I Wieczór Smyczkowy

W środę 29 października odbył się I Wieczór smyczkowy. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili uczniowie klasy skrzypiec Małgorzaty Tofilskiej i klasy wiolonczeli Danuty Bylicy. Muzyczne prezentacje młodych adeptów gry rozpoczął występ Tria fortepianowego " Forte" w składzie Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Następnie zaprezentowały swoje umiejętności pierwszoklasistki Zosia Sass, Nikola Gordaszek, Antosia Stachowiak, Joasia Michalska, Martynka Szczotarska. Wiolonczelistki Ania Kołodziej i Wiktoria Grajewska zaprezentowały utwory dowolne, a Nikola Kołodziej i Klara Lachowicz tańce - walca i taniec hiszpański. Kasia Zych wykonała m.in. „Salut d’Amoure", a Preludium Grażyny Bacewicz zabrzmiało w prezentacji Kwartetu Fortepianowego " Vivo" czyli Anieli Ziobrowskiej, Natanaela Gramonta, Hani Jurek i Gabrysia Krzesik. Muzyczny finał wieczoru wzbogacili występujący gościnnie absolwenci naszej szkoły Anna Mikoda i Tomasz Radziszewski. Godzinne spotkanie z muzyką na smyczki, zakończyło się owacją publiczności.

Drugi Wieczór smyczkowy odbędzie się w grudniu.

Małgorzata Tofilska

Wyjątkowy koncert Julii

Julia

W dniach od 17 – 24 października, Zielona Góra była stolicą polskiej wiolinistyki, a to za sprawą XXIII Festiwalu Smyczkowego “Mistrzowie polskiej wiolinistyki”. Jak co roku w tym czasie w Filharmonii Zielonogórskiej odbywały się koncerty symfoniczne, kameralne i koncert dla młodzieży, na których prezentowali się najlepsi soliści i kameraliści z Polski. We wtorek 21 października o godz. 11 odbył się koncert dla młodzieży, którego solistami byli wspaniali młodzi smyczkowcy z naszego regionu. Jedną z uczestniczek tego koncertu była Julia Aksentowicz z klasy p. Beaty Gołemberskiej. Julia z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej wykonała ekspresyjnego “Czardasza” V. Montiego. Dla naszej uczennicy był to pierwszy występ z ogromnym aparatem wykonawczym. Julia zaprezentowała się wybornie, zbierając ogrom oklasków od zebranej publiczności, gratulacje dyrektora filharmonii oraz muzyków. Cieszymy się ogromnie, że Julia reprezentowała naszą szkołę w tak prestiżowym festiwalu. To dla niej ogromny sukces i wyróżnienie. Gratuluję !!!

Beata Gołemberska

Szukajcie a… pieniądze się znajdą!

Dla naszej szkoły minione (niestety) wakacje były bardzo udane. Stanowiły kulminację wielomiesięcznych zabiegów o to by zrobić krok do przodu, by było lepiej. Niektóre z efektów wprost trudno nie zauważyć.

W tym e-artykule jednak, chciałem się skupić tylko na zakupie instrumentów z funduszu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze otrzymaliśmy w efekcie złożenia dwóch wniosków w ramach projektu „Infrastruktura szkolnictwa artystycznego”. Otrzymaną kwotę łączną, 67 tys. złotych, zgodnie z treścią wniosków, przeznaczyliśmy na zakup instrumentów dla uczniów klas najmłodszych oraz dla potrzeb licznych w szkole form muzykowania zespołowego. Wzbogaciły one instrumentarium szkoły m. in. o wiolonczele, skrzypce, instrumenty dęte blaszane i drewniane ( w tym specjalne dla uczniów najmłodszych) a ponadto futerały, akcesoria, zestawy instrumentów Orffa oraz sprzęt nagłośnieniowy i projektor cyfrowy. W roku zmian w szkolnictwie muzycznym, zakupy instrumentów na taką skalę wzmacniają nadzieję na skuteczne ich wprowadzenie.

Udało się, bo nie zabrakło wiary i uporu w zabiegach o pieniądze głównych inicjatorów wniosków - nauczycieli Pawła Literskiego i Adama Świdzińskiego. Były dwa wnioski, stąd dwa nazwiska. Dodać trzeba, że na 272 szkoły, tylko nasza złożyła dwa wnioski. Pierwszy raz próbowaliśmy w 2012 r.- nie udało się. W tym wyszło „na bogato”. Czas dziękować naszym przełożonym i tym którym się „chciało chcieć”.

Jerzy T. Szynder
dyrektor

Pasowanie na ucznia

DSC_0111

Ponad miesiąc nauki za nami. Dla pierwszoklasistów to wyjątkowy czas. Czas poznawania i sprawdzania, Jak „działa” Szkoła Muzyczna?

