Konkursy

Sukces w Kutnie

2021-05-28-kutno

Dzielimy się kolejną radosną informacją. Podczas Międzynarodowego Wirtualnego Konkursu Pianistycznego i Kameralnego im. M. Szymanowskiej i K. Kurpińskiego w Kutnie Bartosz Wilczyński z klasy drugiej zdobył III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu barokowego. Konkurs odbył się w formule online, do którego przystąpiło 47 pianistów. Tym bardziej cieszy nas fakt, iż szanowne Jury doceniło umiejętności naszego ucznia. Bartosz uczy się w klasie fortepianu pani Joanny Kalbarczyk.

Bartoszowi serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów! Pragnę również podziękować rodzicom za troskę i poświęcony czas.

Joanna Kalbarczyk

Łużyckie Spotkania Wiolonczelowe

2021-05-25_spotkania

Nasze wiolonczelistki osiągnęły kolejny sukces biorąc udział w VII Łużyckich Spotkaniach Wiolonczelowych. Każda z naszych uczennic została Laureatką w swojej grupie i tak:

 • Helena Kiraga zajęła II miejsce
 • Martyna Nalewajko i Laura Mielnik zajęły III miejsce

Wszyscy Laureaci oprócz dyplomów otrzymali upominki rzeczowe.
Uczennicom akompaniowała Joanna Kalbarczyk, która otrzymała dyplom za wyróżniający akompaniament.

Gratuluję
Danuta Bylica

III Międzyregionalny Konkurs Wiolonczelowy

2021-05-15_wiolonczele

Dnia 15 mają odbył się w PSM I st im. W. J. Ciesielskiego. w Gorzowie Wlkp, III Międzyregionalny Konkurs Wiolonczelowy, edycja online. Był to Konkurs dla uczniów Szkół Muzycznych I st. Ze względu na dużą ilość uczestników, Konkurs zmienił swój zasięg na ogólnopolski.
Naszą Szkołę reprezentowało pięć uczennic z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy. Dwie uczennice zostały Laureatkami tego Konkursu:. Helena Kiraga w Grupie II otrzymała III miejsce a Martyna Nalewajko również z tej grupy dostała Wyróżnienie.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

D. Bylica

Pianistyczny Kościan

2021-04-28-Koscian

Nasi uczniowie nie zwalniają tempa i nadal są w super formie 💪
Bardzo dobre wiadomości dotarły do nas z Kościana gdzie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. ks. dra J.Surzyńskiego w dniach 28-29 kwietnia 2021r. odbywał się XII Międzyszkolny Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny - edycja online. Pandemia przyzwyczaiła nas do tego, że konkursy online, a szczególnie te o zasięgu ogólnopolskim (tak było tym razem) są bardzo mocno "obsadzone". Nie inaczej było w Kościanie. Na konkurs zgłosiło się 104 uczestników podzielonych na 3 grupy. Z naszej szkoły pojechała Ania Kosiak z klasy fortepianu p.Alicji Aksentowicz. Ania zakwalifikowana została do najmocniej obsadzonej grupy II w której ocenianych było 41 uczniów. Tym cenniejsze jest to, że Jury którego przewodniczącym był prof. Maciej Pabich przyznało Ani tytuł Laureata II miejsca ☺️

Aniu - gratulujemy sukcesu i czekamy na następne‼️

Alicja Aksentowicz

Czarodzieje fortepianu

2021-03-17-zaczarowany

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż 27 marca nasi pianiści wzięli udział w XI Prezentacjach Pianistycznych Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian”. Jest to konkurs organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Zielonej Górze dla uczniów klasy II i III Regionu Lubuskiego. Przesłuchania 29 pianistów odbyły się w formule online, a naszą szkołę reprezentowali: Natalia Kowalska, Bartosz Wilczyński, Szymon Jacków oraz Aleksander Szynder.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem Waldemara Wolskiego postanowiło przyznać naszym uczniom następujące nagrody:

Tytuł Czarodzieja Fortepianu w grupie II otrzymał Szymon Jacków – nauczyciel Lucyna Jędrzejewska
Wyróżnienie I stopnia
w grupie I otrzymał Bartosz Wilczyński – nauczyciel Joanna Kalbarczyk
Wyróżnienie II stopnia w grupie I otrzymała Natalia Kowalska – nauczyciel Lucyna Jędrzejewska
Wyróżnienie I stopnia w grupie II otrzymał Aleksander Szynder – nauczyciel Lucyna Jędrzejewska

Serdecznie gratuluję sukcesu młodym pianistom i ich nauczycielkom. Rodzicom dziękuję za okazaną pomoc w przygotowaniu do konkursu.

Joanna Kalbarczyk

Turniej Młodych Pianistów, Leszno 2021

2021-04-20_Kosiak


Tym razem zaszaleli nasi pianiści 😀

Dzielenie się dobrymi informacjami to chyba coś co lubimy najbardziej więc tym bardziej jest nam miło poinformować o kolejnych sukcesach uczniów naszej szkoły.
Ania Kosiak - uczennica klasy 4 fortepianu ucząca się u p.Alicji Aksentowicz została Laureatką (w grupie III) Turnieju Młodych Pianistów 2021. Organizatorem TURNIEJU MŁODYCH PIANISTÓW była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Romana Maciejewskiego w Lesznie, która w tym roku ze względu na pandemię nie mogła gościć młodych pianistów tylko konkurs został przeprowadzony w formie zdalnej na podstawie nagrań uczestników.

Ani serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Alicja Aksentowicz

Ogólnopolski Głogowski Konkurs Trębaczy

2021-04-22-glogow


Od wtorku 20 kwietnia do czwartku 22 kwietnia w niedalekim Głogowie odbywał się VI Ogólnopolski Głogowski Konkurs Trębaczy. Impreza od pierwszej edycji sporo urosła i obecnie jest jedynym profilowanym konkursem w Polsce (czyli dla samych trębaczy) pod patronatem CEA. W tym roku do Głogowa zostały nadesłane nagrania (ponieważ był to konkurs online) ze szkół z całej Polski. Tradycyjnie jak to na konkursach "blaszanych" bardzo licznie reprezentowany był Górny Śląsk, ale nie tylko bo co zaskoczyło nawet organizatorów, że zgłosiła się cała Polska z największymi ośrodkami takimi jak Wrocław, Łódź, Poznań, Kraków, Gdański i wiele innych. O zainteresowaniu konkursem niech świadczy fakt, że zagłoszenia miały być przyjmowane do 31 marca, a z powodu dużej ilości zgłoszeń lista została zamknięta już 13 marca Happy

Z naszej szkoły właściwie na każdy konkurs jechali trębacze i za każdym razem byli w gronie laureatów (choć nie wszyscy). W tym roku pojechało czworo uczniów: Filip Bywalec, Feliks Kiraga, Dominik Ciesielski oraz Marcel Gołemberski (ciekawy jestem czy Marcel pamięta, że był na konkursie w Głogowie w 2016 roku). W tegorocznej edycji konkursu Marcel Gołemberski zdobył III nagrodę w II grupie (zresztą najmocniej obsadzonej)

Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie bardzo dziękuję za włożoną pracę w przygotowania i nagrania, dziękuję rodzicom oraz p.Lucynie Jędrzejewskiej (która została uhonorowana za wyróżniający akompaniament). Marcelowi gratuluję sukcesu - szczególnie, że zdobytego przy tak dużej konkurencji.

Paweł Literski

Konkurs melodii świątecznych

2021-02-12_konkurs


Co prawda okres śpiewania kolęd już się zakończył, ale to właśnie wczoraj w Auli mogliśmy raz jeszcze usłyszeć kolędy w wykonaniu uczniów klasy pierwszej którzy zostali laureatami I Szkolnego Konkursu na najpiękniejsze wykonanie melodii świątecznej.
Można śmiało napisać, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów ponieważ na konkurs zgłosiło się w sumie ponad 40 osób - a to prawie 25% stanu naszej szkoły Happy
Konkurs jak to konkurs - muszą być zwycięzcy (bo na tym polega idea konkursu) i w związku z tym Jury w składzie: Alicja Aksentowicz, Adam Świdziński, Mirosław Jędrzejewski pod przewodnictwem dyrektora Jerzego Szyndera po wysłuchaniu wszystkich zgłoszonych materiałów postanowiła nagrodzić za najpiękniejsze wykonanie melodii świątecznej Marcela Gołemberskiego z klasy VI oraz przyznać 7 nagród indywidualnych za wyróżniającą prezentację które otrzymali: Aksentowicz Aleksander, Graczyk Natalia, Janecka Magdalena, Kazubska Katarzyna, Kosiak Anna, Roguska Julia i Sadurska Victoria oraz nagrodę zespołową dla zespołu fletowego przygotowanego przez p.Renatę Wojtkowiak oraz Agatę Bywalec.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękuję za nadesłanie zgłoszeń i za chęć uczestnictwa w naszym konkursie. Dyplomy uczestnictwa dla pozostałych osób wraz z maskotkami zostaną przekazane nauczycielom uczącym te dzieci na instrumencie głównym w przyszłym tygodniu.

Sekretarz Konkursu
Paweł Literski

Dęciaki w Poznaniu

2020-12-16_wielkopolski

Po dłuższej przerwie konkursowej powoli zaczną wracać informacje o naszych uczniach którzy brali udział w konkursach. Na razie są to tylko konkursy online - ale pamiętajmy, że są to "onlinowe" wersje konkursów które na stałe zagościły na konkursowej mapie dęciaków.
15 grudnia zostały ogłoszone wyniki XXIII Wielkopolskiego Konkursu Uczniów Klas Instrumentów Dętych - wersja online. Bardzo się cieszymy, że trójka naszych uczniów zdobyła nagrody w swoich grupach i tak:

Ignacy Pilichaty z klasy saksofonu zdobył II miejsce,
Feliks Kiraga z klasy trąbki zdobył III miejsce,
Filip Bywalec z klasy trąbki otrzymał wyróżnienie.

Nagrody tym cenniejsze, że w czasach pandemii wszystkie konkursy zostały odwołane (za wyjątkiem konkursów online), a na ten jak podawali organizatorzy zgłosiło się 148 osób z całej Polski.

Kochani - gratulacje i oby tak dalej Happy

Festiwal na smyczki i gitarę

Dnia 10 grudnia 2019 r odbył się w PSM I st. w Nowej Soli XIII Festiwal na Smyczki i Gitarę. Wzięło w nim udział 15 skrzypków i wiolonczelistów. Wykonawców oceniali nauczyciele uczący w naszej Szkole. W grupie I wyróżniono Dyplomem Laureata: Aleksandrę Kaczmarek, Maję Kościuszko i Nadię Przybylską a Dyplomem Wyróżnienia nagrodzono: Miłosza Trajera, Patrycje Kryczka i Lucie Rothermel. Z kolei w grupie II przyznano jeden Dyplom Laureata dla Agaty Mąki i trzy Dyplomy Wyróżnienia dla: Julii Hałabury, Hanny Kubów i Martyny Szczotarskiej. Festiwal zorganizowała pani Danuta Bylica a prowadziła pani Agata Dąbrowska. Gratulujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu i życzymy dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Sukcesy wiolonczelistek

2019-12-05-wiolonczele

W dniu 2 grudnia odbył się już po raz drugi w PSM I-go stopnia w Krośnie Odrzańskim Międzyregionalny Konkurs Altówkowo-Wiolonczelowy. Nasza Szkołę reprezentowały 2 uczennice z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy: Martynka Nalewajko z Kl. II oraz Maja Kościuszko z kl. IV. Obie uczennice zostały Laureatkami III miejsca w swoich grupach wiekowych. Dodatkowo Maja otrzymała Dyplom i nagrodę specjalną za Szczególne Wrażenia Artystyczne. Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Igrzyska skrzypcowe

2019-06-07_zbaszyn

W dniu 7 czerwca nasza młoda skrzypaczka ALEKSANDRA KACZMAREK z klasy Pani Beaty Gołemberskiej, brała udział w III Ogólnopolskich Igrzyskach Skrzypcowych, które odbyły się w Zbąszyniu. Ola po wcześniejszych laurach w Sochaczewie, tym razem w Zbąszyniu również pięknie zaprezentowała swój program zdobywając tytuł Laureata II miejsca i cenne nagrody!!

Ola, serdecznie Ci gratulujemy. Odpoczywaj na wakacjach zbierając siły do pracy w przyszłym roku szkolnym!!

Beata Gołemberska

Janko Muzykant

2019-05-19_sochaczew

W dniach 16-18 maja b.r w Sochaczewie odbył się Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Janko Muzykant". Naszą szkołę reprezentowała uczennica ALEKSANDRA KACZMAREK z II klasy Pani Beaty Gołemberskiej. Ola w swojej kategorii otrzymała WYRÓŻNIENIE. Bardzo się cieszę z jej osiągnięcia i serdecznie gratuluję!!!

Beata Gołemberska

Łużyckie spotkania wiolonczelowe

2019-05-18_zary

W dniu 18 maja odbyły się w PSM I st. w Żarach VI Łużyckie Spotkania Wiolonczelowe. Naszą Szkołę reprezentowały uczennice: z kl. I Helena Kiraga i Martyna Nalewajko, a z kl. III. Maja Kościuszko, Amelia Sulejewska i Nadia Przybylska. Jury w składzie: dr Krzysztof Karpeta (AM Wrocław), mgr Ewa Luboch (PSM II II st. w Zielonej Górze) i mgr Sylwia Kamzelska (PSM I st. w Żarach) przyznało Dyplom Laureata oraz Dyplom i puchar za Najlepsze Wykonanie Utworu Obowiązkowego dla Mai Kościuszko. Dyplomy Wyróżnienia otrzymały: H.Kiraga, M.Nalewajko, N.Przybylska i A.Sulejewska. Akompaniowała mgr Joanna Bogdanowicz. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

D. Bylica

I Szkolny Konkurs Instrumentalny im. Grażyny Bacewicz

2019-04-07_konkurs

W piękne, słoneczne popołudnie 7 kwietnia o godz.16 w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbyło się ogłoszenie wyników I Szkolnego Konkursu Instrumentalnego im. Grażyny Bacewicz, do którego przesłuchania odbyły się 3 kwietnia. W związku z przypadającą w tym roku 110 rocznicą urodzin oraz 50 rocznicą śmierci Patronki w Naszej Szkole rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony rokiem Grażyny Bacewicz. Niedzielny koncert był ostatnim z cyklu obchodów, ponieważ odbyły się już dwa konkursy (konkurs wiedzy oraz konkurs plastyczny) dotyczące życia kompozytorki oraz koncert pt. „Grażyna Bacewicz i kompozytorzy Polscy”.
Koncert laureatów przeplatany był krótką prezentacją multimedialną, która przybliżyła słuchającym postać kompozytorki i skrzypaczki. Prezentację przygotowała i poprowadziła p. Renata Wojtkowiak. Następnie przewodniczący Jury p. Paweł Literski wręczył dyplomy i pamiątkowe statuetki następującym laureatom:

Grupa I:

 • I miejsce Natalia Graczyk-fortepian,
 • II miejsce Anna Pukaluk-fortepian,
 • III miejsce Victoria Sadurska-fortepian,
 • wyróżnienie Aleksandra Kaczmarek-skrzypce

Grupa II:
 • II miejsce Miłosz Kalbarczyk-fortepian,
 • wyróżnienie Agata Mąka-skrzypce
 • pierwszego i trzeciego miejsca nie przyznano.

Składam serdeczne podziękowania wspaniałym wykonawcom oraz nauczycielom za trud doboru repertuaru i przygotowanie. Dziękuję również rodzicom za wsparcie swoich wspaniałych pociech.
Do zobaczenia za rok na drugiej edycji konkursu.

Natalia Ostrowska

Konkurs Wiolonczelowy w Gorzowie

2019-03-30_gorzow


W dniu 30 marca 2019 odbył się II Międzyregionalny Konkurs Wiolonczelowy w Gorzowie Wielkopolskim. W Konkursie brało udział 50 wiolonczelistów z 3 regionów: Lubuskiego, Zachodniopomorskiego i Wielkopolskiego. Naszą Szkołę Muzyczną reprezentowały 3 uczennice: Maja Kościuszko, Amelia Sulejewska i Nadia Przybylska. Wszystkie Uczennice zaprezentowały się bardzo dobrze. Jednak Jury Konkursu w którym Przewodniczącym był prof Tomasz Szczęsny przyznało Mai Kościuszko miejsce III, a Nadii Przybylskiej Wyróżnienie. Akompaniowała pani Lila Barańska.
Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Debiuty

2019-03-18_wiolonczele

W dniu 16 marca odbyły się w PSM I i II st. w Zielonej Górze Debiuty Młodych Smyczkowców i Harfistów. Naszą Szkołę reprezentowała uczennica z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy - Martynka Nalewajko. Akompaniowała uczennicy pani Lilia Barańska.

