Koncerty

Dzień Edukacji Narodowej

2021-10-14_DEN


Dzisiaj rano (14.10) w sali Muzeum Miejskiego odbyły się uroczyste obchody Dnia Edukacji Narodowej przygotowane przez Urząd Miasta w Nowej Soli. Na takiej uroczystości nie mogło zabraknąć oprawy muzycznej którą przygotowali uczniowie naszej szkoły. W gościnnych salach Muzeum wystąpili: Natalia Kowalska oraz Ania Pukaluk z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej, Lila Rolek i Ignacy Pilichaty z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Feliks Kiraga z klasy trąbki Pawła Literskiego. Saksofonistom oraz trębaczowi akompaniowała Lucyna Jędrzejewska.

Uczniowie naprawdę super zaprezentowali się na scenie, a oklaskom nie było końca, a po występie czekał na nich słodki poczęstunek. Było super. Wszystkim uczniom baaaardzo dziękujemy

Paweł Literski

Koncert w Przedszkolu nr 11

2019-11-18_przedszkole_11


W dniu 18 listopada odbył się w Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli Koncert. Wzięły w nim udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli: Natalia Gryglewicz (fortepian), Szymon Tarasek (flet), Róża Romanowska (klarnet), Jagoda Chłopecka (skrzypce), Nella Gubała (wiolonczela), Adelajda Wiśniewska (gitara), Maja Kościuszko (wiolonczela) oraz Borys i Kacper Moczyńscy (duet akordeonowy). Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk. Na koniec koncertu każdy wykonawca otrzymał słodki upominek. Koncert przygotowała i prowadziła Danuta Bylica

Danuta Bylica

Otwarcie wystawy w Otyniu

2019-11-15_otyn

15 listopada Zajazd U Prezesa w Otyniu był miejscem wydarzeń kulturalno - społecznych nie tylko w gminie Otyń, ale również w powiecie nowosolskim. Na godz. 18.00 zaplanowano otwarcie wystawy „Otyń - odkryj historię”, a na godz. 20.00 projekcję filmu „W samo południe – nasz czas wolności”. Wydarzenia wzbudziły duże zainteresowanie o czym świadczyła wypełniona po brzegi sala.
Przed otwarciem wystawy nasi uczniowie zadbali o oprawę muzyczną. Na początku zaprezentowała się orkiestra w klasycznym repertuarze- „Wiosna”, „Jesień”, „Zima” A.Vivaldiego oraz „W grocie króla gór” E. Griega. Następnie wystąpili soliści: Miłosz Kalbarczyk - fortepian, Jakub Gąsiorek - klarnet, Marcel Gołemberski - trąbka. Na koniec części muzycznej chór wykonał piosenki patriotyczne: „Płynie Wisła płynie”, Jeszcze jeden mazur dzisiaj” oraz „ Rozkwitały pąki białych róż”, gdzie solo wokalne wykonała Hanna Mendaluk. Wszyscy uczniowie zaprezentowali się pięknie, wprowadzając słuchaczy w specyficzny nastrój zadumy. Koncert poprowadziła Natalia Ostrowska.
Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów oraz akompaniatorom: p.Joannie Kalbarczyk, p.Lucynie Jędrzejewskiej oraz p.Magdalenie Rozynek-Siring. Dziękuję członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej za zaproszenie Szkoły Muzycznej do udziału w tym wydarzeniu.

Natalia Ostrowska

Koncerty jesienne w Otyniu

2019-10-29_otyn

We wtorek, 29 października, na zaproszenie przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Otyniu odbyły się dwa ,,Jesienne koncerty’’ w wykonaniu naszych uczniów. Przedszkolaki z zaciekawieniem wysłuchali muzycznych prezentacji uczniów oraz chętnie udzielali odpowiedzi na temat instrumentów. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę ,,My jesteśmy krasnoludki’’.
W koncertach udział wzięli:

 • Nadia Kołodziej – skrzypce
 • Martyna Nalewajko – wiolonczela
 • Nela Malczyk – gitara
 • Miłosz Kalbarczyk – fortepian
 • Zofia Fedro – flet poprzeczny
 • Róża Romanowska – klarnet
 • Filip Bywalec – trąbka
 • Borys i Kacper Moczyńscy – duet akordeonowy
 • Natalia Ostrowska - śpiew

Pragnę podziękować pani Natalii Ostrowskiej za prowadzenie koncertów, która zawsze to robi profesjonalnie i czarująco. Dziękuję wszystkim pedagogom za przygotowanie uczniów do muzycznej prezentacji dla jakże miłej i sympatycznej publiczności. Nauczycielom, którzy towarzyszyli uczniom podczas koncertu, pani Agacie Bywalec, Danucie Bylicy, Bartoszowi Ostrowskiemu, Ryszardowi Żmijowskiemu, dziękuję w szczególności. Uczniom akompaniowała Joanna Kalbarczyk

Joanna Kalbarczyk

Dzień Edukacji Narodowej

2019-10-14_edukacja

Wczoraj w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbyły się obchody święta Dnia Edukacji Narodowej. Uroczystość swoimi występami uświetnili uczniowie naszej szkoły: Marcel Gołemberski, Filip i Patryk Maciak, Anna Kosiak, Aleksandra Kaczmarek, Hanna Kubów, Łucja Czajkowska oraz Miłosz Kalbarczyk. Część artystyczną poprowadziła pani Agata Dąbrowska. Koncert był bardzo udany, uczniowie zagrali fantastycznie - młodzi muzycy byli nagradzani obficie oklaskami przez publiczność zebraną w muzeum. Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz rodzicom za przybycie, a uczniom gratulujemy pięknych występów.

Agata Dąbrowska

Inauguracja roku akademickiego Nowosolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

2019-10-01_uniwersytet

1 października odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po raz kolejny nasza szkoła została poproszona o uświetnienie muzyką tego podniosłego wydarzenia. Przy błyskotliwych zapowiedziach p. Magdaleny Rodzynek- Siring zaprezentowali się uczniowie i absolwenci Szkoły Muzycznej.
Wystąpiły następujące zespoły:

 • „Mega Kwartet” przygotowany przez p. Beatę Gołembską w składzie: Maja Nowakowska, Lucia Rothermel, Anna Pukaluk, Patrycja Kryczka;
 • „Trio fortepianowe” przygotowane przez p. Patrycję Śmiejczak- Świdzińską w składzie: Łucja Czajkowska, Hanna Kubów oraz Miłosz Kalbarczyk;
 • zespół akordeonowy pod kierownictwem p. Ryszarda Żmijowskiego, w którego skład wchodzi nauczyciel prowadzący, uczennica-Marta Zalas oraz absolwenci- Barbara Dynak, Michał Dynak, Michał Dżugała, Mikołaj Kołtun.
Różnorodny repertuar spodobał się publiczności, którzy głośnymi brawami domagali się bisów. Cieszymy się, że mogliśmy muzyką uświetnić tak ważne wydarzenie.

Natalia Ostrowska

Wariacje muzyczne

2019-06-02_balak


Jurek, tak ładnie wczoraj powiedziałeś, napisz, jutro umieszczę na stronie szkoły - usłyszałem zachętę nauczyciela...

Niedziela, piękne popołudnie. W sali kameralnej miejskiego muzeum zbierają się ludzie. Będzie recital saksofonowy Michała BALAKA z udziałem Jego kolegów: Filipa Kowalskiego, Szymona Perlikiewicza, Juliana Pilichatego i Łukasza Słobodziana (perkusja), tak jak On kończących za kilkanaście dni naszą szkołę. To jeszcze uczniowie- czołówka instrumentów dętych (klarnet, saksofon, trąbka, puzon) naszego województwa. Przy fortepianie pani Lucyna Jędrzejewska. Całość z inspiracji nauczyciela Michała, świetnego nauczyciela, Mirosława Jędrzejewskiego i ze wsparciem uczniów nauczycieli: Bartosza Ostrowskiego i Pawła Literskiego.
Zaczęła się muzyczna uczta - solo, z towarzyszeniem fortepianu i w wykonaniu zespołowym. Jakiż poziom muzyczny (techniczny, wykonawczy) kultura sceniczna!! To już trzeci koncert w sali muzeum w ciągu ostatnich dni (nie licząc prezentacji organizowanych w tym czasie w obiektach szkoły). Czuję się dumny z efektów ogromnej, pełnej pasji pracy wymienionych i pozostałych nauczycieli szkoły.
Recital kończy prezentacja czterech utworów na bis w wykonaniu zespołu DixieBand, milkną brawa i... spośród słuchaczy z bukietem kwiatów zmierza na "scenę" PANI. Pięknie- pomyślałem- należy wyrazić uznanie dla wybitnych nauczycieli i ich uczniów. Pani zaczęła w te słowa "Proszę na scenę... dyrektora szkoły - matko moja pomyślałem - "Chciałabym przekazać Panu wyrazy uznania (i tu szczegółów nie pamiętam)- bez Pana ta szkoła nie byłaby taka zakończyła wypowiedź. To wspaniali nauczyciele, uczniowie, rodzice, a ja tylko pomagam, dbam o atmosferę szkoły, dobór nauczycieli, na miarę możliwości również o warunki do nauki. Rozwiązuję czasem sprawy beznadziejne. Dobrze, że Pani tak zwięźle i krótko mówiła bo bym się rozpłakał - wyznałem. Korzystając z obecności p. Artura Niemca z "Elektryka" oraz p.Kacpra Wojtkowiaka z NDK powiedziałem w C-dur: tak, to dobrze, że nasi uczniowie i absolwenci grają w orkiestrze dętej, big bandzie, orkiestrze smyczkowej, dobrze, że od czasu do czasu wspomni się znaczenie szkoły muzycznej dla działalności tychże formacji ale i życia kulturalnego środowiska. Do stojących na scenie wykonawców i nauczycieli ustawiła się kolejka słuchaczy z bukietami kwiatów. Koncert dobiegł końca.

Szkoda, że tak pięknych wydarzeń z należytą starannością nie opisuje się w mediach. Dobre przykłady pilnie potrzebują naśladowców i to licznych. Klasa społeczeństwa, jego kultura zależy od wychowania dzieci. Przynależność do elity europejskiej ZOBOWIĄZUJE. To zadanie nie na kadencję ale na długie lata!! Aktywność kulturalna jest wielkim sprzymierzeńcem tego procesu ale czy ona ma zdeterminowanych zwolenników ?!!

Za chwilę koniec roku szkolnego. Dziękuję nauczycielom, uczniom, ich rodzicom oraz pracownikom administracji i obsługi za codzienny wysiłek w dążeniu do realizacji celów szkoły.

Serdecznie wszystkich pozdrawiam
Jerzy T. Szynder

Koncertowo w Muzeum

2019-05-31_muzeum

Kolejna prezentacja "muzyki na żywo" w ostatnich zaledwie kilku dniach. W piątek, 31.05 br w sali naszego muzeum prawdziwe święto muzyki - wystąpili uczniowie klasy fortepianu pani Lucyny Jędrzejewskiej.
Głównymi wykonawcami były, opuszczające w tym roku szkołę, uczennice klasy szóstej: Jagoda Wawrzykowska i Natalia Gotowała. Przysłowiową chwilę oddechu, dla wykonujących duże programy dziewcząt, dały krótkie występy najmłodszych: Judyty Gotowały (siostra Natalii i uczennica kl. fletu p. Renaty Wojtkowiak), Szymona Jacków (kuzyn Jagody) i Aleksandra Szyndera (wnuk dyrektora - tak, tak!)
Świetny poziom techniczno-wykonawczy utworów, kultura sceniczna i takiż odbiór wypełnionej po brzegi sali. Całość prowadziła, czasem ze wzruszenia łamiącym się głosem, nauczycielka wykonawców koncertu, mgr Lucyna Jędrzejewska. Nawet nie próbuję wchodzić w szczegóły (kto z kim grał, 4-ręce, duety, solo). Trzeba było być by poczuć klimat. Na koniec brawa, podziękowania i kwiaty oraz sesja zdjęciowa. Gratuluję!

Jerzy T. Szynder

"Był miesiąc maj ..."

2019-05-08_kopciuszek


„Był miesiąc maj, szumiał gaj, był miesiąc maj, szumiał gaj”

Maj to szczególny miesiąc w życiu Naszej Szkoły. Jest festyn szkolny, przesłuchania wstępne dla kandydatów do klasy I, ale jest również uświęcona rokroczną tradycją bajka w wykonaniu uczniów. W tym roku 8 maja mogliśmy zobaczyć bajkę pt. „Kopciuszek”. Była to bajka troszeczkę nietypowa, bo wróżką była Elsa (Hanna Mendaluk), która śpiewając przy akompaniamencie p. Joanny Kalbarczyk piosenkę pt. „Mam tę moc” wyczarowała dla Kopciuszka (Wiktorii Przybylskiej) piękną suknię, a na królewskim balu klasa III b tańczyła „Poloneza” przy akompaniamencie orkiestry. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy muzyczną rodziną, łączy nas zamiłowanie do muzyki i podołaliśmy wszelkim trudnościom sprawiając, że bajka podobała się nie tylko publiczności, ale też sprawiła niewątpliwą radość naszym uczniom. Oprócz osób wymienionych wcześniej były jeszcze następujące postacie: Herold - Oliwia Filipczuk, Królewicz - Miłosz Kalbarczyk, Narrator – Julia Jaworska, Macocha - Izabela Wiśniewska, Haneczka – Kinga Solarewicz, Kasieńka - Iga Raczykowska.

Składam serdeczne podziękowania przede wszystkim naszym uczniom i absolwentom zaangażowanym w przedstawienie, a również nauczycielom, którzy przygotowali zespoły i solistów, a więc: p.Beacie Gołemberskiej, p.Bartoszowi Ostrowskiemu, p.Mirosławowi Jędrzejewskiemu, p.Martynie Dziechciaruk, p.Ryszardowi Żmijowskiemu oraz p.Magdalenie Rozynek-Siring za przygotowanie klasy IIIb. Dziękuje za prowadzenie koncertów p. Bartoszowi Ostrowskiemu oraz p. Annie Zatwarnickiej i p.Pawłowi Literskiemu. Dziękuje również pracownikom administracji, m. in. p. Markowi oraz p.Leszkowi za nagranie naszej Bajki.

Nie można też zapomnieć o podziękowaniach dla wszystkich szkół i przedszkoli które przed południem oglądały naszą bajkę, rodziców naszych uczniów którzy dowozili dzieci na próby i oczywiście szczególne podziękowania dla Nowosolskiego Domu Kultury (w którym również pracują absolwenci naszej szkoły) za udostępnienie sali widowiskowej oraz obsługę techniczną przedstawienia oraz o "sponsorze" całego przedsięwzięcia czyli naszym dyrektorze Jerzym Szynderze.

Wspólnie udało nam się stworzyć coś pięknego.


Natalia Ostrowska

Popis klas I

2019-04-01_pierwszaki

1 kwietnia w Auli „A” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie - popis najmłodszych uczniów naszej szkoły. Koncert rozpoczął się wspólnym wykonaniem piosenki „Awantura”, która przypomniała zarówno dorosłym i uczniom jak ważne jest panowanie nad swoimi negatywnymi emocjami oraz o tym, że wyciąganie ręki do zgody to trudna, ale jakże piękna rzecz. Następnie każdy uczeń klasy pierwszej zaprezentował się indywidualnie prezentując utwór przygotowany wraz z nauczycielem na instrumencie głównym.
Niewątpliwie młodym wykonawcom towarzyszyły emocje, jednak wszyscy poradzili sobie z nimi znakomicie. Dla większości był to pierwszy kontakt ze sceną i z publicznością. Na koniec uczniowie zaśpiewali piosenkę „Dłonie” z Dyskoteki Pana Jacka. Partię solową wykonała Magdalena Janecka.
Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występu, a niejednokrotnie akompaniowali im na scenie. Gratuluję rodzicom tak wspaniałych dzieci oraz samym uczniom udanego występu.

Koncert poprowadziły p. Magdalena Rozynek-Siring oraz Natalia Ostrowska.

Natalia Ostrowska

Piano Day

2019-03-29_piano_day

Piano Day to międzynarodowe święto fortepianu obchodzone w 88 dzień roku, co odpowiada liczbie klawiszy tego instrumentu. Pomysłodawcą „Piano Day” jest niemiecki pianista Nils Frahm. Tego dnia 29 marca w Muzeum Miejskim odbył się koncert muzyki fortepianowej. Młodzi pianiści zaprezentowali się znakomicie, a gościem specjalnym była nasza absolwentka Maja Sebastianowicz (obecnie uczennica OSM w Poznaniu). Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie i do następnego roku.

Lucyna Jędrzejewska

Karolina w filharmonii

2019-03-17_karolina


W niedzielę 17 marca w Filharmonii Zielonogórskiej wystąpiła nasza saksofonistka Karolina Lachowicz, przy akompaniamencie pani Lucyny Jędrzejewskiej.
Występ został nagrodzony zasłużonymi brawami. Należy wspomnieć, że Karolinka już miała okazje prezentować się na scenie filharmonii, co zawsze wzbogaca młodą adeptkę saksofonu o nowe doświadczenia

Mirosław Jędrzejewski

Grażyna Bacewicz - najwybitniejsza kompozytorka w dziejach muzyki

W środę 27 lutego o godz.17 w auli „A” odbył koncert poświęcony twórczości Grażyny Bacewicz oraz kompozytorów polskich. Na scenie zaprezentowali się uczniowie w różnorodnym repertuarze. Niestety nie było wykonawcy prezentującego utwór Grażyny Bacewicz, lecz było to spowodowane przygotowywaniem się solistów na I Szkolny Konkurs Instrumentalny im. Grażyny Bacewicz, który odbędzie się 3 kwietnia w auli „A”. Występy młodych artystów przeplatane zostały prezentacją multimedialną o życiu i twórczości Patronki Szkoły przygotowaną i wygłoszoną przez panią Renatę Wojtkowiak. W związku z przypadającą w tym roku 110 rocznicą urodzin oraz 50 rocznicą śmierci Patronki w Naszej Szkole rok szkolny 2018/2019 został ogłoszony rokiem Grażyny Bacewicz. W związku z tym odbyły się już dwa konkursy (konkurs wiedzy oraz konkurs plastyczny) dotyczące życia kompozytorki. Koncert, który odbył się w środę jest jakby wstępem do Konkursu Instrumentalnego, do którego zgłoszenia przypominam należy złożyć do dnia 22 marca w sali nr 14 budynku „A”.
Bardzo dziękuję nauczycielom za przygotowanie uczniów, a wykonawcom gratuluję pięknego muzykowania. Do zobaczenia na konkursie!

Natalia Ostrowska

Julian w filharmonii

2019-02-20_julek


20 lutego uczeń naszej szkoły - Julian Pilichaty - wystąpił na koncertach edukacyjnych organizowanych przez biuro koncertowe Filharmonii Zielonogórskiej. Nie jest to pierwszy występ Juliana w gościnnych progach Filharmonii. Julian występował już wcześniej na koncertach dla młodzieży, a również jako solista z towarzyszeniem orkiestery Filharmonii Zielonogórskiej na koncercie wieczorowym na Zamku w Kożuchowie. Tym razem Julian wykonał utwór Prelude and Fanfaronade Paula Koepke, a przy fortepianie towarzyszyła mu p. Lucyna Jędrzejewska której za występ bardzo dziękuję. Julkowi gratuluje występu i czekam na ciąg dalszy …..

Paweł Literski

Koncert w Przedszkolu nr 11W dniu 19 listopada odbył się w Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli Koncert z udzialem uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Wzięli w nim udział następujący uczniowie:

 • Daniel Kilian ( trąbka)
 • Maja Kościuszko (wiolonczela)
 • Jakub Nowaczyk (klarnet)
 • Patrycja Kryczka( skrzypce)
 • Urszula Essel (gitara)
 • Natalia Gryglewic (fortepian)

Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk, a koncert zorganizowała koncert i prowadziła pani Danuta Bylica.

Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę11 listopada o godz.11 w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Nowej Soli spotkaliśmy się na uroczystości z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Chór i orkiestra Naszej Szkoły miały niepowtarzalną okazję uświetnić programem muzyczno-słownym ten szczególny dzień. Uczniowie zaprezentowali się nie tylko na mszy, ale również wykonali krótki koncert oprawiony poezją oraz krótką notką historyczną dotyczącą bogatej przeszłości Naszej Ojczyzny. Oprawę słowną poprowadziły: Aleksandra Bieńkowska, Oliwia Filipczuk, Kinga Solarewicz oraz Maja Ławniczak. W koncercie wystąpiła również absolwentka Naszej Szkoły –Justyna Kołodziej, która pięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny German pt. „Być może”. Na koniec koncertu ksiądz proboszcz podziękował wykonawcom i nauczycielom oraz złożył na ręce Pana Dyrektora Jerzego Tadeusza Szyndera pamiątkowy dyplom oraz figurkę Świętego Michała Archanioła.
Koncert z tak licznym aparatem wykonawczym wymaga udziału wielu osób, które są niezbędne pod względem organizacyjnym. Dziękuję bardzo niezastąpionej pani Joannie Kalbarczyk za akompaniowanie chórowi, solistce oraz wspaniały akompaniament do hymnu. Dziękuje również za nastrojenie orkiestry i wszelką pomoc organizacyjną następującym nauczycielom: p.Agacie Dąbrowskiej, p.Renacie Wojtkowiak, p.Beacie Gołęberskiej oraz p.Adamowi Gołęberskiemu. Osobne podziękowania kieruję na ręce Pana Dyrektora, który osobiście zastąpił mnie na dwóch ostatnich próbach przed koncertem.
To wspaniałe, że mogliśmy wspólnie przeżyć tak ważny czas dla Naszej Ojczyzny!

Natalia Ostrowska

Muzyczne Pory Roku w OtyniuPory roku są wielką inspiracją dla mistrzów obrazu, słowa i muzyki. Tuż przed Międzynarodowym Dniem Muzyki, w niedzielę 30 września uczniowie naszej szkoły wystąpili w Galerii Artystycznej Gminnego Centrum Kultury w Otyniu. Oprawą muzyczną współtworzyli niecodzienne wydarzenie, jakim była wystawa fotografii Jana Wojtasika pt. ,,Cztery Pory Roku w Puszczy Tarnowskiej’’. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowali się:

 • kwintet smyczkowy prowadzony przez Natalię Ostrowską w składzie: Bożesława Patelka, Agata Mąka, Aleksandra Jensch, Kacper Batko, Lidia Kiraga,
 • zespół fletowy prowadzony przez Renatę Wojtkowiak w składzie Maria Jezior-Pieczyńska, Kinga Solarewicz,
 • Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu Joanny Kalbarczyk
 • uczniom akompaniowała Joanna Kalbarczyk.

Koncert prowadziły Joanna Kalbarczyk i Natalia Ostrowska.

W imieniu własnym, jak i pani Natalii pragnę podziękować kochanym rodzicom za pomoc okazaną przy realizacji koncertu. Dziękuję również wykonawcom i nauczycielom za pięknie przygotowany repertuar.

Joanna Kalbarczyk

Koncert dla NiepodległejJeszcze dobrze nie wybrzmiał pierwszy szkolny dzwonek, a nasi uczniowie i absolwenci rozpoczęli sezon koncertowy 😀
Tym razem Muzeum Miejskie w Nowej Soli zorganizowało „Wieczór z Niepodległą”. To wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum w ramach ogólnopolskiej akcji obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP. Podczas popołudnia w muzeum nasi uczniowie i absolwenci zagrali utwory kompozytorów polskich, a wykład pt. „Wojsko Powstania Wielkopolskiego 1918-1919” wygłosił dr Włodzimierz Kwaśniewicz. Na koncercie zagrali:

 • Maja Sebastianowicz - ubiegłoroczna absolwentka z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej
 • Iga Raczykowska z klasy fortepianu Lili Barańskiej
 • Marcin Mosorzewski - ubiegłoroczny absolwent z klasy skrzypiec Adama Świdzińskiego
 • Filip Kowalski z klasy trąbki Pawła Literskiego
 • Julian Pilichaty z klasy puzonu Pawła Literskiego
 • absolwencki zespół akordeonowy w składzie: Michał Dżugała, Michał Dynak, Dominik Walasek oraz ich były nauczyciel Ryszard Żmijowski.
Przy fortepianie naszym uczniom towarzyszyły Lucyna Jędrzejewska oraz Joanna Bogdanowicz, a koncert prowadziły Natalia Gotowała i Jagoda Wawrzykowska które przygotowała Anna Zatwarnicka.

Koncert był po prostu świetny - pamiętajmy, że to dopiero początek roku szkolnego, a nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania. Pełny profesjonalizm. Oby więcej takich koncertów.

Paweł Literski

Pracowita niedziela

2018-05-27_kozuchow


27 maja to była bardzo pracowita niedziela dla uczniów naszej szkoły. W Muzeum Miejskim w Nowej Soli o 16.00 rozpoczął się recital saksofonistki z klasy Mirosława Jędrzejewskiego - Zuzanny Sobieniak, a o 17.30 Mai Sebastianowicz - pianistki z klasy Lucyny Jędrzejewskiej. Prawie w tym samym czasie bo o 18.00 w Kożuchowie rozpoczął się uroczysty koncert Filharmonii Zielonogórskiej wpisujący się w obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Na koncercie jako solista z towarzyszeniem orkiestry filharmonii wystąpił nasz uczeń (mieszkaniec Kożuchowa) Julian Pilichaty.
Wszystkim uczniom grającym na koncertach w Nowej Soli oraz Kożuchowie gratuluję pokazania prawdziwej klasy na scenie i życzę im dalszych sukcesów.

Paweł Literski

Dzień Matki w Otyniu

2018-05-26_otyn

Dziś Święto Matki, piękny czas, niech zabrzmi radość pośród nas.
Niech nucą ptaszki w cieniu drzew, dla Ciebie Mamuś jest ten śpiew.
Dla Ciebie jest miłości czar i słodki uczuć szczęścia dar.
Dla Ciebie róży kwitnie kwiat żyj Mamusiu, żyj 100 lat!


Dzień 26 maja to bardzo ważny czas - to dzień w którym szczególne podziękowania należą się Naszym Kochanym Mamom! Z okazji tak wspaniałego święta w sobotę o godz.17 w Gminnym Ośrodku Kultury w Otyniu odbył się koncert o którego oprawę muzyczną zatroszczyli się uczniowie naszej szkoły. Występy były przeplatane wierszami prezentowanymi przez wychowanków GOK. W wykonaniu orkiestry mogliśmy usłyszeć m.in.: Yesterday, Wiosnę A. Vivaldiego czy melodię z filmu „Piraci z Karaibów”. Zaprezentował się również zespół klarnetowy przygotowany przez p.Bartosza Ostrowskiego, trio fortepianowe przygotowane przez p.Beatę Gołembską oraz Miłosz Kalbarczyk przygotowany przez p.Joannę Kalbarczyk.

Na koniec wszyscy wykonawcy zaśpiewali wszystkim matkom zgromadzonym na sali: „Sto lat”.

Bardzo dziękuję nauczycielom za przygotowaniu uczniów oraz pomoc w organizacji tego pięknego dnia.

Natalia Ostrowska

Kopciuszek

kopciuszek_2018

„Był miesiąc maj, szumiał gaj, był miesiąc maj, szumiał gaj”

Maj to szczególny miesiąc w życiu Naszej Szkoły. Jest festyn szkolny, przesłuchania wstępne dla kandydatów do klasy I, ale jest również uświęcona rokroczną tradycją bajka w wykonaniu uczniów. W tym roku 16 maja mogliśmy zobaczyć bajkę pt. „Kopciuszek”. Była to bajka troszeczkę nietypowa, bo wróżką była Elsa (Klara Lachowicz), która śpiewając przy akompaniamencie p.Asi Kalbarczyk piosenkę pt. „Mam tę moc” wyczarowała dla Kopciuszka (Wiktorii Przybylskiej) piękną suknię, a na królewskim balu klasa III c tańczyła „Poloneza” przy akompaniamencie orkiestry. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy muzyczną rodziną, łączy nas zamiłowanie do muzyki i podołaliśmy wszelkim trudnościom sprawiając, że bajka podobała się nie tylko publiczności, ale też sprawiła niewątpliwą radość naszym uczniom. Oprócz osób wymienionych wcześniej były jeszcze następujące postacie: Herold - Oliwia Filipczuk, Królewicz - Miłosz Kalbarczyk, Narrator - Weronika Mamzer, Macocha - Izabela Wiśniewska, Haneczka - Daria Cicharska, Kasieńka - Iga Raczykowska.

Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali zespoły i solistów, a więc: p.Beacie Gołemberskiej, p.Bartoszowi Ostrowskiemu, p.Mirosławowi Jędrzejewskiemu, p.Martynie Dziechciaruk, p.Ryszardowi Żmijowskiemu oraz p.Magdalenie Rozynek-Siring za przygotowanie klasy IIIc. Dziękuje również pracownikom administracji, m. in. p.Eli za pomoc oraz p.Leszkowi za nagranie naszej Bajki. Wspólnie udało nam się stworzyć coś pięknego.

Natalia Ostrowska

Popis klas pierwszych

2018-04-09_pierwszaki


9 kwietnia o godz. 16.30 w auli „A” odbyło się ważne wydarzenie. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy zaprezentowali się na scenie jako młodzi artyści! Koncert rozpoczął się wspólnym śpiewem piosenki o Panie Gamie, która „schodząc na dół liczy stopnie i nigdy się nie potknie”. Każdy miał okazję zaprezentować swoje umiejętności gry na instrumencie, na którym uczy się już ponad pół roku. Było nastrojowo, tanecznie i owocowo, czyli wszystkie smaki muzyki! Młodzi wykonawcy zaprezentowali się wspaniale, a licznie zgromadzona publiczność nagradzała każdy występ gromkimi brawami.
Składamy z p. Magdaleną Rozynek-Siring serdeczne podziękowania rodzicom uczniów za wsparcie oraz nauczycielom prowadzącym i akompaniatorom za przygotowanie pierwszoklasistów do występu.

Natalia Ostrowska

Koncert Noworoczny w liceum

2018_01_26_liceum


W piątek 26 stycznia o ogodz.18 w auli Liceum Ogólnokształcącego przy licznie zgromadzonej publiczności odbył się Koncert Noworoczny. Przedsięwzięciu patronowali Starosta Nowosolski, Prezydent Nowej Soli oraz Gazeta Lubuska.. Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej wystąpiła Nasza orkiestra i chór, którzy zaprezentowali się w różnorodnym repertuarze. Koncert rozpoczął się Polonezem z filmu "Pan Tadeusz" W. Kilara, następnie chór zaprezentował się a capella w utworze: "A south African trylogy". Kolejne części programu w wykonaniu naszych uczniów to kolędy polskie oraz pieśni Bożonarodzeniowe. W drugiej części koncertu występowali uczniowie Liceum, wśród których znalazło się wielu absolwentów Szkoły Muzycznej m.in. Julia Zatwarnicka, Justyna Kołodziej, Gabriela Czerniak. Obecny na sali pan dyrektor Jerzy Tadeusz Szynder tak podsumował występy naszych uczniów w rozmowie z dziennikarzami Gazety Lubuskiej - "Moi uczniowie i absolwenci pięknie się pokazali. Udowodnili, że zawsze można na nich polegać. Dobrze mieć takich wykonawców." Był to wyjątkowy czas, który można podsumować złotą myślą Ericha Fromma: "Bez miłości ludzkość nie mogłaby istnieć ani jednego dnia" - podsumowała Anna Muszyńska, katechetka, jedna z organizatorek koncertu.

Składam serdeczne podziękowania wspaniałym uczniom, którzy podołali temu pracowitemu tygodniowi. Cieszę się, że mimo walki z tremą, którą prowadziliście widziałam też na Waszych twarzach radość ze wspólnego muzykowania. To dla mnie największa nagroda!!

Natalia Ostrowska

Kolędowanie w Rudnie

2018_01_24_rudno

24 stycznia o godz. 17 w świetlicy wiejskiej w Rudnie odbył się koncert kolędowy chóru i orkiestry. Do udziału w tym miłym wieczorze zostaliśmy zaproszeni przez wójta gminny Nowa Sól. Oprócz kolęd oraz pieśni bożonarodzeniowych słuchacze mogli usłyszeć Poloneza z filmu "Pan Tadeusz" w wykonaniu orkiestry oraz "A south African trilogy" wykonaną a capella przez chór. Po zakończonym koncercie zostaliśmy zaproszeni do słodkiego poczęstunku oraz wspólnego śpiewania kolęd.
Składam serdeczne podziękowania organizatorce koncertu, a zarazem prowadzącej go pani Alicji Aksentowicz. Dziękuje również p. Annie Zatwarnickiej, p. Adamowi Świdzińskiemu i p. Bartoszowi Ostrowskiemu za pomoc techniczną i opiekę nad uczniami.

Natalia Ostrowska

Koncert kolęd

2018-01-06_koledy


6 stycznia w nowosolskim kościele pw.WNMP na Pleszówku odbył się koncert kolęd. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kolęd w tradycyjnych opracowaniach, tych najbardziej znanych i lubianych. Często wraz z wykonawcami publiczność nuciła najbardziej dla siebie ulubione pieśni. Do ostatniej kolędy włączyli się już chyba wszyscy
i „Wśród nocnej ciszy” zabrzmiało gromkim fortissimo.

W koncercie udział wzięli:

 • soliści - Magdalena Makowska-Pabich (sopran), Anna Szczerska (mezzosopran), Tomasz Radziszewski (tenor), Maria Jezior-Pieczyńska (flet), Marcel Gołemberski (trąbka), Marcin Mosorzewski (skrzypce, altówka), Julian Pilichaty (puzon), Zuzanna Żuberek (gitara)
 • zespół muzyczny – Kamil Szymczak (śpiew), Nikola Mackiewicz (fortepian), Filip Domarecki (saksofon), Denis Lewandowski (gitara), Wojciech Zatwarnicki (gitara basowa), Dominik Gołemberski (perkusja)
 • orkiestra gitarowa w składzie: Hubert Banaszak, Filip Kryczka, Amelia Kozicz, Oliwier Nawrocki, Tosława Patelka, Klaudia Smolińska, Urszula Essel, Patrycja Papis, Izabela Wiśniewska, Zbigniew Hałabura, Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz, Zuzanna Żuberek, Patrycja Racino, Tomasz Radziszewski, Wiktoria Bator, Kinga Barańczak, Kamil Szymczak, Iwona Szulgo, Alicja Korach, Piotr Drgas, Michał Stępień, Stanisław Kiraga, Krzysztof Matysiak, Łukasz Żołubak, Anna Ast, Marta Szczotarska, Nela Malczyk (instrumenty perkusyjne), Dominik Gołemberski (gitara basowa)
 • Elżbieta Cichocka – dyrygent
 • Anna Zatwarnicka – prowadzenie koncertu.

Relację foto zapewnił nam p.Radosław Barańczak.

Ciepły kościół (dosłownie), ciepła atmosfera, ciepłe słowa podziękowania, które usłyszeliśmy od gospodarza obiektu księdza kanonika Jerzego Frąckowiaka (o słodkościach dla wykonawców nie wspomnę… ) były dopełnieniem jakże udanego koncertu.
Dla mnie największym podziękowaniem za koncert były oklaski na stojąco i łzy wzruszenia, które widziałam w oczach słuchającej publiczności. A szczególnie wzruszającym był widok niespełna dwuletniego Natana (mojego wnuczka) z uśmiechem maszerującego przez środek kościoła do mnie z koszyczkiem kwiatków na zakończenie koncertu.

Elżbieta Cichocka

Świąteczne kolędowanie

2017_12_15_Otyn

Nim pierwsza gwiazdka zabłysła na niebie, do Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi przy Szkole Podstawowej w Otyniu, w piątek 15 grudnia zawitali chórzyści wraz z orkiestrą kameralną prowadzoną przez panią Natalię Ostrowską. Wystąpił również solo, Miłosz Kalbarczyk, uczeń z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. W tym dniu nasi uczniowie współtworzyli oprawę muzyczną do Jasełek w wykonaniu najmłodszych przedszkolaków. Nasi uczniowie zaprezentowali kolędy, pastorałki, a także świąteczne melodie. Występy dzieci poruszyły serca naszych najbliższych, a magia Świąt zagościła na dobre. Koncert odbył się pod patronatem zaproszonych gości Wójta Gminy Otyń pani Barbary Wróblewskiej, dyrektor Przedszkola pani Violetty Łuczkowiec oraz dyrektora Szkoły pana Jarosława Suskiego. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły uczniom słodkości i pogratulowały pięknej gry oraz udanego wspólnego występu.
W imieniu własnym, jak i pani Natalii pragnę podziękować kochanym rodzicom za pomoc okazaną przy realizacji koncertu. Podziękowania również składam na ręce pani Natalii Ostrowskiej, która włożyła dużo pracy, aby przygotować uczniów do występu. Wam drodzy uczniowie gratuluję piękna gry i śpiewu w świątecznym wydaniu. Miło było Was posłuchać i spojrzeć jak wysoką kulturę przekazujecie najmłodszym.

Joanna Kalbarczyk

Świąteczne Wariacje Muzyczne

2017_12_08_wariacje

,,Są święta w naszym kalendarzu najdroższe i najbliższe, bo wywołują fale marzeń najczulszych i najmilszych...’’

Chwile spędzone w szkole muzycznej mają zawsze bardzo rodzinny charakter. Spotykamy się, jak bliscy w domu. Razem kolędujemy, żartujemy i wielką troską otaczamy dzieci. Tak też było i tym razem. Pod batutą pani Natalii Ostrowskiej w szczególnym Mikołajkowym dniu, 6 grudnia rozpoczął się w naszej szkole koncert ,,Świąteczne wariacje muzyczne’’. Rozbrzmiały kolędy, pastorałki, a także melodie świąteczne w różnorodnym składzie. Wśród muzyków, którzy zagościli na scenie byli uczniowie uczęszczający na chór, orkiestrę, uczniowie klasy IV A, zespół klarnetowy, duet gitarowy, duet fortepianowy, a także zespół fletowy. Muzyczne występy przeplatane były również świątecznymi wierszami. Na zakończenie koncertu przyszedł czas na słodkości, które zostawił sam Święty Mikołaj. Tym miłym akcentem pożegnaliśmy publiczność życząc wszystkim Wesołych Świąt.
Autorki koncertu dziękują wykonawcom, rodzicom oraz licznie przybyłej publiczności. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli za pomoc, włożony trud i przygotowanie uczniów do koncertu.
Nad przebiegiem koncertu czuwały Joanna Kalbarczyk i Natalia Ostrowska.

Joanna Kalbarczyk

Nasi uczniowie grali w Filharmonii Zielonogórskiej

2017_12_03_FZ


Niedziela 3 grudnia 2017 roku była bardzo pracowita dla naszych uczniów. Wystąpili oni na nadzwyczajnym koncercie który był zwieńczeniem serii koncertów rodzinnych organizowanych przez Filharmonię Zielonogórską. Przy szczelnie wypełnionej sali wystąpiła Karolina Lachowicz z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Dominik Ciesielski z klasy trąbki Pawła Literskiego. Uczniowie wykonali utwory z towarzyszeniem fortepianu przy którym akompaniowała nasza nieoceniona Lucyna Jędrzejewska. Uczniowie zaprezentowali się na estradzie bardzo dobrze, ale nie skończyło się tylko na prezentacji muzycznej ponieważ prowadzący koncert Sławomir Kozłowski poprosił ich jeszcze, żeby powiedzieli kilka słów o swoich instrumentach oraz żeby pokazali w jaki sposób gra się na instrumencie. Z tego zadania również wywiązali się bardzo dobrze.
Było nam niezmiernie miło, że dyrektor Czesław Grabowski zaprosił właśnie dzieci z naszej szkoły na ten koncert (mając duży wybór szkół z okolic Zielonej Góry) co zresztą bardzo ładnie wpisuje się w informację z Centrum Edukacji Artystycznej o rankingu szkół województwa lubuskiego gdzie nasza szkoła zajęła pierwsze miejsce.
Chciałem bardzo podziękować uczniom i ich rodzicom za przygotowania do koncertu oraz szczególnie Lucynie Jędrzejewskiej za - jak zwykle na najwyższym poziomie - akompaniament. Więcej zdjęć z koncertu możemy znaleźć w galerii na stronie www.

Paweł Literski

Dzień Seniora w Otyniu

2017_11_16_Otyn

W czwartek 16 listopada z okazji obchodów Dnia Seniora w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury w Otyniu odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zebrani goście wysłuchali utworów m. in. H. Wieniawskiego, L.von Beethovena, J.S. Bacha. Występ sprawił ogromną radość seniorom, a nasi uczniowie otrzymali gratulacje i podziękowania od Wójta Gminy Otyń p.Barbary Wróblewskiej. Na koncercie wystąpili:

 • Emilia Machowiak – fortepian
 • Karolina Lachowicz – saksofon
 • Marcel Gołemberski – trąbka
 • Maria Jas – fortepian
 • Klara Lachowicz – skrzypce
 • Igor Gąsior – trąbka

Wszyscy uczniowie którzy wystąpili na koncercie są mieszkańcami gminy Otyń. Na zakończenie koncertu w charakterze gościa wystąpiła nasza absolwentka Julia Aksentowicz - skrzypaczka która uczyła się u p.Beaty Gołemberskiej. Julia również jest mieszkanką gminy Otyń.

