Pozostałe

Podsumowanie roku

wakacje copy

Drodzy uczniowie, szanowni rodzice!

W tytule zabrakło nauczycieli jak i pracowników administracji i obsługi. Posiedzenia Rady Pedagogicznej czy codzienny kontakt stwarzał możliwość złożenia pracownikom szkoły słów uznania i wdzięczności za trud całorocznej pracy w „trybie stacjonarnym”. Stan - co ważne - słabnącej pandemii nie pozwolił jednak na uroczyste spotkania z uczniami i rodzicami według przedpandemicznych wzorów. W niewielkich grupach, w cichości klas, promocyjne świadectwa i nagrody Rady Pedagogicznej wręczyli nauczyciele. Wiem, nauczyciele, uczniowie i rodzice zasłużyli na większą widownię, na kilka taktów muzyki płynącej ze sceny i kilka zdań dyrektora szkoły.
Mimo pandemii, rok był dobry. Przyjęte rozwiązania sprawdziły się, były bezpieczne i spotkały się z akceptacją nauczycieli, uczniów i rodziców. To cieszy, bardzo cieszy! Ochroniliśmy zdrowie całej społeczności szkoły. Dzięki stacjonarnemu nauczaniu (z elementami on-line) osiągnęliśmy dobre efekty wychowawcze i pomogliśmy uczniom podtrzymać żywe kontakty koleżeńskie.
Aktywność szkoły w bezpiecznej formie była zachowana. Dziękuję wszystkim bez wyjątku za wysiłek, zrozumienie, wytrwałość, wiarę, że warto, że radzimy sobie i za nadzieję, że będzie lepiej.

Z wyrazami szacunku
Jerzy T. Szynder
dyrektor

Popis klasy fortepianu

2021-02-05_Lucyna21 i 22 stycznia oraz 4 lutego 2021 roku odbyło się 6 mini popisów - uczniów mojej klasy. Na każdym występowało po 2 lub 3 pianistów. Wśród publiczności byli wyłącznie rodzice i dziadkowie występujących (z zachowaniem wszelkich obowiązujących zasad bezpieczeństwa). Młodzi pianiści grali po 3 , 4 utwory solowe, do tego kolędy wspólnie śpiewane z publicznością oraz utwory na 4 ręce. Równie dobrze te popisy można nazwać „ małymi recitalami” Każdy trwał około pół godziny - był kameralny, ale sprawił ogromna radość uczniom i ich rodzinom. Z racji niedawnych uroczystych dni popisy były dedykowane Babciom i Dziadkom w dniu ich święta. Dały mi również podstawę do oceny semestralnej. Pomimo długiej przerwy świątecznej uczniowie spisali się wyśmienicie. Gratuluje moim pianistom i ich rodzicom .

Lucyna Jędrzejewska

Zakończenie roku

wakacje

Drodzy nauczyciele, uczniowie, rodzice. Dziwny rok mamy za sobą. Za chwilę, dziwne jego zakończenie. Zakończenie roku kojarzy się zarówno z sukcesem, zwieńczeniem efektów pracy całorocznej ale i bliską perspektywą zasłużonego odpoczynku. Nie czas na pogłębioną refleksję bo ta niechybnie zakłóciłaby atmosferę radości i satysfakcji. Niech wystarczy treść wielu moich informacji przekazywanych on-line społeczności szkolnej w trakcie roku szkolnego.
Dziękuję wszystkim za zrozumienie, wsparcie, wiarę w osiągnięcie celu. Dziś świętujemy sukces - promocję, ukończenie szkoły, dobre oceny, nabytą wiedzę i umiejętności. Życzę udanych wakacji!

Jerzy T. Szynder
dyrektor

WOKÓŁ NASZEJ SZKOŁY

Pomyślałem, że trzeba rodzicom, sympatykom jak i „przygodnym wędrowcom” odwiedzającym stronę WWW szkoły, przekazać garść informacji, w tym, tych z kategorii „drugiego planu”.
Trochę problem, w szkole 12 stopni… „Jak to? Tak to!” jak by napisała Maria Czubaszek. Nic nie jest wieczne. Ale od początku.
Koniec wakacji, początek roku- nerwowo. I nie chodzi o to, że 90% spraw toczy się spokojnie, kłopotem była niewielka, zawsze jednak ważna, grupa uczniów bez nauczyciela przedmiotu głównego czy innych zajęć. Kryzys kadrowy, który przyniosło samo życie, został skutecznie zażegnany. Najważniejsze- wszyscy uczniowie spokojnie kontynuowali naukę. Bez używania nazwisk (RODO?!) dziękuję serdecznie nauczycielom szkoły oraz spoza niej, którzy pomogli w tej sprawie.
Przełom roku szkolnego 2018/2019 oraz 2019/2020 (przepraszam za tę księgowość) dla realizacji postępowań w sprawie awansu zawodowego był nie mniej trudny. Rozporządzenia i ustawy regulujące proces postępowania- w tym zakresie, bardzo się zmieniały. W nie mniejszym stopniu komplikowało to moją pracę oraz przygotowania nauczycieli do finału procedury awansowej. Mimo zamieszania- udało się. Dwie nauczycielki przekroczyły kolejny próg rozwoju zawodowego. Jeszcze raz- gratuluję.
Stało się niemal normą, dobrą praktyką, że wiele wydarzeń w życiu naszej szkoły inicjują sami nauczyciel: konkursy, wieczornice, warsztaty, konsultacje, współdziałanie z placówkami oświaty i kultury miasta i powiatu- „Dziękuję Wam Koleżanki i Koledzy”. Dziękuję również rodzicom za wspieranie nauczycieli w realizacji inicjatyw. Ostatecznie chodzi o wychowanie przez muzykę powierzonych nam dzieci.
Wracając do „Jak to?- Tak to!” Problem tkwił w temperaturze. W ferie nie było uczniów, nie znaczy, że trwała martwa cisza. Staraniem administracji szkolnej, na ten czas zaplanowano konieczny remont kotłowni budynku A. Oczywiście wszystko zaczęło się znacznie wcześniej- pieniądze, projekt, wykonawca. W tym samym czasie została wykonana instalacja klimatyzacji obu auli szkolnych – w budynku A i B. Jeśli dodać trwające od lipca 2019 (sic!) KONKRETNE- choć nadal mało widoczne, działania na rzecz poprawy warunków do parkowania samochodów przez rodziców dowożących dzieci do szkoły oraz toczące się prace na rzecz zmiany siedziby szkoły- to podziękowania również należą się administracji szkolnej. Należą, tym bardziej, że jej działania stanowią drugi plan pracy szkoły, pracy koniecznej, będącej dopełnieniem wysiłku nauczycieli, uczniów i ich rodziców.
Przed nami jeszcze wiele. Na pierwszy ogień przeglądy klas instrumentalnych oraz test przedmiotów ogólnomuzycznych obejmujący uczniów klasy szóstej. Działania te prowadzone przez Centrum Edukacji Artystycznej mają na celu badanie wyników nauczania szkół artystycznych. W regionie lubuskim w ostatnich latach zajmowaliśmy I i II miejsce. Co ten rok przyniesie- zobaczymy.
Wszystkim za pierwsze półrocze dziękuję a powodzenia życzę na następne!


Jerzy T. Szynder
dyrektor


PS. Na Facebooku prowadzonym przez prezydenta miasta Jacka Milewskiego można zapoznać się ze szczegółami projektu siedziby Nowej Szkoły.