XXVII Poznański Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych

2019-03-09_poznan9 marca 2019 uczniowie klasy instrumentów dętych blaszanych: Dominik Ciesielski (trąbka) oraz Julian Pilichaty (puzon) brali udział w XXVII Poznańskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych. W tym roku z wyróżnieniem wrócił do Nowej Soli Julian Pilichaty. Jak powiedział przewodniczący komisji prof. Roman Gryń konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, ale jak to zwykle bywa ktoś musi znaleźć sie na podium, a ktoś nie Sad
Wyróżnienie Juliana jest tym cenniejsze, że Julek jako zdobywca I nagrody sprzed dwóch lat (konkurs jest w cyklu dwuletnim) nie mógł występować w swojej grupie rocznikowej tylko startował w szranki z uczniami starszymi od siebie oraz fakt, że w jego grupie przyznano tylko jedno trzecie miejsce i wyróżnienia Happy
Chciałem bardzo podziękować za pomoc w dopilnowaniu dzieci ich rodzicom oraz p.Lucynie Jędrzejewskiej za jak zawsze wspaniały akompaniament.

Paweł Literski

Turniej stroikowy w Gorzowie

2019-03-03_gorzow

5 marca w Gorzowskiej Filharmonii odbył się „III Gorzowski Turniej Stroikowy”, w którym pięknie zaprezentowała się dwójka naszych saksofonistów: Karolina Lachowicz i Michał Balak. Uczniom akompaniowała pani Lucyna Jędrzejewska. Występ Karoliny został nagrodzony III Nagrodą.

Mirosław Jędrzejewski

Festiwal na Smyczki i Gitarę
W dniu 13 XII 2018 r odbył się w naszej szkole XII już Festiwal na Smyczki i Gitarę. Wzięło w nim udział 23 uczniów (skrzypków, wiolonczelistów i gitarzystów). Jury w którego skład wchodzili nauczyciele uczący w naszej szkole przyznało w Grupie I cztery Dyplomy Laureata dla Aleksandry Kaczmarek, Patrycji Kryczka, Mai Kościuszko i Nadii Przybylskiej oraz 3 Dyplomy Wyróżnienia dla Juli Czaplińskiej, Oliwi Hrebeniuk i Ameli Sulejewskiej. Z kolei w Grupie II Dyplomy Laureata otrzymali Kacper Batko, Agata Mąka i Zuzanna Żuberek, a Dyplom Wyróżnienia przyznano dla Hanny Kubów. Specjalną Nagrodą dla Laureatów było zwolnienie ich z przesłuchania semestralnego. Festiwal zorganizowała i prowadziła pani Danuta Bylica. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Julian w ChełmnieW dniach 23-24 listopada 2018 roku w dość odległym Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) odbył się dziewiąty już (a ponieważ odbywa się w cyklu dwuletnim więc tradycja sięga 18 lat) Ogólnopolski Konkurs "Instrumenty Dęte" Chełmno 2018. Konkurs zgromadził dzieci z całej Polski ponieważ byli uczniowie ze szkół muzycznych od Gdańska, poprzez Warszawę do Śląska. Przekrój szkół był bardzo duży i byli przedstawiciele ze wszystkich liczących się ośrodków w Polsce. Z naszej szkoły na konkurs pojechał puzonista Julian Pilichaty który występował w grupie starszej i z konkursu przywiózł wyróżnienie. Wyróżnienie tym cenniejsze, że jury pod przewodnictwem prof. Romana Grynia z Akademii Muzycznej w Poznaniu w grupie starszej przyznało tylko jedno wyróżnienie oraz III miejsce. I i II nie przyznano. Gratulacje dla Juliana i podziękowania dla niestrudzonej akompaniatorki Lucyny Jędrzejewskiej za przygotowania i za trudny fizycznie wyjazd.

Paweł Literski

Grażyna Bacewicz oczami uczniów

"Grażyna Bacewicz oczami uczniów" czyli Szkolny konkurs plastyczny o życiu i twórczości patronki z okazji 110 rocznicy urodzin oraz 50 rocznicy śmierci przypadającej w roku szkolnym 2018/2019 skierowany do klas I-III

WYNIKI

Klasa I

1.Kalina Skoczylas
2.Kuba Krajewski
3. Szymon Jacków

Klasa II

1.Błażej Sosnowski
2.Julia Czaplińska
Wyróżnienia: Marcel Augustyniak, Feliks Kiraga

Klasa III

1.Zuzanna Boruszewska
2.Zuzanna Mączyńska, Hanna Ostapczuk
3.Anna Macikowska, Kinga Kortz
Wyróżnienie: Patrycja Kryczka

Nagrody zostaną rozdane na zajęciach.

Akordeony w Solcu Kujawskim

2018-05-27_piotr

Niecałe dwa tygodnie temu Piotr Ciesielski z klasy akordeonu Oleny Moroz przywiózł z Konkursu Akordeonowego w Trzebnicy III nagrodę, a już okazało się, że postanowił przypieczętować swój sukces następnym sukcesem 😃
W dniach 28-30 maja 2018 w Solcu Kujawskim odbył się II Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy z którego Piotr również wrócił z nagrodą. Z rywalizacji w swojej grupie wiekowej (w jego grupie startowało 22 uczniów) również wrócił z III nagrodą potwierdzając swój wysoki poziom.
Piotr - gratulacje dla Ciebie i Twojej nauczycielki p.Oleny Moroz

Paweł Literski

,,Młody pianista’’

2018-05-28_pianistyczny

W poniedziałek, 28 maja w auli naszej szkoły odbył się Turniej Pianistyczny ,, Młody Pianista’’. Był to konkurs przeznaczony dla uczniów klasy czwartej i piątej. W wykonaniu konkursowiczów usłyszeliśmy dwie kompozycje - jeden utwór z epoki baroku oraz utwór o charakterze dowolnym. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników Jury postanowiło przyznać dyplomy laureatów i wyróżnień następującym uczniom:

kl. IV

 • Miłosz Kalbarczyk – laureat
 • Maja Kruk – wyróżnienie
 • Olaf Kubera - wyróżnienie
 • Karolina Żuberek – wyróżnienie
 • Jędrzej Pawlak – wyróżnienie II stopnia

kl. V
 • Natalia Gotowała – laureat
 • Jagoda Wawrzykowska – laureat
 • Danuta Brzózka – wyróżnienie II stopnia

Wszystkim wykonawcom gratuluję!!!

Joanna Kalbarczyk

Wiolonczele w Gorzowie Wielkopolskim

2018-05-23_wiolonczele

23 maja 2018 odbył się w dniu po raz pierwszy Międzyregionalny Konkurs Wiolonczelowy w Gorzowie Wielkopolskim. Wzięło w nim udział 38 wiolonczelistów. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice z klasy p.Danuty Bylicy: Maja Kościuszko, Nadia Przybylska i Amelia Sulejewska. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się wszystkie uczennice. Maja i Nadia zdobyły II miejsce a Amelia wyróżnienie. Akompaniowała pani Lilia Barańska.
Gratuluję sukcesu i życzę kolejnych.

Danuta Bylica

„HARMONIA VIVA”

2018-05-19_trzebnica


W dniach 17-18 maja w Trzebnicy odbył się I Trzebnicki Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy „HARMONIA VIVA” pod patronatem honorowym burmistrza Trzebnicy oraz Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Jak w zasadzie każdy konkurs tak i ten miał na celu upowszechnianie sztuki gry na akordeonie oraz promocję młodych i utalentowanych akordeonistów oraz poszerzenie wiedzy z zakresu gry na tym pięknym instrumencie. Z naszej szkoły pojechał na konkurs Piotr Ciesielski który uczy się gry na akordeonie u p.Oleny Moroz. Piotr startował w najliczniej obsadzonej II grupie i tym bardziej może nas cieszyć, że Piotr wrócił "z tarczą" przywożąc z konkursu III nagrodę.
Serdeczne gratulacje dla Piotra oraz jego nauczycielki p.Oleny. Słowa podziękowania oprócz oczywiście Piotra i jego nauczycielki należą się również rodzicom za pomoc i konsekwencję w działaniu.

Paweł Literski

Konfrontacje wiolonczelowe

2018-05-15_wiolonczele

W dniach 13-15 maja odbyły się w Bydgoszczy XXV Ogólnopolskie Konfrontacje Wiolonczelowe im.Z.Wojciechowskiej. Naszą Szkołę reprezentowała Maja Kościuszko z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy. Maja w swojej grupie wiekowej otrzymała Wyróżnienie. Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Sukces pianistyczny Miłosza

2018-05-12_Milosz

Z uśmiechem pojawił się na scenie w sobotę 12 kwietnia podczas I Lubuskiego Konkursu Pianistycznego w PSM I i II st. w Zielonej Górze nasz uczeń Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Zapewne nie tylko uśmiechem, ale przede wszystkim jak podkreśliło szanowne Jury, Miłosz zaprezentował wysoki poziom gry uzyskując III miejsce w grupie pierwszej. Serdecznie gratuluję.

Joanna Kalbarczyk

Zaczarowany fortepian

2018-03-25_zaczarowany

W sobotę 24 marca nasi pianiści wzięli udział w IX Prezentacjach Pianistycznych Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian”. Jest to konkurs organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Zielonej Górze dla uczniów klasy II i III regionu lubuskiego. W prezentacjach wzięło udział 51 uczestników, a w części konkursowej wystąpiło 33 młodych pianistów.
Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali: Michał Boruszewski, Natalia Graczyk, Kalina Jasiewska, Patrycja Pich, Anna Pukaluk, Viktoria Sadurska.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji Jury postanowiło przyznać naszym uczniom następujące nagrody:

Grupa I:

 • Kalina Jasiewska – wyróżnienie I st.
 • Patrycja Pich – wyróżnienie I st.
 • Viktoria Sadurska – wyróżnienie I st.
 • Anna Pukaluk – wyróżnienie II st.

Grupa II:

 • Natalia Graczyk – wyróżnienie I st.
 • Michał Boruszewski – wyróżnienie II st.

W koncercie pianistyczne debiuty udział wzięli uczniowie z kl. I: Anna Kosiak, Filip Maciak, Patryk Maciak

Gratulacje !

Alicja Aksentowicz

XXVII KID w Oławie

2018-03-14_olawa


W dniach 13-14 marca 2018 w Oławie odbyły się już XXVII Konfrontacje Instrumentów Dętych - jeden z najstarszych konkursów dla młodych dęciaków w Polsce. Co roku do Oławy zjeżdżali młodzi wykonawcy grający na instrumentach dętych drewnianych i blaszanych, ale od tego roku zmieniła się formuła przesłuchań i w tym roku do przesłuchań przystąpili tylko uczniowie grający na instrumentach dętych blaszanych. Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 74 uczniów - z naszej szkoły pojechał Dominik Ciesielski grający na trąbce oraz puzonista Julian Pilichaty. Jury konkursowe pod przewodnictwem prof. Igora Cecocho wysoko oceniło naszych uczniów przyznając obu wyróżnienia. Ale nie tylko nasi uczniowie wrócili z wyróżnieniami. Również nasza akompaniatorka Lucyna Jędrzejewska otrzymała dyplom za wyróżniający akompaniament.
Gratulując Julianowi i Dominikowi sukcesu jednocześnie chciałem podziękować p.Lucynie za wszystko - czyli dodatkowe próby, pracę po godzinach Happy oraz rodzicom Dominika i Juliana za dopilnowanie chłopców podczas przygotowań do konkursu.

Paweł Literski

Spotkania Wiolonczelowe

2018_02_03_wiolonczele

W dniu 3 lutego w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze odbyły się IX Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Wzieło w nich udział 28 uczniów ze Szkół Muzycznych I st. z naszego regionu. Nowosolską Państwową Szkołę Muzyczną I st. reprezentowały 4 uczennice : z kl.II Maja Kościuszko, Amelia Sulejewska, Nadia Przybylska i z kl.III Oliwia Hrebeniuk. Jury tworzyli nauczyciele: Sylwia Kamzelska-Bronowicka z PSM w Żarach, Jagoda Paszkowska z PSM w Świebodzinie, Agata Witoszek z PSM w Krośnie Odrzańskim i Maciej Huszcza z PSM w Zielonej Górze. Jury nagrodziło 3 nasze uczennice. Dyplomy Laureata otrzymały: Maja Kościuszko i Nadia Przybylska. Dyplom Wyróżnenia otrzymała Amelia Sulejewska. Uczennicom akompaniowała pani Lilia Barańska.Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Szkolny Konkurs Pianistyczny

2018_01_18_wirtuoz


19 stycznia 2018r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Pianistyczny dla klas II i III - "Mały wirtuoz". Wzięło w nim udział 23 pianistów. Uczniowie wykonali po dwa utwory - obowiązkową etiudę oraz utwór dowolny. Spośród wielu ciekawych prezentacji Jury wyłoniło laureatów:
Klasa II - Anna Pukaluk, Victoria Sadurska, Dominika Żuberek oraz wyróżnienia Zuzanna Babiarczuk, Kalina Jasiewska, Julia Jaskuła, Patrycja Pich, Amelia Hercuń.
W klasie III laureatami konkursu zostali - Natalia Graczyk, Michał Boruszewski, Mateusz Zych.

Gratulacje!

A. Aksentowicz

XI Festiwal na smyczki i gitarę

2017_12_13_festiwal

Dnia 13 XII odbył się w naszej Szkole XI Festiwal na smyczki i gitarę. Wzięło w nim udział 20 uczniów, 12 w grupie I (kl.III i IV) i 8 w grupie II ( kl.V i V I). Jury Festiwalu który tworzyli nauczyciele naszej Szkoły, wyodrębniło w Grupie I : 2 laureatów Hanne Kubów i Agatę Mąkę, oraz wyróżniło 3 osoby : Maje Kościuszko, Łucje Czajkowską i Aleksandrę Jensch. Z kolei w Grupie II Jury przyznało 2 dyplomy laureata dla Joanny Mackiewicz i Zuzanny Żuberek oraz 3 dyplomy wyróżnienia dla Kacpra Batko, Kacpra Jakubowskiego i Miłosza Ozgowicza. Gratuluje wszystkim uczestnikom i życzę dalszych sukcesów. XI Festiwal na smyczki i gitarę zorganizowała i prowadziła Danuta Bylica.

Konkurs pianistyczny w Opolu

2017.11.16_Opole

Pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz przewodnictwem dr hab. Michała Szczepańskiego odbył się X Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Dziesięciolatków w PSM I i II st. w Opolu. W pięknej auli, przy fortepianie koncertowym w dniu 16 listopada można było usłyszeć aż dwadzieścia trzy muzyczne prezentacje. Uczniowie pokazali swoje umiejętności w utworach wirtuozowskich, kompozycjach J. S. Bacha, a także czarowali słuchaczy piękną kantyleną. W dziesiątej edycji zaprezentowali się pianiści między innymi z Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Katowic. Naszą szkołę muzyczną reprezentował czwartoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Po wysłuchaniu konkursowiczów Jury postanowiło przyznać Miłoszowi Dyplom Wyróżnienia. Serdecznie gratuluję sukcesu w nowym roku szkolnym!!!

Joanna Kalbarczyk

Mistrz klawiatury

2017-06-09_legnica

W Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy gościli nasi pianiści – Klaudia Bogucka z klasy Pani Lucyny Jędrzejewskiej oraz Miłosz Kalbarczyk z klasy Pani Joanny Kalbarczyk. W przepięknej sali rycerskiej nasi uczniowie wzięli udział w XVIII Regionalnych Konfrontacjach Pianistycznych Szkół Muzycznych I stopnia. Wszystkich pianistów wysłuchało Jury w składzie dr hab. Paweł Zawadzki z Akademii Muzycznej we Wrocławiu, dr Joanna Zathey-Wójcińska z Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz mgr Angela Stepenko z PSM I st. w Szprotawie. Pragnę podkreślić, iż Klaudia i Miłosz godnie zaprezentowali się jako uczniowie naszej szkoły, a także bardzo dobrze pokazali swoje umiejętności gry na fortepianie w przygotowanym programie. Najwyższą nagrodą do zdobycia w tym konkursie było otrzymanie tytułu Mistrza Klawiatury. Z rąk Jurorów otrzymał ją Miłosz Kalbarczyk.