Przy fortepianie naszym uczniom towarzyszyły - Lucyna Jędrzejewska i Alicja Aksentowicz.

Alicja Aksentowicz

Nasi uczniowie z wizytą u "starszaków"

2017-11-13_przedszkole


W poniedziałek 13 listopada nasi uczniowie wybrali się z wizytą edukacyjną do Przedszkola nr 7 w Nowej Soli. Na koncert zostały zaproszone trzy grupy "starszaków" które na koncercie zjawiły się w komplecie. Podczas koncertu nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami oprócz grania pokazywali również przedszkolakom instrumenty oraz tłumaczyli w jaki sposób się na nich gra, a nawet przedszkolaki mogły spróbować na nich zagrać pod czujnym okiem nauczycieli z naszej szkoły. W ramach rozrywki próbowaliśmy zbudować trąbkę z węża ogrodowego i lejka Happy Na koncercie wystąpili:

 • Patrycja Kryczka - skrzypce
 • Kornel Ławrowski - klarnet
 • Bianka Siring - puzon
 • Hanna Ostapczuk - trąbka
 • Hanna Essel - flet
 • Aleksander Zych - saksofon
 • Karol Skoczylas - wiolonczela
 • Amelia Sulejewska - wiolonczela
 • Anna Pukaluk - fortepian

Wszyscy nasi uczniowie bardzo ładnie się zaprezentowali i śmiało można napisać, że przedszkolaki były zachwycone naszym występem - na zakończenie koncertu podszedł do mnie jeden maluch i powiedział "Psze pana - było CZADOWO". To naprawdę mówi wszystko.

Paweł Literski

Dzień Seniora

dzien_seniora_2017


W związku z obchodami Europejskiego Dnia Seniora, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły we współpracy z Wójtem Gminy Nowa Sól - panią Izabelą Bojko zorganizowali miłą niespodziankę dla seniorów mieszkających w Przyborowie i okolicy. Dla zaproszonych na uroczystość gości przygotowaliśmy koncert. Na koncercie wystąpili soliści, zespoły i duety, repertuar obejmował muzykę poważną rozrywkową i taneczną. W koncercie udział wzięli:

 • Natalia Gotowała - fortepian
 • Jagoda Wawrzykowska - fortepian
 • Karolina Żuberek - fortepian
 • Natalia Graczyk- fortepian
 • Marcin Mosorzewski - skrzypce
 • Tobiasz Starowicz - klarnet
 • Zuzanna Żuberek - gitara
 • Julian Pilichaty - puzon
 • Filip Kowalski - trąbka
 • Amelia Sulejewska - wiolonczela
 • Nadia Przybylska - wiolonczela
 • Maja Kościuszko – wiolonczela

Przy fortepianie uczniom towarzyszyły – Pani Joanna Bogdanowicz, Danuta Bylica, Alicja Aksentowicz. Wszystkim artystom gratuluję. Dziękuję również rodzicom, nauczycielom za zaangażowanie i pomoc przy organizacji koncertu.

A. Aksentowicz

Dominik Ciesielski na scenie Filharmonii Zielonogórskiej

2017-06-01_filharmonia


Nikomu chyba nie trzeba przypominać jakie święto mamy co rok 1 czerwca. Jest to oczywiście Dzień Dziecka !!! W tym dniu dla naszych najmłodszych przygotowywane są różne wydarzenia i imprezy. I właśnie w ten specjalny dzień biuro koncertowe Filharmonii Zielonogórskiej przygotowało koncerty adresowane do najmłodszej publiczności. Jak co roku na koncerty zapraszani są również młodzi soliści którzy mają możliwość zaprezentować się na estradzie Filharmonii. W tym roku zaproszony został uczeń drugiej klasy naszej szkoły - Dominik Ciesielski uczący się w naszej szkole na trąbce. W wykonaniu Dominika z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej usłyszeliśmy Fantazję "Osseo" Ernsta Williamsa. Dominik po raz pierwszy występujący w Filharmonii Zielonogórskiej bardzo dobrze sprostał wyzwaniu i w pięknym stylu zagrał partie solową. Po występie otrzymał wielkie brawa od licznie zgromadzonej publiczności (m.in. na widowni siedziała klasa Dominika ze szkoły podstawowej) jak też od orkiestry z którą występował.

Bardzo chciałem podziękować dyrektorowi Filharmonii - Czesławowi Grabowskiemu za umożliwienie Dominikowi zagrania z orkiestrą, rodzicom Dominika za wytrwałość i poświęcenie i oczywiście wielkie podziękowania dla samego Dominika. Dominik - ciężko pracowałeś cały rok, ale warto było !!! Trzy konkursy, występ z orkiestrą …….

Paweł Literski

Muzyczny Dzień Dziecka

2017-05-31_dzien_dziecka

W jakże przyjaznej i kameralnej atmosferze z nutą słodyczy mogliśmy wysłuchać koncertu dedykowanego naszym DZIECIOM, który odbył się w środę 31 maja 2017 roku. Już na wstępie Pani Natalia Ostrowska podarowała naszym wykonawcom szczególną moc spełniania wszystkich marzeń i życzeń dla każdego dziecka - a dla naszej szkoły – ucznia. W tym szczególnym dniu nie zapomnieliśmy również o wyjątkowych dwóch dniach, tym który już był z okazji Dnia Matki oraz tym, który wkrótce nastąpi z okazji Dnia Ojca. Młodzi wykonawcy dedykowali swój występ właśnie Wam kochani rodzice.

Na koncercie wystąpili:

 • Maja Nowakowska – śpiew
 • Izabella Wiśniewska - śpiew
 • Piotr Ciesielski – akordeon
 • Miłosz Kalbarczyk – fortepian
 • Trio skrzypcowe: Hanna Kubów – skrzypce, Łucja Czajkowska – wiolonczela, Kacper Krakowski – fortepian
 • Trio fletowe: Maja Ławniczak, Nawojka Wiśniewska, Maja Brychcy
 • Duet: Franciszek Siring – akordeon, Magdalena Rozynek – Siring - fortepian
 • Duet: Klara Lachowicz – śpiew, Miłosz Kalbarczyk - fortepian

Na ręce naszych drogich nauczycielek – Pani Beacie Gołemberskiej, Joannie Kalbarczyk, Natalii Ostrowskiej, Magdalenie Rozynek – Siring i Renacie Wojtkowiak - składam podziękowania za przygotowanie i współtworzenie koncertu dla dzieci. Rodzicom dziękuję za to, że macie wspaniałe i mądre pociechy, które są naszymi uczniami. Drogie dzieci, bo w tę grę warto grać!!!

Joanna Kalbarczyk

Koncert w szkole katolickiej

2017-05-31_katolik

Dnia 31 maja odbył się koncert w Szkole Katolickiej. To kolejny już koncert - efekt współpracy obu szkół. Zorganizowany w przededniu Dnia Dziecka sprawił wszystkim wiele radości. Wszyscy młodzi artyści po występie otrzymali słodkości.

Oto nasi wykonawcy:

 • Wojtek Bielicz - fortepian
 • Amelia Waszkiewicz - fortepian
 • Amelia Hercuń - fortepian
 • Klara Lachowicz - skrzypce
 • Aleksandra Statkiewicz - fortepian
 • Wiktoria Przybylska - fortepian
 • Bianka Siring - puzon
 • Jagoda Wawrzykowska - fortepian
 • Zuzanna Chadrysiak - fortepian
 • Karolina Lachowicz - saksofon
 • Hanna Mendaluk - fortepian
 • Lidia Kiraga - wiolonczela
 • Aleksandra Cetner - fortepian
 • Laura Komar - fortepian
 • Trio fletowe w składzie: Kinga Solarewicz, Nawojka Wiśniewska, Maja Ławniczek


Dziękuję dyrekcji Szkoły Katolickiej, nauczycielom którzy pomagali mi w przygotowaniu koncertu - szczególnie panu Markowi Bieliczowi - oraz wszystkim wykonawcom i rodzicom naszych uczniów. Dziękuję też nauczycielom, którzy przygotowali uczniów oraz pani Renacie Wojtkowiak i pani Joannie Kalbarczyk, które w sposób czynny wzięły udział w koncercie - grając z uczniami i akompaniując.

Alina Chojnowska

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I SIEDMIU KRASNOLUDKÓW

2017-05-17_bajka


„Bardzo dawno temu, tak dawno, że nikt z nas tych czasów nie pamięta, za górami, za lasami…” …kto z nas chociaż raz w swoim dzieciństwie nie marzył o tym, aby być jakąś postacią z bajek, żyć w świecie z bajkowej krainy, gdzie zło wygrywa z dobrem? 17 maja w Nowosolskim Domu Kultury nasi uczniowie mieli tą niepowtarzalną okazję znaleźć się w tym świecie, wcielić się w bohaterów bajki pt.: „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Była to bajka nietypowa: zła macocha „przemieniała się” w Imperatora, a królewicz w rycerza Jedi (z walką przy użyciu miecza świetlnego włącznie), a Śnieżka wysprzątała całą scenę i wytarła z kurzu chyba wszystkie pulpity! Ale cóż, była to baśń i tak jak w baśniach bywa dobro wygrało ze złem, a miłość z nienawiścią i chociaż to świat baśni, to myślę, że nasi aktorzy przypomnieli nam jak ważne w życiu codziennym są takie uczucia jak przyjaźń i miłość. Moi kochani artyści! Byliście wspaniali! Jestem z Was dumna!! Idźcie przez życie i nie zapominajcie chwil spędzonych wspólnie w tej muzycznej rodzinie jaką jest nasza szkoła!

Obsada aktorska:

 • głos lusterka-Nadia Święcicka,
 • Narrator-Aleksandra Bartczak,
 • Bajarka- Weronika Mamzer,
 • Myśliwy- Jakub Malinowski,
 • Krasnale: Mędrek-Karolina Lachowicz, Smutuś- Aleksandra Olifierczuk, Nieśmiałek-Miłosz Kalbarczyk, Fajtłapek- Adam Pawlicki, Śpioch- Emil Malinowski, Gderek- Izabela Wiśniewska, Apsik- Marta Zalas,
 • Macocha-Magdalena Urbaniak,
 • Królewicz- Natanael Gramont,
 • Królewna Śnieżka-Klara Lachowicz

 • Muzyka:
 • Zespół skrzypcowy UNISONO przygotowany przez p. Beatę Gołemberską,
 • Zespół akordeonowy przygotowany przez p. Ryszarda Żmijowskiego,
 • Zespół klarnetowy przygotowany przez p. Bartosza Ostrowskiego,
 • Dixie- przygotowany przez p. Mirosława Jędrzejewskiego,
 • Orkiestra i chór - przygotowanie Natalia Ostrowska,
 • soliści: Miłosz Kalbarczyk-fortepian (przygotowanie p. Joanna Kalbarczyk), Zuzanna Żuberek - gitara (przygotowanie pani Elżbieta Cichocka), Piotr Ciesielski – akordeon(przygotowanie p.Teresa Karaś-Kret)

Dziękuje bardzo: p. Bartoszowi Ostrowskiemu, p. Annie Zatwarnickiej, p. Joannie Kalbarczyk oraz p. Pawłowi Literskiemu za wspaniałe poprowadzenie wszystkich koncertów oraz wszelką pomoc za kulisami, p. Magdalenie Rozynek-Siring za dopilnowanie krasnoludków oraz p. Adamowi Świdzińskiemu za uwiecznienie tych chwil na fotografiach. Dziękuje Panu Dyrektorowi Jerzemu Szynderowi za życzliwość i ludzkie zrozumienie oraz za „wyczarowanie” (niczym dobra wróżka) posiłku dla naszych artystów. Dziękuje nauczycielom za przygotowanie solistów i zespołów.

Na końcu jeszcze raz dziękuje wszystkim, którzy(być może niewidoczni) pomagali w organizacji tego pięknego wydarzenia. Z serca-BARDZO, BARDZO DZIĘKUJE!!

Natalia Ostrowska

P.S. Zdjęcia z przedstawienia można oglądać w szkolnej Galerii zdjęć. Dziękujemy za nie p.Adamowi Świdzińskiemu.

Koncert w przedszkolu w otyniu

2017-04-06_otyn


6 kwietnia w Przedszkolu Sióstr Elżbietanek w Otyniu odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Przedszkolaki mogły usłyszeć brzmienie i zobaczyć „na żywo” takie instrumenty jak skrzypce, wiolonczela, fortepian, klarnet, akordeon, ale także wysłuchały jak zbudowane są poszczególne instrumenty i w jaki sposób możemy wydobywać na nich dźwięk. Dowiedziały się również, że głos jest także instrumentem z którego można wydobyć różne barwy dźwięku. Wiedza ta pomogła im w wspólnym wykonaniu piosenki pt. „My jesteśmy krasnoludki”. Na koniec wykonawcy otrzymali gromkie brawa i słodki upominek.
Dziękuje wspaniałym wykonawcom do których należeli: Ola Jemsh, Maja Kościuszko, Miłosz Kalbarczyk, Agata Juchniewicz, Piotr Ciesielski, Zosia Mleczko ,a także pani Teresa Karaś –Kret, która zagrała w duecie z uczennicą. Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk.
Składam serdeczne podziękowania rodzicom, którzy przywieźli swoje pociechy, a także nauczycielom za przygotowanie uczniów.
Koncert poprowadziła Natalia Ostrowska.

Natalia Ostrowska


Popis klas I

2017-03-31_pierwszaki


„Ding-dong i wszystko gra, muzyka we mnie w muzyce ja”


31 marca w Auli „A” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie-popis najmłodszych uczniów naszej szkoły. Koncert rozpoczął się wspólnym wykonaniem piosenki „Maszeruje wiosna”, która wprowadziła „ciepłą” atmosferę, tak potrzebną w tym wyjątkowym dniu. Następnie każdy uczeń klasy pierwszej zaprezentował się indywidualnie wykonując utwór przygotowany wraz z nauczycielem na instrumencie głównym. W tych trudnych momentach nasi najmłodsi mogli jak zawsze liczyć na wsparcie rodziny, zdarzyły się nawet dwa duety rodzinne, w których na scenie uczniom akompaniowały mamy. Koncert zakończył się nietypowo, ponieważ wykonawcy wraz z rodzicami zaśpiewali wspólnie kanon.
Niewątpliwie młodym wykonawcom towarzyszyły emocje, jednak wszyscy poradzili sobie z nimi znakomicie. Dla większości był to pierwszy kontakt ze scena i z publicznością. Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występu, a niejednokrotnie akompaniowali im na scenie. Gratuluje rodzicom tak wspaniałych dzieci oraz samym uczniom udanego występu.
Koncert prowadziły Magdalena Rozynek-Siring oraz Natalia Ostrowska.


Natalia Ostrowska

Koncert w Otyniu

2017_01_08_otyn


8 stycznia w kościele parafialnym w Otyniu odbył się koncert kolęd w wykonaniu uczniów naszej szkoły: chóru, orkiestry, śpiewających i grających solistów oraz dzieci z przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Świętej Elżbiety w Otyniu. Mimo niskiej temperatury atmosfera rozgrzała serca licznie zgromadzonych słuchaczy. Było zarazem uroczyście, wzruszająco i świątecznie.

Składamy ogromne podziękowania młodym wykonawcom i ich rodzicom za pomoc w przygotowaniu koncertu.
Natalia Ostrowska
Joanna Kalbarczyk

Świąteczne wariacje muzyczne

2016-12-14_ndk


„Jest taki dzień, bardzo ciepły, chodź grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski.”

Rozbrzmiewały w naszej szkole od początku grudnia, słyszeliśmy ją w każdej klasie i na wielu instrumentach. Cóż to takiego? Zbliżają się najpiękniejsze święta w roku, a wraz z nimi jakże piękny zwyczaj wspólnego wykonywania kolęd. Nie mogło go zabraknąć również w „Naszej Muzycznej Rodzinie” i 14 grudnia 2016 roku w Nowosolskim Domu Kultury odbył się koncert pt.: ,,Świąteczne Wariacje Muzyczne'' .W tym dniu na scenie pojawili się wszyscy, którzy w ten szczególny czas chcieli podzielić się z innymi „iskierką miłości” obecną w naszych sercach w Dzień Bożego Narodzenia. W tym szczególnym dniu, w świąteczny nastrój koncertu wprowadziły nas byłe uczennice Szkoły Muzycznej Julita oraz Justyna Jania śpiewając piosenkę pt.„Biały śnieg”, po czym licznie zgromadzeni goście wysłuchali naszych uczniów w bogatym repertuarze zimowo – świątecznym przy równie różnorodnej obsadzie wykonawczej.
A podczas koncertu kolędowali:

śpiew solowy – Justyna, Julita Jania, Izabella Wiśniewska, Maja Nowakowska oraz klasa IIIa

Soliści:
Agata Mąka – skrzypce
Hanna Kubów – skrzypce
Miłosz Kalbarczyk – fortepian
Kacper Kortz - fortepian
Kacper Jakubowski - gitara

Zespoły:
zespół klarnetowy – Tobiasz Starewicz, Szymon Perlikiewicz, Jakub Napieralski, Jakub Gąsiorek, Jan Essel,
duet skrzypcowy – Julia Hałabura, Oliwia Walczyńska
duet fletowy – Maja Bryhcy, Maja Ławniczak
zespół wiolonczelowy- Anna Kołodziej, Aleksandra Grządzielska
duet akordeonowy – Marta Zalas, Mikołaj Kołtun
szkolna orkiestra kameralna oraz chór

Wiersze:
Jagoda Wawrzykowska, Klara Lachowicz, Wiktoria Przybylska, Julia Jaworska, Weronika Mamzer, Daria Cicharska, Kinga Solarewicz, Aleksandra Bartczak, Bartosz Ratajczak, Magdalena Urbaniak, Amelia Paluch

Autorki koncertu dziękują wszystkim wykonawcom za piękny występ, rodzicom oraz licznie przybyłej publiczności za poświęcony naszym uczniom czas, a szczególne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli za pomoc, włożony trud i przygotowanie uczniów do koncertu. A za rok ponownie zapraszamy do wspólnego kolędowania.

WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

Natalia Ostrowska
Joanna Kalbarczyk

Sobotni koncert pod znakiem Jubileuszu

2016_12_10_jubileuszowy

W sobotni wieczór, 10 grudnia 2016 roku , w Muzeum Miejskim w Nowej Soli, odbył się drugi, jubileuszowy koncert z okazji 50-lecia naszej szkoły. Wykonawcami koncertu byli tym razem uczniowie - ostatnio mogliśmy usłyszeć absolwentów, którym raz jeszcze dziękujemy. W muzyczną podróż wybraliśmy się po śladach tych wszystkich osób, które były związane z naszą szkołą: wspominaliśmy jej twórców, nauczycieli, absolwentów, rodziców i tych wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili i przyczyniają się do tego, że nasza szkoła wciąż jest miejscem pełnym ludzi. Miejscem, w którym spełniają się marzenia artystyczne, miejscem, w którym nawiązują się przyjacielskie relacje między uczniami i nauczycielami, miejscem pełnym muzyki…
W koncercie wystąpili soliści: Marcin Mosorzewski, Maja Sebastianowicz, Zuzanna Sobieniak, Miłosz Kalbarczyk, Hanna Kubów, Anna Kołodziej, Katarzyna Zych, Julian Pilichaty, Karolina Lachowicz. Solistom akompaniowały panie: Alicja Aksentowicz, Lilia Barańska, Lucyna Jędrzejewska, Joanna Kalbarczyk. Usłyszeliśmy również zespoły: trio fortepianowe w składzie: Katarzyna Zych, Anna Kołodziej i Klaudia Bogucka oraz trio „Mak” w składzie: Aneta Grzegorska, Marcin Mosorzewski i Maja Sebastianowicz.
Wspomnienia o szkole i ludziach odkrywali przed zgromadzona publicznością gospodarze sobotniego koncertu: Magdalena Urbaniak i Kacper Kortz.
Wszystkim wykonawcom, nauczycielom, naszej wspaniałej publiczności serdecznie dziękujemy za bycie z nami i zapraszamy na kolejne koncerty.

Anna Zatwarnicka

Koncert w Przedszkolu nr 11

20161128_przedszkole

W dniu 28 listopada odbył się Koncert w Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli, uczniów ze Szkoły Muzycznej. Przedszkolaki miały możliwość usłyszeć utwory na różnych instrumentach. Wykonawcami tego koncertu byli: Hanna Mendaluk, Amelia Waszkiewicz, Kornel Ławrowski, Maria Papis, Hanna Ostapczuk, Maja Kościuszko, Anna Kołodziej. Akompaniowała uczniom Pani Alina Chojnowska. Koncert zorganizowała i prowadziła Pani Danuta Bylica.