Nagrody dla najlepszych uczniów

2019-06-15_sesja

Co roku Rada Miasta Nowa Sól wraz z jej Prezydentem Wadimem Tyszkiewiczem nagradza najlepszych uczniów wybranych ze wszystkich szkół naszego miasta. Każda szkoła ma możliwość wytypowania jednego ucznia ze szkoły do tej właśnie nagrody. W tym roku nasza Rada Pedagogiczna do nagrody Prezydenta Miasta Nowa Sól wytypowała puzonistę Juliana Pilichatego, a uroczyste wręczenie nagród odbyło się w piątek 14 czerwca o 12.30 na XII uroczystej Sesji Rady Miasta. W opinii Rady Pedagogicznej to właśnie Julian zasłużył sobie licznym koncertami na terenie miasta i powiatu oraz wysokimi notami na prestiżowych konkursach (m.in. na bardzo ważnych dla nas jako szkoły Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej) na to wyróżnienie.

Julek - wszyscy Ci gorąco kibicujemy i mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny (już w Poznaniu) będzie równie owocny w nagrody jak ten w murach naszej szkoły.


Paweł Literski

Warsztaty trąbkowe28 listopada od godziny 14.00 w auli budynku "B" przy ul.Kołłątaja odbywały się warsztaty dla trębaczy. Jako wykładowca został zaproszony p. Rafał Dudek - nauczyciel trąbki z Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach i jednocześnie konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Warsztaty pomimo tego, że były bardzo pracowite to upłynęły w serdecznej oraz pełnej zrozumienia atmosferze. Na szczęście uczniowie dopisali, a czasu mieliśmy na tyle, że p. Rafał Dudek mógł z każdym przeprowadzić indywidualne zajęcia. Uczniowie usłyszeli wiele cennych uwag od wykładowcy i jak to zwykle bywa jedno słowo od innego nauczyciela to tak jak 10 słów od swojego Happy Mam tylko nadzieję, że moi uczniowie z tych warsztatów nie tylko coś zapamiętają ale również wprowadzą to w życie.

Paweł Literski

Warsztaty skrzypcoweW środę 14 listopada w szkole przy ul. Kołłątaja odbyły się warsztaty pt. „Skrzypce - instrument z duszą”.
W warsztatach tych brali udział skrzypkowie z klas I-III. Oprócz przypomnienia elementów składowych skrzypiec, uczestnicy mogli pooglądać instrument od środka, a także podotykać min.duszę, podstawek, a nawet strunę z prawdziwego jelita zwierzęcego. Uczniowie obejrzeli również krótki materiał filmowy o pracy lutnika i budowie skrzypiec, jak również mieli okazję porównać instrumenty w różnych rozmiarach i wysłuchać brzmienia starszej siostry skrzypiec - altówki. Największym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników cieszyły się malutkie skrzypeczki oraz gra na instrumencie z tłumikiem, której spróbował każdy. Na zakończenie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak należy dbać o skrzypce i pod okiem nauczyciela wyczyścili swoje instrumenty.

P. Śmiejczak-Świdzińska

Stypendium Burmistrza OtyniaW piątek, 12 października w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Otyniu odbyła się uroczystość z okazji Święta Edukacji Narodowej, podczas której Burmistrz Otynia Pani Barbara Wróblewska wręczała stypendia najzdolniejszym uczniom w zakresie kultury, nauki i sportu. Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż uczeń naszej szkoły - Miłosz Kalbarczyk - z klasy fortepianu Joanny Kalbarczyk otrzymał z rąk pani Burmistrz Otynia stypendium za wybitne osiągnięcia w zakresie kultury.

Miłoszowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Paweł Literski

Sympozjum dla dęciaków

2018-03-11_sympzjum


W dniach 10-11 marca 2018 w Sali Koncertowej Akademi Muzycznej we Wrocławiu odbyło się Sympozjum poświęcone problemom nauczania w grze na instrumentach dętych w szkołach muzycznych I i II stopnia. W trakcie Sympozjum prowadzone były lekcje otwarte z pedagogami z całej Polski. Z naszej szkoły do udziału w Sympozjum zostali zaproszeni Julian Pilichaty oraz Dominik Ciesielski z klasy Pawła Literskiego. Uczniowie mieli lekcje ze Zdzisławem Stolarczykiem (Julian Pilichaty) oraz Rafałem Dudkiem (Dominik Ciesielski). Po lekcjach odbyły się wykłady, a na zakończenie pierwszego dnia Sympozjum mogliśmy jeszcze wysłuchać koncertu w wykonaniu pedagogów prowadzących wcześniej wykłady. Mam nadzieję, że nasi uczniowie w trakcie swojej dalszej nauki wykorzystają uwagi wykładowców Happy

Paweł Literski

Warsztaty muzyczne w Otyniu

2018_02_14_otyn

Każdego roku dla dzieci spędzających ferie w domu, Gminne Centrum Kultury w Otyniu organizuje różnorodne zajęcia. W tym roku podczas zimowej półkolonii pod hasłem "Artystyczne ferie 2018" oprócz zajęć teatralnych i plastycznych odbyły się także warsztaty muzyczne przygotowane przez p. Alicję Aksentowicz oraz uczniów naszej szkoły.
14 lutego w godzinach od 10-13 uczestnicy warsztatów spędzili czas bawiąc się i ucząc przy muzyce. W planie warsztatów oprócz nauki o muzyce i instrumentach znalazły się gry, zagadki, zabawy muzyczne, "improwizacja" na instrumentach, a przede wszystkim dobra zabawa. Uczniowie naszej szkoły w bardzo ciekawej formie mini koncertu i prezentacji przedstawili uczestnikom instrumenty oraz grę na nich. Dzieci mogły spróbować zagrać na każdym instrumencie, co wprowadziło ich w zdumienie i sprawiło dużą radość. Uczestnicy dowiedzieli się do czego służy klucz muzyczny, co to jest melodia, rytm, tempo i dynamika. Atrakcją była również gra na instrumentach Orffa i dzwonkach tubowych, dzięki temu uczestnicy nie byli tylko biernymi odbiorcami, lecz stali się także "artystami" współodpowiedzialnymi za wykonanie piosenki "Zegary" - taka aktywność dla wszystkich była wspaniałą zabawą. Warsztaty zakończyły się koncertem podczas którego wszyscy zaśpiewali piosenkę "Zegary" przy akompaniamencie dzwonków, instrumentów Orfa i ukulele.
Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc i uczniom za wspólną zabawę. W warsztatach udział wzięli:

 • Amelia Sulejewska - wiolonczela
 • Klara Lachowicz - skrzypce
 • Karolina Lachowicz - saksofon
 • Ula Essel - gitara
 • Hania Essel - flet
 • Mikołaj Kołtun - akordeon
 • Igor Gąsior - trąbka
 • Wiktor Gaziński - trąbka
 • Jan Essel - klarnet
 • Nicola Mackiewicz - ukulele, śpiew
 • Julia Aksentowicz - skrzypce

Prowadzenie koncertu - Alicja Aksentowicz, akompaniament - Joanna Bogdanowicz

Alicja Aksentowicz

Warsztaty saksofonowe

2018-02-07_saksofony

7 lutego Karolina Lachowicz z panią Lucyną Jędrzejewską wystąpiły w koncercie organizowanym przez Akademię Muzyczną w Poznaniu podczas Warsztatów Saksofonowych SaxEvent. Karolinka miała również lekcję ze światowej sławy saksofonistą i pedagogiem Arno Bornkampem. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń był wspaniały koncert Armino Trio. Bardzo jesteśmy wdzięczni pani prof. Magdalenie Jakubskiej-Szymiec za zaproszenie.