Joanna Kalbarczyk

Klara na Festiwalu Presto

2017-05-19_presto

W dniach 19-21 maja w Zduńskiej Woli odbywał się Festiwal PRESTO. W jego pierwszym dniu przeprowadzono Międzynarodowy Konkurs dla Skrzypków i Altowiolistów szkół muzycznych I stopnia. Regulamin konkursu nie przewiduje przyznawania miejsc, lecz jury wyłania laureatów i wyróżnionych. Naszą szkołę reprezentowała KLARA LACHOWICZ zakwalifikowana do grupy III, w kategorii skrzypiec. W występie towarzyszył jej pianista konkursowy pan Michał Karasiewicz z Poznania. Młoda skrzypaczka swoją grą tak zachwyciła jurorów, iż przyznano jej tytuł LAUREATA i NAGRODĘ SPECJALNĄ! Klarze gratuluję wspaniałego występu, a rodzicom dziękuję za ogromne zaangażowanie i pomoc przy wyjeździe.

Katarzyna Wietrenko-Tumińska

Wiolonczele w Pyrzycach

2017.05.17_pyrzyce

W dniu 17 maja odbył się w PSM I st. w Pyrzycach IV Zachodniopomorski Konkurs Wiolonczelowo-Kontrabasowy. Konkurs odbywał się w dwóch grupach. Grupa I : Kl.I , II i III, Grupa II: Kl.IV, V i VI. Naszą Szkołę reprezentowało pięć uczennic z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylica: z kl.I: Maja Kościuszko, Nadia Przybylska i Amelia Sulejewska; z kl.II: Oliwia Hrebeniuk i z kl.VI Anna Kołodziej. Wszystkie uczennice zostały nagrodzone. W pierwszej Grupie pierwsze miejsce zdobyła Maja Kościuszko ex aequo z Nadią Przybylską drugie miejsce otrzymała Amelia Sulejewska, a Oliwia Hrebeniuk dostała wyróżnienie. Z kolei w drugiej Grupie Anna Kołodziej zdobyła II miejsce. Wszystkim uczennicom akompaniowała pani Lilia Barańska która otrzymała Dyplom dla Najlepszego Akompaniatora. Gratuluję wszystkim sukcesu i życzę dalszych.

Danuta Bylica

V Łużyckie Spotkania Wiolonczelowe

2017-05-14_zary

W dniu 13 maja odbyły się w P S M I st. w Żarach V Łużyckie Spotkania Wiolonczelowe. Wzięło w nich udział 19 wiolonczelistów ze Szkół Muzycznych I st z naszego Regionu. Jest to Konkurs dla uczniów z klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. Naszą Szkołę reprezentowały cztery uczennice z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy:

 • z kl.I Maja Kościuszko, Nadia Przybylska i Amelia Sulejewska
 • z kl.II Oliwia Hrebeniuk.

Przewodniczącym Jury Konkursu. był pan dr Krzysztof Karpeta z Akademi Muzycznej. we Wrocławiu. Wśród uczniów nagrodzonych znalazła się : Maja Kościuszko otrzymała razem z Nadią Przybylską Dyplom Laureata oraz Amelia Sulejewska i Oliwia Hrebeniuk które dostały Dyplomy Wyróżnienia. Główną nagrodę V Łużyckich Spotkań Wiolonczelowych dla Najlepszego Wykonawcy wraz z Pucharem przypadł Mai Kościuszko. Naszym uczennicom akompaniowała p.Lilla Barańska. Gratuluję sukcesu i życzę dalszych.

Danuta Bylica


I Zielonogórski Konkurs Skrzypcowy

2017-04-22_zielona


Jest mi miło poinformować , iż w sobotę 22 kwietnia 2017 roku odbył się I Konkurs Skrzypcowy w Zielonej Górze w którym wzięły udział nasze uczennice: Klara Lachowicz i Maja Bereżańska . W grupie pierwszej Maja otrzymała wyróżnienie a Klarze w grupie trzeciej przyznano III miejsce . Dziewczynki zagrały znakomicie , serdecznie gratuluję !!!!

Chciałam również podziękować naszej akompaniatorce - p.Joannie Kalbarczyk za cierpliwość do dziewczyn i jednocześnie pogratulować ponieważ p.Joanna Kalbarczyk na konkursie została osobno doceniona i otrzymała dyplom za wyróżniający akompaniament.

Katarzyna Wietrenko-Tumińska

Gitarzyści w Szczecinie

2017-04-10_gitary


W dniach 7-9 kwietnia 2017 r. w Szczecinie odbywał się IX Wiosenny Konkurs Gitarowy, który zasięgiem swym obejmuje całą Polskę. Ponad 60 uczestników oceniało Jury pod przewodnictwem prof. oświaty Marka Zielińskiego. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro gitarzystów grając solo i w zespole: Amelia Kozicz, Klaudia Smolińska, Zuzanna Żuberek, Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz.

Miło jest poinformować, o sukcesie:

AMELIA KOZICZ w swojej grupie otrzymała wyróżnienie a TRIO GITAROWE (Z.Żuberek, K.Jakubowski, M.Ozgowicz) zajęło III miejsce.

GRATULUJEMY!!!

Czarodzieje fortepianu

2017-04-09_zaczarowany


Jest mi miło poinformować, iż w sobotę 8 kwietnia nasi pianiści wzięli udział w VIII Prezentacjach Pianistycznych Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian”. Jest to konkurs organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Zielonej Górze dla uczniów klasy II i III regionu lubuskiego. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali Michał Boruszewski, Hanna Wawrzyńczyk, Natalia Graczyk, Maria Jas, Miłosz Kalbarczyk, Kacper Krakowski, Olaf Kubera, Jędrzej Pawlak.
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem prof. Karola Schmidta postanowiło przyznać naszym uczniom następujące nagrody:
w grupie I:

- Michał Boruszewski - Wyróżnienie oraz Nagroda Specjalna dla najmłodszego uczestnika części konkursowej
- Hanna Wawrzyńczyk - Wyróżnienie za wykonanie utworu Ludmiły Bas Krasnale w grupie II:
- Maria Jas - Wyróżnienie za wykonanie utworu St. Hellera Etiuda h-moll op.46,
- Miłosz Kalbarczyk - Wyróżnienie
- Kacper Krakowski - Wyróżnienie

Serdecznie gratuluję sukcesu naszym młodym pianistom i ich nauczycielom!!!!!

Joanna Kalbarczyk

Pianistyczne Debiuty Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian''

2017-04-09_czarodzieje


Tuż po zmaganiach konkursowych ,,Czarodziei Fortepianu'' najmłodsi pianiści z klasy I zaprezentowali się w koncercie, który jest bardzo lubiany przez samych wykonawców. Na scenie robi się kolorowo od pięknych strojów, które ilustrują tematy wykonywanych utworów przez nasze najmłodsze pociechy. To wielka frajda dla najmłodszych pianistów być w muzycznej krainie, gdzie można spotkać wiele ciekawych osobowości.

Na zielonogórskiej scenie debiutowali:

- Zuzanna Babiarczuk
- Kalina Jasiewska
- Julia Jaskuła
- Patrycja Pich
- Anna Pukaluk
- Wiktoria Sadurska

XXVI KID w Oławie za nami

2017-03-28_KID


XXVI Konfrontacje Instrumentów Dętych w Oławie to impreza z długa tradycją. Przyjeżdżają na nią młodzi instrumentaliści z największych ośrodków z całej Polski. Jak zwykle można było spotkać liczną reprezentację z Górnego Śląska, ale również uczniów z Wrocławia czy Krakowa. Na ten silnie obsadzony konkurs w tym roku pojechała czteroosobowa reprezentacja z naszej szkoły. Były to Karolina Lachowicz oraz Zuzanna Sobieniak (saksofonistki z klasy Mirosława Jędrzejewskiego) oraz Dominik Ciesielski i Julian Pilichaty (trębacz i puzonista z klasy Pawła Literskiego). Na tej edycji KID w Oławie Dominik Ciesielski otrzymał wyróżnienie.
Uczniom naszym bardzo dziękuję za trud włożony w przygotowania do konkursu i życzę im powodzenia w dalszych zmaganiach, bo z pewnością nie jest to ich ostatni konkurs o którym będę miał przyjemność napisać. Podziękowania kieruję również do rodziców zaangażowanych w przygotowania i w sam wyjazd na konkurs, a naszej akompaniatorce Lucynie Jędrzejewskiej dziękuję po prostu za wszystko.

Paweł Literski

XXIII Kaszubskie Spotkania Akordeonowe

2017-03-22_Koscierzyna

22 marca 2017 r. w Państwowej Szkole Muzycznej im. Mazurka Dąbrowskiego w Kościerzynie odbyły się już XXIII Kaszubskie Spotkaniach Akordeonowe. W Spotkaniach brali udział młodzi akordeoniści z całej Polski. Z naszej szkoły na te spotkania pojechał Piotr Ciesielski z klasy p.Teresy Karaś-Kret i co cieszy Piotr kategorii III (uczniowie klas 4 cyklu 6-letniego i klas II cyklu 4-letniego), jako najmłodszy uczestnik, zajął III miejsce. Piotr - trzymaj tak dalej.

Paweł Literski

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

2017_03_19_debiuty


W dniu 19 marca 2017r. odbyły się (tym razem w Zielonej Górze) Debiuty Najmłodszych Smyczkowców. Organizatorem tej edycji była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Zielonej Gorze. W Debiutach wzięło udział 23 uczniów ze Szkol Muzycznych z naszego regionu. Naszą Szkołę reprezentowały 3 wiolonczelistki: Maja Kościuszko, Amelia Sulejewska i Nadia Przybylska. Gratuluje wspaniałego występu i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Wydmuchaliśmy w Poznaniu ....

2017_03_11_poznan


W dniach 10-11.03.2017 w Poznaniu odbył się jubileuszowy XXV Poznański Konkurs Instrumentów Dętych Blaszanych. Zwyczajowo ten konkurs jest znaczącą i silnie obsadzoną imprezą, ale w tym roku zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania Organizatorów. Do przesłuchań przystąpiło 109 uczniów grających na trąbce, waltorni, puzonie i tubie ze szkół w całej Polsce. Bardzo liczną i silną grupę stanowili w tym roku uczniowie z Górnego Śląska (Jaworzno, Dąbrowa Górnicza, Opole) ale również mieliśmy reprezentantów z największych ośrodków takich jak Poznań, Gdynia, Bydgoszcz, Szczecinek, Kalisz, Konin, Szczecin, Zielona Góra, Warszawa oraz wiele, wiele innych. Uczniowie rywalizowali w pięciu grupach wiekowych z których najliczniej i chyba najsilniej były obsadzone grupy najmłodsze czyli pierwsza i druga. Z naszej szkoły na konkurs pojechali dwaj nasi uczniowie z mojej klasy i potwierdzili na konkursie swoje umiejętności zdobywając:

 • Dominik Ciesielski - II miejsce w I grupie
 • Julian Pilichaty - I miejsce w II grupie

Chciałbym dodać, że Dominik oraz Julian byli rocznikowo najmłodsi w swoich grupach !!! Naszym uczniom przy fortepianie akompaniowała jedyna w swoim rodzaju (powinna chyba dostać medal za cierpliwość i serce dla dzieci) Lucyna Jędrzejewska.

Chciałbym podziękować wszystkim którzy przyczynili się do tego sukcesu czyli rodzicom Juliana i Dominika którzy dzielnie sekundowali swoim dzieciom, a jednocześnie byli "na każde wezwanie" i nigdy nie usłyszałem od nich, że nie maja czasu lub nie mogą. Następne podziękowania kieruję do Lucyny Jędrzejewskiej za te godziny grania i ćwiczenia z chłopakami - opłaciło się. Na koniec słowo "dziękuję" do Was moich uczniowie. Osiągnęliście na tym konkursie bardzo dużo, ale to jeszcze nie ostatnie słowo w tym roku. Przed nami jeszcze Oława i kto wie co jeszcze …..

Paweł Literski


P.S. Na konkursie był jeszcze jeden nasz absolwent z klasy trąbki Dominik Manyś który obecnie uczy się w PSM I i II st. w Zielonej Górze. Dominik również nie wrócił z pustymi rękami i w swojej grupie wiekowej otrzymał wyróżnienie. Dominika będziemy mogli usłyszeć już niedługo podczas koncertu jubileuszowego w Muzeum.

Muzyczne żniwa

cea_03_cmyk_jpg


Przesłuchania uczniów szkół muzycznych organizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej - organ prowadzący szkolnictwo artystyczne z upoważnienia Ministra Kultury i Dziedzictwa |Narodowego- odbywają się co dwa lata. W bieżącym roku szkolnym objęte nimi były szkoły muzyczne I stopnia. To ważny sprawdzian efektów ich pracy, ważny w dwójnasób, po pierwsze, wszystkie szkoły muzyczne miały obowiązek w nim uczestniczyć po drugie zaś, zgodnie z zasadami organizacji, został podniesiony do 22 (w skali do 25 punktowej) próg niezbędnych punktów dających jury prawo do wyróżnienia uczestnika przesłuchań.

Z analizy punktów Komisji CEA wynika, że wśród szkół naszego województwa:

 • w klasie skrzypiec:
- trzecią punktację (23,33) otrzymał Marcin Mosorzewski z klasy mgr A.Świdzińskiego
- czwartą punktację (22,66) otrzymała Klara Lachowicz z klasy mgr K.Wietrenko-Tuminskiej
 • w klasie instrumentów dętych blaszanych:
- największą punktację (22) otrzymał Julian Pilichaty z klasy mgr Pawła Literskiego
 • w klasie instrumentów dętych drewnianych:
- największą punktację (22,33) otrzymała Zuzanna Sobieniak z klasy mgr Mirosława Jędrzejewskiego
 • w klasie fortepianu:
- wyróżnienie otrzymała Maja Sebastianowicz z klasy mgr Lucyny Jędrzejewskiej

Uczniowie klasy akordeonu czy gitary, „otarli się” o punkty kwalifikujące do wyróżnienia.
Dla dopełnienia obrazu powyższych danych - mały komentarz,
- na 48 startujących pianistów dyplom laureata dostało tylko czworo uczestników w tym Maja Sebastianowicz
- na 20 startujących uczniów klas instr. dętych blaszanych, dyplom laureata otrzymał tylko jeden uczestnik, Julian Pilichaty
- na 55 uczniów klas instr. dętych drewnianych najwyższą punktację - dyplom laureata otrzymała Zuzanna Sobieniak
- wśród 31 młodych skrzypków trzecią i czwartą punktację otrzymali uczniowie naszej szkoły, Marcin Mosorzewski i Klara Lachowicz oraz oczywiście dyplomy laureata.

Wszyscy nauczyciele laureatów przesłuchań CEA - zarówno uczący jak i im akompaniujący otrzymali dyplomy potwierdzające ich wyróżniające efekty pracy.
Żaden skład Komisji CEA przesłuchującej uczniów, nie wymienił naszej szkoły wśród tych, które wymagają pracy nad podniesieniem efektów nauczania - odwrotnie - klasa skrzypiec wskazana została jako osiągająca wysoki poziom nauczania.
Duża konkurencja, wiele pracy nauczycieli, uczniów i wsparcie rodziców sprawiło wiele satysfakcji uczestnikom przesłuchań. Korzystając z możliwości technicznych, właśnie tą drogą gratuluję sukcesów ich autorom. W roku jubileuszu 50 lecia szkoły potwierdzenie poziomu pracy szkoły wzmacnia radość świętowania.Jerzy T.Szynder
dyrektor

Festiwal na smyczki i gitarę

2016-12-13_festiwal


Dnia 13 grudnia odbył się w naszej Szkole dziesiąty (tak, tak to już 10 lat) Festiwal na Smyczki i Gitarę . Wzięło w nim udział 13 uczniów: 9 skrzypków, 2 wiolonczelistów i 2 gitarzystów . W grupie pierwszej Jury nie przyznało Dyplomów Laureata, a tylko 2 Dyplomy Wyróżnienia dla: Hanny Kubów i Kacpra Jakubowskiego. Natomiast w grupie drugiej Jury nagrodziło Dyplomami Laureata: Annę Kołodziej, Katarzynę Zych i Marcina Mosorzewskiego oraz przyznało 1 Dyplom Wyróżnienia dla Anety Grzegorskiej. Gratuluje i życzę dalszych sukcesów. Festiwal zorganizowała pani Danuta Bylica a prowadziła uczennica Aleksandra Grządzielska.