Popis klasy akordeonu

2016_11_21_akordeony


21 listopada 2016 miał miejsce popis uczniów klasy akordeonu Teresy Karaś-Kret. Przed licznie zgromadzoną publicznością wśród, której obecny był dyrektor szkoły mgr Jerzy Tadeusz Szynder, zaprezentowali się wszyscy uczniowie od klasy I - VI.
Program obejmował występy solowe oraz kameralne(duety i trio), niektóre z udziałem nauczycielki.
Trud młodych wykonawców został nagrodzony - każdy uczeń otrzymał czekoladę i tulipana. Dopełnieniem koncertu był słodki poczęstunek zorganizowany wspaniale przez rodziców.

Dni Seniora

2016-10-11_dni_seniora


W dniu 8 października w gminie Nowa Sól rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Seniora. Pierwsze spotkanie odbyło się w Lubięcinie, wystąpili na nim uczniowie naszej szkoły.

Soliści

 • Marcin Mosorzewski – skrzypce,
 • Mikołaj Kołtun – akordeon,
 • Miłosz Kalbarczyk – fortepian,
 • Zuzanna Żuberek – gitara,
 • Kornel Wawrowski - klarnet,
 • Oliwia Hrebeniuk - wiolonczela,
 • Kacper Jakubowski – gitara.

Duety
 • Julian Pilichaty – puzon, Filip Kowalski – trąbka,
 • Maja Sebastianowicz - Klaudia Bogucka - pianistki,
 • Nawojka Wiśniewska- Pani Renata Wojtkowiak – flecistki,

Zespoły
 • ”Magiczne dźwięki” - Bożysława Patelka, Judyta Gazińska, Jagoda Wawrzykowska,
 • „MAK – trio”- Aneta Grzegorska, Marcin Mosorzewski, Klaudia Bogucka,
 • Trio fortepianowe- Katarzyna Zych, Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz.

Przy fortepianie uczniom towarzyszyły panie Joanna Kalbarczyk i Alicja Aksentowicz. Wszystkim artystom gratuluję. Dziękuję nauczycielom i rodzicom za zaangażowanie i pomoc.

A.Aksentowicz

Gaudeamus igitur

2016-10-04_NUTW


We wtorek 4 października odbyła się uroczysta, jubileuszowa inauguracja roku akademickiego Nowosolskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Galę uświetnił koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Na koncercie wystąpili soliści, zespoły, repertuar obejmował muzykę poważną i rozrywkową.

W koncercie udział wzięli:

 • Marcin Mosorzewski, Agata Mąka – soliści,
 • Maja Brychcy, Maja Ławniczek – duet fletowy,
 • „Magiczne dźwięki” – trio fortepianowe: Bożysława Patelka, Judyta Gazińska, Jagoda Wawrzykowska,
 • Kwartet saksofonowy: Zuzia Sobienia, Agnieszka Hajduk, Arek Majcher, Pan Mirosław Jędrzejewski,
 • „MAK – trio”: Aneta Grzegorska, Marcin Mosorzewski, Klaudia Bogucka,
 • Duet - Maja Sebastianowicz , Klaudia Bogucka,
 • Trio fortepianowe: Katarzyna Zych, Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz,
 • Duet - Julian Pilichaty - puzon Filip Kowalski- trąbka,
 • Kwartet akordeonowy: Michał Dynak, Michał Dżugara, Dominik Walasek oraz Ryszard Żmijowski.

Wykonawcom gratuluję i bardzo dziękuję wszystkim nauczycielom oraz rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji koncertu.

A.Aksentowicz

Koncert inauguracyjny

2016-10-01_50_inauguracyjny


W sobotę, 1 października w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbył się koncert inaugurujący obchody jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz. Na scenie wystąpili młodzi artyści, którzy przed laty, lub też całkiem niedawno byli uczniami naszej szkoły. Koncert, w którym muzyka przeplatała się ze wspomnieniami, rozpoczęła wiolonczelistka Martyna Kościuszko wraz z zespołem akordeonowym w składzie Michał Dynak, Michał Dżugała, Dominik Walasek i Ryszard Żmijowski . Piotr Maruszczak - trąbka, Joanna Blandzi – klarnet i Iwona Grysak – saksofon, zaprezentowali się przy akompaniamencie pani Lucyny Jędrzejewskiej. Wystąpili również: Dominik Gołemberski - fortepian, Tomasz Radziszewski - gitara oraz Agata Doszczak - skrzypce, której akompaniowała dr Joanna Zathey-Wójcińska. Koncert prowadzili uczniowie Katarzyna Zych i Kacper Kortz. Wszystkim wykonawcom serdecznie dziękujemy oraz życzymy dalszych sukcesów. Pragniemy również podziękować dyrektorowi muzeum panu Tomaszowi Andrzejewskiemu za niezwykle miłe słowa i kwiaty złożone na ręce pana Jerzego Tadeusza Szyndera , dyrektora naszej szkoły.

Patrycja Śmiejczak-Świdzińska

Muzyczny Dzień Dziecka

2016.06.03_muzyczny_dzien_dziecka

„Może ktoś będzie kimś najważniejszym na świecie, będzie miał tyle sił, dołoży wszystkich sił, aby były szczęśliwe wszystkie dzieci!”

3 czerwca o godz. 18.w sali Nowosolskiego Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Dziecka. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się następujący wykonawcy:
• Zespoły: klasa I grupy B,C, oraz klasa II grupy A,B
• chór i szkolna orkiestra kameralna z solistami: Weronika Gmurkowska, Mateusz Woś, Dominika Hałabura- śpiew, Miłosz Kalbarczyk, Aleksandra Szymańska-śpiew
• Trio oraz zespół „Unisono” prowadzone przez p. Beatę Gołemberską
• Zespół akordeonowy prowadzony przez p. Ryszarda Żmijowskiego
• Soliści: Joanna Michalska-śpiew, Marcin Mosorzewski z klasy skrzypiec p. Adama Świdzińskiego, Maja Brychcy oraz Maja Ławniczak z klasy fletu p. Renaty Wojtkowiak
Koncert dostarczył słuchaczom wiele emocji. Można było wysłuchać nie tylko muzykę klasyczną, ale również muzykę filmową, piosenkę, czy obejrzeć krótki taniec. Wykonawcom udało się pokazać jak wszechstronną dziedziną jest muzyka i że stare przysłowie: „Muzyka łączy pokolenia” pozostało wciąż aktualne.
Nie dało się nie zauważyć, że muzykowanie sprawia dużą radość wykonawcom i publiczności, która aktywnie włączyła się w wykonanie ostatniej piosenki pt „Dłonie”, którą wykonali wspólnie wszyscy młodzi artyści.

Natalia Ostrowska

Dzień Dziecka w Filharmonii

2016.06.01_filharmonia

Z okazji Dnia Dziecka Filharmonia Zielonogórska jak co roku zorganizowała koncerty dla najmłodszych aby zapoznać dzieci z "żywą muzyką" w wykonaniu filharmoników. W zwyczaju jest zapraszanie solistów ze szkół muzycznych i tym razem na gościnnej estradzie Filharmonii Zielonogórskiej wystąpił kolejny uczeń z klasy instrumentów dętych blaszanych - trębacz Piotr Maruszczak. Piotr wykonał Julien Porreta "Concertino nr 4"
Piotr na estradzie zaprezentował się bardzo dobrze, a licznie zgromadzone dzieci nagrodziły jego występ gromkimi brawami. Piotr w tym roku kończy już naszą szkołę, a występ w Filharmonii Zielonogórskiej był przysłowiową "wisienką na torcie" jego edukacji.

Piotr - dzięki za piękny występ.

Paweł Literski

Zespoły w Muzeum

2016.05.30_muzeum

W niedzielne popołudnie 29 maja 2016r. w Muzeum Miejskim odbył się koncert zespołów kameralnych. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach muzeum zabrzmiała muzyka różnych epok od baroku po muzykę Michaela Jacksona. W koncercie udział wzięły zespoły pracujące pod kierunkiem p. Danuty Bylicy i p. Małgorzaty Tofilskiej, przygotowujące się do zmagań konkursowych.
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu i Pracownikom Muzeum za umożliwienie organizacji koncertu.

Małgorzata Tofilska

Koncert w Szkole Katolickiej

2016.05.25_katolik


25 maja odbył się w Szkole Katolickiej koncert uczniów naszej szkoły. Zaowocował licznymi wykonaniami uczniów, którzy mieli okazję sprawdzić się tuż przed czekającymi ich egzaminami. Koncert przygotowała pani Alina
Chojnowska wspólnie z nauczycielami szkoły katolickiej - państwem Bielicz, którym bardzo serdecznie dziękuję za współpracę.

N a s i w y k o n a w c y :

Karolina Lachowicz - saksofon
Tosława Patelka - gitara
Amanda Norkiewicz - fortepian
Lidia Kiraga - wiolonczela
Bożesława Patelka - skrzypce
Piotr Ciesielski - akordeon
Jagoda Wawrzykowska - fortepian
Zofia Babij - klarnet
Klara Lachowicz - skrzypce
Wojciech Bielicz - saksofon
Marcin Mosorzewski - skrzypce
Karolina Bielicz - flet
Anna Irzykiewicz - wiolonczela
Aleksandra Statkiewicz - fortepian
Hanna Mendaluk - fortepian
Elżbieta Bezulska - fortepian
Wiktoria Przybylska - fortepian
Laura Komar - fortepian

Alina Chojnowska

Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków

2016.05.10_sniezka


10 maja w sali Nowosolskiego Domu Kultury odbyła się premiera bajki o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Była to bajka nietypowa: zła macocha „przemieniała się” w Imperatora, Królewicz w Rycerza Jedi (z walką przy użyciu miecza świetlnego włącznie), a krasnal Śpioch używał tabletek na odchudzanie! Podczas prób bywało ciężko, ale myślę, że zawsze świetnie się bawiliśmy wymyślając zabawne sytuację do poszczególnych scen.
Jesteście wspaniali!! Jestem z Was dumna!!

Obsada aktorska:

 • głos lusterka - Roksana Winiarska,
 • Narrator - Gabriela Jas,
 • Bajarka - Liliana Młynarczyk
 • Myśliwy - Nicola Mackiewicz
 • Krasnale: Mędrek - Wiktoria Szaciłło, Smutuś - Aneta Grzegorska, Nieśmiałek - Gabrysia Krzesik, Fajtłapek - Weronika Gmurkowska, Śpioch - Zuzanna Jarosz, Gderek - Aniela Ziobrowska, Apsik - Karolina Lachowicz,
 • Macocha - Martyna Lisiewicz
 • Królewicz - Mateusz Woś,
 • Królewna Śnieżka - Dominika Hałabura
 • Muzyka:
 • Trio fortepianowe przygotowane przez p. Beatę Gołemberską,
 • Zespół akordeonowy przygotowany przez p. Ryszarda Żmijowskiego,
 • Big Band - przygotowany przez p. Mirosława Jędrzejewskiego,
 • Orkiestra i chór-przygotowanie Natalia Ostrowska,
 • soliści: Miłosz Kalbarczyk - fortepian (przygotowanie p. Joanna Kalbarczyk), Wiktoria - gitara (przygotowanie pani Elżbieta Cichocka)

Dziękuje bardzo panu Pawłowi Literskiemu za wspaniałe poprowadzenie wszystkich koncertów, panu Adamowi Świdzińskiemu za uwiecznienie tych chwil na fotografiach oraz wszystkim, którzy (być może niewidoczni) pomagali w organizacji tego pięknego wydarzenia. Z serca - BARDZO, BARDZO DZIĘKUJE!!

Natalia Ostrowska

Popis klas I

2016.04.15_popis_pierwszaki

15 kwietnia w Auli „A” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie - popis najmłodszych uczniów naszej szkoły. Koncert rozpoczął się wspólnym wykonaniem piosenki „Maszeruje wiosna”, która wprowadziła „ciepłą” atmosferę, tak potrzebną w tym wyjątkowym dniu. Następnie każdy uczeń klasy pierwszej zaprezentował się indywidualnie prezentując utwór przygotowany wraz z nauczycielem na instrumencie głównym. Niekiedy prezentację utworów poprzedzało zaśpiewanie ich, działo się tak z piosenką: „Znam piosenek pięknych sto” która była wykonywana na skrzypcach. Niewątpliwie młodym wykonawcom towarzyszyły emocje, jednak wszyscy poradzili sobie z nimi znakomicie. Dla większości był to pierwszy kontakt ze scena i z publicznością. Na koniec koncertu Pan Dyrektor pogratulował uczniom klasy pierwszej udanych występów nazywając ich bohaterami, ponieważ potrafili mimo tremy znaleźć w sobie odwagę, wyjść na scenę i zaprezentować swoje umiejętności.
Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występu, a niejednokrotnie akompaniowali im na scenie. Gratuluje rodzicom tak wspaniałych dzieci oraz samym uczniom udanego występu.
Koncert prowadziły Natalia Ostrowska oraz Renata Wojtkowiak.

Natalia Ostrowska

Kwietniowe muzykowanie w Otyniu

2016.04.14_otyn

Kwiecień plecień poprzeplata...to przysłowie towarzyszy przedszkolakom od najmłodszych lat, a jak dodamy do tego garść miłej dla ucha melodii, tym bardziej i chętniej jest ono zapamiętywane przez dzieciaki. Miłym zadaniem naszej szkoły muzycznej - a jak wiadomo szkołę współtworzą nasi kochani uczniowie - jest granie i prezentowanie pięknych melodii na różnych instrumentach. W czwartek 14 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli w niedaleką podróż do przedszkolaków w Otyniu. Spora ,,gromadka'' bo aż 14 uczniów zaprezentowało ,,krainę melodii'' dając koncert dzieciom z Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Otyniu. Na scenie uczniowie zaprezentowali instrumenty na jakich uczą się grać, a najmłodsi słuchacze posłuchali bardzo fajnych utworów granych solo, w duecie, jak i w zespole.

Podczas koncertu wystąpili:
Zespół klarnetowy – Jan Essel, Zuzanna Przybylska, Zosia Babij
Karol Skoczylas – wiolonczela
Wiktoria Szyszka– wiolonczela
Luiza Renkaw – skrzypce
Aleksandra Jensch – skrzypce
Kacper Jakubowski – gitara
Piotr Ciesielski - akordeon
Miłosz Kalbarczyk – fortepian
Maja Ławniczek – flet poprzeczny
Wiktor Gaziński, Igor Gąsior – duet trębaczy
Karolina Lachowicz – saksofon

Na zakończenie muzycznej wizyty z rąk przedszkolaków uczniowie naszej szkoły otrzymali słodkości, oczywiście w podziękowaniu za piękny koncert. Prowadzący koncert, pan Bartosz Ostrowski czuwał nad całokształtem koncertu, a uczniom akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk.
Za pomoc w realizacji koncertu dziękujemy rodzicom i nauczycielom prowadzącym swoich przeuroczych uczniów.

Czy warto zatem słuchać muzyki? Oczywiście, że TAK i to od wczesnego dzieciństwa.

Joanna Kalbarczyk

Muzyczna wiosna w Bibliotece

2016.04.10_biblioteka

"Muzyczna wiosna w bibliotece" to cykl koncertów, które rozpoczęły się w 2014 roku. W sobotę 9 kwietnia, sala "Galerii pod tekstem" zapełniła się po brzegi bardzo młodymi słuchaczami oraz ich rodzicami i dziadkami. Wykonawcami koncertu byli uczniowie - soliści i zespoły z klasy: wiolonczeli Pani Danuty Bylicy, fortepianu Pani Joanny Kalbarczyk oraz skrzypiec Pani Małgorzaty Tofilskiej. Premierowym akcentem koncertu był występ "Magicznego kwartetu", który pierwszy raz wystąpił przed szeroką publicznością.
Serdeczne podziękowania składamy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet oraz Pracownikom Biblioteki, za stworzenie niezwykłej atmosfery koncertu, a szczególnie nastrojowe światła na scenie.

Małgorzata Tofilska

Wiosenny koncert gitarzystów

2016.04.08_gitary

7 kwietnia 2016 w auli szkoły przy ul Kołłątaja odbył się „Wiosenny koncert gitarzystów”. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic nadzwyczajnego, przecież nasi uczniowie często prezentują swoje umiejętności na wszelkiego rodzaju popisach i koncertach, gdyby nie goście specjalni. Po prezentacjach solowych i zespołowych wszystkich uczniów klasy gitary oraz skrzypka Marcela Świdzińskiego, na scenę wkroczył kwartet gitarowy, który tworzą nasi absolwenci, czyli: Tomasz Radziszewski, Kinga Barańczak, Patrycja Racino i Piotr Drgas. Warto dodać, że kilka lat wcześniej, jeszcze jako uczniowie naszej szkoły grali ze sobą w zespole. Kwartet spotkał się na kilku próbach raptem ale ich umiejętności i chęć grania jest tak duża, że wykonanym repertuarem już zachwycili zgromadzoną publiczność. Oczywiście nie obyło się bez bisów. Brawo i czekamy na więcej.

ELŻBIETA CICHOCKA

Koncert wiosenny

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty!”

18 marca o godz. 17 w Auli A naszej szkoły odbył się koncert wiosenny. Licznie zebrana publiczność mogła wysłuchać wielu form muzykowania, zarówno zespołowego jak i solistycznego z towarzyszeniem fortepianu. Dzięki różnorodnemu repertuarowi, który obejmował muzykę filmową, bajkową (w wykonaniu chóru i orkiestry) poprzez muzykę klasyczną i piosenkę w wykonaniu solistów oraz zespołów klasy I i II z własnym akompaniamentem na dzwonkach. Wiosna jest porą roku, która obfituje w różnorodność i tak było na tym koncercie. Widzowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób tańczono kiedyś menueta, a wiersze o wiośnie w wykonaniu uczniów klasy II i VI pozwoliły oddać klimat radosnego oczekiwania na przyjście wiosny.
Składam serdeczne podziękowania wspaniałym wykonawcom oraz nauczycielom i rodzicom za przygotowanie uczniów do występu.

Natalia Ostrowska

Recital w Muzeum

muzeum_02-2016

W niedzielne popołudnie 7 lutego, w sali głównej Muzeum Miejskiego w Nowej Soli odbył się Recital Skrzypcowy Katarzyny Zych. Jeszcze przed rozpoczęciem koncertu można było zaobserwować licznie przybywającą do Muzeum publiczność. Wśród Gości, którzy zaszczycili swoją obecnością wykonawców koncertu w Muzeum, znaleźli się Pan Dyrektor Szkoły Muzycznej Jerzy Szynder oraz Pan Dyrektor Muzeum Tomasz Andrzejewski. Zaproszenie do Muzeum przyjęło też Grono Pedagogiczne Szkoły Muzycznej i Szkół Podstawowych, do których uczęszczają nasi uczniowie. Należy podkreślić również, bardzo liczną obecność Nowosolan. Muzyczną bohaterką popołudnia była Kasia Zych oraz Trio Fortepianowe "Forte" w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian. Kasia zaprezentowała swoje artystyczne walory, w utworach o zróżnicowanej stylistyce brzmieniowej od baroku po muzykę współczesną. Partię fortepianu kreowała z pasją artystyczną i polotem wykonawczym Pani Joanna Kalbarczyk. Niespodzianką dla melomanów były krótkie popisy przyjaciół Kasi - Martynki Szczotarskiej i Klary Lachowicz - skrzypaczek z klasy p.Małgorzaty Tofilskiej , Ani Kołodziej z klasy wiolonczeli p.Danuty Bylicy oraz pianistów Miłosza Kalbarczyka z klasy p.Joanny Kalbarczyk i Mai Sebastianowicz z klasy p.Lucyny Jędrzejewskiej. Trio Fortepianowe "Forte" na zakończenie prezentacji zespołowych, zadedykowało utwór Edwarda Elgara -" Salut d'amour " Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet i Panu Dyrektorowi Muzeum Tomaszowi Andrzejewskiemu, w podziękowaniu za możliwość koncertowania w Galerii pod Tekstem w Bibliotece i sali głównej Muzeum w Nowej Soli. Recital zakończył barwny utwór Edmunda Severna - "Taniec polski", za który Kasia i Pani Joanna otrzymały burzę oklasków. Na bis zabrzmiał jeszcze raz końcowy fragment Tańca.
Serdeczne podziękowania składam Pani Małgorzacie Zych, za pomoc w organizacji Recitalu - przygotowanie plakatu, zaproszeń i organizację prób. Wszystkim Rodzicom młodych wykonawców serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów. Gorąco dziękuję wspaniałej publiczności, za docenienie starań młodych artystów i niezwykle serdeczne gratulacje. Dziękuję wszystkim!