Mirosław Jędrzejewski

Wspólny sukces

Zgodnie ze strategią MKiDN i przyjętymi formami kontroli poziomu nauczania w szkołach muzycznych, Centrum Edukacji Artystycznej w roku szkolnym 2016/ 2017 przeprowadziło przesłuchania we wszystkich 366 szkołach i 16 województwach całego kraju. Wzięło w nich udział ogółem 6349 uczniów. Często z lekką obawą mówiłem, że nowosolska szkoła jest "co najmniej dobra". Z raportu CEA sporządzonego na podstawie wyników przesłuchań mogę powiedzieć bez "lekkiej obawy", że jest bardzo dobra, a dokładniej najlepsza z 15 szkół muzycznych naszego województwa. Potwierdzają to twarde dane zawarte w tabeli uśrednionych wyników uzyskanych przez uczniów biorących udział w przesłuchaniach. Takiego efektu nie osiąga się łatwo bowiem u jego podstaw leży staranna rekrutacja, dobra i stabilna kadra pedagogiczna, współdziałanie z rodzicami, aktywność konkursowa i koncertowa w środowisku i poza nim. Suma tych działań w efekcie tworzy warunki do osiągania wysokich efektów. Pierwsza lokata jaką nasza szkoła zajęła w województwie lubuskim na liście CEA, jest WSPÓLNYM SUKCESEM społeczności szkolnej. Za wspólny wysiłek Wszystkim dziękuję

Jerzy T. Szynder
dyrektor


A oto tabela wyników części Raportu dotyczącej województwa lubuskiego.

Ranking_CEA_2017

Ślubowanie klasy pierwszej

2017_10_15_slubowanie

„Czy przyrzekacie być pilnymi i wzorowymi uczniami?...”

16 października w Auli A odbyło się uroczyste ślubowanie klas I. To był ich pierwszy występ na szkolnej scenie, ale poradzili sobie znakomicie z tremą śpiewając piosenki o: tęczy (która przywołała do nas piękną, wiosenną pogodę), czy o czapli szukającej żab (do obu zaprezentowali prosty układ sceniczny).
Następny punkt programu - ślubowanie przebiegł w bardzo uroczystej i miłej atmosferze dzięki osobie Pana Dyrektora, który niczym król pasujący giermków na rycerzy dokonał pasowania uczniów smyczkiem przybranym w biało-czerwone barwy. Uczniowie z należytą uwagą słuchali słów Pana Dyrektora oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek.
Tak upłynął ten wyjątkowy wieczór. Gratulujemy uczniom oraz dziękujemy ich najbliższym za pomoc w przygotowaniu uczniów do ślubowania.
Do zobaczenia na koncertach!

Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek-Siring

Maja wśród najlepszych !!!

2017-06-14_RM


Co roku Rada Miasta Nowa Sól wraz z jej Prezydentem Wadimem Tyszkiewiczem nagradza najlepszych uczniów wybranych ze wszystkich szkół naszego miasta. Każda szkoła ma możliwość wytypowania jednego ucznia ze szkoły do tej właśnie nagrody. W tym roku nasza Rada Pedagogiczna do nagrody Prezydenta Miasta Nowa Sól wytypowała Maje Sebastianowicz z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej. W opinii Rady Pedagogicznej to właśnie Maja zasłużyła sobie licznym koncertami na terenie miasta i powiatu oraz nagrodami na prestiżowych konkursach (m.in. na bardzo ważnych dla nas jako szkoły Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej) na to wyróżnienie.

Maja - wszyscy Ci gorąco kibicujemy i mamy nadzieję, że przyszły rok szkolny będzie równie bogaty w nagrody.

Paweł Literski

Otwarcie wystawy z okazji 50-lecia szkoły

2017-06-11_wystawa

11 czerwca o godz.16 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbyło się uroczyste otwarcie wystawy o historii Naszej Szkoły. Była ona niejako zakończeniem obchodów Jubileuszu 50- lecia istnienia Naszej Placówki.

Wśród przybyłych gości znaleźli się nie tylko Pan Dyrektor Jerzy Tadeusz Szynder, rodzice, uczniowie i obecni nauczyciele, ale również dawna kadra pedagogiczna oraz Pan Bogusław Stankowiak, który był dyrektorem Szkoły w latach 1972-1983. Przybyli goście mogli zobaczyć w gablotach oraz na planszach m.in. instrumenty, kroniki oraz dokumentację fotograficzną koncertów, laureatów nagrody Grażyny Bacewicz na przestrzeni lat oraz dawne i obecne grono pedagogiczne.
W tak uroczystym dniu nie mogłoby zabraknąć muzyki, która towarzysząc nam na co dzień bierze udział w tworzeniu pięknej historii Naszej Szkoły. Prowadzące wystawę Natalia Ostrowska oraz Renata Wojtkowiak składają serdeczne podziękowania uczniom, którzy uświetnili te wydarzenie prezentując swoje umiejętności i wrażliwość artystyczną, a byli to: Klaudia Bogucka, Piotr Ciesielski, Franciszek Siring, który wystąpił w duecie ze swoją mamą p. Magdaleną Rozynek-Siring oraz trio gitarowe w składzie: Zuzanna Żuberek, Kacper Jakubowski i Miłosz Ozgowicz. Serdeczne podziękowania kierujemy do nauczycieli, którzy pomogli młodym muzykom przygotować się na dzisiejszy koncert: p. Elżbiecie Cichockiej, p. Lucynie Jędrzejewskiej, p. Teresie Karaś-Kret i p.Magdalenie Rozynek-Siring.
Wystawa jest otwarta do końca czerwca. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.

Natalia Ostrowska

Podziękowania

2017-04-26_jubileusz

DRODZY PRZYJACIELE NASZEJ SZKOŁY

Z potrzeby serca chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania głównych uroczystości obchodów Jubileuszu 50 lecia NASZEJ SZKOŁY. Było z klasą, odświętnie i sprawnie. To duży wysiłek pracowników szkoły, to również godny szacunku liczny udział byłych nauczycieli i pracowników administracji. Dziękuje uczniom, absolwentom i ich rodzicom - tym, którzy zajęli miejsca na sali i tym, którzy zaprezentowali się na scenie. Do tego godny podziwu poziom wykonawczy programu. Dziękuję za życzenia przedstawicielom szkół muzycznych, placówek kultury miasta i powiatu. Nie sposób pominąć udziału przedstawicieli władz państwowych, samorządowych oraz kościelnych, udziału nie bez znaczenia dla rangi Jubileuszu.

Dziękuję za jakże piękny gest ze strony Orkiestry Elektryka, za muzyczne powitanie wszystkich uczestników uroczystości i słowa skierowane ze sceny przez jej dyrygenta.
Tak bardzo chaciałem by uroczystość oddała prawdę o szkole, jej osiągnięciach i znaczeniu jakie odgrywała (dosłownie i w przenośni) przez całe 50 lat - i tak też się stało. Czyż można chcieć więcej?
Raz jeszcze przekazuję wyrazy wdzięczności wszystkim PRZYJACIOŁOM NASZEJ SZKOŁY.

Jerzy T. Szynder

Uroczysta Msza Święta

2017-04-23_msza


23 kwietnia o godz. 11.30 w kościele p.w. św. Antoniego odbyła się dziękczynna, uroczysta msza święta z okazji 50-lecia Naszej Szkoły. „Kto sławi Boga poprzez muzykę, to jakby podwójnie uwielbia Jego Święte Imię”, jakżeby więc w tak uroczystym dniu mogło zabraknąć uczniów, absolwentów i nauczycieli Naszej Szkoły? Wszyscy chętnie włączyli się w celebrowanie tak ważnego dla nas święta. Oprawą muzyczną zajęła się orkiestra i chór, wykonując następujące części mszy - Na wejście, Kyrie, Gloria, Sanctus oraz Wyjście. Na początku mszy orkiestra akompaniowała absolwentce naszej szkoły Justynie Kołodziej, która uczy się w Szkole Muzycznej w Zielonej Górze, w klasie śpiewu solowego u pani Anny Ulwańskiej (również naszej absolwentki). Justynka zaśpiewała psalm, a nauczyciele i absolwenci przeczytali czytania oraz przygotowali dary na Ofiarowanie. Muzykę „dostarczyła” również parafialna schola młodzieżowa, w której znaleźli się nasi absolwenci, rodzice naszych uczniów, a nawet nauczyciele - czyli pani Anna Zatwarnicka. Tak liczny, wspólny udział w celebracji mszy dał wszystkim poczucie jedności i przynależności do WIELKIEJ MUZYCZNEJ RODZINY jaką jest Nasza Szkoła.
Składam serdeczne podziękowania rodzicom za dowóz dzieci, uczniom za koncentrację i pomoc w „sprawach technicznych” oraz wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły za pomoc w sprawnym złożeniu sprzętu niezbędnego do zaistnienia orkiestry i chóru. DZIĘKUJĘ !!!