Danuta Bylica

Festiwal Telemannowski

2016_12_11_zary


W dniach 9-11.12.2016 roku w Żarach odbył się XV Jubileuszowy Festiwal Telemannowski. W ramach Festiwalu już po raz IV miał miejsce Polsko-Niemiecki Konkurs Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych. Wśród 24 zespołów m.in. z Warszawy, Bydgoszczy, Gdańska, Szczecina oraz szkół niemieckich wystąpił także zespół z nowosolskiej szkoły - trio fortepianowe MAK w składzie Aneta Grzegorska - skrzypce, Marcin Mosorzewski - skrzypce, Klaudia Bogucka - fortepian prowadzony przez Panią Patrycję Śmiejczak-Świdzińską. Sześcioosobowe jury, któremu przewodniczył prof Lech Bałaban z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Szkoły Talentów w Poznaniu przyznało zespołowi z naszej szkoły II miejsce.
Jeszcze raz gratuluję i dziękuję rodzicom za zaangażowanie.

Patrycja Śmiejczak-Świdzińska

V Regionalny Konkurs Bachowski

20161203_bachowski

Dnia 3 grudnia 2016 r. odbył się w Zielonej Gorze V Regionalny Konkurs Bachowski im Stanisława Hajzera. Naszą szkołę reprezentowała uczennica z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy - Anna Kołodziej która zdobyła IV miejsce. Serdecznie gratuluję.

D.Bylica

GRAND PRIX w Poznaniu

FOT74BA

W sobotę 26 listopada 2016 roku liczna reprezentacja z naszej szkoły w składzie: Maja Brychcy i Kinga Solarewicz z klasy fletu Renaty Wojtkowiak, Karolina Lachowicz i Kacper Libner z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz czwórka "blaszana" w składzie: Dominik Ciesielski, Marcel Gołemberski, Filip Kowalski, Julian Pilichaty z klasy Pawła Literskiego pojechała na XXI WIELKOPOLSKI KONKURS UCZNIÓW KLAS INSTRUMENTÓW DĘTYCH.
Nasi uczniowie zawsze z tego konkursu wracali z nagrodami, ale takiej niespodzianki jaką sprawiła nam Karolinka jeszcze w naszej wyjazdowej historii nie było Happy Karolinka Lachowicz która uczy się dopiero drugi rok w klasie saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego zdobyła I miejsce w II grupie oraz GRAND PRIX czyli główną nagrodę konkursu (niezależną od miejsce w poszczególnych grupach). Karolinka na szczęście na podium nie była osamotniona ponieważ dwaj nasi uczniowie Dominik Ciesielski oraz Julian Pilichaty z klasy Pawła Literskiego otrzymali wyróżnienia w swojej grupie.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie dziękujemy za trud przygotowań, a szczególne podziękowania kieruję w stronę naszej niezastąpionej akompaniatorki - Lucyny Jędrzejewskiej która w tym roku również "gościnnie" akompaniowała naszym flecistkom.
Na koniec jeszcze raz pogratuluję laureatom konkursu i myślę, że trzeba pilnie śledzić ich losy bo mam wrażenie, że nie raz jeszcze o nich usłyszymy.

Paweł Literski

Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy

2016.06.26_wroclaw

XIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbył się we Wrocławiu w dniach od 23 do 25 maja 2016r. Naszą szkołę reprezentowali:
Klara Lachowicz z klasy IV i Katarzyna Zych z klasy V uczące się pod kierunkiem p. Małgorzaty Tofilskiej oraz Marcel Świdziński z klasy VI uczący się u p. Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej. Nasi utalentowani skrzypkowie zaprezentowali się na wysokim poziomie.
Jury w składzie dr Jakub Jakowicz - przewodniczący jury - UM Warszawa, prof. Sławomir Tomasik - UM Warszawa, dr Szymon Krzeszowiec - AM Katowice, dr Maria Sławek- AM Kraków przyznało Klarze Lachowicz tytuł Laureatki III miejsca. Przy fortepianie Klarze towarzyszyła p. Joanna Kalbarczyk.
Muzyczną przygodę we Wrocławiu Klara Lachowicz będzie wspominać niezwykle ciepło, a to za sprawą Profesora Sławomira Tomasika, który przed konkursowymi przesłuchaniami - Klara grała jako pierwsza w sesji wtorkowej - podszedł do Klary z cukierkiem na szczęście i życzył pięknego występu!
Wszystkim uczniom gratulujemy udanych występów i życzymy kolejnych sukcesów.

Małgorzata Tofilska

Konkurs trębaczy

2016.04.28_glogow

Niewiele osób wie, że pod bokiem w niedalekim Głogowie wyrósł nam jeden z najważniejszych konkursów w Polsce dla uczniów grających tylko i wyłącznie na trąbkach. Na chwilę obecną są obecnie tylko trzy liczące się konkursy dla trębaczy (jak powiedział przewodniczący Jury prof. Igor Cecocho) i to właśnie Głogów jest jednym z najważniejszych. Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim i w tym roku do przesłuchań przystąpiło 71 trębaczy z całej Polski !!! Jak zwykle to bywa przy konkursach gdzie prezentuje się blacha mieliśmy liczną reprezentację z Górnego Śląska (właściwie ze wszystkich znaczących ośrodków) czyli regionu uznawanego za najmocniejszy jeżeli chodzi o instrumenty dęte blaszane, Krakowa, Opola czy też Wrocławia. Z naszej szkoły pojechało dwóch uczniów: Piotr Maruszczak z klasy VI oraz Marcel Gołemberski z klasy I. Szczególnie ciepłe słowa chciałem skierować do Marcela Gołemberskiego który jest uczniem klasy pierwszej naszej szkoły, a naprawdę wspaniale przygotował się do konkursu i swoje utwory zaprezentował bardzo dobrze. Jak to na konkursie - ktoś jest na podium, a ktoś nie. Dla mnie jako pedagoga najważniejsze jest to, że nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze - śmiało można powiedzieć, że na najwyższym poziomie. W tym roku na podium znalazł się Piotr Maruszczak który zajął III miejsce w grupie II (najliczniejsza grupa - 46 osób) i któremu chciałem pogratulować. Tym ważniejsze jest to trofeum bo Piotr w tym roku kończy naukę w naszej szkole i jest to wymarzone zakończenie edukacji.
Naszym uczniom przy fortepianie towarzyszyła Lucyna Jędrzejewska które również wróciła z Głogowa z dyplomem - za wyróżniający się akompaniament. Bardzo chciałem jej podziękować za włożone wysiłki w "przedwyjazdowe" przygotowania do konkursu.

Paweł Literski

Sukces w Bystrzycy Kłodzkiej

2016.04.28_bystrzyca

W dniach 22-23 kwietnia odbył się XXV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych. Na konkurs zgłosiło się 54! zespoły kameralne z całej Polski. Z naszej szkoły pojechały dwie formacje kameralne. Jeden z nich – Trio fortepianowe – w składzie Marcel Świdziński – skrzypce, Wiktoria Grajewska – wiolonczela, Klaudia Bogucka – fortepian, prowadzony przez p. Beatę Gołemberską zdobył III miejsce. Jury oceniające zmagania młodych kameralistów podkreśliło bardzo wysoki poziom konkursu. Tym bardziej cieszymy się z laurów. Bardzo wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.


Beata Gołemberska

VI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Szczecinie

2016.04.16_szczecin

,,Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka'' taki tytuł nosił Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny organizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Była to już szósta edycja konkursu, który odbył się w dniach 16–17 kwietnia 2016 roku. Jego wyjątkowość wyróżniała się tym, iż do każdej wykonywanej przez konkursowicza kompozycji na wielkim telebimie można było zobaczyć tytułową ilustrację utworu. Naszą szkołę reprezentowało dwoje pianistów. W grupie pierwszej wystąpił drugoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk, a w grupie drugiej zaprezentowała się Maja Sebastianowicz z klasy pani Lucyny Jędrzejewskiej. Nasi pianiści oceniani byli przez komisję, w której składzie zasiadali:

prof. Anna Wesołowska-Firlej, AM Łódź – przewodnicząca
prof. Grzegorz Kurzyński, AM Wrocław
prof. Bogusław Rottermund ASZ Szczecin
mgr Sławomir Wilk AM Gdańsk

Po wysłuchaniu młodych pianistów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia, Miłosz Kalbarczyka przyznając mu II miejsce. Z tego miejsca pragnę podkreślić piękno gry i przemiłą osobowość Majeczki i Miłosza, którą stworzyli na scenie podczas tego konkursu. Serdecznie gratuluję talentu młodym pianistom, a Miłoszowi kolejnego sukcesu.

Joanna Kalbarczyk

Zaczarowany Fortepian

2016.03.20_zaczarowany

W przedwiosennej atmosferze, 19 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyły się VII Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian''. Do tej muzycznej przygody zostali zaproszeni najmłodsi pianiści Regionu Lubuskiego z klasy II i III. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie w grupie I Elżbieta Bezulska, Zofia Cieślak, Maria Jas, Kacper Krakowski, Olaf Kubera, Hanna Mendaluk, Emilia Swoboda. A w grupie II wystąpili Natalia Gotowała, Miłosz Kalbarczyk oraz Jagoda Wawrzykowska,
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Sowińskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu postanowiło przyznać tytuł ,,Czarodzieja Fortepianu'' w grupie pierwszej, Marysi Jas z klasy fortepianu pani Lilii Barańskiej oraz wyróżnienie dla Olafa Kubery z klasy pani Zdzisławy Gothszalk. W grupie drugiej wyróżnienie otrzymał Miłosz Kalbarczyk z klasy pani Joanny Kalbarczyk. Serdecznie gratuluję sukcesu naszym młodym pianistom i ich nauczycielom!!!!!

Joanna Kalbarczyk

KID 2016 czyli dęciacy w akcji

xxv_kid_olawa

W tym roku przypadły jubileuszowe, bo już 25 Konfrontacje Instrumentów Dętych w Oławie. Oławskie zmagania zawsze gromadzą rzeszę najlepszych dęciaków z całego kraju, a ponieważ były to jubileuszowe spotkania to reprezentacja uczniów z całej Polski była wyjątkowo liczna i wyjątkowo mocna. Tradycyjnie przesłuchania odbywają się w dwóch grupach - instrumentów dętych drewnianych oraz instrumentów dętych blaszanych. W tym roku w grupie instrumentów dętych drewnianych do przesłuchań przystąpiło 59 uczniów, a blasze 82 uczniów.
Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie. Piotr Maruszczak grający na trąbce oraz Julian Pilichaty - puzonista. Obydwaj są z klasy Pawła Literskiego. Występ obydwóch naszych uczniów stał na bardzo wysokim poziomie i z ten występ i ich pracę bardzo im dziękuję. W tym roku w gronie laureatów znalazł się Julian Pilichaty, który otrzymał wyróżnienie w grupie instrumentów dętych blaszanych. Zważając, że Julek jest dopiero w trzeciej klasie myślę, że do zakończenia jego nauki w naszej szkole nie raz o nim usłyszymy.
Bardzo dziękuję również naszej akompaniatorce - Lucynie Jędrzejewskiej, która jak zwykle była "dobrym duchem" który pomagał chłopakom w przygotowaniach do występu jak i podczas samej prezentacji na scenie.
Podziękowania kieruję również w stronę rodziców za ich pomoc i dopilnowanie chłopaków w trakcie przygotowań do wyjazdu.

Paweł Literski

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

debiuty_2016_03

W sali głównej Muzeum Miejskiego, 13 marca 2016r., odbyła się XIII edycja koncertu " Debiuty Najmłodszych Smyczkowców". Do Nowej Soli przyjechało 20 bardzo młodych adeptów gry na skrzypcach i wiolonczeli (od 6-latków do 10-latków). Pierwszy raz zaprezentowały się harfistki, z jedynej w Województwie Lubuskim klasy harfy z Zielonej Góry.
Koncert rozpoczęła muzyczna zagadka w wykonaniu Tria " Forte" w składzie : Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Uczestnicy Debiutów mieli za zadanie określić metrum utworu zagranego przez Trio. Jak okazało się później, nie było to proste zadanie.
Występy Najmłodszych Smyczkowców otworzył wiolonczelista Karol Skoczylas z Nowej Soli. Wśród kolejnych występów usłyszeliśmy reprezentantów szkół muzycznych ze Wschowy, Szprotawy, Krosna Odrzańskiego, Żagania, Zielonej Góry i Nowej Soli. Nowosolską szkołę reprezentowali Oliwia Hrebeniuk, Karol Skoczylas, Aleksandra Jurek.
Na zakończenie Debiutów wystąpiła z minirecitalem " Mistrz i uczeń " Pani Anna Blum - harfistka Filharmonii Zielonogórskiej, nauczycielka gry na harfie i Benedicte Langrand z Francji,obecnie uczennica Bydgoskiej OPSM II stopnia w klasie Pani Anny Blum.
Na zakończenie koncertu odbyło się losowanie nagrody specjalnej, za prawidłową odpowiedź na muzyczną zagadkę. Nagrodę otrzymał Antoni Krzyśków z Zielonej Góry. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył Pan Dyrektor Jerzy Szynder oraz puzzle i słodki upominek. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!
Młodym Artystom gratulujemy i życzymy pięknej przygody z muzyką...Rodzicom życzymy wytrwałości i uśmiechu przy codziennym "pilnowaniu" talentu pociech! Gratulacje dla nauczycieli i akompaniatorów, za wysiłek i pasję w kształtowaniu młodych muzyków.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu i Pracownikom Muzeum, za możliwość zorganizowania koncertu i wspaniałą atmosferę!

Małgorzata Tofilska

Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe

zsw_03_2016

W dniu 29.02.2016r odbyły się w PSM I i II st. w Zielonej Górze VIII Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Wzięło w nim udział 26 uczniów z naszego regionu. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Grajewska - kl VI, Anna Kołodziej - kl V i Daria Cicharska kl III, z klasy wiolonczeli Pani Danuty Bylicy, które znalazły się wśród nagrodzonych uczniów. Wiktoria Grajewska i Anna Kołodziej otrzymały dyplom laureata, a Daria Cicharska otrzymała dyplom wyróżnienia II stopnia. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Saksofoniści

saksofony_2016_02_29

Saksofoniści w tym roku szkolnym byli już na dwóch konkursach :
w grudniu w Poznaniu
- Karolina Lachowicz III miejsce,
- Michał Balak wyróżnienie,

27 lutego w Gorzowie
- Karolina Lachowicz III miejsce,
- Zuzanna Sobieniak wyróżnienie,
- Michał Balak wyróżnienie.

Gratulujemy laureatom.

Mirosław Jędrzejewski

XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec-Görlitz

Tuż przed feriami Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu wspólnie z niemieckim partnerem - Musikschule Johanna Adama Hillera w Görlitz zorganizowało XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec - Görlitz. Odbył się on w dniach 15-17 stycznia 2016 roku w salach koncertowych partnerskich szkół muzycznych. W XV edycji zaprezentowali się instrumentaliści z Polski, Niemiec, Czech i Austrii. A naszą szkołę muzyczną w grupie najmłodszych pianistów reprezentował drugoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Wszyscy uczestnicy oceniani byli przez znamienitych profesorów Akademii Muzycznych z Polski i Niemiec. Po wysłuchaniu konkursowiczów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach Jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia przyznając mu III miejsce. Serdecznie gratuluję!!!

Joanna Kalbarczyk

Festiwal na smyczki i gitarę

W dniu 8 grudnia odbył się w naszej Szkole "IX Festiwal na Smyczki i Gitarę". Wzięło w nim udział 18 uczniów w dwóch grupach wiekowych. W pierwszej (kl. III i IV) było 8 uczestników (7 skrzypków i 1 wiolonczela) w drugiej (kl. V i VI) było 10 uczestników ( 8 skrzypków i 2 wiolonczele). Jury Festiwalu tworzyli nauczyciele uczący w naszej szkole na skrzypcach i na wiolonczeli nagrodziło:

Grupa I
 • dyplomami wyróżnienia: Mikołaja Gmurkowskiego, i Bożesławę Patelkę
 • dyplomami laureata: Darie Cicharską i Marcina Mosorzewskiego

Grupa II
 • dyplomami wyróżnienia : Anetę Grzegorską, Weronikę Gmurkowską, Mateusza Wosia i Anielę Ziobrowską
 • dyplomami laureata : Annę Kołodziej i Wiktorię Grajewską.