Małgorzata Tofilska

Koncert na Uniwersytecie Zielonogórskim

2015_12_koncert_uz


W czwartek 17 grudnia w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się niecodzienny koncert p.t.: "Opowieści Wigilijne 2.0" zorganizowany przez prof UZ Ryszarda Zimnickiego - kierownika Zakładu Dydaktyki Instrumentalnej. Na koncercie bogatą oprawę muzyczną zapewnili studenci i wykładowcy reprezentujący Instytut Muzyki, Diecezjalne Studium Organistowskie i lubuskie Szkoły Muzyczne. Wyjątkowo liczna i zróżnicowana grupa wykonawców w tym roku miała charakter międzynarodowy, gdyż wystąpiły również osoby studiujące w Instytucie w ramach programu „Erasmus” oraz stażu międzynarodowego.
Na koncert zostali również zaproszeni dwaj nasi uczniowie Filip Kowalski i Julian Pilichaty z klasy Pawła Literskiego. Ich występ na gościnnej scenie Uniwersytetu niejako był pokłosiem ich wcześniejszego występu na koncertach dla młodzieży w Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie usłyszał ich prof. Ryszard Zimnicki i postanowił zaprosić ich jako swoistą "niespodziankę" dla studentów. Chłopcy zagrali w duecie dwie kolędy - Cichą noc oraz Adeste Fidelis.
Młodzi wykonawcy tak się spodobali studentom, że brawom nie było końca. Ja osobiście dziękuję im bardzo za wspaniały występ mając jednocześnie nadzieję, że wszystkie ich przyszłe występy będą równie dobre.
Paweł Literski

II Wieczór Smyczkowy

2015_12_2_wieczor_smyczkowy


II Wieczór Smyczkowy odbył się 16 grudnia w auli przy ul. Kołłątaja. Wśród muzycznych prezentacji skrzypaczek z klasy pani Małgorzaty Tofilskiej, zaprezentowały się gościnnie klarnecistki Anastazja Winiarska i Zuzanna Przybylska, uczące się u pana Bartosza Ostrowskiego oraz Kwartet Wiolonczelowy " Cello" , pracujący pod kierunkiem pani Danuty Bylicy. O historii powstania klarnetu miniwykład wygłosił pan Bartosz Ostrowski. Przy fortepianie towarzyszyły młodym muzykom panie Magdalena Rozynek- Siring i Joanna Kalbarczyk. Kolejny - III Wieczór Smyczkowy odbędzie się na wiosnę.

Małgorzata Tofilska

Muzyczne Mikołajki

muzyczne_mikolajki_2015


„Jest taki dzień, bardzo ciepły, chodź grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski.”


4 grudnia w Auli „A” o godz. 17 odbył się koncert, który z pewnością obfitował w ciepłą, rodzinną atmosferę i radość. Nie mogło być inaczej skoro patronem koncertu był sam Święty Mikołaj! Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać: orkiestry szkolnej, uczniów przedmiotu zespół z klasy I- grupa C, uczniów z klasy II-grupy A oraz B, zespół klarnetowy, akordeonowy oraz dwóch solistów śpiewaków. Błyskotliwe prowadzenie koncertu przez p. Joannę Kalbarczyk zaowocowało niezbędną dawką humoru i świątecznego wyczekiwania. Wykonywane utwory wśród, których znalazły się piosenki zimowe, świąteczne oraz kolędy i pastorałki skutecznie wprowadziły wszystkich słuchaczy w ten niepowtarzalny nastrój jaki wywołują Święta Bożego Narodzenia.
Na koniec każdy z uczestników otrzymał słodki upominek Mikołajkowy.
Składamy podziękowania uczniom za wspaniały występ oraz pozostałym nauczycielom za przygotowanie wykonawców oraz za pomoc techniczna.

Natalia Ostrowska
Joanna Kalbarczyk
Bartosz Ostrowski

Mikołaki w Filharmonii

2015_mikolajki_filharmonia

4 grudnia 2015 nasi dwaj uczniowie: Marcel Świdziński z klasy skrzypiec Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej oraz Julian Pilichaty z klasy puzonu Pawła Literskiego wystąpili na koncertach mikołajkowych w sali Filharmonii Zielonogórskiej. Naszym uczniom przy fortepianie towarzyszyły Alicja Aksentowicz oraz Lucyna Jędrzejewska.
Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze, a licznie zgromadzona publiczność (około 450 dzieci ze szkół województwa lubuskiego) gromkimi brawami nagrodziła występ naszych uczniów.
Gratulując im udanego występu mam również nadzieję, że w przyszłości będą mieli jeszcze okazję wystąpić na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej

Paweł Literski

Koncert w Muzeum

2015_12_01_muzeum

Pierwszego grudnia odbył się w Muzeum Miejskim koncert zespołów kameralnych. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach Muzeum, po dwóch latach przerwy, popłynęły pierwsze dźwięki w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W koncercie udział wzięły zespoły pracujące pod kierunkiem Pań: Beaty Gołemberskiej, Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej, Lilii Barańskiej, Danuty Bylicy i Małgorzaty Tofilskiej. Przed publicznością zaprezentowały się również solistki - wiolonczelistki Anna Kołodziej i Wiktoria Grajewska, pianistka Gabriela Jas oraz duet Maria Jas i Iga Raczykowska, które zagrały na fortepianie na cztery ręce. Wiolonczelistkom akompaniowała przy fortepianie Pani Lilia Barańska. Koncert przygotowała Pani Danuta Bylica, a prowadziła Małgorzata Tofilska.
Elegancka sala Muzeum, jak zwykle dodała uroku muzycznym prezentacjom młodych muzyków. Serdeczne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu, za pomoc w organizacji koncertu.

Danuta Bylica i Małgorzata Tofilska

I Wieczór Smyczkowy

1_wieczor_smyczkowy

I Wieczór Smyczkowy odbył się 28 października w auli Szkoły przy ul. Kołłątaja. Wystąpili m.in. skrzypkowie i Trio Fortepianowe "Forte" z klasy p.Małgorzaty Tofilskiej oraz wiolonczelistki i Kwartet Wiolonczelowy z klasy p. Danuty Bylicy. Skrzypkom towarzyszyła z ognistym temperamentem przy fortepianie, Pani Joanna Kalbarczyk, której serdecznie dziękuję w imieniu uczniów i swoim, za wysoki poziom gry!

Małgorzata Tofilska

Recital Mai

recital_maja

27 października 2015r. w auli „B” odbył się recital Mai Sebastianowicz – pianistki z klasy Lucyny Jędrzejewskiej. W koncercie zaprezentowała się Maja wraz ze swoimi koleżankami z klasy i zespołu: Klaudią Bogucką, Kasią Zych i Anią Kołodziej.
Recital miał dwie odsłony – rano widownię zapełniła klasa Mai ze Szkoły Podstawowej Nr 6 oraz popołudniu dla naszej szkoły. Ciekawostką jest powstanie chóru podczas koncertu porannego, który pięknie zaśpiewał „Życzenie” Fryderyka Chopina.
Zapraszamy do galerii.

Lucyna Jędrzejewska

Dzień Seniora

dzien_seniora

24 października 2015r. w Siedlisku wystąpili uczniowie naszej szkoły z koncertem z okazji Dnia Seniora. Występy naszych instrumentalistów pod przewodnictwem Lucyny Jędrzejewskiej spotkały się z bardzo miłym i gorącym przyjęciem. Imprezę zorganizował i nas zaprosił bardzo gościnny Gminny Ośrodek Kultury w Siedlisku.
Wystąpili:
Zosia Cieślak, Stanisław Cieślak, Filip Kowalski, Julian Pilichaty, Michał Balak, Marcel Świdziński
oraz nasz absolwent saksofonista Hubert Dykiel. Solistom akompaniowała Lucyna Jędrzejewska.
Zapraszamy do galerii.

Mirosław Jędrzejewski

Przygody (nie)muzyczne Tria "Forte"

Forte_podumowanie_2015

Kończący się rok szkolny był dla Tria fortepianowego "Forte" niezwykle cenny. Po wielu występach w szkole - m.in. pięć "Wieczorów smyczkowych", w mieście "Koncert jesienny" i "Muzyczna wiosna w bibliotece" i w województwie - XIII Festiwal Telemannowski - Polsko - Niemiecki Konkurs Zespołów Kameralnych w Żarach (zespół otrzymał WYRÓŻNIENIE) , przyszedł czas na podsumowanie muzycznych i niemuzycznych zmagań.
Po udanym koncercie z cyklu "Muzyczna wiosna w bibliotece", trio fortepianowe w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, z powodzeniem zaprezentowało się na III Impresjach Kameralistycznych w Żarach. Po występie, w pięknej sali koncertowej, Jury pod przewodnictwem prof. Karola Schmita przyznało zespołowi WYRÓŻNIENIE.
W sobotę 13 czerwca trio wystąpiło w auli PSM I i II stopnia w Zielonej Górze. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że młode kameralistki rozwijają się w sposób harmonijny, ale i błyskawiczny, gdyby nie "wypadki losowe". Pokonały nie tylko muzyczne bariery, grają na coraz wyższym poziomie, ale i jako zespół tworzą zgraną i lubiącą się ekipę. Pokonały ból - Kasia grała ze złamaną nogą w gipsie, Anię dopadł kaszel i leczona antybiotykiem musiała zrezygnować z wyjazdu do Zielonej Góry, pozostawiając koleżanki w duecie. Trio już planuje kolejne koncerty, a zaprawione tegorocznymi przygodami oczekuje, że kolejny rok szkolny będzie jeszcze ciekawszy.
Serdecznie dziękuję Rodzicom i Dziadkom za pomoc oraz przesympatyczną atmosferę podczas zajęć, koncertów i wyjazdów.

Małgorzata Tofilska

Muzyczny Dzień Dziecka

muzyczny_dzien_dziecka

„Stań z nami, niech wspólny głos chmury rozproszy w krąg. Stań z nami, nie przejdzie zło przez pięciolinie rąk.”

29 maja o godz. 17 w Auli A odbył się koncert z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się następujący wykonawcy:

 • klasa I grupy B,C,D
 • klasa II B
 • zmniejszony skład orkiestry kameralnej z solistkami: Mają Marciniak oraz Martyną Wróblewską
 • chór
 • zespół klarnetowy
 • Miłosz Kalbarczyk na fortepianie.

Można było wysłuchać przekroju muzyki, zaczynając od muzyki poważnej poprzez rozrywkową, taniec, a na piosence kończąc. Widać było, że muzykowanie sprawia dużą radość wykonawcą i publiczności, która aktywnie włączyła się w wykonanie ostatniej piosenki pt „Dłonie”, którą zaśpiewali: Agnieszka Porada oraz Kacper Kortz. Na koniec wszyscy młodzi artyści otrzymali mały słodki upominek.
Składam serdeczne podziękowania pani Alinie Chojnowskiej za akompaniowanie chórowi w utworze „Missa Brevis”.


Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek - Siring

Koncert w Szkole Katolickiej

katolik_05_2015

17 maja Szkoła Katolicka zorganizowała " Dzień otwarty" szkoły. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły dali krótki koncert zatytułowany "Muzyka ilustracyjna w utworach". To był pierwszy punkt programu. Drugim było przedstawienie zatytułowane "Kruszynka", które wspólnie obejrzeliśmy. Przygotowała je pani Bielicz - nauczycielka tej szkoły..
Był to mile spędzony czas dla uczniów obu szkół.

Wystąpili: Hanna Mendaluk , Wiktoria Przybylska, Wiktoria Szaciłło, Laura Komar - z klas fortepianu pani A. Chojnowskiej i pani Z. Gothszalk oraz Anielka Ziobrowska z klasy skrzypiec pani M. Tofilskiej

Alina Chojnowska

V Wieczór Smyczkowy

5_wieczor_smyczkowy

W środę 29 kwietnia odbył się V Wieczór Smyczkowy. Wśród wykonawców znalazły się uczennice p. Lucyny Jędrzejewskiej, p. Danuty Bylicy, p. Małgorzaty Tofilskiej oraz goście z Zielonej Góry: Anna Stefańczyk z klasy I szkoły muzycznej II stopnia oraz Urszula Zalewska z klasy VI szkoły muzycznej II stopnia, z klasy fortepianu p. prof.Małgorzaty Głuchowskiej.
Najmłodsi skrzypkowie Asia Michalska, Antosia Stachowiak i Martynka Szczotarska po swoich występach, z zaciekawieniem wysłuchały ambitnych prezentacji starszych koleżanek po fachu, Nikoli Kołodziej, Klary Lachowicz i Kasi Zych. Przy fortepianie towarzyszyła uczennicom p. Alina Chojnowska.
Dziękuję Pani Małgosi Grzesik za pomoc w sympatycznym podjęciu gości z Zielonej Góry, za opiekę i przygotowanie poczęstunku.

Małgorzata Tofilska

Muzyczna wiosn a Bibliotece

DSC08354

W samo południe 11 kwietnia, w Galerii pod Tekstem odbył się koncert z cyklu " Muzyczna wiosna w Bibliotece". W wykonaniu Tria fortepianowego " Forte " w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, zabrzmiały utwory różnych kompozytorów od epoki baroku do muzyki z filmu W. Disneya. Młode kameralistki zaprezentowały się nie tylko w zespole, ale również jako solistki. Przy fortepianie towarzyszyły uczennicom Panie Lilią Barańska i Alina Chojnowska. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem wysłuchała muzycznych interpretacji Kasi, Ani i Majki. Gościnnie wystąpiła młodsza koleżanka dziewczynek - Klara Lachowicz z klasy III. Po koncercie młode instrumentalistki otrzymały wiele ciepłych słów, gratulacji i podziękowań.
Drugi koncert z cyklu "Muzyczna wiosna w bibliotece" odbędzie się 9 maja - sobota - o godzinie 12.00. Zapraszamy!

MT

Czwarty Wieczór Smyczkowy

4_wieczor_smyczkowy_akt

Czwarty Wieczór Smyczkowy odbył się 1 kwietnia Happy Przy akompaniamencie p.Aliny Chojnowskiej mini recital wykonała Katarzyna Zych z klasy IV. Młodsze skrzypaczki z zainteresowaniem obserwowały nieco starszą koleżankę, a najmłodszy słuchacz wieczoru Tadeusz, z uwagą śledził muzyczne wydarzenia. Hitem koncertu była piosenka "Zając" w wykonaniu pierwszoklasistek Zosi Sass, Nikoli Gordaszek i Antosi Stachowiak. Dwa utwory wykonała Martyna Szczotarska i Nikola Kołodziej, co stanowi już większe wyzwanie. Precyzją gry imponowała Klara Lachowicz, a Hania Jurek próbowała swoich sił w utworze Edwarda Elgara - Salut d'amour. Na zakończenie muzycznych zmagań wystąpiło Trio fortepianowe "Forte" w składzie Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz.
Kolejny Wieczór Smyczkowy był sprawdzianem przed ambitnymi występami w drugim półroczu. Już dziś zapraszamy do Biblioteki w sobotę 11 kwietnia o godzinie 12.00 na Koncert "Solo i z zespołem".

M.T.

Stabat Mater Dolorosa

Stabat_Mater_akt

29 marca o godz.16.30 w kościele p. w. św. Antoniego w Nowej Soli odbył się spektakl słowno - muzyczny „Stabat Mater Dolorosa” wykonany przez uczniów chóru. W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa widziane oczami Matki Boskiej.
Obsada:

 • Matka Boża(solo)- Justyna Kołodziej
 • Prologus - Gabriela Jas
 • Anioł I (solo)– Aniela Ziobrowska
 • Anioł II- Laura Pikta
 • Anioł III – Gabriela Krzesik
 • Szymon Piotr, uczeń Jezusa- Fabian Sobczak
 • Jan, uczeń Jezusa (solo) – Dominik Gołemberski
 • Judasz uczeń Jezusa oraz Miłosierdzie (solo) – Kacper Kortz
 • Sprawiedliwość – Nicola Mackiewicz
 • Jezus – Hubert Pikta
 • Maria Magdalena- Martyna Lisiewicz
 • Maria Salome (solo) – Agnieszka Porada
 • Maria Jacobi – Julia Wijatkowska
 • pianino – p. Joanna Kalbarczyk
 • klarnet – Anastazja Winiarska

Składam serdeczne podziękowania pani Joannie Kalbarczyk za akompaniament do utworów solowych. Dziękuje również rodzicom za przygotowanie strojów i wsparcie swoich dzieci.
Na koniec dziękuje moim wspaniałym uczniom! Jestem z Was dumna!

Natalia Ostrowska

Koncert w przedszkolu nr 7

DSC_0525a

W poniedziałek 23 marca w przedszkolu nr 7 odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. O godz.9.30 nasi uczniowie grali dla dzieci młodszych, a o 10 dla starszych.
Na scenie zaprezentowały się następujące osoby:
Łucja Czajkowska - wiolonczela,
Daria Cicharska - wiolonczela,
Maria Pieczyńska - flet,
Hanna Kubów - skrzypce,
Maciej Kiraga - akordeon,
Szymon Perlikiewicz, Tobiasz Starewicz oraz Jakub Napieralski - trio klarnetowe.
Dziękuje za pomoc na scenie pani Danucie Bylicy oraz pani Beacie Gołemberskiej.
Dziękuje rodzicom uczniów za pomoc w dowiezieniu dzieci, a co najważniejsze serdecznie dziękuję naszym młodym muzykom.

Bartosz Ostrowski

Koncert najlepszych pianistów

Maja

5 lutego 2015 roku w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się "Koncert Najlepszych Pianistów". Wystąpili pianiści z PSM I i II st. w Zielonej Górze i Regionu Lubuskiego.
Naszą szkołę godnie reprezentowała trzecioklasistka Maja Sebastianowicz z klasy Lucyny Jędrzejewskiej. Występ Mai spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem, a zagrała: G.F.Haendel - Allemande z Suity d-moll.

Lucyna Jędrzejewska

III Wieczór Smyczkowy

W auli B naszej szkoły w środę 4 lutego odbył się III Wieczór Smyczkowy. Bardzo oczekiwany przez Skrzypaczki koncert otworzyła pianistka Maja Sebastianowicz, która wykonała Allemande J. S . Bacha. A później bardzo ambitne występy Antosi Stachowiak, Martynki Szczotarskiej, Nikoli Kołodziej, Klary Lachowicz, Hanny Jurek, Kasi Zych oraz Tria Fortepianowego "Forte". Wieczór smyczkowy był sprawdzianem dla młodych adeptów sztuki gry przed III Żarskim Spotkaniami Smyczkowymi. Dziękujemy publiczności za ciepłe przyjęcie muzycznych prezentacji.

MT

Popis karnawałowy

DSC07964

W środę 21 stycznia odbył się Popis karnawałowy uczniów p. Małgorzaty Tofilskiej. Przed licznie zgromadzoną publicznością, wśród której zasiedli szanowni Goście - Babcie i Dziadkowie młodych skrzypków, wystąpili w strojach karnawałowych soliści i trio "Forte". Po godzinnym koncercie, wszyscy chętni bawili się w sali, gdzie zazwyczaj spędzają dużo czasu na zgłębianiu tajników sztuki wiolinistycznej. Tym razem zabawa była spontaniczna i inspirująca...Kasia "ułożyła" pieska z balonów. Serdecznie dziękuję rodzicom za przygotowanie ciast, ciasteczek i innych pyszności. Kolejne występy odbędą się 4 lutego o 18.30 - III Wieczór Smyczkowy. Zapraszam.