10 października 2014 roku, w auli naszej szkoły odbyło się wielkie święto.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH

Kochani pierwszoklasiści, od tego momentu jesteście pełnoprawnymi uczniami i z dumą możecie nosić zaszczytne miano ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz w Nowej Soli. Nic nie zastąpi obcowania z muzyką na żywo, dlatego uroczystość rozpoczął koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły:

 • Jako pierwszy wystąpił zespół gitarowy w składzie, Zuzanna Żuberek, Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz, który pod okiem Pani Elżbiety Cichockiej wykonał utwór pt. „Słoneczniki”, T. Stachaka.
 • Maria Jas z klasy fortepianu p. L. Barańskiej zagrała „Kumoszki” F. Rybickiego
 • Tobiasz Starowicz, klarnet, nauczyciel p. Bartosz Ostrowski zagrał utwór H.C. Work, „Zegar dziadunia”


Następnie na scenie zaprezentowali się bohaterowie dnia, najmłodsi uczniowie, którzy przedstawili program artystyczny przygotowany pod kierunkiem Natalii Ostrowskiej i Magdaleny Rozynek-Siring. Były piosenki: „Ho, ho, pierwsza klasa” z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych, „Ślubowanie”, „Złota bajka”, „Tęcza”, oraz krótkie, zabawne scenki, pokazujące ucznia Szkoły Muzycznej 20 lat później.
Tym razem rozbrzmiewał koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Widzowie mogli poczuć się jak na prawdziwym koncercie podczas występu trzech wybitnych tenorów. Prezenterka telewizyjna przeprowadziła krótki wywiad z wyjątkowym gościem , Panią Prezydent. Była też gitarzystka, która gitarę klasyczną porzuciła na rzecz ostrej muzyki rockowej.

Tym występem uczniowie udowodnili, że zasłużyli na miano ucznia naszej szkoły. Zrobiło się poważnie i uroczyście. Pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenia, po czym Pan Dyrektor pasował każdego ucznia smyczkiem udekorowanym w barwy narodowe.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, ołówki i długopisy z motywami muzycznymi.

Niech same piszą nuty…
A wszystkie scenki, które odgrywaliście na scenie będą zapowiedzią cudownych chwil, które dzięki nauce w naszej szkole i MUZYCE mogą spotkać Was w przyszłości.
POWODZENIA!!!

Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek - Siring

Muzyczny poranek dla przedszkolaków

W przepiękny, słoneczny poranek do naszej szkoły zawitały z nazwy bardzo ciekawe i zacne osobistości - ,,Kubusie'' i ,,Sówki mądre główki''. A któż to mógł być zapyta każdy z nas? Z wielką radością odpowiem, iż 16 października gościliśmy w Auli A najmłodszych przyjaciół muzyki z Publicznego Przedszkola nr 7 w Nowej Soli. Jak wiadomo spotkania z muzyką przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed tłumnie zebraną widownią. Tak też i było. Młodzi słuchacze obejrzeli inscenizację, w której to Majka i Dydko na wesoło szukają odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest muzyka?'' Następnie uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach, na których można uczyć się w naszej szkole. Okazało się nawet, że nasz Dydko pięknym śpiewem pokazał dzieciom, iż głos ludzki też jest instrumentem. Nasi goście wysłuchali wielu utworów, nie tylko z repertuaru muzyki poważnej, ale też i rozrywkowej, brali również udział w zgadywankach muzycznych rozpoznając przy tym brzmienie instrumentów. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wysłuchania naszych koncertów.
Z pewnością wielu z nich zostanie uczniami naszej szkoły.

W koncercie udział wzięli ,,młodzi aktorzy'':

 • Majka – Gabriela Jas
 • Dydko – Dominik Gołemberski

oraz instrumentaliści:

 • Marcel Świdziński – skrzypce
 • Pani Elżbieta Cichocka i Miłosz Ozgowicz – duet gitarowy
 • Miłosz Kalbarczyk – fortepian
 • Kacper Krakowski – fortepian
 • Julia Kozłowska – flet poprzeczny
 • Jakub Napieralski – klarnet
 • Michał Balak – saksofon
 • Filip Kowalski – trąbka
 • Dominik Gołemberski – śpiew
 • Piotr Ciesielski – akordeon

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do muzycznej prezentacji oraz za pomoc w realizacji koncertu dla jakże miłej i sympatycznej publiczności.

Joanna Kalbarczyk

Koncert dla maluchów

102_3742www

We wtorek (14.10.2014) o godz.11.00 odbył się koncert uczniów naszej szkoły przeznaczony dla dzieci z Przedszkola nr 12 w Nowej Soli. W koncercie brały udział następujące osoby:

 • Laura Gotowała - trąbka,
 • Daria Cicharska - wiolonczela,
 • Miłosz Kalbarczyk - fortepian,
 • Tobiasz Starewicz - klarnet,
 • Maciej Kiraga - akordeon.

Dziękuję wykonawcom za piękny występ oraz nauczycielom i rodzicom za przygotowanie koncertu. Osobne podziękowania kieruję do Pani Joanny Kalbarczyk za akompaniament.

Bartosz Ostrowski

Wiolonczelistki na koncercie

CAM00177-kopia

3 października 2014 r. w Filharmonii Zielonogórskiej odbył się koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki. W programie były utwory:

 • A.Borodin - W stepach Azji Środkowej
 • A.Dvorak - Koncert wiolonczelowy h-moll
 • C.Saint-Saens - III Symfonia c-moll organowa
Wystąpiła orkiestra Filharmonii Zielonogórskiej pod dyr. Czesława Grabowskiego. Solistami byli Janina Ruh - wiolonczela oraz Peter Wingrich - organy. Z naszej szkoły na koncert pojechali uczniowie klasy wiolonczeli Danuty Bylicy wraz z rodzicami. Małe i duże wiolonczelistki miały okazję nie tylko wysłuchać koncertu wiolonczelowego A.Dvoraka, ale również po koncercie spotkać się z solistką - Janiną Ruh.

D.Bylica