Serdecznie gratulujemy

Danuta Bylica

Konkurs w Żarach

Zary_2015_12

W pięknej sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żarach odbył się III Polsko - Niemiecki Konkurs Smyczkowych i fletowych Zespołów Kameralnych. 5 i 6 grudnia zaprezentowały się tam zespoły z naszej szkoły:
- Kwartet wiolonczelowy "Celli" prowadzony przez p. Danutę Bylice
- Dziewczęce Trio skrzypcowe - prowadzone przez p.Patrycję Śmiejczak - Świdzińską
- Trio fortepianowe "Forte" - prowadzone przez p.Małgorzatę Tofilską
Jury pod przewodnictwem prof.Lecha Bałabana z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy uhonorowało dwa zespoły WYRÓŻNIENIEM I stopnia i nagrodami finansowymi. Wyróżnienia otrzymały Dziewczęce Trio Skrzypcowe oraz Trio fortepianowe "Forte"

Danuta Bylica

Zacznij od Bacha

zacznij_od_bacha_2015

20 - 21 czerwca 2015r. w Zielonej Górze odbył się IV Konkurs „Zacznij od Bacha", przeznaczony dla uczniów klas I-IV Szkół Muzycznych I stopnia. Brali w nim udział uczniowie z Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Świebodzina, Głogowa, Międzyrzecza, Żagania, Żar, Wschowy, w sumie 61 młodych wykonawców, a wśród nich reprezentanci naszej szkoły:
Antonina Stachowiak, Hanna Jurek, Nikola Kołodziej, Klara Lachowicz, Martyna Szczotarska i Katarzyna Zych z klasy Pani Małgorzaty Tofilskiej;
Łucja Czajkowska, Anna Kołodziej i Daria Cicharska z klasy Pani Danuty Bylicy oraz
Aneta Grzegorska z klasy Pani Patrycji Śmiejczak- Świdzińskiej.
Jury pod przewodnictwem prof. Michała Grabarczyka z Akademii Muzycznej w Poznaniu doceniło nasze skrzypaczki i wiolonczelistki przyznając:

W grupie I
II miejsce dla Łucji Czajkowskiej - akomp. Lila Barańska oraz
wyróżnienie dla Antoniny Stachowiak - akomp. Alina Chojnowska

W grupie II
I miejsce dla Klary Lachowicz - akomp. Alina Chojnowska oraz
IV miejsce dla Anny Kołodziej - akomp. Lila Barańska

W grupie III
IV miejsce dla Anety Grzegorskiej - akomp. Alicja Aksentowicz.

Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom akompaniatorkom,a wszystkim młodym wykonawcom i ich rodzicom gratulujemy!😀


Patrycja Śmiejczak - Świdzińska

Przygody (nie)muzyczne Tria "Forte"

Forte_podumowanie_2015

Kończący się rok szkolny był dla Tria fortepianowego "Forte" niezwykle cenny. Po wielu występach w szkole - m.in. pięć "Wieczorów smyczkowych", w mieście "Koncert jesienny" i "Muzyczna wiosna w bibliotece" i w województwie - XIII Festiwal Telemannowski - Polsko - Niemiecki Konkurs Zespołów Kameralnych w Żarach (zespół otrzymał WYRÓŻNIENIE) , przyszedł czas na podsumowanie muzycznych i niemuzycznych zmagań.
Po udanym koncercie z cyklu "Muzyczna wiosna w bibliotece", trio fortepianowe w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, z powodzeniem zaprezentowało się na III Impresjach Kameralistycznych w Żarach. Po występie, w pięknej sali koncertowej, Jury pod przewodnictwem prof. Karola Schmita przyznało zespołowi WYRÓŻNIENIE.
W sobotę 13 czerwca trio wystąpiło w auli PSM I i II stopnia w Zielonej Górze. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że młode kameralistki rozwijają się w sposób harmonijny, ale i błyskawiczny, gdyby nie "wypadki losowe". Pokonały nie tylko muzyczne bariery, grają na coraz wyższym poziomie, ale i jako zespół tworzą zgraną i lubiącą się ekipę. Pokonały ból - Kasia grała ze złamaną nogą w gipsie, Anię dopadł kaszel i leczona antybiotykiem musiała zrezygnować z wyjazdu do Zielonej Góry, pozostawiając koleżanki w duecie. Trio już planuje kolejne koncerty, a zaprawione tegorocznymi przygodami oczekuje, że kolejny rok szkolny będzie jeszcze ciekawszy.
Serdecznie dziękuję Rodzicom i Dziadkom za pomoc oraz przesympatyczną atmosferę podczas zajęć, koncertów i wyjazdów.

Małgorzata Tofilska

Gitara w Strzelcach Krajeńskich

Kacper_Strzelce_2015

Czworo gitarzystów będących solistami jak również tworzących kwartet gitarowy pojechało do Strzelec Krajeńskich, gdzie w dniach 28-29 maja 2015 odbywał się XIV Ogólnopolski Konkurs Gitarowy.
Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz i Zuzanna Żuberek to soliści, do których dołączyła Aleksandra Brych-Jackiewicz by razem stworzyć zespół, bez którego soliści nie mogą uczestniczyć w konkursie. Taka jest bowiem nietypowa formuła w Strzelcach Krajeńskich – każdy solista musi wykazać się umiejętnością gry kameralnej. Młodzi nowosolanie (wszyscy soliści to uczniowie kl. II) pokazali co potrafią, usłyszeli wiele pochwał od jurorów a po raz kolejny największe uznanie zdobył Kacper Jakubowski, któremu jury konkursowe pracujące pod przewodnictwem prof. Piotra Zaleskiego, przyznało III miejsce.
GRATULUJĘ !!!

ELŻBIETA CICHOCKA

Kasia w Poznaniu

Kasia_Poznan_2015

W dniach 8-11 maja 2015r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego odbył się jubileuszowy XXV Wielkopolski Konkurs Wykonawczy. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Katarzyna Zych, z klasy skrzypiec p. Małgorzaty Tofilskiej. Jury, złożone z najwybitniejszych Profesorów Akademii Muzycznej w Poznaniu m.in. Prof. Bartosz Bryła, Prof. Michał Grabarczyk, przyznało Katarzynie Zych tytuł Laureatki III miejsca oraz nagrodę rzeczową i finansową.

MT

Viva Gitarra

Viva_Gitarra_2015

W dniach 8-10 maja 2015 w Zielonej Górze, równolegle z XI Międzynarodowym Festiwalem Gitarowym, odbywał się VI Ogólnopolski Konkurs Gitarowy. Na konkursie, który gromadzi najlepszych gitarzystów z całej Polski (Augustów, Cieszyn, Bielsko Biała, Poznań, Szczecin, Gorzów Wlkp. i in.) nie mogło zabraknąć naszych nowosolskich gitarzystów. Zuzanna Żuberek, Miłosz Ozgowicz i Kacper Jakubowski – pięknie wykonali swoje programy, startując w najmłodszej grupie wiekowej a szczególne słowa uznania należą się Kacprowi, który otrzymał wyróżnienie.
BRAWO !!!

Elżbieta Cichocka

Podwójny sukces z Kształcenia słuchu

Zary_2015

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż kolejny muzyczny sukces został zdobyty przez nasze dwie uczennice. W sobotę, 9 maja 2015 r. odbył się „VI Regionalny Konkurs z Kształcenia Słuchu” dla klasy III cyklu 6 – letniego szkół muzycznych I stopnia, które zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach. W miłej i jakże sympatycznej atmosferze 17 uczniów wzięło udział w pisemnym teście z zakresu programu kształcenia słuchu dla klasy III. W tym roku szkolnym do konkursu przygotowywały się:

 • Maja Sebastianowicz z klasy fortepianu pani Lucyny Jędrzejewskiej
 • Magdalena Urbaniak z klasy fortepianu pani Alicji Aksentowicz.
Jury pod przewodnictwem pani mgr Renaty Lato doceniło umiejętność pisania dyktand oraz wiedzę z kształcenia słuchu i postanowiło przyznać Mai I miejsce, a Magdalenie – wyróżnienie.
Serdecznie gratuluję sukcesu i dziękuję za owocną współpracę!!!

Joanna Kalbarczyk

Talents of Europe

Julia_slowacja_2015

W dniach 30 kwietnia do 3 maja Julia Aksentowicz brała udział w bardzo prestiżowym 19. Międzynarodowym Konkursie dla Instrumentów Smyczkowych “Talents for Europe”, który odbył się w Dolnym Kubinie na Słowacji. W swojej kategorii Julia rywalizowała z 27 uczestnikami z różnych krajów – z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Rosji, Węgier i Polski. Konkurs był dwuetapowy, przez który Julia przeszła bezproblemowo. Jury tego konkursu złożone z 17 osób, podjęło decyzję o przyznaniu naszej uczennicy wyróżnienia. Uczestnictwo Julii w takim wydarzeniu było ogromnym przeżyciem dla niej, zaowocowało pozytywnymi wnioskami oraz doświadczeniem. Julia jest pierwszą skrzypaczką z naszej szkoły, która brała udział w konkursie poza granicami Polski. Gratuluję Julii ogromnego osiągnięcia i życzę kolejnych, równie spektakularnych sukcesów.

Beata Gołemberska

Sukces „Bacewicz Quartet”

2015_bystrzyca

18 kwietnia 2015 roku, zespół kameralny „Bacewicz Quartet” w składzie:

 • Julia Aksentowicz – skrzypce
 • Dominika Kubera – skrzypce
 • Marcel Świdziński – altówka
 • Justyna Kołodziej – fortepian

reprezentował naszą szkołę na XXIV Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Jak podkreślił prof. Krzysztof Sperski, członek Jury, a przede wszystkim kameralista- członek uznanego Tria Gdańskiego: „Jest to jedyny taki konkurs, na którym co roku spotykają się zespoły kameralne z różnych stron Polski, w tak licznym gronie”. W tym roku w kategorii zespołów większych, w której brał udział „Bacewicz Quartet” startowało 21 zespołów min. z Wrocławia, Krakowa, Tymbarku, Oleśnicy ... Jury składające się z członków Tria Gdańskiego, przyznało „Bacewicz Quartet” I miejsce doceniając tym samym pracę, zaangażowanie, a przede wszystkim przyjemność wspólnego muzykowania naszych młodych kameralistów.
Jeszcze raz gratuluję mojemu zgranemu zespołowi-Happy

Patrycja Śmiejczak-Świdzińska

Miłosz laureatem konkursu pianistycznego w Szczecinie

Milosz_Szczecin

,,Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka'' taki tytuł nosił Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny organizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Była to już piąta edycja dotąd mi niespotykanego konkursu, który odbył się w dniach 18 – 19 kwietnia 2015 roku. Jego wyjątkowość wyróżniała się tym, iż do każdej wykonywanej przez konkursowicza kompozycji na wielkim telebimie można było zobaczyć tytułową ilustrację utworu. Muszę podkreślić, iż dobór ilustracji często na twarzach nas - słuchaczy wywoływał pozytywne reakcje. Tak miły w odbiorze konkurs zgromadził pianistów z wielu miast takich jak Warszawa, Elbląg, Wrocław, Poznań czy Gdynia Naszą szkołę w grupie najmłodszych pianistów reprezentował pierwszoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Wszyscy uczestnicy oceniani byli przez komisję, w której składzie zasiadali:

prof. Anna Wesołowska-Firlej, AM Łódź – przewodnicząca
prof. Grzegorz Kurzyński, AM Wrocław
prof. Bogusław Rottermund ASZ Szczecin
mgr Sławomir Wilk AM Gdańsk

Po wysłuchaniu młodych pianistów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia przyznając mu III miejsce. Miło było zobaczyć i posłuchać naszego najmłodszego ucznia podczas koncertu laureatów, który wykonywał utwór pt. ,,Krasnale'' pośród bardziej doświadczonych w swojej grze. Serdecznie gratuluję Miłoszowi kolejnego sukcesu.

Joanna Kalbarczyk

Sukcesy pianistów w Oławie

Olawa_pianisci_2015

17 kwietnia w Oławie odbył się V Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny, a jego tegorocznym mottem było - "Z tańcem przez świat". W konkursie brali udział uczniowie z Wrocławia, Kłodzka, Legnicy, Lubina...
Naszą szkołę - z sukcesami - reprezentowała trójka pianistów z klasy Lucyny Jędrzejewskiej: Maja Sebastianowicz - I miejsce, Klaudia Bogucka - wyróżnienie I stopnia, Stanisław Cieślak - wyróżnienie II stopnia. 
Gratulacje i oby tak dalej.

Lucyna Jędrzejewska

Młodzi instrumentaliści w Rybniku

Rybnik_akt

W dniach od 25-28 marca, w Rybniku odbywało się XI Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów. Zmagania odbywały się w trzech kategoriach – skrzypce, fortepian i zespoły kameralne. Z naszej szkoły pojechali reprezentanci każdej grupy: Marcel Świdziński – skrzypce, Dominik Gołemberski – fortepian oraz trio fortepianowe “Niespodzianka” w składzie Julia Aksentowicz – skrzypce, Wiktoria Grajewska – wiolonczela oraz Dominik Gołemberski – fortepian. Dni spędzone w Rybniku były pełne emocji, humoru, uśmiechu, skupienia, dzieci nawzajem się motywowały do świetnych występów, co przyniosło 100 % skutek: Marcel Świdziński otrzymał wyróżnienie, Dominik Gołemberski zdobył III miejsce a trio fortepianowe również III miejsce. To kolejne, wspaniałe osiągnięcia naszych najlepszych. Wszystkim serdecznie gratuluję i przy okazji dziękuję dzieciom, nauczycielkom i rodzicowi za fantastyczny wyjazd i atmosferę panującą w całym naszym “zespole”. Gratuluję wygranych!!!

Zaczarowany fortepian

IMG_20150328_162820

W wiosennej atmosferze, 28 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyły się VI Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian''. Do tej muzycznej przygody zostali zaproszeni najmłodsi pianiści Regionu Lubuskiego z klasy I, II i III. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

 • Miłosz Kalbarczyk (klasa I) - naucz. Joanna Kalbarczyk
 • Natalia Gotowała (klasa II) - naucz. Anna Mackiewicz
 • Iga Raczykowska (klasa II) -naucz. Lilia Barańska
 • Jagoda Wawrzykowska (klasa II) - naucz. Lucyna Jędrzejewska
 • Maja Sebastianowicz (klasa III) - naucz. Lucyna Jędrzejewska

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem mgr Waldemara Wolskiego postanowiło przyznać tytuł ,,Czarodzieja Fortepianu'' najmłodszemu uczniowi w grupie pierwszej, Miłoszowi Kalbarczykowi oraz Mai Sebastianowicz, która reprezentowała grupę drugą. Ponadto Jury przyznało wyróżnienia dla Jagody Wawrzykowskiej oraz Natalii Gotowały. Serdecznie gratuluję sukcesu naszym młodym pianistom i ich nauczycielom!!!!!

Joanna Kalbarczyk

Blacha w Oławie

Olawa_2015

W tym roku już po raz 24 odbyły się Konfrontacje Instrumentów Dętych w Oławie – jednen z najważniejszych konkursów przeznaczonych dla uczniów grających na instrumentach dętych. Co roku do Oławy przyjeżdżają najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, a w tym roku konkurencja była wyjątkowo duża. Do Oławy przyjechali uczniowie m.in z takich ośrodków jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław oraz oczywiście liczna reprezentacja z Górnego Śląska. W grupie instrumentów dętych blaszanych znalazło się 89 uczestników. Grę oceniała komisja w której składzie zasiadali:

 • prof. JAN TATARCZYK (klarnet) - AM Wrocław - przewodniczący
 • prof. IGOR CECOCHO (trąbka) - AM Wrocław - v-ce przewodniczący
 • ad. dr hab. PAWEŁ GUSNAR (saksofon) – UMFC Warszawa
 • adt. MICHAŁ MAZURKIEWICZ (puzon) - AM Katowice
 • dr WIESŁAW SURUŁO (flet) – AM Kraków
 • ad. dr hab. ALEKSANDER SZEBESCZYK (waltornia) – UMFC Warszawa
Szkołę naszą reprezentowali: Piotr Maruszczak i Dominik Manyś z klasy trąbki Pawła Literskiego. Oboje uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, a jury szczególnie doceniło grę Dominika Manysia przyznając mu wyróżnienie, co jest szczególnie cennym trofeum biorąc pod uwagę z jaką konkurencją przyszło mu się zmierzyć.
Wszystkim naszym uczniom akompaniowała Lucyna Jędrzejewska, która jednocześnie była dobrym duchem przygotowań do konkursu - za co jej bardzo dziękujemy.