Natalia Ostrowska


Oprócz szkolnej orkiestry i chóru, na dzisiejszej Mszy Świętej zagrała schola złożona w większości z uczniów, absolwentów oraz rodziców związanych ze szkołą muzyczną. Z okazji 50 lecia szkoły, na wspólnym śpiewaniu na chwałę Pana spotkali się:

 • uczniowie: Judyta Gazińska i Lena Paździorko,
 • absolwenci: Martyna Dziechciaruk, Kajetan Serwan, Grzegorz Sobczak, Kamil Szymczak, Józef Zatwarnicki,
 • rodzice uczniów: Halina Szymczak, Barbara Paździorko, Katarzyna Gazińska, Wojciech Gaziński
 • wspomogli nas gościnnie: Patrycja Koprowska, Izabela Sotek, Zuzanna Muenchberg i Wojciech Zatwarnicki.

Anna Zatwarnicka

IX Akordeonowe Spotkania nad Odrą

2017-04-08_krosno


Centrum Edukacji Artystycznej Region Lubuski i PSM I st. w Krośnie Odrzańskim zorganizowało 7.04.2017 r. IX Akordeonowe Spotkania nad Odrą. Temat - Akordeon hybrydowy w roli głównej.
W trakcie tego spotkania odbywały się lekcje otwarte prowadzone przez mgr Dariusza Kownackiego autora pierwszego w Polsce podręcznika do nauki gry na akordeonie guzikowym „Podróże z akordeonem”. Udział w nich brali akordeoniści z PSM w Nowej Soli – Franciszek Siring i Piotr Ciesielski z klasy akordeonu mgr Teresy Karaś – Kret.
Była to wspaniała przygoda, każdy z uczestników mógł zagrać na akordeonie hybrydowym. IX Akordeonowe Spotkania nad Odrą zakończyły się wspaniałym recitalem mgr Dariusza Kownackiego i jego ucznia Lukasa Gogola.

Poszukiwani nauczyciele

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im.Grażyny Bacewicz w Nowej zatrudni nauczycieli następujących specjalności:

 • nauczyciel gry na flecie - wymagane ukończenie Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej lub Uniwersytetu Muzycznego lub Akademii Sztuki minimum na poziomie licencjatu oraz uprawnienia pedagogiczne
 • nauczyciel gry na skrzypcach - wymagane ukończenie Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej lub Uniwersytetu Muzycznego lub Akademii Sztuki minimum na poziomie licencjatu oraz uprawnienia pedagogiczne
 • nauczyciel rytmiki - wymagane ukończenie Wydziału na którym prowadzona jest Rytmika Akademii Muzycznej lub Uniwersytetu Muzycznego lub Akademii Sztuki minimum na poziomie licencjatu oraz uprawnienia pedagogiczne

Oferty należy składać do dnia 15 maja 2017 listownie na adres sekretariatu szkoły (dokładne dane znajdują się zakładce Kontakt) lub osobiście w godzinach pracy sekretariatu.

Dyrektor szkoły
Jerzy T. Szynder

Warsztaty wiolonczelowe

2017-03-31_wiolonczela

W dniu 30 marca 2017r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Wiolonczelowe, które poprowadził mgr Robert Lewandowski. W Warsztatach wzięli udział uczniowie klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy. Młodzi wiolonczeliści z zainteresowaniem uczestniczyli w prowadzonych ćwiczeniach i lekcjach indywidualnych. Warsztaty zorganizowała pani Danuta Bylica.

Dzień z gitarą

2016-11-10_gitary


Czwartek, 10 listopada, był dniem, w którym w naszej szkole w bud. B królowała gitara. Już od godz.10.00 rozpoczęły się lekcje mistrzowskie prowadzone przez mistrza gitary Waldemara Gromolaka. Uczniowie rozwiązywali problemy dźwiękowe i techniczne, jak również ćwiczyli grę zespołową. Kolejnym punktem w gitarowym dniu był wykład przeznaczony szczególnie dla nauczycieli i rodziców, którego tematem było rozbudzanie pasji muzykowania. Dzień z gitarą zakończył się koncertem. Usłyszeliśmy A.Tansmana „Concertino” i J.Rodrigo „Concierto de Aranjuez”. Tego jeszcze u nas w szkole nie było… Wykonawcą był oczywiście Waldemar Gromolak (gitara), któremu towarzyszyła Alicja Siejka (fortepian).


Elżbieta Cichocka

Warsztaty saksofonowe

2016-10-25_warsztaty


Wtorek 25 października był z pewnością dniem w którym w całym budynku B słychać było tylko naszych saksofonistów Happy W tym dniu odbyły się Warsztaty Saksofonowe z prof. Dariuszem Samólem. Nasi wszyscy saksofoniści pod okiem mistrza doskonalili swoje umiejętności w grze na saksofonie oraz rozwiązywali pojawiające się trudności w grze na tym pięknym instrumencie. Wszystko to odbyło się podczas wykładu i lekcji otwartych prowadzonych przez profesora. Uczniowie ze spotkania wychodzili zadowoleni, a powyższe zdjęcie chyba najbardziej oddaje atmosferę jaka panowała podczas zajęć z profesorem.

Mirosław Jędrzejewski

Ślubowanie klas I

2016-10-21_slubowanie


„Czy przyrzekacie być pilnymi i wzorowymi uczniami?...”

21 października w Auli A odbyło się uroczyste ślubowanie klas I.

To był ich pierwszy występ na szkolnej scenie, ale poradzili sobie znakomicie z tremą śpiewając piosenki o: kolorowych nutkach (które od tej chwili staną się dla nich swoistym abecadłem muzycznym), czy o leśnych duszkach, które wspomagając krasnoludki uczą dzieci jak trzeba się zachowywać w lesie. Niektórzy uczniowie mieli tyle odwagi, że zdecydowali się na występ solistyczny, należeli do nich: Patrycja Pich, Oliwia Hrebeniuk, Maja Nowakowska oraz zespół gitarowy w składzie: Amelia Kozicz, Klaudia Smolińska i nauczyciel prowadzący pani Elżbieta Cichocka.
Jak na koncert przystało na scenie znalazły się również wielkie gwiazdy. Należały do nich dwie skrzypaczki: Katarzyna Zych - która otrzymała Stypendium Prezydenta Nowej Soli oraz Klara Lachowicz - stypendystka Wójta Gminy Otyń. Po wspaniałym występie Kasi, której na fortepianie towarzyszyła ubiegłoroczna stypendystka Maja Sebastianowicz Pan Dyrektor wręczył dziewczętom dyplomy oraz kwiaty.
Następny punkt programu - ślubowanie przebiegł w bardzo uroczystej i miłej atmosferze dzięki osobie Pana Dyrektora, który niczym król pasujący giermków na rycerzy dokonał pasowania uczniów smyczkiem przybranym w biało-czerwone barwy. Uczniowie z należytą uwagą słuchali słów Pana Dyrektora oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominek. Niespodzianką okazał się skecz przygotowany przez uczniów klasy III Miłosza Kalbarczyka oraz Emilki Swobody. Uczniów przygotowała pani Joanna Kalbarczyk.
Tak upłynął ten wyjątkowy wieczór. Gratulujemy uczniom oraz dziękujemy ich najbliższym za pomoc w przygotowaniu uczniów do ślubowania.
Do zobaczenia na koncertach!

Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek-Siring

Najlepsi uczniowie

2016.06.17_najlepsi

Wielkie brawa dla uczniów nowosolskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i szkoły muzycznej, którzy w roku szkolnym 2015/2016 uzyskali najlepsze wyniki w nauce mając przy tym najwyższe osiągnięcia w olimpiadach i konkursach. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta jej przewodniczący Piotr Szyszko oraz prezydent Wadim Tyszkiewicz wręczyli prymusom dyplomy i upominki. W gronie najlepszych, reprezentując nasza szkołę znalazł się Marcel Świdziński uczeń VI klasy, a wsród wszystkich dwunastu wyróżnionych znalazło się aż pięciu uczniów szkoły muzycznej.

Gratulujemy!

Stypendium Marszałka

Stypendium_marszalka_2015


W dniu dzisiejszym w nowo wybudowanym Planetarium miała miejsce niecodzienna uroczystość. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak wręczała stypendia dla najzdolniejszych młodych lubuszan. Niezwykle miło jest mi poinformować, że Maja Sebastianowicz - uczennica klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej została nagrodzona przez p.Marszałek Elżbietę Polak stypendium artystycznym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej.

Maja - tak trzymać !!!

Paweł Literski

„Gdy emocje już opadną jak po wielkiej bitwie kurz…”

Kopciuszek_2015

Kochani, nasza kolejna bitwa wygrana. A emocje? Cóż… było ich tak wiele i tak wspaniałych, że zostaną w naszych sercach. Może nawet na zawsze...Byliście po prostu świetni - i ci nieletni i pełnoletni, moje koleżanki i koledzy… Walczyliśmy od początku: ze scenariuszem, żeby jakoś ujarzmić go na scenie( Jan Brzechwa jest po prostu świetny i pewnie dobrze bawił się z nami… ), ze sobą nawzajem wtedy, kiedy byliśmy zmęczeni i było nas za dużo, z czasem, którego ciągle jakby za mało, ze zwątpieniem po próbie generalnej i waszymi komentarzami, że „rozwałkowane na maxa!”, z garderobą na agrafkach, z kostiumami, które trafiły w ręce walecznych mam i babć, z poduchami, łóżkiem i złotymi zastawami☺. A później było już tylko coraz więcej naszych zdumionych i szczęśliwych spojrzeń, że to wszystko jakoś razem gra!!!
Już od momentu wyjścia Filipa Kwiatkowskiego na scenę, wiedziałam ,że damy radę: mamy po prostu świetną publiczność, która natychmiast reaguje na słowa do niej kierowane.. A swoją drogą patrząc na Filipa… jak nam te dzieci powyrastały! I jeszcze raz przepraszam Cię Filipie ☺ Domową scenę z czytaniem bajek i dziecięcymi psotami zawdzięczamy Małgosi Balak, Luizie Cichoń, Karolinie i Klarze Lachowicz, Jagódce Wawrzykowskiej, Bożence Patelce i Marcinowi Mosorzewskiemu. Bajkę pięknie opowiedziała Maja Marciniak, Julia Wijatkowska, Weronika Bielicz i Dominika Kubera. Nad spokojnym snem Kopciuszka czuwała Judytka Gazińska i Julia Aksentowicz. Jedwab, koronki i atłasy lśniły w rękach sklepikarek: Julii Czujko, Izy Prymakowskiej i Martyny Wróblewskiej. O tym jak się „sprawy miały w chacie i w kraju” informowali na bieżąco Dominik Manyś i Tomek Dżugała. Wolę króla przekazali heroldzi, w tym roku jakość szczególnie urodziwi: Ania Drzewiecka, Marlena Jeziorska i Janek Czarnecki. Akcję „złoty pantofelek” przeprowadzili sprawnie strażnicy: Dominik Manyś i Jakub Maćkowski. Jak jakieś ufo „nie z tej bajki” pojawił się na scenie pieśniarz koronny Wojtek Sibilski i hrabianka Klementyna –Oskar Ojmuciański. Nie zabrakło również nieco znudzonego dworską etykietą ochmistrza-Macieja Kiragi. Pełną ciepła i współczucia scenę wyczarowała Justyna Kołodziej, wciąż nie wiem: wróżka czy sąsiadka… Niezbyt skory do ożenku szalony królewicz Kazio (któremu się zresztą odmieniło) - Dominik Gołemberski wspaniale odnalazł się w królewskiej rodzinie jeszcze bardziej szalonego króla - Grzegorza Sobczaka(lans w rajstopach i pelerynie był nie z tej ziemi). Fason królewskiej rodziny trzymała królowa - Helena Kozłowska. I całe szczęście, bo nie wiem co by było gdyby sytuację zdominowała naprawdę „odjechana” macocha Maja Kołtun i jej dwie wredne córeczki Nadia Andrzejewska i Julia Zatwarnicka. Jak w każdej porządnej bajce zwyciężyła dobroć, urok i dziewczęcość Kopciuszka, w którego wcieliła się wspaniale Agnieszka Porada. Co roku są z nami absolwenci, tym razem pomagał Jakub Czarnecki- waltornista i „scenoogarniacz”.A już naprawdę nie wiem skąd się „wytrzasnął” Radek Zielonka: przyleciał, pomógł i poleciał…(mam nadzieję, że za pocztą skręciłeś w prawo ☺ … ) Tyle, jeśli chodzi o aktorów.
A teraz oczywiście muzyka!!! Wypełniła całą przestrzeń, mówiła z nami i za nas, wyczarowała te klimaty, których nie oddadzą słowa! A to wszystko za sprawą zespołu akordeonowego pod opieką pana Ryszarda Żmijowskiego, big-bandu z panem Mirkiem Jędrzejewskim na czele, orkiestry pod batutą pani Natalii Ostrowskiej, Tria fortepianowego pani Beaty Gołemberskiej, połączonych zespołów pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej i pana Adama Świdzińskiego. Nie zabrakło również solistów: Marcina Mosorzewskiego z klasy pana Adama Świdzińskiego, Julii Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej i Wojtka Sibilskiego z klasy pani Elżbiety Cichockiej. Skrzypkom akompaniowały panie Alicja Aksentowicz i Alina Chojnowska. Kopciuszkowe i książęce ballady zaśpiewali: Agnieszka Porada i Dominik Gołemberski, przygotowani przez panią Natalię Ostrowską. Tak wielu wykonawców z ogromną cierpliwością i spokojem nagłośnił pan Darek Cetner. Artyści też ludzie ☺ zjeść muszą. Cała tę głodną gromadę nakarmiła pani Krystyna Deryło, pan Marek Szynder i pan Lesław Cichocki, którzy stoją również za mnóstwem innych technicznych spraw. Mówiąc krótko - niczego nam nie zabrakło, stąd też wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora Jerzego Tadeusza Szyndera, bo taka jest rzeczywistość, że może nie za wszystkim, ale na pewno za wieloma sprawami stoją fundusze, a tych nie brakowało. Co wcale nie jest takie oczywiste, bo sami Państwo wiecie, że w „tym temacie” w oświacie, różnie bywa… A nam jakoś się szczęści - wielu naszych uczniów, młodych instrumentalistów mogło zagrać na nowych instrumentach, wykorzystać po raz kolejny wzmacniacz i akcesoria, które kupiliśmy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszymy się, bo udało się zakończyć wiele wspólnych projektów, które składają się na życie i istnienie szkoły. Brzmi to trochę jak podsumowanie roku, ale w końcu wakacje tuż tuż , a samo nic się nie zrobiło ☺ . Na zakończenie dziękuję Tobie Adamie i Tobie Mirku. Panowie, z Wami w sercu ciągle maj!!! Za wszystko, za to co da się zobaczyć i za to czego nie widać: za serce , za wsparcie i za wasze mokre koszule… „Gdy emocje już opadną jak po wielkiej bitwie kurz…” zerknijcie do galerii na te cudowne chwile tak pięknie zatrzymane w obiektywie pana Adama Świdzińskiego i TO co z pomocą pana Lesława Cichockiego wyczaruje ,a raczej przez dobrych kilka godzin „poskłada” dla Was pan Paweł Literski… Już wkrótce zobaczycie jacy jesteście piękni!!! Myślę, że to samo może o Was powiedzieć blisko tysiąc trzysta osób, które widziały „Kopciuszka”. Jeszcze raz WSZYSTKIM, dzięki którym było tak pięknie: Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Dziadkom, Przyjaciołom, DZIĘKUJĘ!

