziej szczegółowych zagadnień psychologii. Prowadząca podzieliła się z nami również swoimi spostrzeżeniami na temat tego jak młodzież poradziła sobie na warsztatach i… możemy być z nich dumni! Wykazali się nie tylko odwagą, lecz również kulturą osobistą ;-)
Jestem zaszczycona tym, że mogłam współorganizować to wydarzenie z p. Anną Zatwarnicą (szefową kateringu „zdrowych kanapeczek” ;-), p. Natalią Ostrowską, p. Magdaleną Rozynek-Siring oraz nauczycielami, którzy pamiętali przekazać informacje o wydarzeniu podczas zajęć indywidualnych. Na przyszłość uprzejmie proszę dochowywać terminu zapisu na konsultacje indywidualne. Tym razem nie każdy zdążył z nich skorzystać, bo chętni zgłosili się w dzień warsztatu, a to było zbyt późno dla naszego gościa. Nie mniej jednak dziękuję za otwartość i zainteresowanie z Państwa strony. Potwierdziło to, że spotkania z psychologiem powinny odbywać się cyklicznie. W przyszłości pojawią się kolejne wydarzenia tego typu, a zainteresowanych zachęcam do zapoznania się z ofertą Specjalistycznej Poradni Psychologicznej CEA we Wrocławiu, której działalność dotyczy także szkół muzycznych z województwa lubuskiego.


Oferta CEA

Renata Wojtkowiak