PL

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

XII_debiuty

W niedzielne popołudnie 22 marca w auli naszej szkoły, panowała iście gorąca atmosfera, a to za sprawą skrzypków i wiolonczelistów, którzy zaprezentowali się podczas XII edycji Debiutów Najmłodszych Smyczkowców. Młodzi adepci gry przyjechali z Krosna Odrz., Wschowy, Zielonej Góry, Żagania i oczywiście z Nowej Soli.
Zanim rozpoczęły się występy, każdy uczestnik otrzymał pakiet powitalny, a Pani Małgosia Grzesik, dusza szkoły, dodawała wszystkim otuchy już od pierwszych kroków w naszej szkole. Wszyscy uczestnicy Debiutów wysłuchali Bolera Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu Tria fortepianowego czyli Julii Aksentowicz , Wikotorii Grajewskiej i Dominika Gołemberskiego przygotowanego przez p. Beatę Gołemberską.
Wspaniała publiczność nagradzała gromkimi brawami wszystkich młodych artystów. Po udanych występach nastąpiło rozwiązanie muzycznej zagadki na temat Bolera, dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie z jakiego kraju pochodzi bolero. Nie były to odpowiedź : A - Chiny, ani odpowiedź C - Honolulu, wszyscy bezbłędnie odpowiedzieli, że bolero wywodzi się z Hiszpani. Miś-Szczęściarz został wylosowany przez asystenta Aleksandra i trafił do nowosolskiej skrzypaczki Agatki Mąki.
Na zakończenie Debiutów zaprezentowała się Julia Aksentowicz, debiutantka z 2009r., która wykonała wraz z p. Alicją Aksentowicz - J. I . Paderewskiego Melodię oraz Bogusława Martinu Arabeskę. Na pożegnanie Debiutanci otrzymali dyplomy oraz niespodzianki.
Po koncercie zawiązały się nowe znajomości muzyczne, a sesja fotograficzna trwała długo...zapraszamy do galerii zdjęć.

Małgorzata Tofilska

Sukces na międzynarodowej scenie

20150318_171503

W dniu 16 marca 2015 roku uczeń Marcin Mosorzewski kl. III reprezentował naszą szkołę na XV Miedzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Janko muzykant" w Sochaczewie. Wśród dwudziestu uczestników w grupie A, Marcinowi jury przyznało nagrodę w postaci drugiego miejsca. Jest to już drugi sukces naszego młodego skrzypka w tym roku szkolnym. Gratulujemy kolejnego sukcesu i oby tak dalej Marcin!

Adam Świdziński

Kolejny sukces Julii

julia_plock


W dniach 9-14 marca w Płocku, odbyły się VI Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza. Naszą szkołę reprezentowała Julia Aksentowicz z klasy p. Beaty Gołemberskiej. Przesłuchania uczestników odbywały się w dwóch etapach, co mocno podgrzewało atmosferę całego konkursu. Julia jednak wykazując się bardzo dobrym wykonaniem utworów w obu etapach, została wysoko oceniona i otrzymała wyróżnienie. Jury, które oceniało wykonania młodych skrzypków składało się z ośmiu wybitnych profesorów z Polski, Rosji, Austrii i Niemiec.
Serdecznie gratuluję Julii wielkiego sukcesu!!

Beata Gołemberska

Skrzypkowie w Żarach

W pięknej sali koncertowej w PSM w Żarach w sobotę i niedzielę siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w III Żarskich Spotkaniach Smyczkowych. Nowosolską reprezentację tworzyli Martyna Szczotarska, Klara Lachowicz, Hanna Jurek, Kasia Zych, Marcin Mosorzewski, Dominika Kubera, Marcel Świdziński. Jury pod przewodnictwem Pani mgr Kariny Gidaszewskiej przyznało następujące nagrody:

Martyna Szczotarska kl. I naucz. M. Tofilska - Wyróżnienie w grupie I
Klara Lachowicz kl. III naucz. M. Tofilska - Wyróżnienie w grupie II
Hanna Jurek kl. IV naucz. M. Tofilska - Wyróżnienie w grupie II
Marcin Mosorzewski kl. III naucz. A. Świdziński - Laureat II miejsca w grupie II
Katarzyna Zych kl. IV naucz. M. Tofilska. - Laureatka II miejsca w grupie II
Marcel Świdziński kl. V naucz. P. Śmiejczak- Świdzińska - Laureat II miejsca w grupie III

Gratulacje należą się wszystkim uczniom, nauczycielom i akompaniatorom. Szczególne podziękowania należą się również Rodzicom występujących uczniów za ich niewątpliwy wkład w sukces na scenie.

Małgorzata Tofilska

Blacha w Poznaniu

DSC02253a

W tym roku przypadła kolej na instrumenty dęte blaszane które pojechały do Poznania na XXIII POZNAŃSKI KONKURS INSTRUMENTÓW DĘTYCH BLASZANYCH. Jest to konkurs odbywający się w cyklu dwuletnim na zmianę z instrumentami dętymi drewnianymi. Organizatorem konkursu była Katedra Instrumentów Dętych i Akordeonu Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W tym roku z naszej szkoły pojechała czteroosobowa reprezentacja w składzie: Filip Kowalski, Julian Pilichaty, Piotr Maruszczak, Dominik Manyś z klasy instrumentów dętych blaszanych Pawła Literskiego. Wszystkim naszym uczniom dzielnie akompaniowała Lucyna Jędrzejewska której bardzo serdecznie chciałbym podziękować. W tym roku biorąc pod uwagę dużą konkurencję nie było źle Happy Trójka naszych uczniów wróciło z wyróżnieniami, a byli to:

 • Julian Pilichaty
 • Piotr Maruszczak
 • Dominik Manyś.

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim bez wyjątku uczniom za to, że przygotowali się do tego konkursu i podjęli trud wyjazdu na konkurs. Wszyscy bez wyjątku zaprezentowali się bardzo dobrze, ale reguły konkursu są takie, że ktoś dostanie nagrodę, a ktoś niestety nie. Podziękowania należą się również rodzicom za dopilnowanie swoich „pociech” podczas przygotowań.

Paweł Literski

XIV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec-Görlitz

Zgorzelec

Po raz czternasty Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu, wspólnie z niemieckim partnerem - Musikschule Johanna Adama Hillera w Görlitz zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Zgorzelec - Görlitz. Odbył się on w dniach 16 -18 stycznia 2015 roku w salach koncertowych partnerskich szkół muzycznych. W czternastej edycji zaprezentowali się instrumentaliści z Polski, Niemiec, Czech i Austrii. A naszą szkołę muzyczną w grupie najmłodszych pianistów reprezentował pierwszoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Wszyscy uczestnicy oceniani byli przez znamienitych profesorów Akademii Muzycznych z Polski i Niemiec. Po wysłuchaniu konkursowiczów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach Jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia przyznając mu III miejsce, nadmienię, iż pierwszego miejsca nie przyznano. Serdecznie gratuluje kolejnego sukcesu.

Joanna Kalbarczyk

XI Muzyczne Spotkania Najmłodszych Pianistów

IMG_20141217_181520

To jakże świąteczne zdjęcie przedstawia naszych młodych pianistów: Miłosza Kalbarczyka z klasy fortepianu Pani Joanny Kalbarczyk oraz Maję Sebastianowicz z klasy fortepianu Pani Lucyny Jędrzejewskiej, którzy 12 i 13 grudnia reprezentowali naszą szkołę oraz swoje umiejętności pianistyczne podczas XI Muzycznych Spotkań Młodych Pianistów w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Sieradzu. Naszych pianistów oceniało szanowne jury, w którego skład wchodzili prof. Andrzej Tatarski oraz prof. Wojciech Świtała. Po wysłuchaniu wszystkich konkursowiczów jury przyznało Miłoszowi III miejsce a Mai wyróżnienie. Serdecznie Wam gratulujemy osiągnięć i już trzymamy kciuki za następne konkursy.

Joanna Kalbarczyk

Festiwal na smyczki i gitarę

Dnia 9 grudnia 2014 r. odbył się w naszej szkole już po raz ósmy „Festiwal na smyczki i gitarę”. Jest to nasz szkolny konkurs przeznaczony dla skrzypków, wiolonczelistów i gitarzystów. W tym roku wzięło w nim udział 18 uczniów podzielonych na 2 grupy. W grupie I byli uczniowie klas trzecich i czwartych, a w grupie II uczniowie klas piątych i szóstych. Każdy z uczestników Festiwalu wykonał etiudę i utwór z akompaniamentem fortepianu (oprócz gitarzystów) z pamięci. Uczniowie byli ocenieni przez Jury złożone z nauczycieli nowosolskiej szkoły muzycznej. Po obradach Jury przyznało w grupie I trzy Dyplomy laureata dla: Klary Lachowicz (skrzypce), Marcina Mosorzewskiego (skrzypce) i Katarzyny Zych (skrzypce) oraz trzy dyplomy wyróżnienia dla Wiktorii Bator (gitara) Hanny Jurek (skrzypce) i Joanny Mackiewicz (skrzypce). Z kolei w grupie II Jury przyznało dwa dyplomy laureata dla: Wiktorii Grajewskiej (wiolonczela) i Anny Kołodziej (wiolonczela) oraz trzy dyplomy wyróżnienia dla Heleny Kozłowskiej (skrzypce) Mai Marciniak (skrzypce) i Wojciech Sibilskiego (gitara). Każdy uczeń otrzymał również Słodką nagrodę – czekoladę ufundowaną przez Radę Rodziców.

Danuta Bylica

Międzynarodowe muzykowanie nie tylko na smyczki

DSC07818-kopia1

Trio Fortepianowe "Forte" czyli Kasia Zych - skrzypce,Ania Kołodziej - wiolonczela i Maja Sebastianowicz - fortepian, uczestniczyły w dniach 6 i 7 grudnia, w II Polsko-Niemieckim Konkursie Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych w Żarach. Młode kameralistki uczące się pod kierunkiem Małgorzaty Tofilskiej, zaprezentowały się z nowym repertuarem: A. Corelli - Sarabanda i L. Anderson "The Waltzing cat" przed sześcioosobowym Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Wróbla z Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Wśród uczestników konkursu znalazły się zespoły z takich miast jak Poznań, Wałbrzych, Tymbark oraz Weiswasser i Magdeburg. Polsko-Niemieckie Jury przyznało nowosolankom WYRÓŻNIENIE, co podczas niedzielnej gali przyniosło uczennicom nowosolskiej Szkoły Muzycznej wiele satysfakcji i radości.

Małgorzata Tofilska

IV Regionalny Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera

IMG_6641www

W sobotę 6 grudnia 2014 roku w PSM I i II stopnia w Zielonej Górze odbył się IV Regionalny Konkurs Bachowski im. Stanisława Hajzera. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Aksentowicz z klasy skrzypiec Pani Beaty Gołemberskiej oraz Marcel Świdziński z klasy skrzypiec Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej. Jury pod przewodnictwem Pana Tomasza Stockiego z Wrocławia nagrodziło naszych uczniów przyznając I miejsce Julii oraz III miejsce Macrelowi. Skrzypkom akompaniowała Pani Alicja Aksentowicz.
Gratulujemy!

Przesłuchania CEA klas wiolonczeli i kontrabasu

IMG_6406www

Dnia 2 grudnia 2014 odbyły się w Koninie w PSM I i II st. Przesłuchania Centrum Edukacji Artystycznej klas wiolonczeli i kontrabasu Szkół Muzycznych I stopnia - etap makroregionalny. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice z klasy wiolonczeli Danuty Bylicy: Anna Kołodziej z klasy IV oraz Wiktoria Grajewska z klasy V. Uczennicom akompaniowała Lilia Barańska.

Danuta Bylica

VII Turniej Skrzypcowy w Żaganiu

DSC06417-kopiaa


14 i 15 czerwca odbył się w PSM I i II stopnia w Żaganiu VII Turniej Skrzypcowy. Naszą szkołę reprezentowali:
Dominika Kubera i Marcel Świdziński z klasy Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej oraz Klara Lachowicz, Kasia Zych, Aniela Ziobrowska i Weronika Bielicz z klasy Pani Małgorzaty Tofilskiej.
Jury pod przewodnictwem prof. Michała Grabarczyka przyznało następujące nagrody :

grupa I

 • Klara Lachowicz - II miejsce

grupa II

 • Marcel Świdziński - III miejsce
 • Katarzyna Zych - IV miejsce

grupa III

 • Dominika Kubera - III miejsce

Przy fortepianie młodym skrzypkom towarzyszyły Panie: Alina Chojnowska, Anna Mackiewicz i Katarzyna Mąka.
Wszystkim skrzypkom serdecznie gratulujemy!!!

Małgorzata Tofilska

II Impresje Kameralistyczne Regionu Lubuskiego

zdjęcie4-kopia


3 czerwca w pięknej sali koncertowej w PSM w Żarach, odbyły się II Impresje Kameralistyczne Regionu Lubuskiego. Wśród 24 zespołów kameralnych, które wystąpiły podczas przesłuchań konkursowych, zaprezentowało się aż 6 zespołów z naszej szkoły. Jury pod przewodnictwem Pani Małgorzaty Tofilskiej, przyznało następujące nagrody:

Dyplom WYRÓŻNIENIA

 • Trio fortepianowe " Cantabile" naucz. D. Bylica - W. Grajewska, A. Irzykiewicz, D. Gołemberski
 • Trio fortepianowe " Herbatka" naucz. M. Tofilska - W. Bielicz, K. Bielicz, J. Zatwarnicka

Dyplom LAUREATA

 • Trio fortepianowe " Forte" naucz. M. Tofilska - K. Zych, A. Kołodziej, M. Sebastianowicz
 • Trio fortepianowe " Niespodzianka" naucz. B. Gołemberska - J. Aksentowicz, W. Grajewska, D. Gołemberski
 • Kwartet saksofonowy " Przerażeni " naucz. M. Jędrzejewski - I. Grysak, H. Dykiel, M. Bolechowska, N. Pietrzak
 • Oktet saksofonowy " Saxoluzik" naucz. M. Jędrzejewski - I. Grysak , K. Solarewicz , H. Dykiel , A. Hajduk, M. Bolechowska ,K. Maćkowski, N. Pietrzak, M. Mazur

Wszystkim zespołom serdecznie gratulujemy!!! Organizatorom Impresji Kameralistycznych dziękujemy za wspaniałą , muzyczną przygodę

D. Bylica
B.Gołemberska
M. Jędrzejewski

II Lubuski Konkurs "Spiewające skrzypce"

DSC06265-kopia
17 maja w Zielonej Górze odbył się II Lubuski Konkurs "Śpiewające skrzypce". Naszą szkołę reprezentowały: Klara Lachowicz z klasy II, Hania Jurek i Katarzyna Zych z klasy III - Skrzypaczki uczą się w klasie skrzypiec Pani Małgorzaty Tofilskiej.
Jury pod przewodnictwem Pana Janusz Gajownika z PSM w Nysie, przyznało Klarze Lachowicz tytuł Laureata III miejsca w grupie I oraz Katarzynie Zych Wyróżnienie w grupie II. Uczennice zaprezentowały piękne walory barwowe skrzypiec w utworach kantylenowych oraz wykazały się temperamentnym charakterem w utworach dowolnych. Przy fortepianie współtworzyły sukces skrzypaczek Panie pianistki Alina Chojnowska i Anna Mackiewicz. Naszym utalentowanym skrzypaczkom życzymy dalszych sukcesów, a Rodzicom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za wsparcie i troskę o rozwój muzyczny młodych muzyków.