Ania Zatwarnicka

PS. Tylko do uczniów szóstej klasy: jednak nie mam uczulenia na metal wy tysiąckrotne lizusy:* a kokos jest wspaniały… Ja się razem z panem Kazimierzem tak Wami zdziwiłam i wzruszyłam że hej!!! I ja nie wiem, co to się stanęło!?! Taka sytuacja!!!

Warsztaty klarnetowe

warsztaty_klarnetowe_2015

W dniu 15 maja w Auli „B” budynku szkoły na ul. Kołłątaja odbyły się warsztaty klarnetowe, które prowadził mgr Piotr Lewek z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, solista Filharmonii Kaliskiej oraz ekspert CEA. Pan Piotr przeprowadził z każdym z uczniów krótką lekcję na wybranym utworze udzielając wskazówek technicznych oraz zachęcając do dalszej pracy.
Na koniec warsztatów mgr Piotr Lewek zaznaczył m. in., że kontakt z muzyką w Szkole Muzycznej jest bardzo ważny w kształtowaniu osobowości dziecka.
Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z warsztatów.

Bartosz Ostrowski

Wyróżnieni uczniowie

UCZNIOWIE WYRÓŻNIENI PRZEZ RADĘ PEDAGOGICZNĄ

kl. I
Bezulska Elżbieta
Cetner Aleksandra
Cieślak Zofia
Czajkowska Łucja
Chaberek Wiktoria
Essel Urszula
Gąsiorek Jakub
Jas Maria
Jaworska Julia
Jensch Aleksandra
Kalbarczyk Miłosz
Krakowski Kacper
Kruk Stanisław
Kruk Maja
Kubera Olaf
Kubów Hanna
Libner Kacper
Mąka Agata
Mendaluk Hanna
Michalska Joanna
Olifierczuk Aleksandra
Papis Patrycja
Pawlicki Adam
Pikta Hubert
Renkaw Luiza
Sass Zofia
Stachowiak Antonina
Stołowska Dominika
Szczotarska Martyna
Szyszka Wiktoria
Swoboda Emilia
Wachel Klara
Wijatkowska Laura
Wiśniewska Izabela
Zalas Marta
Zaleska Aleksandra
Żuberek Karolina

kl. II
Balak Michał
Batko Kacper
Cicharska Daria
Ciesielski Piotr
Gazińska Judyta
Gotowała Natalia
Kołodziej Nikola
Kowalski Filip
Masztalerz Vanessa
Napieralski Jakub
Patelka Bożesława
Perlikiewicz Szymon
Przybylska Wiktoria
Raczykowska Iga
Słońska Natalia
Solarewicz Kinga
Starewicz Tobiasz
Wawrzykowska Jagoda
Żuberek Zuzanna

kl. III
Bielicz Wojciech
Grzelka Michalina
Grządzielska Aleksandra
Jezior-Pieczyńska Maria
Lachowicz Klara
Mamzer Weronika
Mosorzewski Łukasz
Mosorzewski Marcin
Sebastianowicz Maja
Sobieniak Zuzanna
Urbaniak Magdalena

kl. IV
Bogucka Klaudia
Grzegorska Aneta
Jurek Hanna
Kołodziej Anna
Malinowski Jakub
Zych Katarzyna

kl. V
Bielicz Karolina
Dynak Barbara
Jas Gabriela
Mackiewicz Nicola

kl. VI
Sobczak Julia
Szaciłło Wiktoria
Świdziński Marcel

Popołudnie z mistrzem gitary

014-kopia


5 lutego do naszą szkołę odwiedził jeden z najlepszych polskich gitarzystów klasycznych p. KRZYSZTOF PEŁECH. Już od godz. 14.00 gitarzyści mogli korzystać z lekcji otwartych, które poprowadził mistrz. Po zajęciach warsztatowych mogliśmy wysłuchać wykładu metodycznego na temat pracy z instrumentem i bez, czyli „Ćwiczyć, aby wyćwiczyć”. Zwieńczeniem dnia z gitarą był recital w wykonaniu p. Krzysztofa Pełecha. W auli budynku B zabrzmiała przede wszystkim muzyka hiszpańska i latynoamerykańska. Było mistrzowsko, gitarowo… i po prostu pięknie.

Elżbieta Cichocka

Stypendium Marszałka

IMG_6769

W dniu 28.01.2015r. w auli Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się uroczystość, podczas której Marszałek Województwa Lubuskiego Pani Elżbieta Polak wyróżniła młodych wybitnie uzdolnionych Lubuszan przyznając im stypendia naukowe, twórcze i artystyczne. Jedną z nagrodzonych została Julia Aksentowicz z klasy skrzypiec Pani Beaty Gołemberskiej.

Alicja Aksentowicz

Troska o uczniów jest zadaniem i obowiązkiem szkoły

Z przyjemnością informuję, że firma ubezpieczeniowa PZU Życie SA, wspierając finansowo szkołę kwotą 1000 zł przyczyniła się do poprawy warunków i bezpieczeństwa uczniów.
Za przekazaną kwotę zakupiliśmy wykładzinę antypoślizgową do klasy rytmiki poprawiając tym samym bezpieczeństwo i warunki do zajęć z tego przedmiotu. Dodać trzeba, że szkoła od wielu lat współpracuje z firmą PZU z pożytkiem zarówno dla firmy jak i szkoły.

Jerzy T.Szynder

Szukajcie a… pieniądze się znajdą!

Dla naszej szkoły minione (niestety) wakacje były bardzo udane. Stanowiły kulminację wielomiesięcznych zabiegów o to by zrobić krok do przodu, by było lepiej. Niektóre z efektów wprost trudno nie zauważyć.

W tym e-artykule jednak, chciałem się skupić tylko na zakupie instrumentów z funduszu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze otrzymaliśmy w efekcie złożenia dwóch wniosków w ramach projektu „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”. Otrzymaną kwotę łączną, 67 tys. złotych, zgodnie z treścią wniosków, przeznaczyliśmy na zakup instrumentów dla uczniów klas najmłodszych oraz dla potrzeb licznych w szkole form muzykowania zespołowego. Wzbogaciły one instrumentarium szkoły m. in. o wiolonczele, skrzypce, instrumenty dęte blaszane i drewniane ( w tym specjalne dla uczniów najmłodszych) a ponadto futerały, akcesoria, zestawy instrumentów Orffa oraz sprzęt nagłośnieniowy i projektor cyfrowy. W roku zmian w szkolnictwie muzycznym, zakupy instrumentów na taką skalę wzmacniają nadzieję na skuteczne ich wprowadzenie.

Udało się, bo nie zabrakło wiary i uporu w zabiegach o pieniądze głównych inicjatorów wniosków - nauczycieli Pawła Literskiego i Adama Świdzińskiego. Były dwa wnioski, stąd dwa nazwiska. Dodać trzeba, że na 272 szkoły, tylko nasza złożyła dwa wnioski. Pierwszy raz próbowaliśmy w 2012 r.- nie udało się. W tym wyszło „na bogato”. Czas dziękować naszym przełożonym i tym którym się „chciało chcieć”.