Małgorzata Tofilska

Świąteczne Wariacje Muzyczne

Rozbrzmiewały w całej szkole od początku grudnia, zagościły w każdej klasie i na wszystkich instrumentach. Zagadka jest prosta, a odpowiedź jakże melodyjna -,,Hej kolęda, kolęda''. Mogę już śmiało stwierdzić, że każdy z naszych uczniów, których usłyszeliśmy w naszej szkole 17 grudnia 2014 roku podczas koncertu ,,Świąteczne Wariacje Muzyczne'' ma w swoim repertuarze tą swoją ulubioną kolędę, pastorałkę czy melodię świąteczną. W tym szczególnym dniu, w świąteczny nastrój koncertu wprowadziła nas Aleksandra Szymańska piosenką ,,Jest taki dzień'' po czym licznie zgromadzeni goście wysłuchali naszych uczniów w bogatym repertuarze zimowo – świątecznym przy równie różnorodnej obsadzie wykonawczej.
A podczas koncertu kolędowali:

śpiew solowy - Aleksandra Szymańska, Vanessa Masztalerz, Dominik Gołemberski, Kacper Korz, Marta Zalas,
zespół dziecięcy I - Miłosz Kalbarczyk, Maja Kruk , Kacper Libner, Luiza Renkaw,
zespół dziecięcy II -Agata Mąka, Wiktoria Chaberek, Maria Jas, Hanna Mendaluk, Zofia Sas, Izabela Wiśniewska, Aleksandra Zaleska,

Soliści:
Marta Zalas – akordeon
Julia Wijatkowska – fortepian
Wojciech Sibilski - gitara

Zespoły:
duet – Filip Kowalski – trąbka, Julian Pilichaty – puzon
duet – Aleks Pietrzak – saksofon, Kacper Kowalski – fortepian
duet – Bożesława Patelka – śpiew, Jagoda Wawrzykowska – fortepian
trio – Jagoda Wawrzykowska, Maja Sebastianowicz – śpiew, Kacper Krakowski – fortepian
kwartet – Klaudia Bogucka, Nadia Święcicka, Julia Wijatkowska – śpiew, Maja Sebastianowicz – fortepian
duet akordeonowy – Piotr Ciesielski, Mikołaj Kołtun
zespół kolędniczy - Piotr Ciesielski, Mikołaj Kołtun – akordeon, Dominik Ciesielski, Franciszek Siring, Marta Zalas, Pani Magdalena Rozynek - Siring – śpiew, Marlena Jeziorska – wiolonczela, Pan Ryszard Żmijowski - keyboard
zespół skrzypcowy – Aneta Hałabura, Dominika Hałabura, Łukasz Słobodzian, Mateusz Woś, Alicja Szmigiel
trio fortepianowe – Anna Irzykiewicz, Wiktoria Grajewska - wiolonczela, Dominik Gołemberski – fortepian
trio klarnetowe – Jakub Napieralski, Szymon Perlikiewicz, Tobiasz Starewicz
kwartet saksofonowy – Agnieszka Hajduk, Arkadiusz Majcher, Martyna Mazur, Zuzanna Sobieniak
Akompaniowała - Lucyna Jędrzejewska

Autorzy koncertu dziękują wszystkim wykonawcom za piękny występ, rodzicom oraz licznie przybyłej publiczności za poświęcony naszym uczniom czas, a szczególne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli za pomoc, włożony trud i przygotowanie uczniów do koncertu. A za rok ponownie zapraszamy do wspólnego kolędowania. Koncert poprowadził Bartosz Ostrowski, a nad przebiegiem koncertu czuwały Joanna Kalbarczyk i Natalia Ostrowska.

Joanna Kalbarczyk

Koncert Mikołajkowy w przedszkolu

Jak co roku o tej porze dnia 8 grudnia 2014 r. odbył się Koncert Mikołajkowy Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli. Uczniowie naszej szkoły muzycznej wykonali utwory które były muzycznymi prezentami dla Przedszkolaków. W koncercie wzięli udział: Aniela Ziobrowska - skrzypce, Łucja Czajkowska - wiolonczela, Daria Cicharska - wiolonczela Aleksandra Bielikowska - wiolonczela Hania Mendaluk - fortepian, Elżbieta Bezulska - fortepian, Laura Gotowała - trąbka i Trio klarnetowe w składzie: Jakub Napieralski, Szymon Perlikiewicz i Tobiasz Starewicz. Uczniom akompaniowała pani Alina Chojnowska. Przedszkolakom podobały się nasze muzyczne prezenty gdyż można było zauważyć, że słuchały koncertu z wielkim zainteresowaniem. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie grają dla Przedszkolaków, pani nauczycielki zaś za ich prezentacje odwdzięczają się prezentami w postaci słodyczy. Koncert zorganizowała i prowadziła pani Danuta Bylica.

Koncert mikołajkowy

DSC_1049

04 grudnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowej Soli odbył się Koncert Mikołajkowy. Zgromadzona publiczność przysłuchiwała się wykonawcom i oklaskiwała ich wspaniałe występy. A było czego posłuchać, gdyż wykonawcy bardzo się starali by zaczarować słuchaczy pięknymi dźwiękami. Lista "czarodziejów" muzycznego poranka:

 • Marcin Mosorzewski
 • Julia Zatwarnicka
 • Wojciech Sibilski
 • Martyna Wróblewska
 • Maja Marciniak
 • Weronika Gmurkowska
 • Weronika Bielicz
 • Karolina Bielicz
 • Helena Kozłowska

Solistom na fortepianie towarzyszyła Pani Alina Chojnowska. Koncert został bardzo ciepło przyjęty. Wszyscy wykonawcy otrzymali słodkie upominki. Dziękuję rodzicom oraz nauczycielom, którzy pomogli w organizacji koncertu.

Adam Świdziński

Nasi grali w Filharmonii

DSC01895_www

To już trzeci raz w tym roku szkolnym nasi uczniowie prezentowali się na gościnnej scenie Międzynarodowego Centrum Muzycznego Wschód-Zachód czyli po prostu na estradzie Filharmonii. W dniach 3 i 4 grudnia 2014 roku Filharmonia organizowała Koncerty Mikołajkowe dla najmłodszych na których wystąpili nasi uczniowie. W środę zgromadzone w sali Filharmonii dzieci mogły usłyszeć Marcela Świdzińskiego z klasy skrzypiec Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej któremu akompaniowała Alicja Aksentowicz, a w czwartek wystąpił Filip Kowalski - trębacz oraz Julian Pilichaty - puzonista z klasy Pawła Literskiego. Filipowi akompaniowała Lucyna Jędrzejewska.
Licznie zgromadzona publiczność gorąco oklaskiwała młodych wykonawców za ich występy, a my ich nauczyciele chcieliśmy im bardzo podziękować. Oby więcej takich występów.
Za zaproszenie na koncerty bardzo dziękujemy p.Sławomirowi Kozłowskiemu z Biura Koncertowego Filharmonii Zielonogórskiej.

PL

Koncert Jesienny

DSC01859_www

W gościnnych progach Biblioteki Miejskiej, w sali Galerii pod Tekstem, odbył się w poniedziałek 1 grudnia Koncert Jesienny. W towarzystwie Pań akompaniatorek Lilii Barańskiej, Aliny Chojnowskiej i Lucyny Jędrzejewskiej wystąpili uczniowie przygotowujący się do konkursów : Maja Sebastianowicz - fortepian, Klara Lachowicz - skrzypce, Piotr Maruszczak - trąbka, Anna Kołodziej - wiolonczela, Hanna Jurek - skrzypce, Wiktoria Grajewska - wiolonczela, Katarzyna Zych - skrzypce oraz Trio Fortepianowe " Forte" czyli Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Wszystkie prezentacje muzyczne naszpikowane były ambitnym repertuarem oraz entuzjastycznym wykonaniem przez młodych muzyków.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet oraz Pracownikom Biblioteki za umożliwienie zorganizowania Koncertu Jesiennego.

Małgorzata Tofilska

Koncert z okazji Tygodnia Niepodległości

DSC01636_www

W Tygodniu Niepodległości poprzedzającym dzień 11 listopada, odbył się w naszej szkole koncert z okazji tego święta. Święta, o którym dużo się mówi i które każdy, pomijając oczywiste fakty, rozumie na swój sposób. Do tego święta zupełnie inaczej „podchodzą” ludzie starsi, zupełnie inaczej dzieci. Mam jednak nadzieję, że jest to czas na refleksję i „wielki szacun” jak zwykła mawiać młodzież dla tych, którzy swoje życie oddali za Polskę.

O bohaterach „tamtych dni” oraz o marszałku Józefie Piłsudskim opowiedziały Maja Marciniak i Nadia Andrzejewska. Koncert wypełniły utwory wykonane przez Anię Kołodziej, Wiktorię Bator w duecie z panią Elżbietą Cichocką, Marcela Świdzińskiego, kwartet fortepianowy „Vivo” w składzie: Aniela Ziobrowska, Hanna Jurek, Gabriela Krzesik i Natanael Gramont; Maja Sebastianowicz, Katarzyna Zych, Dominik Manyś, Hanna Jurek, Agnieszka Hajduk, Stanisław Cieślak oraz trio fortepianowe „Forte” w składzie Katarzyna Zych, Anna Kołodziej i Maja Sebastianowicz. W pięknych strojach z elementami narodowymi i kotylionami, za które dziękujemy pani Monice Bator, nasi uczniowie jak zwykle stanęli na wysokości zadania ☺

Słowa podziękowania za włączenie się w inicjatywę Tygodnia Niepodległości, skierowali do wszystkich uczniów, rodziców i pedagogów zaangażowanych w przygotowanie koncertu przewodniczący Rady Miasta pan Piotr Szyszko oraz dyrektor naszej szkoły pan Jerzy Tadeusz Szynder. Piękne chwile zatrzymali w swoich obiektywach pan Adam Świdziński i pan Paweł Literski - obejrzyjcie sami.

Co roku w Święto Niepodległości z dużym wzruszeniem wysłuchuję Apelu Poległych. Uświadamiam sobie wtedy jak wielka jest cena wolności i jak wielu ludzi nosi znamię cierpienia i wojny. Nam, co uważam za ogromne szczęście, dane jest żyć w czasie pokoju. Warto więc żyć tak, abyśmy zarówno my , jak i przyszłe pokolenia Polaków, mogli z podniesioną głową „stanąć do Apelu”.

Anna Zatwarnicka

I Wieczór Smyczkowy

W środę 29 października odbył się I Wieczór smyczkowy. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie klasy skrzypiec Małgorzaty Tofilskiej i klasy wiolonczeli Danuty Bylicy. Muzyczne prezentacje młodych adeptów gry rozpoczął występ Tria fortepianowego " Forte" w składzie Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Następnie zaprezentowały swoje umiejętności pierwszoklasistki Zosia Sass, Nikola Gordaszek, Antosia Stachowiak, Joasia Michalska, Martynka Szczotarska. Wiolonczelistki Ania Kołodziej i Wiktoria Grajewska zaprezentowały utwory dowolne, a Nikola Kołodziej i Klara Lachowicz tańce - walca i taniec hiszpański. Kasia Zych wykonała m.in. „Salut d’Amoure", a Preludium Grażyny Bacewicz zabrzmiało w prezentacji Kwartetu Fortepianowego " Vivo" czyli Anieli Ziobrowskiej, Natanaela Gramonta, Hani Jurek i Gabrysia Krzesik. Muzyczny finał wieczoru wzbogacili występujący gościnnie absolwenci naszej szkoły Anna Mikoda i Tomasz Radziszewski. Godzinne spotkanie z muzyką na smyczki, zakończyło się owacją publiczności.

Drugi Wieczór smyczkowy odbędzie się w grudniu.

Małgorzata Tofilska

Wyjątkowy koncert Julii

Julia

W dniach od 17 – 24 października, Zielona Góra była stolicą polskiej wiolinistyki, a to za sprawą XXIII Festiwalu Smyczkowego “Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Jak co roku w tym czasie w Filharmonii Zielonogórskiej odbywały się koncerty symfoniczne, kameralne i koncert dla młodzieży, na których prezentowali się najlepsi soliści i kameraliści z Polski. We wtorek 21 października o godz. 11 odbył się koncert dla młodzieży, którego solistami byli wspaniali młodzi smyczkowcy z naszego regionu. Jedną z uczestniczek tego koncertu była Julia Aksentowicz z klasy p. Beaty Gołemberskiej. Julia z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej wykonała ekspresyjnego “Czardasza” V. Montiego. Dla naszej uczennicy był to pierwszy występ z ogromnym aparatem wykonawczym. Julia zaprezentowała się wybornie, zbierając ogrom oklasków od zebranej publiczności, gratulacje dyrektora filharmonii oraz muzyków. Cieszymy się ogromnie, że Julia reprezentowała naszą szkołę w tak prestiżowym festiwalu. To dla niej ogromny sukces i wyróżnienie. Gratuluję !!!

Beata Gołemberska

Muzyczny poranek dla przedszkolaków

W przepiękny, słoneczny poranek do naszej szkoły zawitały z nazwy bardzo ciekawe i zacne osobistości - ,,Kubusie'' i ,,Sówki mądre główki''. A któż to mógł być zapyta każdy z nas? Z wielką radością odpowiem, iż 16 października gościliśmy w Auli A najmłodszych przyjaciół muzyki z Publicznego Przedszkola nr 7 w Nowej Soli. Jak wiadomo spotkania z muzyką przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed tłumnie zebraną widownią. Tak też i było. Młodzi słuchacze obejrzeli inscenizację, w której to Majka i Dydko na wesoło szukają odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest muzyka?'' Następnie uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach, na których można uczyć się w naszej szkole. Okazało się nawet, że nasz Dydko pięknym śpiewem pokazał dzieciom, iż głos ludzki też jest instrumentem. Nasi goście wysłuchali wielu utworów, nie tylko z repertuaru muzyki poważnej, ale też i rozrywkowej, brali również udział w zgadywankach muzycznych rozpoznając przy tym brzmienie instrumentów. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wysłuchania naszych koncertów.
Z pewnością wielu z nich zostanie uczniami naszej szkoły.

W koncercie udział wzięli ,,młodzi aktorzy'':

 • Majka – Gabriela Jas
 • Dydko – Dominik Gołemberski

oraz instrumentaliści:

 • Marcel Świdziński – skrzypce
 • Pani Elżbieta Cichocka i Miłosz Ozgowicz – duet gitarowy
 • Miłosz Kalbarczyk – fortepian
 • Kacper Krakowski – fortepian
 • Julia Kozłowska – flet poprzeczny
 • Jakub Napieralski – klarnet
 • Michał Balak – saksofon
 • Filip Kowalski – trąbka
 • Dominik Gołemberski – śpiew
 • Piotr Ciesielski – akordeon

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do muzycznej prezentacji oraz za pomoc w realizacji koncertu dla jakże miłej i sympatycznej publiczności.

Joanna Kalbarczyk

Koncert dla maluchów

102_3742www

We wtorek (14.10.2014) o godz.11.00 odbył się koncert uczniów naszej szkoły przeznaczony dla dzieci z Przedszkola nr 12 w Nowej Soli. W koncercie brały udział następujące osoby:

 • Laura Gotowała - trąbka,
 • Daria Cicharska - wiolonczela,
 • Miłosz Kalbarczyk - fortepian,
 • Tobiasz Starewicz - klarnet,
 • Maciej Kiraga - akordeon.

Dziękuję wykonawcom za piękny występ oraz nauczycielom i rodzicom za przygotowanie koncertu. Osobne podziękowania kieruję do Pani Joanny Kalbarczyk za akompaniament.

Bartosz Ostrowski

Koncert w Kożuchowie

dsc0915-kopia

W sobotę 20 września odbył się w kożuchowskim zamku koncert organizowany przez Urząd Miasta. W koncercie wystąpili uczniowie naszej szkoły:

 • Maja Sebastianowicz,
 • Klaudia Bogucka,
 • Kasia Zych,
 • Ania Kołodziej,
 • Martyna Mazur,
 • Filip Kowalski,
 • Julian Pilichaty,
a akompaniowała i nad całością czuwała Lucyna Jędrzejewska.

Występy spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem widowni, fotorelację z imprezy można zobaczyć w naszej galerii.

Lucyna Jędrzejewska

Julian w Filharmonii Zielonogórskiej

DSC01221a
W piątkowe przedpołudnie (12.09.2014) w sali Filharmonii Zielonogórskiej odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert z cyklu Filharmonia Młodych, skierowany do najmłodszego grona słuchaczy. Jako solista wystąpił uczeń naszej szkoły Julian Pilichaty (puzon) z towarzyszeniem fortepianowym mgr Lucyny Jędrzejewskiej. Oprócz wyśmienitego popisu własnych umiejętności Julian opowiedział zgromadzonej publiczności o puzonie – przedstawił jego budowę oraz sposób gry. Młodzi słuchacze byli zachwyceni całym występem i nagrodzili muzyków gromkimi brawami.
Julianowi gratulujemy udanego koncertu!


pl

Pierwszy koncert

DSC01163A


Nasza szkoła właśnie rozpoczęła nowy rok szkolny Happy Jak na Szkołę Muzyczną przystało nie mogło się obyć bez koncertu którym nasi starsi uczniowie przywitali pierwszoklasistów. Dzieciom bardzo się koncert podobał, nagrodziły one młodych wykonawców wielkimi brawami. W koncercie mogliśmy usłyszeć Maję Sebastianowicz z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej, Anię Kołodziej z klasy wiolonczeli Danuty Bylicy oraz Filipa Kowalskiego z klasy trąbki Pawła Literskiego. Zdjęcia z dzisiejszego koncertu znajdziemy w naszej szkolnej galerii.

Paweł Literski

Muzyczna wiosna w bibliotece cz.III

DSC06322-kopia


Trzeci i ostatni koncert z cyklu "Muzyczna wiosna w Bibliotece" odbył się w niedzielne popołudnie 25 maja. W gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej wystąpili :

 • trio fortepianowe - Kasia Zych, Ania Kołodziej,Maja Sebastianowicz
 • Klara Lachowicz -skrzypce
 • Kasia Zych - skrzypce
 • Aniela Ziobrowska - skrzypce
 • Weronika Bielicz - skrzypce
 • trio "Cantabile" - Wiktoria Grajewska,Ania Irzykiewicz,Dominik Gołemberski
 • Wiktoria Grajewska - wiolonczela
 • Nikodem Pietrzak - saksofon
 • Stanisław Cieślak - fortepian
 • trio fortepianowe -Weronika Bielicz,Karolina Bielicz,Julia Zatwarnicka.
Przy fortepianie młodym instrumentalistom towarzyszyły Panie Alina Chojnowska i Lucyna Jędrzejewska. Bajki o instrumentach w ramach cyklu "Nowosolanie czytają dzieciom", uroczo czytał Pan Ryszard Żmijowski.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet za umożliwienie zorganizowania trzech koncertów w "Galerii pod tekstem".

Małgorzata Tofilska

Muzyczny poranek w Przedszkolu nr 5

029-kopia
Tuż przed ,,wielką majówką'', w środę 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili swoich kolegów i koleżanki w Przedszkolu nr 5. Z ciepłym powiewem wiosny siedmioro uczniów zaprezentowało się muzycznie dając koncert, podczas którego przedszkolaki wysłuchali ,,Kajtusia na kucyku, Mazurke, Toccatę, Kota na łyżwach, Humoreskę, Zegar dziadunia oraz Taniec bawarski. Oprócz pięknych melodii nauczyciele Joanna Kalbarczyk, Bartosz Ostrowski oraz Danuta Bylica opowiedzieli przedszkolakom o instrumentach na jakich uczą się grać nasi uczniowie. Ale zobaczyć i usłyszeć różne instrumenty to nie to samo co móc ich dotknąć, a nawet wydobyć kilka dźwięków. Miłe i sympatyczne przedszkolaki z wielką chęcią wcielały się w rolę muzyków.
Podczas koncertu wystąpili:
Kornelia Pielarska – skrzypce z klasy Pana Adama Świdzińskiego
Daria Cicharska – wiolonczela z klasy Pani Danuty Bylicy
Martyna Tomczak – wiolonczela z klasy Pani Danuty Bylicy
Vanessa Masztalerz – fortepian z klasy Pani Joanny Kalbarczyk
Aleksandra Bartczak – flet poprzeczny z klasy Pani Teresy Zych
Tobiasz Starewicz – klarnet z klasy Pana Bartosza Ostrowskiego
Piotr Ciesielski – akordeon z klasy Pana Ryszarda Żmijowskiego

Na zakończenie muzycznej wizyty z rąk przedszkolaków i Pani Dyrektor uczniowie naszej szkoły otrzymali słodkości w podziękowaniu za piękny koncert. Nauczyciele prowadzący koncert również otrzymali słodkości i pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za przygotowanie koncertu.
Za pomoc w realizacji koncertu dziękujemy rodzicom i nauczycielom prowadzącym uczniów.

Joanna Kalbarczyk

Muzyczna wiosna w bibliotece cz.II

IMGP1240-kopia
W sobotnie popołudnie 26 kwietnia odbyło się drugie spotkanie z cyklu Muzyczna Wiosna w Bibliotece połączone z akcją Nowosolanie czytają dzieciom. Tym razem dzieciom, czytała bajkę Wandy Chotomskiej "O słoniu" Pani Anna Zatwarnicka. Instrumenty dęte prezentował Pan Paweł Literski, a koncert prowadziła Pani Małgorzata Tofilska.
Dla dzieci młodszych, maluszków i nieco starszych zagrali :
Klara Lachowicz, Aleksandra Bieńkowska, Anna Kołodziej, Hania Jurek, Piotr Maruszczak, Dominik Manyś, Filip Kowalski, Julian Pilichaty, Julia Stalińska oraz gościnnie Tomasz Radziszewski. Przy fortepianie towarzyszyły młodym muzykom Panie Lilia Barańska, Alina Chojnowska i Lucyna Jędrzejewska.
Klimat "Galerii pod tekstem" udzielił się nie tylko uczniom występującym na scenie, ale i licznie zgromadzonej publiczności, wśród której była spora grupa zaciekawionych dzieci, po raz pierwszy uczestniczących w koncercie.
Na trzecie spotkanie z cyklu Muzyczna Wiosna w Bibliotece zapraszamy w niedzielę 25 maja o godzinie 17.00.