Małgorzata Tofilska

Wyróżnieni pianiści w Legnicy

DSCN1466-kopia
W piątek 16 maja odbył się XV Legnicki Konkurs Pianistyczny Szkół Muzycznych I stopnia przeznaczony dla uczniów uczących się gry na fortepianie w klasie III i IV (grupa I) oraz V i VI (grupa II). Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół muzycznych o zasięgu ogólnopolskim, bo z Warszawy, Wrocławia, Kłodzka, Nysy, Legnicy, Bolesławca, Oleśnicy i oczywiście Nowej Soli. Naszą szkołę muzyczną reprezentowało czworo pianistów:

 • Stanisław Cieślak kl. IV – uczeń Pani Lucyny Jędrzejewskiej
 • Wiktoria Szaciłło kl. IV – uczennica Pani Zdzisławy Gothszalk
 • Dominik Gołemberski kl. V – uczeń Pani Zdzisławy Gothszalk
 • Justyna Kołodziej kl. V – uczennica Pani Joanny Kalbarczyk

Pracom Jury przewodniczył dr Paweł Zawadzki z Akademii Muzycznej z Wrocławia, a po wysłuchaniu 63 prezentacji pianistycznych Jury ogłosiło następujące wyniki:

Stanisław Cieślak – wyróżnienie w grupie I
Dominik Gołemberski – wyróżnienie w grupie II
Justyna Kołodziej – wyróżnienie w grupie II

Warto podkreślić, iż nasi pianiści popisali się wielką muzykalnością i warsztatem pianistycznym. Serdecznie Wam GRATULUJEMY!!!

Joanna Kalbarczyk

Sukcesy skrzypków w Poznaniu

W poniedziałek 12 maja zakończył się XXIV Wielkopolski Konkurs Wykonawczy przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I st. grających na skrzypcach. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów – Marcel Świdziński, Dominika Kubera z klasy Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej i Julia Aksentowicz z klasy Pani Beaty Gołemberskiej. Wykonawców oceniali znani mistrzowie sztuki wiolinistycznej prof. Michał Grabarczyk (AM Poznań), prof. Bartosz Bryła (AM Poznań), prof. Wojciech Maliński (OSM Poznań) oraz mgr Sławomir Jarmołowicz (OSM Poznań).
Kolejny raz nasi skrzypkowie zaprezentowali się wzorowo. Po dwóch dniach przesłuchań jury uhonorowało całą trójkę:
 • Julia Aksentowicz - II miejsce w grupie trzeciej, ( I miejsca nie przyznano),
 • Dominika Kubera - wyróżnienie w grupie trzeciej,
 • Marcel Świdziński - wyróżnienie w grupie drugiej.

Gratulacje !!!

Adam Świdziński

Jakub w gronie najlepszych z kształcenia słuchu

DSCN1428
Jest mi miło poinformować, iż kolejny muzyczny sukces został zdobyty przez naszego ucznia. W sobotę, 10 maja 2014 r. odbył się już „V Regionalny Konkurs z Kształcenia Słuchu” dla klasy III cyklu 6 – letniego szkół muzycznych I stopnia regionu lubuskiego, które zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach. W miłej i jakże sympatycznej atmosferze 12 uczniów wzięło udział w pisemnym teście z zakresu programu kształcenia słuchu dla klasy III. W tym roku szkolnym do konkursu przygotowywał się Jakub Malinowski - uczeń z klasy trąbki Pana Pawła Literskiego. Pragnę podkreślić, iż podczas konkursu Jakub wykazał wysoki poziom umiejętności pisania dyktand i wiedzy z zakresu kształcenia słuchu. Jury przyznało naszemu uczniowi tytuł laureata II miejsca. Serdecznie gratuluję Jakubowi sukcesu!!! Organizatorzy konkursu postanowili również wręczyć dyplom uznania Joannie Kalbarczyk za bardzo dobre przygotowanie ucznia do konkursu.

Joanna Kalbarczyk

Konkurs Młodego Muzyka

Nikodem
W dniach 8-9 maja 2014 w miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Trzesiecko odbył się XXXVI już Konkurs Młodego Muzyka. Jest to jeden z najstarszych o ile nie najstarszy konkurs przeznaczony dla dzieci grających na instrumentach dętych. W tym roku do Szczecinka pojechało pięcioro naszych uczniów: Iwona Grysak, Nikodem Pietrzak, Dominik Manyś, Piotr Maruszczak i Julian Pilichaty. W tym roku ze Szczecinka wróciliśmy z wyróżnieniem które zdobył Nikodem Pietrzak z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego. Nikodemowi gratulujemy i mamy nadzieje, że następnym razem będzie jeszcze lepiej.

Konkurs trębaczy w Głogowie

IMGP1294
Niewiele osób wie, że pod bokiem w niedalekim Głogowie wyrósł nam drugi co do wielkości i ważności konkurs dla uczniów grających tylko i wyłącznie na trąbkach. Na chwilę obecną większym spotkaniem trębaczy (jak powiedział przewodniczący Jury prof. Igor Cecocho) jest tylko Festiwal trębaczy w Kaliszu, ale w Kaliszu niestety nie ma miejsca dla tych najmłodszych na których właśnie nam nauczycielom zależy. Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim i w tym roku do przesłuchań przystąpiło 86 trębaczy z całej Polski !!! Jak zwykle to bywa przy konkursach gdzie prezentuje się blacha mieliśmy liczną reprezentację z Górnego Śląska czyli regionu uznawanego za najmocniejszy jeżeli chodzi o instrumenty dęte blaszane. Z naszej szkoły pojechało trzech uczniów: Filip Kowalski, Piotr Maruszczak i Dominik Manyś. Szczególnie ciepłe słowa uznania należą się Filipowi Kowalskiemu który jest uczniem klasy pierwszej naszej szkoły, a naprawdę wspaniale przygotował się do konkursu i grał utwór który w programie grały dzieci z II, a nawet III klasy, a dodatku otwierał przesłuchania konkursowe. Jak to na konkursie - ktoś jest na podium, a ktoś nie Sad Dla mnie jako pedagoga najważniejsze jest to, że wszystkie dzieci zaprezentowały się bardzo dobrze - śmiało można powiedzieć, że na najwyższym poziomie. W tym roku (tak samo jak dwa lata temu - tylko w innej kategorii) na podium znalazł się Dominik Manyś który zajął III miejsce i któremu chciałem pogratulować. Tak trzymać bo niedługo już wizyta na najstarszym konkursie w Polsce - w Szczecinku.

Paweł Literski

Kameralnie w Bystrzycy

Bystrzyca Kłodzka gościła w piątek i sobotę (25-26 kwietnia) zespoły kameralne szkół muzycznych I stopnia, które zjechały z całej Polski aby wziąć udział w rywalizacji konkursowej między sobą. Nasza szkoła wystawiła najliczniejszą reprezentację, a jak się później okazało – najlepszą. Wszyscy wspaniale zaprezentowali przygotowany program. Zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca:
Kwartet Saksofonowy i Trio Fortepianowe,
oraz dwa wyróżnienia:
Kwartet Fortepianowy "Młode Smyki" i Oktet Saksofonowy.

Zespoły:

 • Kwartet fortepianowy "Młode Smyki" przygotowane przez Patrycję Śmiejczak-Świdzińską
Julia Aksentowicz
Dominika Kubera
Marcel Świdziński
Justyna Kołodziej

 • Trio fortepianowe przygotowane przez Beatę Gołemberską
Julia Aksentowicz
Wiktoria Grajewska
Dominik Gołemberski

 • Kwartet fortepianowy przygotowany przez Adama Świdzińskiego
Maja Masiowska
Joanna Wojtasińska
Mikołaj Świdziński
Wiktoria Zajączek

 • Kwartet saksofonowy przygotowany przez Mirosława Jędrzejewskiego
Iwona Grysak
Hubert Dykiel
Marcela Bolechowska
Nikodem Pietrzak

 • Oktet saksofonowy przygotowany przez Mirosława Jędrzejewskiego
Iwona Grysak
Kamil Solarewicz
Hubert Dykiel
Agnieszka Hajduk
Marcela Bolechowska
Nikodem Pietrzak
Krzysztof Maćkowski

Mirosław Jędrzejewski

Sukces Julii w Cieszynie

Po sukcesie w Rybniku, dobra passa trwa dalej. Julia wzięła udział w międzynarodowym konkursie w Cieszynie. Jako laureatka I miejsca poprzedniej edycji, wystąpiła na koncercie inauguracyjnym III Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Skrzypcowego. Następnego dnia rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, w których brali udział uczniowie urodzeni w latach 1995 – 2003r. z Polski i z zagranicy.
Naszą szkołę reprezentowali Marcel Świdziński i Dominika Kubera z klasy pani P. Śmiejczak–Świdzińskiej oraz Julia Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej.
Podczas dwóch dni przesłuchano ok. 70 uczestników z grupy najmłodszej. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr hab. Marii Orzechowskiej – UM w Warszawie przyznało Julii II miejsce.
Przy fortepianie Julii towarzyszyła Alicja Aksentowicz, która otrzymała dyplom za wyróżniający się akompaniament. Nauczycielka Julii pani Beata Gołemberska otrzymała dyplom za wyróżniające przygotowanie ucznia.

Alicja Aksentowicz

Z ogromną tarczą z Rybnika !!!

Img_13-kopia
W dniach od 10-12 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku odbyło się X Forum Młodych Instrumentalistów. W konkursie tym są zawarte cztery kategorie: skrzypce, wiolonczela, fortepian i zespoły kameralne. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Aksentowicz – skrzypce z klasy Pani Beaty Gołemebrskiej oraz Dominik Gołemberski – fortepian z klasy Pani Zdzisławy Gothszalk. Naszych młodych muzyków oceniało jury smyczkowe – przewodniczący prof. P. Głombik – wiolonczela (AM Katowice), prof. K. A. Kulka - skrzypce (UMFC Warszawa), prof. S. Pokorski – wiolonczela (AM Poznań), prof. M. Baranowski – skrzypce (AM Poznań), adt dr hab. P. Janosik – wiolonczela (AM Poznań), adt dr A. Mokrus – skrzypce (AM Katowice) i jury fortepianowe – przewodnicząca prof. M. Sikorska-Wojtacha (AM Katowice), prof. A. Tatarski (AM Poznań), adt dr hab. M. Herbowski (AM Kraków). Podczas koncertu laureatów, dwoje przewodniczących dwóch komisji, mocno podkreśliło, że poziom X Forum był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ogromne słowa uznania za świetnie przygotowany i wykonany program. Nasi uczniowie oprócz słownego uznania otrzymali również nagrody:

Dominik Gołemberski otrzymał wyróżnienie a Julia Aksentowicz otrzymała tytuł laureata I miejsca oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy. Oboje nasi młodzi adepci byli w „siódmym niebie” po usłyszeniu wyników konkursu i z jeszcze większą motywacją chcą podejść do dalszej pracy. Czekają na nich kolejne konkursy.... Serdecznie gratuluję wspaniałych wyników i sukcesów!!!!

Beata Gołemberska

Skrzypce we Wrocławiu

W dniach od 1–3 kwietnia we Wrocławiu odbył się XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Wrocławski konkurs należy do bardzo prestiżowych i najważniejszych imprez jakie są organizowane dla skrzypków. O randze tegoż konkursu świadczy jury, które składało się z wybitnych pedagogów. Przewodniczącym komisji w tym roku był znakomity polski skrzypek i profesor polskiej wiolinistyki Krzysztof Jakowicz. Do Wrocławia pojechało troje skrzypków z naszej szkoły: Dominika Kubera i Marcel Świdziński z klasy pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej, którzy startowali w grupie I oraz Julia Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej, startująca w grupie II. Po wspaniałych wykonaniach obowiązkowej etiudy, koncertu i utworu dowolnego, jury przyznało Marcelowi i Dominice wyróżnienia natomiast Julii laureata III miejsca. Poziom konkursu był bardzo wysoki, tym bardziej gratuluję wszystkim pięknej wygranej. Tak trzymać!!!

Beata Gołemberska

Zaczarowany fortepian

W sobotę 5 kwietnia odbyły się V Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych uczniów szkół muzycznych I stopnia z regionu lubuskiego "Zaczarowany Fortepian". Naszą szkołę reprezentowały cztery pianistki:
⁃ Maja Sebastianowicz, Nadia Święcicka i Klaudia Bogucka z klasy Lucyny Jędrzejewskiej,
⁃ Magdalena Urbaniak z klasy Magdaleny Rozynek-Syring.
Dziewczyny zaprezentowały bardzo ładnie przygotowane programy, a szczególną uwagę jurorzy zwrócili na piękną grę Mai Sebastianowicz, którą uhonorowali głównym tytułem konkursu - "Czarodziej Fortepianu".
Konkursowi zawsze towarzyszy "Koncert Debiutów", w którym biorą udział uczniowie klas pierwszych. Nasze pierwszoklasistki Julia Spólnicka i Jagoda Wawrzykowska z klasy Lucyny Jędrzejewskiej, Iga Raczykowska z klasy Lilii Barańskiej, Natalia Gotowała z klasy Anny Mackiewicz, Vanessa Masztalerz i Julia Jaworska z klasy Joanny Kalbarczyk - wystąpiły w pięknych przebraniach tematycznie związanych z wykonywanymi utworami.

Lucyna Jędrzejewska

Spotkania wiolonczelowe w Kłodzku

W dniach 4-5 kwietnia 2014 r. odbyły się w PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku XVIII Spotkania Najmłodszych Wiolonczelistów. Dnia 4 kwietnia przeprowadzono przesłuchania uczniów klasy trzeciej, a 5 kwietnia klasy czwartej.
PSM I st. w Nowej Soli w Spotkaniach reprezentowała uczennica z klasy czwartej - Wiktoria Grajewska z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy. Zespół oceniający wyróżnił czworo wiolonczelistów z klasy czwartej w gronie których znalazła się uczennica Wiktoria Grajewska. Akompaniowała uczennicy pani Alina Chojnowska.

Danuta Bylica

Saksofony i klarnety w Krośnie

30 i 31 marca 2014 r. odbyło się w Krośnie Odrzańskim "III Lubuskie Forum Klarnetowo-Saksofonowe", w którym udział wzięli instrumentaliści z województwa naszego i dolnośląskiego.
Nowosolską Państwową Szkołę Muzyczną reprezentowało troje saksofonistów i klarnecista. Czwórce naszych zdolniachów akompaniowała Lucyna Jędrzejewska.
Nasza eksportowa dwójka saksofonistów z klasy Mirosława Jędrzejewskiego ponownie popisała się wielką muzykalnością i umiejętnościami, za co Jury umieściło ich w gronie laureatów :
- Iwona Grysak I nagroda,
- Nikodem Pietrzak II nagroda.

Mirosław Jędrzejewski

Forum Młodych pianistów w Poznaniu

W piątek i sobotę 28 i 29 marca odbyło się Ogólnopolskie Forum Młodych Pianistów w Poznaniu. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział dwoje pianistów : Maja Sebastianowicz i Stanisław Cieślak z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej. Oboje zaprezentowali się znakomicie. Majce zabrakło dziesiętnych punktu do tytułu laureata, natomiast Staś został laureatem pierwszego miejsca. W kierunku naszego pianisty skierowane były wielkie pochwały od jurorów za wyjątkowo piękny dźwięk, interpretację i osobowość sceniczną.

Lucyna Jędrzejewska

Oława - cztery na cztery

IMGP0790A-kopia
Dzisiaj po południu ogłoszono wyniki XXIII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie – jednego z najważniejszych konkursów przeznaczonych dla uczniów grających na instrumentach dętych. Co roku do Oławy przyjeżdżają najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, a ich grę ocenia doskonała i bardzo wymagająca komisja. W tym roku w jury zasiadali:
prof. Jan Tatarczyk (przewodniczący), prof. Igor Cecocho, prof. Kazimierz Moszyński,
dr hab. Aleksander Szebeszczyk, ad Michał Mazurkiewicz oraz mgr Rafał Rachwał.
Do przesłuchań przystąpiło 171 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Szkołę naszą reprezentowali: Iwona Grysak oraz Nikodem Pietrzak z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Piotr Maruszczak i Dominik Manyś z klasy trąbki Pawła Literskiego. Chociaż nasi uczniowie nie pierwszy raz brali udział w Konfrontacjach, to jednak nigdy nie stanowili tak mocnej drużyny. W tym roku cała CZWÓRKA wyjechała z nagrodami:
◦ Iwona Grysak - laureatka I miejsca
◦ Nikodem Pietrzak - laureat II miejsca
◦ Dominik Manyś - laureat II miejsca
◦ Piotr Maruszczak - wyróżnienie
Wszystkim naszym uczniom akompaniowała nieoceniona i niedościgniona w swej grze Lucyna Jędrzejewska, która uzyskała na Konfrontacjach Dyplom dla wyróżniającego się akompaniatora.