Jerzy T. Szynder
dyrektor

Pasowanie na ucznia

DSC_0111

Ponad miesiąc nauki za nami. Dla pierwszoklasistów to wyjątkowy czas. Czas poznawania i sprawdzania, Jak „działa” Szkoła Muzyczna?

10 października 2014 roku, w auli naszej szkoły odbyło się wielkie święto.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Kochani pierwszoklasiści, od tego momentu jesteście pełnoprawnymi uczniami i z dumą możecie nosić zaszczytne miano ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli. Nic nie zastąpi obcowania z muzyką na żywo, dlatego uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły:

 • Jako pierwszy wystąpił zespół gitarowy w składzie, Zuzanna Żuberek, Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz, który pod okiem Pani Elżbiety Cichockiej wykonał utwór pt. „Słoneczniki”, T. Stachaka.
 • Maria Jas z klasy fortepianu p. L. Barańskiej zagrała „Kumoszki” F. Rybickiego
 • Tobiasz Starowicz, klarnet, nauczyciel p. Bartosz Ostrowski zagrał utwór H.C. Work, „Zegar dziadunia”


Następnie na scenie zaprezentowali się bohaterowie dnia, najmłodsi uczniowie, którzy przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Natalii Ostrowskiej i Magdaleny Rozynek-Siring. Były piosenki: „Ho, ho, pierwsza klasa” z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych, „Ślubowanie”, „Złota bajka”, „Tęcza”, oraz krótkie, zabawne scenki, pokazujące ucznia Szkoły Muzycznej 20 lat później.
Tym razem rozbrzmiewał koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Widzowie mogli poczuć się jak na prawdziwym koncercie podczas występu trzech wybitnych tenorów. Prezenterka telewizyjna przeprowadziła krótki wywiad z wyjątkowym gościem , Panią Prezydent. Była też gitarzystka, która gitarę klasyczną porzuciła na rzecz ostrej muzyki rockowej.

Tym występem uczniowie udowodnili, że zasłużyli na miano ucznia naszej szkoły. Zrobiło się poważnie i uroczyście. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenia, po czym Pan Dyrektor pasował każdego ucznia smyczkiem udekorowanym w barwy narodowe.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, ołówki i długopisy z motywami muzycznymi.

Niech same piszą nuty…
A wszystkie scenki, które odgrywaliście na scenie będą zapowiedzią cudownych chwil, które dzięki nauce w naszej szkole i MUZYCE mogą spotkać Was w przyszłości.
POWODZENIA!!!

Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek - Siring

Wiolonczelistki na koncercie

CAM00177-kopia

3 października 2014 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W programie były utwory:

 • A.Borodin - W stepach Azji Środkowej
 • A.Dvorak - Koncert wiolonczelowy h-moll
 • C.Saint-Saens - III Symfonia c-moll organowa
Wystąpiła orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod dyr. Czesława Grabowskiego. Solistami byli Janina Ruh - wiolonczela oraz Peter Wingrich - organy. Z naszej szkoły na koncert pojechali uczniowie klasy wiolonczeli Danuty Bylicy wraz z rodzicami. Małe i duże wiolonczelistki miały okazję nie tylko wysłuchać koncertu wiolonczelowego A.Dvoraka, ale również po koncercie spotkać się z solistką - Janiną Ruh.

D.Bylica

Uczeń naszej szkoły stypendystą

DSC01146www

Mamy przyjemność poinformować, że Dominik Manyś, z klasy trąbki mgr Pawła Literskiego, uzyskał w bieżącym roku szkolnym stypendium Prezydenta Miasta Nowej Soli za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagroda ta jest również uwieńczeniem sześcioletniego cyklu edukacyjnego Dominika, podczas którego niejednokrotnie udowadniał swoje nieprzeciętne umiejętności, godnie reprezentując PSM I stopnia im. G. Bacewicz na wielu prestiżowych konkursach.
W ubiegłym tylko roku szkolnym otrzymał wyróżnienie na XIX Wielkopolskim Międzyszkolnym Konkursie Uczniów Klas Instrumentów Dętych, zajął III miejsce w swojej kategorii wiekowej podczas III Głogowskiego Konkursu Trębaczy oraz II miejsce na XXIII Konfrontacjach Instrumentów Dętych w Oławie.

Serdecznie gratulujemy Dominikowi oraz liczymy, że podczas swojego ostatniego roku edukacji w naszej szkole przysporzy nam kolejnych powodów do dumy.

pl

Początek roku szkolnego

Wszystkich pierwszaków wraz z rodzicami zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, które odbędzie się w poniedziałek 1 września o godzinie 17.00 w Auli budynku A przy ulicy Zjednoczenia 42. Uczniowie klas II-VI starym zwyczajem od wtorku 2 września w pierwszej kolejności zgłaszają się do nauczycieli przedmiotów teoretycznych celem zapisania się do odpowiednich grup, a następnie zgłaszają się do nauczycieli przedmiotu głównego, akompaniamentu i pozostałych przedmiotów.
Przypominam (szczególnie ubiegłorocznym klasom III), że od klasy IV obowiązuje uczniów również forma muzykowania zespołowego czyli orkiestra, chór lub zespół kameralny. O tym na jakie zajęcia będzie uczęszczać uczeń decyduje nauczyciel prowadzący przedmiot główny wspólnie z nauczycielem prowadzącym zajęcia zespołowe. W klasie V dochodzi przedmiot „fortepian dodatkowy” - proszę o tym pamiętać. Teraz najważniejsze - nauczyciele wszystkich przedmiotów mają dyżury w swoich klasach od wtorku do czwartku w godzinach 15.00-18.00. Zapisy do grup w klasach I-III odbędą się we wtorek w następującej kolejności - Klasa I - 15.00, klasa II - 15.30, klasa III - 16.00 w auli A (Zjednoczenia 42). Zapisy na Chór i Orkiestrę w środę 3.09 w godz.15.00-18.00 Proponowane godziny zajęć dla poszczególnych grup znajdują się w zakładce „Plan zajęć” na stronie www.

Kierownik Dydaktyki i Wychowania
Paweł Literski

Nagrody Rady Pedagogicznej za rok szkolny 2013/2014

Nagroda im.Grażyny Bacewicz

 • Iwona Grysak
 • Nikodem Pietrzak

Nagrody Rady Pedagogicznej

KLASA I:
• Natalia Gotowała
• Filip Kowalski
• Julian Pilichaty
• Kinga Solarewicz
• Jagoda Wawrzykowska

KLASA II:
• Klara Lachowicz
• Maja Sebastianowicz

KLASA III:
• Wiktoria Bator
• Anna Kołodziej
• Jakub Malinowski
• Katarzyna Zych

KLASA IV:
• Stanisław Cieślak
• Wiktoria Grajewska
• Piotr Maruszczak
• Marcel Świdziński

KLASA V:
• Julia Aksentowicz
• Dominik Gołemberski
• Justyna Kołodziej
• Dominika Kubera
• Dominik Manyś

KLASA VI:
• Gabriela Czerniak
• Hubert Dykiel
• Maja Masiowska
• Joanna Wojtasińska
• Wiktoria Zajączek

Nagrody zespołowe:
• Zespół saksofonowy z klasy Mirosława Jędrzejewskiego w składzie: Iwona Grysak, Agnieszka Hajduk, Martyna Mazur, Marcela Bolechowska, Hubert Dykiel, Nikodem Pietrzak, Krzysztof Maćkowski, Kamil Solarewicz;
• Trio fortepianowe z klasy Beaty Gołemberskiej w składzie: Julia Aksentowicz-skrzypce, Wiktoria Grajewska-wiolonczela, Dominik Gołemberski-fortepian;
• Trio fortepianowe „Forte” z klasy Małgorzaty Tofilskiej w składzie: Katarzyna Zych-skrzypce, Anna Kołodziej-wiolonczela, Maja Sebastianowicz-fortepian;
• Kwartet fortepianowy z klasy Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej w składzie: Julia Aksentowicz-skrzypce, Dominika Kubera-skrzypce, Marcel Świdziński-skrzypce, Justyna Kołodziej-fortepian