Małgorzata Tofilska

Recital Mai

zdjęcie-kopia
15 kwietnia o godz. 11.00 w Auli "B"odbył się Recital Mai Sebastianowicz – pianistki z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej. Maja wykonała osiem utworów solowych – kompozycje Bacha, Beethovena, Chopina, Pachulskiego ... , oraz trzy duety : z Kasią Zych (skrzypce), z Aleksem Pietrzakiem (saksofon) oraz na cztery ręce z Julią Spólnicką.
Koncert był głównie adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 z klasy II, której uczennicą jest Maja. Występ naszej artystki został przyjęty bardzo entuzjastycznie i rówieśnicy wraz z Panią wychowawczynią nagrodziły ją oraz pozostałych wykonawców gorącymi owacjami.

Lucyna Jędrzejewska

Misterium Pasyjne „STABAT MATER DOLOROSA”

dsc1215
13 kwietnia o godz. 15 w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Nowej Soli odbył się spektakl słowno muzyczny pt. „Stabat Mater Dolorosa” w wykonaniu uczniów chóru naszej szkoły muzycznej. Misterium opowiadało o śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa poprzez pryzmat Matki Bożej. Młodzi aktorzy poprzez słowo i muzykę wprowadzili publiczność w nastrój świąt Wielkiejnocy.
Chór zaprezentował się w utworach 2 i 3 głosowych a capella, natomiast soliści z akompaniamentem pianina.
Obsada:
Prologus - Gabrysia Jas
Maria Matka Jezusa - Justyna Kołodziej
Jezus - Michał Stawecki
Szymon - uczeń Jezusa - Hubert Kowalczyk
Jan - uczeń Jezusa - Dominik Gołemberski
Judasz – uczeń Jezusa - Piotr Graczyk
Anioł I - Aniela Ziobrowska
Anioł II - Anna Drzewiecka
Anioł III - Agata Nowicka
Miłosierdzie - Jakub Cetner
Sprawiedliwość - Nicola Mackiewicz
Maria Magdalena - Maja Kołtun
Maria Jacobi - Julia Wijatkowska
Maria Salome - Agnieszka Porada

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej
fortepian - Joanna Kalbarczyk
klarnet - Patryk Kowalczyk
reżyseria i przygotowanie muzyczne - Natalia Ostrowska

Kieruję serdeczne podziękowania do pani Joanny Kalbarczyk, która mimo choroby akompaniowała solistą oraz rodziców za przygotowanie strojów i wsparcie.
Na koniec serdecznie dziękuje moim uczniom za skupienie i wspaniały występ.
Jestem z Was dumna, byliście wspaniali!!!

Natalia Ostrowska

Popis klas pierwszych

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły muzycznej, czyli pierwszoklasiści mieli swoje muzyczne święto. A dokładnie 3 kwietnia odbył się uroczysty popis wszystkich uczniów klasy pierwszej. Był to dzień, w którym uczniowie odegrali główną rolę na deskach muzycznej sceny Auli ,,A''. Ale zanim ten fakt nastąpił podczas pierwszego koncertu z rąk Pana Dyrektora uczniowie sekcji instrumentów dętych otrzymali dyplomy przyznane przez Jurorów XXIII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie. Szkołę naszą podczas tego konkursu reprezentowali: Iwona Grysak - I miejsce oraz Nikodem Pietrzak - II miejsce z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Dominik Manyś - II miejsce i Piotr Maruszczak - wyróżnienie z klasy trąbki Pawła Literskiego. W dalszej części popisu usłyszeliśmy uczniów w dwóch odsłonach, teoretycznej i praktycznej. W części pierwszej uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. ,,Walczyk dla wzorowych''. Natomiast w odsłonie praktycznej mogliśmy zobaczyć i usłyszeć pokaz gry indywidualnej naszych pierwszoklasistów. Uczniowie zaprezentowali różnorodną, dziecięcą literaturę muzyczną, taką jak ,,Pojedziemy na łów'', czy ,,Siedzi sobie zając''. Z pewnością popis klasy pierwszej pozytywnie i muzycznie wpisał się w muzyczne karty historii naszej szkoły. Wszystkim uczniom gratulujemy występu, nauczycielom dziękujemy za przygotowanie Was do koncertu, a drogim rodzicom gratulujemy i dziękujemy. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w naszej Galerii.
Koncerty poprowadziła Pani Joanna Kalbarczyk przy nieocenionej współpracy Pani Aliny Kucharuk-Koloniewicz.

Joanna Kalbarczyk

Muzyczna wiosna w Bibliotece

dsc06097-kopia
W sobotę 29 marca, Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli, Elżbieta Gonet otworzyła cykl spotkań " Muzyczna Wiosna w Bibliotece". Godzinne spotkanie z muzyką i bajkami, wypełnione było ciekawością najmłodszej widowni. Dzieci mogły posłuchać dźwięków różnych fletów - flet piccolo, flet drewniany, flet traverso, które zaprezentowała Pani Agata Bywalec. Łagodne dźwięku fletu piccolo zabrzmiały w Sonacie Leonardo Vinc'iego, zagrane przez Panią Agatę.

Muzyczne prezentacje otworzyło Trio Fortepianowe - Weronika Bielicz, Karolina Bielicz, Julia Zatwarnicka. Najmłodsi wykonawcy z klasy I - Kinga Solarewicz, Nikola Kołodziej, Dawid Łuczak dzielnie zaprezentowali się w sali Galerii pod Tekstem. Nieco starsi uczniowie starali się pokazać swoje umiejętności na najwyższym poziomie, byli to : Duet na 4 ręce - Agnieszka Porada i Julia Zatwarnicka, Klara Lachowicz, Natalia Gotowała, Kasia Zych, Laura Komar, Hania Jurek i Karolina Bielicz.

Występy młodych muzyków były przeplatane wierszami o instrumentach: flecie, skrzypcach i fortepianie, którego nie można zabrać na wakacje...o gamie i humoresce. Wierszyki oplatały słowem piękne dźwięki tych instrumentów. W rolę Wieszcza wcielił się Pan Dyrektor Jerzy Szynder, który na koniec spotkania otrzymał wielkie brawa od publiczności oraz honorowy dyplom "Nowosolanie czytają dzieciom" z rąk Pani Dyrektor Biblioteki.

Na drugie spotkanie z cyklu " Muzyczna Wiosna w Bibliotece" zapraszamy w sobotę 26 kwietnia. Dokładną godzinę podamy wkrótce.

Małgorzata Tofilska

Muzyczna wiosna w bibliotece

muzyczny

Dzień Kobiet w Bytomiu Odrzańskim

DSC_0441-kopia
W dniu 7 marca 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Bytomiu Odrzańskim odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Nasi uczniowie, a było ich 21 zaprezentowali się przed zgromadzoną publicznością. Występy młodych muzyków urzekły publiczność, która głośno oklaskiwała ich prezentacje. Koncert poprowadziły Pani Anna Zatwarnicka oraz dyrektor biblioteki p.Janina Czechanowska. Po koncercie cała delegacja z naszej szkoły została obdarowana upominkami, a później ...uzupełnialiśmy poziom cukru Happy
Dziękujemy wszystkim wykonawcom Happy

Adam Świdziński

Koncerty Karnawałowe dla przedszkolaków

DSC_0361
W ostatni dzień karnawału, a dokładniej we wtorek 4 marca nasza szkoła muzyczna przygotowała z myślą o nowosolskich przedszkolakach koncerty karnawałowe. Jak wiadomo spotkania z muzyką przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed tłumnie zebraną widownią. Tak też i było. Młodzi słuchacze obejrzeli inscenizację, w której to Majka i Dydko na wesoło szukają odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest muzyka?'' Następnie uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach, na których można uczyć się w naszej szkole. Okazało się nawet, że nasz Dydko pięknym śpiewem pokazał dzieciom, iż głos ludzki też jest instrumentem. Nasi goście wysłuchali wielu utworów, nie tylko z repertuaru muzyki poważnej, brali również udział w zgadywankach muzycznych poznając przy tym brzmienie instrumentów. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wysłuchania naszych koncertów.
Z pewnością wielu z nich zostanie uczniami naszej szkoły.
W koncercie udział wzięli ,,młodzi aktorzy'':

 • Majka – Gabriela Jas
 • Dydko – Dominik Gołemberski

oraz instrumentaliści:

 • Joanna Mackiewicz – skrzypce
 • Anna Kołodziej – wiolonczela
 • Wiktoria Bator – gitara
 • Klaudia Bogucka – fortepian
 • Kinga Solarewicz – flet poprzeczny
 • Tobiasz Starewicz, Szymon Perlikiewicz – klarnet
 • Michał Balak – saksofon
 • Filip Kowalski – trąbka
 • Julian Pilichaty – puzon
 • Dominik Gołemberski – śpiew
 • Piotr Ciesielski – akordeon

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do muzycznej prezentacji oraz za pomoc w realizacji koncertów karnawałowych. Koncerty poprowadziła Joanna Kalbarczyk.

Joanna Kalbarczyk

Dzień Babci i Dziadka

Jak co roku w styczniu obchodzimy piękne święto. Dnia 21 stycznia w naszej szkole gościliśmy wyjątkowych gości. Były to nasze Babcie i Dziadkowie. Odgrywają w życiu każdego z nas bardzo ważną rolę. Poza tym, że przekazują nam swoje doświadczenia to są dla nas ostoją bezpieczeństwa i spokoju. Chcąc pokazać jak bardzo ich kochamy młodzi pianiści przygotowali dla nich uroczystość przeplataną wierszami, piosenkami, życzeniami i oczywiście pięknymi kompozycjami. Koncert uświetnili swoją grą:
 • Vanessa Masztalerz
 • Julia Jaworska
 • Natalia Gotowała
 • Julia Spólnicka
 • Jagoda Wawrzykowska
 • Iga Raczykowska
 • Michalina Grzelka
 • Klaudia Bogucka
 • Maja Sebastianowicz
 • Norbert Losiak
 • Dominik Gołemberski
 • Wiktoria Szaciłło
 • Julia Zatwarnicka
 • Piotr Graczyk
Po koncercie pełnym wzruszeń muzyczne wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom przepiękne różyczki. Koncert poprowadzili Anna Drzewiecka i Dominik Gołemberski, a uczniów do koncertu przygotowały Panie Lilia Barańska, Alina Chojnowska, Zdzisława Gothszalk, Lucyna Jędrzejewska, Joanna Kalbarczyk, Anna Mackiewicz.

Joanna Kalbarczyk

Koncert karnawałowy

DSC05898-kopia
W środę odbył się w auli naszej szkoły przy ul. Kołłątaja "Koncert karnawałowy". Muzyczne prezentacje rozpoczął występ Anny Kołodziej z klasy wiolonczeli p. Danuty Bylicy. Ania zagrała przy akompaniamencie p. Lilii Barańskiej Scherzo C. Webstera . Atrakcją koncertu był występ Duetu fortepianowego czyli Julii Zatwarnickiej i p. Anny Mackiewicz, w wykonaniu których zabrzmiał Ragtime Scota Joplina. Występy młodych skrzypków rozpoczęła Nikola Kołodziej z klasy I, która w przebraniu z bajki zagrała utwór "Pojedziemy na łów". Kolejni wykonawcy to Klara Lachowicz,Hania Jurek, Kasia Zych, Aniela Ziobrowska ,Weronika Bielicz, Janek Czarnecki, Wiktoria Barbara i Julia Stalińska. Przy fortepianie towarzyszyły skrzypkom p. Alina Chojnowska i p. Anna Mackiewicz. Skrzypkowie, w karnawałowych strojach, zainteresowali publiczność swoimi zmaganiami z precyzją gry na skrzypcach, a po koncercie udali się na karnawałową imprezkę, którą poprowadziła p. Ania Zatwarnicka. Trzeba przyznać, że było bardzo wesoło, nawet rodzice " podskakiwali " do rytmu muzyki...

Małgorzata Tofilska

Koncert w Szkole Katolickiej

19 stycznia w Katolickiej Szkole przy parafii p.w. św. Józefa Robotnika spotkali się uczniowie szkoły muzycznej i szkoły katolickiej wraz z rodzicami na wspólnym kolędowaniu. Zabrzmiały różne kolędy w opracowaniu na fortepian oraz inne instrumenty solo oraz w duetach. Nie obyło się bez poczęstunku, który przygotowali rodzice. Koncert poprowadziły wspólnie panie: Małgorzata Kiraga oraz Alina Chojnowska. Nad sprawnym śpiewem czuwał pan Marek Bielicz, który wyświetlał teksty kolęd.

Wykonawcy koncertu:
 • Joasia Wojtasińska i Maja Masiowska - duet skrzypcowy
 • Ania Irzykiewicz - wiolnczela
 • Norbert Losiak i Jan Essel - fortepian i klarnet
 • Paulina Bereżańska - fortepian
 • Mateusz Hudak - fortepian
 • Piotr Ciesielski - akordeon
 • Piotr Graczyk - fortepian
 • Weronika i Karolina Bielicz - skrzypce i flet
 • Joanna Luptowicz - fortepian
 • Dominika Hałabura - skrzypce
 • Michał Stawecki - fortepian
 • Lidia Kiraga - wiolonczela
 • Róża Kiraga - fortepian
 • Jan Kiraga - trąbka
 • Wojtek Bielicz i tata Marek Bielicz - saksofon, gitara

Akompaniowała pani Alina Chojnowska

Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym mógł się odbyć ten koncert oraz wszystkim słuchaczom

Alina Chojnowska

Kolędy w Sulechowie

kolędy w Sulechowie
Pisząc o koncercie kolęd w nowosolskim kościele na Pleszówku wspominałam o tym, że niebawem jedziemy do Sulechowa, by i tam zagrać, i zaśpiewać kolędy. Tak też było. Koncert odbył się w zaplanowanym terminie, czyli 18 stycznia w sali Sulechowskiego Domu Kultury im. F.Chopina. Dodajmy, że w sali dużej (270 miejsc), nowoczesnej i co najważniejsze w całości wypełnionej publicznością, która głośno oklaskiwała wykonawców i domagała się bisów. Pochwał i podziękowań otrzymaliśmy mnóstwo. A słowa „szkoda, że tak krótko…”, które słyszałam niejednokrotnie po koncercie, niech będą odzwierciedleniem radości jaką sprawiliśmy słuchaczom.

Elżbieta Cichocka

Wieczornica Grażyny Bacewicz

10 stycznia o godz. 17.30 w Auli A naszej szkoły odbył się koncert poświęcony patronce naszej szkoły. Koncert poprowadziły Nadia Andrzejewska oraz Agata Nowicka .
Publiczność mogła usłyszeć utwory Grażyny Bacewicz oraz innych kompozytorów polskich wykonywane na różnych instrumentach oraz w różnym składzie - poprzez orkiestrę kameralną aż do występów solistycznych. Pomiędzy utworami wysłuchaliśmy krótkiego życiorysu naszej patronki oraz kilku zabawnych anegdot i cytatów, które przybliżyły nam postać kompozytorki i pozwoliły na poznanie charakteru jej pracy twórczej.
Dziękuje licznie przybyłej publiczności za przybycie oraz nauczycielom za wspaniałe przygotowanie uczniów.

Bartosz Ostrowski

Koncert noworoczny w przedszkolu nr 12

koncert w 12ce 1
W poniedziałek 13 stycznia w przedszkolu nr 12 w Nowej Soli, odbyły się koncerty dla przedszkolaków, który zorganizowała i poprowadziła Pani Beata Gołemberska. Założeniem było zaprezentowanie dzieciakom instrumentów strunowych (skrzypce, altówka, wiolonczela, gitara) oraz pianina.

W koncercie wzięli udział: Pan Adam Świdziński (altówka), Pani Alina Chojnowska (akompaniament), Wiktoria Bator (gitara), Aleksandra Bieńkowska (wiolonczela), Daria Cicharska (wiolonczela), Natalia Gotowała (fortepian), Łukasz Słobodzian (śpiew), Natalia Słońska (skrzypce), Marcel Świdziński (skrzypce), Jagoda Wawrzykowska (fortepian), Amelia Ziobrowska (skrzypce). Młodzi wykonawcy świetnie zaprezentowali swoje umiejętności gry oraz brzmienie instrumentów. Przedszkolaki razem z wykonawcami śpiewali kolędy, atmosfera była fantastyczna, a na zakończenie nasi uczniowie otrzymali słodką przekąskę Happy

Wszystkim wykonawcom, rodzicom i nauczycielom, którzy byli obecni przy uczniach oraz dyrekcji przedszkola bardzo serdecznie dziękuję.

Beata Gołemberska

Koncert kolęd

koledy
6 stycznia w nowosolskim kościele p.w. WNMP na Pleszówku odbył się koncert kolęd. Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać kolęd w tradycyjnych opracowaniach, tych najbardziej znanych i lubianych. Często wraz z wykonawcami publiczność nuciła najbardziej dla siebie ulubione pieśni. Do ostatniej kolędy włączyli się już chyba wszyscy i „Wśród nocnej ciszy” zabrzmiało gromkim fortissimo.
Ciepły kościół (dosłownie), ciepła atmosfera, ciepłe słowa podziękowania, które usłyszeliśmy od gospodarza obiektu księdza kanonika Jerzego Frąckowiaka (o słodkościach dla wykonawców nie wspomnę… ) były dopełnieniem jakże udanego koncertu.
A oto wykonawcy:

 • wokalistki (sopran) - p. Anna Ulwańska, Joanna Kowal, Magdalena Makowska, Agnieszka Raczkowiak, Klaudia Woźniak
 • instrumentaliści - Gabriela Czerniak (flet), Oskar Gąsior (waltornia), Dominik Manyś (trąbka), Maja Masiowska (skrzypce, altówka), Nikodem Pietrzak (saksofon sopranowy), Patrycja Racino (gitara)

Wszystkim solistom towarzyszyła orkiestra gitar klasycznych.
Koncert prowadziła opowiadając baśń p. Anna Zatwarnicka.
Relację foto zapewnił nam p. Radosław Barańczak.

A za niespełna dwa tygodnie (18 stycznia) jedziemy do Sulechowa – tam też chcą posłuchać TAKIEGO koncertu…

Elżbieta Cichocka

"Świąteczne wariacje muzyczne" w NDK

Wariacje_NDK
To było nastrojowe popołudnie. W środę 18 grudnia 2013 roku w Nowosolskim Domu Kultury odbył się koncert pt. ,,Świąteczne Wariacje Muzyczne'' w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Bogaty repertuar koncertu wypełniony były melodiami świątecznymi, w tym polskimi kolędami i pastorałkami. Występy muzyczne przeplatane były również świątecznymi wierszami. Aż tu nagle, przy dźwiękach kolęd w asyście muzykalnej Śnieżynki przybył Święty Mikołaj. Przyszedł i przyniósł garść radosnych chwil. I przyznać trzeba – warto było zobaczyć ten świąteczny duet w akcji. A dowodem na to były roześmiane twarze dzieci i nas dorosłych. Na koniec Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynką obdarzyli publiczność i wykonawców słodkościami.
Podczas koncertu wystąpili:

 • Mikołaj – sam ,,Święty''
 • Śnieżynka – Gabriela Jas

Świąteczne wiersze wyrecytowali: Dominik Gołemberski, Marlena Jeziorska, Gabriela Krzesik, Hubert Kowalczyk, Agata Nowicka, Agnieszka Porada, Julia Wijatkowska,

Śpiewem oczarowali - Pani Natalia Ostrowska, Anna Drzewiecka, Danusia Brzózka, Piotr Ciesielski, Judyta Gazińska, Kacper Glinka, Julia Jaworska, Nikola Kołodziej, Miłosz i Mateusz Kruk, Vanessa Masztalerz, Wojciech Niżyński, Bożysława Patelka, Wiktoria Przybylska, Kinga Solarewicz, Daniel Wiecha,

Piękno świątecznych melodii usłyszeliśmy w wykonaniu solistów i zespołów:

 • Klaudia Bogucka – fortepian
 • Piotr Graczyk – fortepian
 • Natalia Gotowała – fortepian
 • Dominika Hałabura – skrzypce
 • Gabriela Jas – fortepian
 • Róża Kiraga – fortepian
 • Hubert Kowalczyk – akordeon
 • Martyna Lisiewicz – akordeon
 • Joanna Luptowicz – fortepian
 • Nikola Mackiewicz – fortepian
 • Dominik Manyś – trąbka
 • trio kolędnicze – Marcel Świdziński – skrzypce, Jakub Malinowski, Łukasz Słobodzian – śpiew
 • duet akordeonowy – Barbara Dynak, Tomasz Dżugała
 • zespół skrzypcowy – Aneta Hałabura, Dominika Hałabura, Mateusz Woś, Łukasz Słobodzian, Zofia Chorostkowska, Alicja Szmigiel
 • kwartet fortepianowy – Anna Irzykiewicz, Aleksandra Szymańska, Wiktoria Grajewska – wiolonczela, Dominik Gołemberski – fortepian

Towarzyszyły nam przy fortepianie niezastąpione Panie akompaniatorki: Lucyna Jędrzejewska, Joanna Kalbarczyk, Anna Mackiewicz, Katarzyna Mąka

Autorzy koncertu dziękują wszystkim wykonawcom, rodzicom oraz licznie przybyłej publiczności. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych nauczycieli za pomoc, włożony trud i przygotowanie uczniów do koncertu. Nad przebiegiem koncertu czuwali Joanna Kalbarczyk, Natalia Ostrowska i Bartosz Ostrowski

Joanna Kalbarczyk

Zapraszamy na koncert kolęd

R1-koncert-koled_A

O historii przy muzyce vol. X

DSC_0063a
Ostatnie, dziesiąte spotkanie z cyklu " O historii przy muzyce" było połączone z promocją publikacji "Kalendarium - 450 lat Nowej Soli" autorstwa Panów Tomasza Andrzejewskiego i Jarosława Parahusa. Muzycznym akcentem spotkania był koncert uczniów naszej szkoły. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili:

 • Trio fortepianowe "Crescendo" - Marcin Mosorzewski, Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz
 • Julian Pilichaty - puzon
 • Trio " flet, skrzypce, fortepian" - Karolina Bielicz, Weronika Bielicz, Julia Zatwarnicka
 • Piotr Maruszczak - trąbka
 • Stanisław Cieślak - fortepian
 • Kwartet saksofonowy - Iwona Grysak, Hubert Dykiel, Marcela Bolechowska, Nikodem Pietrzak.
Przy fortepianie solistom towarzyszyła Pani Lucyna Jędrzejewska.