Kunszt muzyczny naszych uczniów oraz Pani Lucyny Jędrzejewskiej został doceniony – dzięki temu nasza szkoła przełamała obowiązujący dotychczas prymat górnośląskich szkół muzycznych w grze na instrumentach dętych. Tym samym sukces ten został zwielokrotniony, dotyczy bowiem całej naszej szkolnej społeczności. CZTERECH UCZNIÓW Z CZTEREMA NAGRODAMI – TO NIE MOŻE PRZEJŚĆ BEZ ECHA!

Paweł Literski

Gitarzyści w Koszalinie

Gitarzyści w Koszalinie (1)-kopia
W dniach 21-22 marca w Koszalinie odbywał się II Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Hity na gitarze”, którego celem jest prezentacja muzyki rozrywkowej na gitarach klasycznych. Wśród wielu wykonawców z różnych regionów Polski, m.in. z Warszawy, Gliwic, Wałbrzycha, Konina, Tomaszowa Mazowieckiego nie zabrakło oczywiście naszych gitarzystów.
Kwartet w składzie: Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak i Piotr Drgas, nie pozostał niezauważony. Pięknie wyglądali i tak samo zagrali a 6-osobowe jury pracujące pod przewodnictwem dr Bartłomieja Marusika przyznało im III miejsce.
GRATULUJĘ !!!

Elżbieta Cichocka

Oba utwory: „Let`s take the flip side” i „Taniec brazylijski” można posłuchać klikając w zakładkę multimedia – filmy.
Do morza było już tak blisko… więc przy okazji na spacer po plaży też znalazł się czas… ☺

Sukces skrzypków w Sochaczewie

sochaczew
W dniach 18-19.03.2014 roku w Sochaczewie odbył się XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Janko muzykant". Naszą szkołę reprezentowali: Julia Aksentowicz, Dominika Kubera i Marcel Świdziński. Jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Szczepanowskiej przyznało nagrody całej naszej reprentacji. Uczniowie nasi występowali w różnych kategoriach. W kategorii B, spośród 22 wykonawców jury przyznało II miejsce Marcelowi i III miejce Dominice. W kategorii C - grupie najstarszej - jury przyznało III miejsce dla Julii.
Skrzypkom towarzyszyły akompaniatorki: Alicja Aksentowicz i Katarzyna Mąka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Adam Świdziński

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

DSC05998
Gorąca atmosfera zapanowała w Auli naszej szkoły w niedzielę 16 marca. Bardzo licznie zgromadzona Publiczność z niecierpliwością oczekiwała na pierwsze występy Najmłodszych Smyczkowców, którzy przyjechali z Krosna Odrzańskiego, Szprotawy, Świebodzina, Wschowy, Zielonej Góry, Żagania i oczywiście z Nowej Soli. Koncert rozpoczął się od muzycznej zagadki, w wykonaniu Tria w składzie Julia Zatwarnicka, Karolina Bielicz i Weronika Bielicz. Uczestnicy Debiutów mieli trudne zadanie rozpoznania metrum utworu Dymitra Szostakowicza ( prawidłowa odpowiedź to oczywiście A czyli 3/4 ).

Polonezem Ewy Iwan przywitała Publiczność pierwsza Debiutantka, Klara Lachowicz z nowosolskiej Szkoły Muzycznej. A po niej zaprezentowali się kolejni adepci gry na skrzypcach i wiolonczeli. Wśród Debiutantów znalazły się Nowosolanki : Daria Cicharska, Lidia Kiraga, Natalia Słońska, Aleksandra Bieńkowska.

Po uroczych prezentacjach młodych Smyków, przyszła kolej na Gościa Specjalnego. Debiutantka z roku 2006 Katarzyna Hejnowicz, wykonała na skrzypcach Introdukcję i Tarantellę Pablo Sarasatego, z akompaniamentem Pani Justyny Grondys. Kasia uczy się obecnie w klasie I Szkoły Muzycznej II stopnia w Zielonej Górze u Pani Iwony Wasiak. Jest Laureatką wielu konkursów i Stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego.

Muzyczny finał Debiutów przerodził się w prawdziwe SHOW, a to za sprawą Zespołu Kameralnego Bachus Quintet - Iwona Wasiak, Agnieszka Kot, Małgorzata Tofilska - skrzypce, Agnieszka Orszulik - wiolonczela, Krzysztof Orszulik - kontrabas. Zielonogórska formacja muzyków pod kierownIctwem Pana Krzysztofa Orszulika, porwała wszystkie dzieci do zabawy w rytm utworu z musicalu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".
Atmosfera była tak radosna, że pozostało już tylko wręczenie nagród. Losowanie Nagrody Specjalnej - aparatu fotograficznego, ufundowanej przez Urząd Miasta w Nowej Soli przyniosło wiele emocji. Nagroda trafiła w ręce Aleksandry Bieńkowskiej z ...Nowej Soli. Pozostałe nagrody również sprawiły wiele radości dzieciom.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych muzycznych chwil, wszystkim Wykonawcom, nauczycielom, akompaniatorom i rodzicom.

Szczególne podziękowania składam fundatorom i wykonawcom nagród, byli to:
Urząd Miasta w Nowej Soli - przewodzniczący RM Pan Piotr Szyszko i Pani Beata Kulczycka z wydziału Promocji Miasta
"Kraina Słodkości" z Zielonej Góry - lizaki w formie skrzypiec i wiolonczeli
Agata Bubus - nutki maskotki.

Kolejne XII Debiuty Najmłodszych Smyczkowców już za rok!

Małgorzata Tofilska

Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe

20140315


W dniu 15 marca 2014 r.odbyły się w PSM I i II st. w Zielonej Górze VII Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Brało w nich udział 23 wiolonczelistów z naszego regionu i nie tylko ponieważ przyjechali do Zielonej Góry również uczniowie z Wrocławia, Oławy i Krotoszyna. PSM I stopnia w Nowej Soli reprezentowały dwie uczennice z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy: Anna Kołodziej z kl. III i Wiktoria Grajewska z kl. IV. Obie uczennice znalazły się w grupie laureatów. Wiolonczelistkom akompaniowała pani Lilia Barańska.

Danuta Bylica

Sukcesy saksofonistów

dyplomy
W sobotę 8 marca 2014r. w Poznaniu odbył się "XXII Poznański Konkurs Instrumentów Dętych Drewnianych", który jest organizowany przez Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia i Akademie Muzyczną w Poznaniu. Udział wzięły szkoły z Koszalina, Kielc, Gdyni, Poznania, Ostrowa Wlkp., Zielonej Góry, Konina, Gorzowa, i innych miast Polski. Naszą szkołę reprezentowała dwójka saksofonistów z klasy Mirosława Jędrzejewskiego: Iwona Grysak oraz Nikodem Pietrzak.
Nasi sympatyczni reprezentanci zaprezentowali się znakomicie zdobywając tytuły laureatów:

 • I miejsce Iwona Grysak,
 • wyróżnienie Nikodem Pietrzak.

Akompaniowała pani Lucyna Jędrzejewska.
Wspaniale humory przywiezione z Poznania w dalszym ciągu motywują do podejmowania następnych wyzwań solowych i zespołowych naszej klasy.


Mirosław Jędrzejewski.

Turniej pianistyczny

turniejpianistyczny201423styczen016-kopia
23 stycznia odbył się w naszej szkole kolejny już raz Turniej pianistyczny dla klas II i III. Wzięło w nim udział 11 osób. Oto nasi wykonawcy: z klasy II Michalina Grzelka, Konrad Losiak, Amelia Paluch, Maja Sebastianowicz, Magdalena Urbaniak, Emil Malinowski, Weronika Mamzer oraz z klasy III: Klaudia Bogucka, Laura Komar, Antonina Kruk, Nadia Święcicka

Jak stwierdziło Jury - poziom gry był na wyrównanym poziomie. Miało to swoje odzwierciedlenie w przyznanych wyróżnieniach

Jury przyznało :

w klasie II

 • wyróżnienie I stopnia : Maja Sebastianowicz
 • wyróżnienia II stopnia: Magdalena Urbaniak, Emil Malinowski, Konrad Losiak, Michalina Grzelka

w klasie III :
 • wyróżnienie I stopnia : Klaudia Bogucka,
 • wyróżnienia II stopnia : Laura Komar, Antonina Kruk, Nadia Święcicka

Turniej przygotowały i prowadziły Joanna Kalbarczyk oraz Lucyna Jędrzejewska

Alina Chojnowska

Co by nam się ino w głowach nie poprzewracało !

Tak by pewnie powiedział Józek Karpowy - góral z Białki Tatrzańskiej. Były koncerty, konkursy - całe pasmo powodów do satysfakcji. Do nich - konsekwentnie - dołączyć trzeba kolejne sukcesy: oktetu saksofonowego, który został zakwalifikowany do przesłuchań ogólnopolskich w Warszawie oraz wysoką ocenę osiągnięć dwóch uczennic szkoły, nagrodzonych stypendiami Marszałka Województwa Lubuskiego.
A teraz trochę szczegółów. Oktet saksofonowy, prowadzony przez mgr Mirosława Jędrzejewskiego zostawił za sobą 24 zespoły ze szkół województw: Lubuskiego, Wielkopolskiego i Łódzkiego, tworzących makroregion. Wraz z trzema innymi zespołami, nasz zespół stanowi elitę wśród zespołów szkół muzycznych I stopnia. Należy im życzyć powodzenia w Warszawie, bo choć z nazwy zespół uczestniczyć będzie w Przesłuchaniach Ogólnopolskich to w praktyce przesłuchania odbywają się na zasadach konkursu. Zapowiada się ostre granie!. Druga, jeszcze „ciepła” informacja to pismo o przyznaniu przez Zarząd Województwa Lubuskiego uczennicom: Julii Aksentowicz i Dominice Kuberze stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego. Obie dziewczynki uczą się gry na skrzypcach w klasie mgr Beaty Gołemberskiej oraz mgr Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej. Laureatki szczycą się licznymi, o bardzo wysokiej randze, osiągnięciami, by wspomnieć tylko II (Julia) i III (Dominika) miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec Szkół Muzycznych I stopnia - Warszawa 2013r czy o ich zaproszeniu do udziału w orkiestrze dziecięcej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Tego jeszcze nie było! No i pamiętajmy co mówił góral z Białki Tatrzańskiej!!!

Jerzy T. Szynder

Kamerelnie w Żarach

DSC05827A
Pierwszy Polsko-Niemiecki Konkurs Smyczkowych i Fletowych Zespołów Kameralnych odbył się 7 i 8 grudnia w Żarach. Naszą szkołę reprezentowało aż pięć zespołów:

Duet z fortepianem - Dominika Kubera ,Maja Marciniak, Justyna Kołodziej prowadzony przez p. Patrycję Śmiejczak-Świdzińską,
Kwartet fortepianowy - Julia Aksentowicz, Marcel Świdziński, Martyna Wróblewska, Justyna Kołodziej prowadzony przez p. Patrycję Śmiejczak-Świdzińską,
Kwartet fortepianowy - Maja Masiowska, Joanna Wojtasińska, Mikołaj Świdziński, Wiktoria Zajączek prowadzony przez p. Adama Świdzińskiego,
Trio "flet, skrzypce, fortepian" - Karolina Bielicz, Weronika Bielicz, Julia Zatwarnicka prowadzony przez p. Małgorzatę Tofilską
Trio fortepianowe "Crescendo" - Marcin Mosorzewski, Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz prowadzony przez p. Małgorzatę Tofilską.

Wszystkie zespoły zaprezentowały się bardzo dobrze, a Jurorzy docenili i nagrodzili aż trzy zespoły:

Wyróżnienie II stopnia otrzymało Trio fortepianowe "Crescendo" - naucz.M.Tofilska
Wyróżnienie I stopnia otrzymał Kwartet fortepianowy - naucz. P. Śmiejczak-Świdzińska

III miejsce otrzymało Duet z fortepianem - naucz. P. Śmiejczak-Świdzińska.

Wszystkim zespołom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Sobotni przejazd zespołów na konkurs sponsorowała firma TRANS-MED z Nowej Soli, której serdecznie dziękujemy.

Małgorzata Tofilska

Dęciacy w Poznaniu

DSC_2845A
Zaraz po „Mikołaju” grupa uczniów naszej szkoły grająca na instrumentach dętych (drewnianych i blaszanych) pojechała zmierzyć się z uczniami z innych szkół na XIX Wielkopolski Międzyszkolny Konkurs Uczniów Klas Instrumentów Dętych. Organizatorem konkursu była Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego z Poznania. W tym roku z naszej szkoły pojechała dosyć liczna i bardzo odmłodzona reprezentacja w składzie: Leszek Romański, Wojciech Bielicz, Maksymilian Nowaczyk, Zuzanna Sobieniak, Agnieszka Hajduk oraz Hubert Dykiel z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego, Patryk Kowalczyk z klasy klarnetu Bartosza Ostrowskiego oraz Filip Kowalski, Julian Pilichaty, Piotr Maruszczak, Dominik Manyś z klasy instrumentów dętych blaszanych Pawła Literskiego. Wszystkim naszym uczniom niezmordowanie akompaniowała Lucyna Jędrzejewska której bardzo serdecznie chciałbym podziękować. Co prawda w Poznaniu mieliśmy już lata gdzie osiągaliśmy lepsze wyniki ale w tym roku również nie było źle i chciałbym bardzo podziękować wszystkim bez wyjątku uczniom za to, że przygotowali się do tego konkursu i podjęli trud wyjazdu na konkurs. Wszyscy bez wyjątku zaprezentowali się bardzo dobrze, ale reguły konkursu są takie, że ktoś dostanie nagrodę, a ktoś niestety nie. Następnym razem będzie lepiej Happy Podziękowania należą się również rodzicom za przypilnowanie swoich „pociech” podczas przygotowań.
Czworo naszych uczniów wróciło z wyróżnieniami, a byli to: Patryk Kowalczyk, Julian Pilichaty, Piotr Maruszczak i Dominik Manyś. Pozwolę sobie na troszkę prywaty i szczególnie chciałbym wspomnieć o Julianie który jest uczniem klasy I (czyli uczy się dopiero 3 miesiące na puzonie) i już wrócił z nagrodą z konkursu. Oby tak dalej.

Paweł Literski

Laureatka Konkursu Bachowskiego

bachowski008
W dniach 29 listopada – 1 grudnia odbył się w Zielonej Górze XXXIX Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, który jest adresowany do wszystkich uczniów szkół muzycznych I i II stopnia, grających na instrumentach smyczkowych. Naszą szkołę w tym roku reprezentowały dwie “świeżo upieczone” stypendystki Centrum Edukacji Artystycznej – skrzypaczki - Julia Aksentowicz z klasy p. Beaty Gołemberskiej oraz Dominika Kubera z klasy p. Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej. Komisja w czteroosobowym składzie pod przewodnictwem prof. Michała Grabarczyka (Akademia Muzyczna w Poznaniu), nagrodziła Julię Aksentowicz dyplomem laureata IV miejsca. Julii akompaniowała p. Alicja Aksentowicz, która otrzymała dyplom Pianisty Kameralnego w uznaniu za profesjonalizm artystyczny. Obie nasze uczennice zaprezentowały się na zielonogórskiej scenie bardzo dobrze. Szczerze im gratuluję i życzę dalszych sukcesów w nauce. Podziękowania należą się również p. Katarzynie Mące, która akompaniowała Dominice Kuberze.
Tak trzymać dziewczyny !!!

Beata Gołemberska

Pianiści w Stolicy

saingan-guitar-hero-akan-hadir-permainan-baru-piano-hero_665a0
W dniach 22-23.listopada 2013r. w Warszawie odbył się 4. Warszawski Konkurs Pianistyczny.
W tej prestiżowej imprezie brało udział 111 najlepszych pianistów z całego kraju.
Naszą szkołę reprezentowała dwójka pianistów z klasy Lucyny Jędrzejewskiej:
Maja Sebastianowicz – grupa I (38 osób),
Stanisław Cieślak – grupa II (46 osób).
Nasi reprezentanci zaprezentowali się bardzo dobrze. Maja wręcz "otarła" się o nagrodę, a Stanisław otrzymał wyróżnienie I stopnia.

Lucyna Jędrzejewska