Doktor Honoris Causa

Image06-kopia
We wtorek 13 maja odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Zielonogórskiego profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – wybitnemu kompozytorowi światowej sławy. Podczas uroczystości jako solistka miała zaszczyt wystąpić uczennica naszej szkoły – Julia Aksentowicz - uczestniczka Lusławickiej Orkiestry Talentów Krzysztofa Pendereckiego. Julia zagrała „Obertasa” H. Wieniawskiego.
Występ Julii został nagrodzony wielkimi brawami, a profesor z sentymentem wspomniał, że ten właśnie utwór wykonał kiedyś jako młody skrzypek na swoim pierwszym koncercie …

Alicja Aksentowicz

Lusławicka orkiestra talentów

Img_3-kopia
Zakończyła się kolejna edycja Mistrzowskich Warsztatów Orkiestrowych dla najbardziej utalentowanych młodych muzyków. W dniach 27 kwietnia – 4 maja 2014 już po raz czwarty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego spotkali się muzycy Lusławickiej Orkiestry Talentów. Orkiestrę tworzą najlepsi uczniowie klas skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu z całej Polski – laureaci ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Naszą szkołę reprezentują skrzypaczki Julia Aksentowicz i Dominika Kubera.
W ramach dwuletniego projektu młodzi muzycy po raz kolejny zaprezentowali się na scenie Lusławickiego Centrum i innych salach koncertowych w Polsce. Orkiestra miała już okazję dzielić scenę m.in. z Anne-Sophie Mutter z zespołem Mutters Virtuosi, Camerata Silesia oraz kwartetem Apollon Musagete podczas uroczystej inauguracji działalności Centrum w Lusławicach. W maju Lusławicka Orkiestra Talentów włączyła się w obchody 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej występując podczas trzech koncertów:
- 1 maja w Krakowie na Rynku Głównym , orkiestra otworzyła oficjalne obchody rocznicy,
- 2 maja w Lusławicach – Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego,
- 4 maja w Warszawie młodzi muzycy wystąpili w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.
Również tym razem Orkiestra Talentów znalazła się w gronie najlepszych muzyków. W Teatrze Wielkim Opery Narodowej towarzyszyli skrzypaczce - Agacie Szymczewskiej z którą wspólnie wykonali m.in. Wiosnę z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Na każdym koncercie tłumnie zgromadzona publiczność dziękowała młodym muzykom za występ podwójnymi owacjami na stojąco, prosząc o bisy. Było to ogromne przeżycie nie tylko dla wykonawców.
Wielką niespodzianką medialną dla młodych muzyków było nagranie reportażu dla telewizji TVN. Transmisja już wkrótce !!!

Alicja Aksentowicz

Warsztaty kameralne

warsztaty_2

Zimowa Akademia Muzyki w Lusławicach i Muzyczna Wiosna w Bibliotece

IMG_0024
Katarzyna Zych i Hanna Jurek wzięły udział w Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Od 2 do 9 marca uczennice naszej szkoły doskonaliły swoje umiejętności gry na skrzypcach pod kierunkiem Pani prof. Kariny Gidaszewskiej z Poznania. Wśród wielu muzycznych atrakcji, jakie czekały na młode skrzypaczki, był koncert uczestników Akademii na Wielkiej Sali Koncertowej. Nowosolanki były najmłodszymi wykonawcami koncertu, pokazały się z najlepszej strony, godnie reprezentując Nową Sól. Wspaniała muzyczna przygoda, zostanie na długo w pamięci dziewczynek, które polecają wszystkim młodym muzykom taką formę doskonalenia gry na skrzypcach. Pełne nowych wrażeń, Kasia i Hania, zaprezentują się przed nowosolską publicznością już w sobotę 29 marca o godz. 16.00 podczas pierwszego koncertu z cyklu "Muzyczna wiosna w Bibliotece. Zapraszamy do Biblioteki w Nowej Soli w sobotę, wśród ciekawych utworów, będą również bajki dla dzieci które będzie czytał Pan Dyrektor Jerzy Szynder.

Małgorzata Tofilska

Muzyczne zimowisko

DSC_0120
W naszej szkole w dniach 3-7 lutego odbywały się zimowe treningi. Pod okiem trenerów, jedenastu śmiałków wytrwale ćwiczyło doskonaląc swe umiejętności. Były ćwiczenia indywidualne, sparingi z mistrzami, a także grupowe zajęcia kształcące słuch. Nie zapomniano także o przybliżeniu sylwetek sławnych kompozytorów piszących utwory skrzypcowe oraz wybitnych wykonawców. Przerwy w treningu obfite były w radość trenujących, a my trenerzy dbaliśmy także by nikt nie zasłabł...

Adam Świdziński

Stypendia Marszałka

DSC_7644-kopia
W dniu 21 stycznia 2014 roku w murach Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego miało miejsce uroczyste wręczenie stypendiów Marszałka Województwa Lubuskiego. Z naszej szkoły wszystkie złożone wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie. Uczennice: Julia Aksentowicz z klasy skrzypiec Beaty Gołemberskiej oraz Dominika Kubera z klasy skrzypiec Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej odebrały przyznane wyróżnienia z rąk Marszałka Województwa Lubuskiego - Elżbiety Polak. Po wręczeniu stypendiów, uczennice złożyły autografy na pamiątkowej tablicy.

GRATULUJEMY!

Zapraszamy na wielki bal

bal-karnawalowy-2014_www

„Moje dziecko – uczeń szkoły muzycznej”

16 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Małgorzatę Sierszeńską-Leraczyk, która jest jednym z nielicznych w Polsce specjalistów w zakresie psychologii muzyki. Pracownik Akademii od 1988 – obecnie adiunkt (Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki). Prowadzi wykłady z psychologii, psychologii muzyki, psychologii informacji i mediów. Jest promotorem ponad 45 prac magisterskich i licencjackich, prowadzi poradnię psychologiczną dla studentów i pracowników Akademii. Interesuje się szczególnie: rodzinnymi uwarunkowaniami osiągnięć muzycznych, procesami uczenia się muzyki, funkcjonowaniem mózgu w różnych rodzajach aktywności muzycznej, problematyką tremy u muzyków. Jest też psychologiem – praktykiem w zakresie specjalistycznego poradnictwa obejmującego ludzi uzdolnionych muzycznie. Od kwietnia 2008 z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie jest kierownikiem naukowym i organizacyjnym ogólnopolskiej sieci specjalistycznych psychologicznych punktów konsultacyjnych dla szkół artystycznych, a także prowadzi ogólnopolski punkt konsultacyjny CEA w Poznaniu, dla szkół artystycznych.

Adam Świdziński

Nasza szkoła w TVP

DSC_7209A
12 listopada w oddziale TVP Gorzów w Zielonej Górze odbyło się nagranie do programu "Kalejdoskop". W audycji uczestniczyły dwa zespoły z naszej szkoły:
 • kwartet gitarowy prowadzony przez Panią Elżbietę Cichocką w składzie Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak i Piotr Drgas
 • zespół "Młode smyki" prowadzony przez Panią Patrycję Śmiejczak-Świdziską w składzie Julia Aksentowicz, Dominika Kubera, Marcel Świdziński, Maja Marciniak, Martyna Wróblewska, Weronika Gmurkowska skrzypce i Justyna Kołodziej fortepian.
Z pewnością była to ciekawa przygoda, a być może początek telewizyjnej karieryHappy
Audycję możemy zobaczyć po następującymi linkami:

ZESPÓŁ SMYCZKOWY

GITARZYŚCI


Adam Świdziński