Po koncercie Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski przedstawił ulubione miejsca Nowosolan m.in.: Kaczą Górkę, Ogród Sztuk, Plac Powstańców Wielkopolskich i Śląskich, Park Krasnala.

Promocja "Kalendarium - 450 lat Nowej Soli" i innych publikacji wzbudziła ogromne zainteresowanie słuchaczy, a kolejka po autografy Autorów była bardzo długa...

Serdecznie dziękuję wszystkim młodym wykonawcom, nauczycielom, akompaniatorom, rodzicom uczniów i przyjaciołom szkoły, Redakcji Tygodnika Krąg, pracownikom Muzeum oraz Panu Dyrektorowi Szkoły Muzycznej Jerzemu Szynderowi i Panu Dyrektorowi Muzeum Miejskiego Tomaszowi Andrzejewskiemu, za realizację cyklu " O historii przy muzyce".

Wszystkim życzę dalszych sukcesów , szczęścia i radości !!!

Małgorzata Tofilska

Świąteczne wariacje muzyczne

PSM-wariacje-muzyczne

O historii przy muzyce vol.IX

DSC05760_1
Przedostatnie , dziewiąte spotkanie z cyklu "O historii przy muzyce" odbyło się w poniedziałek 25 listopada w auli naszej szkoły przy ul. Kołłątaja. Wystąpili uczniowie grający w zespołach kameralnych, przygotowujący się do Makroregionalnych Przesłuchań Zespołów Kameralnych CEA w Kościanie. Przed publicznością, wśród której zasiedli m.in. Panowie : Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski i Dyrektor Jerzy Szynder oraz Goście z Muzeum Miejskiego i Nowosolanie, zagrały cztery zespoły : "Młode Smyki" , Kwartet Fortepianowy, Trio "flet,skrzypce i fortepian", Trio fortepianowe Crescendo. Prezentacje muzyczne były przedzielone scenkami teatralnymi, nad którymi czuwała p. Anna Zatwarnicka. Bracia Kowalczykowie i Nadia Andrzejewska zaprezentowali "impresje muzealne" czyli humorystyczne spojrzenie na naszą współpracę z Muzeum.

Mamy nadzieję, że uśmiech na twarzach Gości z Muzeum będzie wracał zawsze na wspomnienie naszych muzycznych i spontanicznych poczynań

Po spotkaniu odbyło się zwiedzanie budynku szkoły, biblioteki, klas i " tajemniczej piwnicy"... Zdjęcia będą niebawem...

Ostatnie X spotkanie z cyklu " O historii przy muzyce" odbędzie się w Muzeum Miejskim, w niedzielę 15 grudnia o godzinie 16.00. Atrakcji nie zabraknie, jak zwykle dr Tomasz Andrzejewski zabierze nas w podróż po Nowej Soli, tym razem będą to ulubione miejsca Nowosolan...

Małgorzata Tofilska

"Przedziwna historia…"

DSCN0190
Miała miejsce bardzo dawno temu w 1207 roku, kiedy to na świat przyszła św. Elżbieta Węgierska – patronka otyńskiego przedszkola Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Z okazji jej święta, które przypada 17 listopada najstarsze przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki'', absolwenci tegoż przedszkola, rodzice oraz zaprzyjaźniony od kilku lat ZESPÓŁ ,,MŁODE SMYKI'' wzięli udział w przedstawieniu ,,Przedziwna historia św. Elżbiety''.
Zespół skrzypcowy w składzie Weronika Gmurkowska, Maja Marciniak, Martyna Wróblewska oraz Justyna Kołodziej pod czujnym okiem Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej wykonał podczas przedstawienia dwa utwory. Pierwszym z nich był Menuet J. S. Bacha do którego ,,Pszczółki'' czyli dworzanie wykonali taniec dworski, a w drugiej kompozycji pt. ,,Miś z laleczką'' wraz z brawami od publiczności mała Elżbietka wraz z Ludwikiem odegrali scenkę bawiących się dzieci.
Przedstawienie odbyło się w niedzielę 17 listopada 2013 roku po mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu. Licznie zgromadzona publiczność, w tym i uczniowie naszej szkoły, którzy mieszkają w Otyniu z wielką ciekawością podpatrywali grę młodych aktorów, a także grę naszego zespołu. Otynianie nagrodzili wszystkich gromkimi brawami.

Joanna Kalbarczyk

O historii przy muzyce vol.VIII

DSC_2424A
W niedzielę 17 listopada odbyło w Muzeum Miejskim VIII spotkanie z cyklu "O historii przy muzyce". Koncert kończył obchody Tygodnia Patriotycznego w Nowej Soli. W obecności Pana Prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza i Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Szyszko wystąpili uczniowie przygotowujący się do konkursów:

 • Piotr Maruszczak trąbka
 • Marcel Świdziński skrzypce
 • Gabriela Krzesik fortepian
 • Klara Lachowicz skrzypce
 • Maja Sebastianowicz fortepian
 • Trio fortepianowe " Crescendo" - Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz, Marcin Mosorzewski
 • Patryk Kowalczyk klarnet
 • Hanna Jurek skrzypce
 • Hubert Dykiel saksofon
 • Dominika Kubera skrzypce
 • Maja Masiowska skrzypce
 • Stanisław Cieślak fortepian
 • Julia Aksentowicz skrzypce
 • Dominik Manyś trąbka.

Młodym wykonawcom przy fortepianie towarzyszyły Panie akompaniatorki Alicja Aksentowicz , Alina Chojnowska, Lucyna Jędrzejewska i Katarzyna Mąka. Wykład na temat historii Nowej Soli pod koniec XX wieku wygłosił dr Tomasz Andrzejewski - Dyrektor Muzeum.

Kolejne spotkanie - dziewiąte- odbędzie się 25 listopada o godz. 17.30 w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Kołłątaja 1. Zapraszamy!

Małgorzata Tofilska

Dzień Niepodległości

IMG_7923A
Nasza szkoła przyłączyła się do miejskich obchodów „Tygodnia Patriotyzmu” i z tej okazji 14.11.2013 roku odbył się koncert pt. „Muzyka polska”. Koncert poprowadzili przygotowani przez Panią Annę Zatwarnicką Hubert Kowalczyk i Patryk Kowalczyk. Na koncercie wystąpili:

 • Trio fortepianowe w składzie Anna Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, Marcin Mosorzewski - skrzypce
 • Dominika Kubera - skrzypce
 • Piotr Maruszczak - trąbka
 • Gabriela Krzesik - fortepian
 • Barbara Dynak - akordeon
 • Wiktoria Grajewska - wiolonczela
 • Julia Aksentowicz - skrzypce

Adam Świdziński

Koncert jesienny

SOSW
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w poniedziałek 21.10.2013r. odbył się Koncert Jesienny. Uczniowie naszej szkoły sprawili wiele muzycznych niespodzianek uczniom ośrodka. W koncercie udział wzięli: Konrad Ratajczak - gitara, Wojciech Bielicz- saksofon, Maja Sebastianowicz - fortepian, Weronika Bielicz - skrzypce, Marcin Mosorzewski - skrzypce, trio fortepianowe w składzie Karolina Bielicz - flet, Weronika Bielicz - skrzypce, Julia Zatwarnicka - fortepian. Wychowankowie ośrodka przygotowali również niespodziankę dla uczniów szkoły muzycznej- zatańczyli dwa tańce ludowe : kujawiaka i oberka. Na zakończenie koncertu nasi uczniowie otrzymali miłe prezenciki oraz zostali zaproszeni na herbatkę i ciasto. Dziękujemy Paniom z Ośrodka, które zawsze dbają o miłą atmosferę pobytu naszych uczniów w SOSW.

Małgorzata Tofilska

Odrzany 2013

Odrzany
W czwartek 24 października w Galerii Nova, odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Odrzany, które od 2004 roku otrzymują osoby i organizacje, przyczyniające się do rozwoju i promocji Nowej Soli. Uroczystość uświetniły występy uczniów z naszej szkoły:
 • Stanisław Cieślak - fortepian
 • Dominik Gołemberski - fortepian
 • Kwartet fortepianowy prowadzony przez Pana Adama Świdzińskiego
 • Zespół akordeonowy prowadzony przez Pana Ryszarda Żmijowskiego
Koncert poprowadziła Pani Beata Gołemberska. Dziękujemy uczniom, rodzicom oraz nauczycielom za zaangażowanie.

Adam Świdziński

O historii przy muzyce vol.VII

PA200135

W niedzielne popołudnie w Muzeum Miejskim odbyło się VII spotkanie z cyklu " O historii przy muzyce ". W koncercie udział wzięli:

Trio fortepianowe Karolina Bielicz flet, Weronika Bielicz skrzypce, Julia Zatwarnicka fortepian,
Gość specjalny - Agata Miłoś - stypendystka Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci Uzdolnionych - uczennica Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu,
Duet Maja Sebastianowicz - fortepian, Marcin Mosorzewski skrzypce,
Wojciech Bielicz - saksofon,
Maja Sebastianowicz - fortepian,
Anna Kołodziej - wiolonczela,
Katarzyna Zych - skrzypce,
Konrad Ratajczak - gitara,
Duet fortepianowy Gabriela Jas i Nadia Szyfter,
Wiktoria Grajewska - wiolonczela,
Weronika Bielicz - skrzypce,
Zuzanna Sobieniak - saksofon,
Stanisław Cieślak - fortepian,
Trio fortepianowe Maja Sebastianowicz, Anna Kołodziej, Marcin Mosorzewski,
Duet Akordeonowy - Barbara i Michał Dynak - uczeń Szkoły Muzycznej II stopnia w Zielonej Górze,
Kwintet saksofonowy w składzie - Mirosław Jędrzejewski, Nikodem Pietrzak, Marcela Bolechowska, Hubert Dykiel, Marcel Marciniak .
Przy fortepianie młodym wykonawcom towarzyszyły Panie Lilia Barańska, Alina Chojnowska, Lucyna Jędrzejewska, Anna Mackiewicz oraz Pan Mirosław Jędrzejewski.

Po koncercie, Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski zabrał publiczność w przeszłość Nowej Soli, w lata 50 i 60 XX wieku. Urokliwe zakątki historii naszego miasta, można było odnaleźć na fotografiach z tamtego czasu oraz w pasjonującej opowieści Pana Dyrektora.

VIII spotkanie z cyklu " O historii przy muzyce " odbędzie się 17 listopada o godz.16.00 w Muzeum, a IX spotkanie 25 listopada o 17.30 w budynku Szkoły Muzycznej przy ulicy Kołłątaja 1. Zapraszamy serdecznie.

Małgorzata Tofilska

Dzień Edukacji Narodowej

DSC_7118
W dniu 14 października 2013 roku w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którego organizatorem był Urząd Miejski w Nowej Soli. Prezydent Wadim Tyszkiewicz podziękował zebranym nauczycielom i dyrektorom nowosolskich przedszkoli, podstawówek i gimnazjów za kształcenie i wychowywanie nowego pokolenia Nowosolan.
Uczniowie naszej szkoły "muzyczną kartkę" z życzeniami przedstawili na koncercie, który poprowadziła Pani Anna Zatwarnicka, a zagrali na nim:
 • duet Marcin Mosorzewski i Maja Sebastianowicz
 • duet Maja Masiowska i Joanna Wojtasińska akomp. Alina Chojnowska
 • zespół "Młode smyki" w składzie: Julia Aksentowicz, Dominika Kubera, Marcel Świdziński, Maja Marciniak, Weronika Gmurkowska, Martyna Wróblewska, Justyna Kołodziej
 • kwartet fortepianowy w składzie: Maja Masiowska, Joanna Wojtasińska, Mikołaj Świdziński, Wiktoria Zajączek
 • trio fortepianowe w składzie: Julia Aksentowicz, Wiktoria Grajewska, Dominik Gołemberski

Adam Świdziński

Lubuskie talenty

zdjecie
We wtorek 8 października grupa 33 uczniów naszej szkoły (prawie wszyscy skrzypkowie i inni instrumentaliści) wraz z 4 nauczycielami pojechali do Zielonej Góry. Tam, w Filharmonii Zielonogórskiej o godz. 9.30 odbył się koncert symfoniczny dla młodzieży pod tytułem „Lubuskie Talenty” w ramach XXII Festiwalu „Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki” im.T.Wrońskiego. Solistami byli skrzypkowie – Katarzyna Hejnowicz, Jakub Przybycień (uczniowie PSM II st. w Zielonej Górze) oraz wiolonczelista Szymon Walenciak (student Akademii Muzycznej w Poznaniu, wychowanek PSM w Zielonej Górze). Nasi uczniowie pojechali do Filharmonii Zielonogórskiej aby posłuchać i zobaczyć jak grają utytułowani smyczkowcy, jak brzmią znane utwory w ich wykonaniu z towarzyszeniem orkiestry, podpatrzeć ich grę od strony technicznej i muzycznej oraz zaczerpnąć chęci do dalszej pracy z instrumentem. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy wycieczki wyjechali z Zielonej Góry zadowoleni i z dużym zapałem do ćwiczenia.

Beata Gołemberska

O historii przy muzyce vol.VII

Historia_muzeum


Prosimy o przyniesienie długopisów!!!

Pożegnanie lata

Pozegnanie_lata
W sobotę 28 września w Muzeum Miejskim w Nowej Soli odbył się koncert pt. „Pożegnanie lata”, który kierowany był do najmłodszych nowosolan. Występy uczniów szkoły muzycznej poprzedzone były czytaniem bajek w scenerii „Ogrodu sztuk”, które odbyło się z cyklu „Nowosolanie Czytają Dzieciom” pod patronatem Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dopełnieniem pobudzonej bajkami dziecięcej wyobraźni była część muzyczna w wykonaniu uczniów naszej szkoły:

 • Mai Sebastianowicz – fortepian,
 • Weroniki Bielicz – skrzypce,
 • duetu Mai Sebastianowicz i Marcina Mosorzewskiego – skrzypce

oraz zespołów

 • wiolonczelowego prowadzonego przez Panią Danutę Bylicę,
 • kwartetu fortepianowego prowadzonego przez Pana Adama Świdzińskiego,
 • zespołu „Młode Smyki” prowadzonego przez Panią Patrycję Śmiejczak-Świdzińską
 • zespołu akordeonowego prowadzonego przez Pana Ryszarda Żmijowskiego.

Koncert poprowadziły uczennice: Julia Aksentowicz oraz Maja Marciniak.


Adam Świdziński

Aresztowanie w Kożuchowie

Kozuchow

W sobotę 20 września w sali koncertowej kożuchowskiego zamku wystąpili uczniowie naszej szkoły z koncertem-laurką dla Urzędu Stanu Cywilnego.
Wystąpili: Maja Sebastianowicz i Gabriela Krzesik z klasy fortepianu Lucyny Jedrzejewskiej, Marcin Mosorzewski z klasy skrzypiec Małgorzaty Tofilskiej oraz saksofonistka Zuzanna Sobieniak. Występ został tak gorąco przyjęty, że nie chciano wypuścić naszych małych artystów z zamku – a nawet ich zaaresztowano w zamkowych lochach – co widać na załączonych zdjęciach.


Mirosław Jędrzejewski.

O historii przy muzyce vol.VI

Muzeum_6
Szóste spotkanie "O historii przy muzyce" odbyło się w niedzielę 23 czerwca w Muzeum Miejskim. Prezentacje muzyczne rozpoczął Kwartet Gitarowy w składzie : Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak, Piotr Drgas. Zespół pracujący pod kierownictwem p. Elżbiety Cichockiej zaprezentował "Taniec brazylijski". Atrakcją muzyczną popołudnia w Muzeum, okazał się występ studentki II roku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Dominiki Modelskiej, która perfekcyjnie wykonała Sonatę nr 4 e moll Eugene Ysay'a. Po znakomitym występie skrzypaczki z Warszawy, zaprezentowali się najmłodsi Laureaci konkursów. Maja Sebastianowicz - fortepian i Marcin Mosorzewski - skrzypce , to duet z klasy I, który wykonał Manuet J. Bacha i Polkę E. Iwan. Wiolonczelistka Anna Kołodziej zagrała Kontredans L.van Beethovena, a Kasia Zych na skrzypcach przedstawiła Poloneza E. Iwan. Gabriela Krzesik na fortepianie zagrała Sarabandę, a gitarzysta Konrad Ratajczak wykonał Regentropfen Bruna Szordikowskiego. Utwór na trąbkę - Balladę P. Szczołokowa zaprezentował Piotr Maruszczak. Marcel Świdziński zagrał na skrzypcach "Salut d'amoure" Edwarda Elgara, a pianista Dominik Gołemberski pokazał się w Andante z Sonaty G dur L. van Beethovena. Saksofonista Hubert Dykiel wykonał "Saksofonissimo" , a Daminika Kubera z wielkim temperamenten zaprezentowała na skrzypcach Czardasza Alberto Ciurci. Nikodem Pietrzak pokazał swoje zdolności muzyczne w utworze na saksofon, Davida Beneta "Moderne". Skrzypaczka Julia Aksentowicz zaprezentowała Wariacje Charla Dancla. Muzyczną część popołudnia w Muzeum, zakończył występ Saksofonistki Iwony Grysak, która uroczo zbudowała klimat rustykalny w utworze " Fantazja pastorale" J. B. Sangel'a. Przy fortepianie towarzyszyły naszym uczniom Panie: Alicja Aksentowicz, Lilia Barańska, Anna Mackiewicz i Lucyna Jędrzejewska. Po koncercie uczniów Szkoły Muzycznej, którzy zdobyli w kończącym się roku szkolnym tytuły Lauretów I, II i III miejsc konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych przyszła pora na wykład o historii Nowej Soli.
Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski zabrał zgromadzoną w Muzeum publiczność w przeszłość naszego miasta. Historia przed II Wojną Światową i po 1945 okazała się niezwykle zawiła, ale zaciekawieni słuchacze z uwagą wysłuchali wykładu. Można było zobaczyć też oryginał plakatu meczu Nowosolan z 1947 roku " Łysi kontra Owłosieni" oraz sztandar drużyny harcerskiej wykonany przez harcerzy po wojnie. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych - wystawy prac Nowosolskich Artystów zainteresowało sporą grupę słuchaczy. Ogromne wrażenie zrobiła akwarela...
Przerwa wakacyjna to również chwila oddechu w cyklu spotkań " O historii przy muzyce" . Rok 2013 jest rokiem wyjątkowym dla Nowej Soli, jubileusz 450 - lecia miasta trwa, do Muzeum Miejskiego powrócimy po wakacjach.
Dziękuję pięknie naszym uczniom, nauczycielom, akompaniatorom i rodzicom za trud włożony w przygotowanie koncertów.
Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu składam podziękowanie za podjęcie się realizacji spotkań i za serce dla młodych talentów. Klimat Muzeum, przyjazna atmosfera i urokliwość sali głównej budują nowe horyzonty osobowości muzycznych i przyczyniają się do tworzenia kolejnych inspirujących wyzwań dla środowiska Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli. Serdecznie dziękuję!


Małgorzata Tofilska