Warsztaty trąbkowe28 listopada od godziny 14.00 w auli budynku "B" przy ul.Kołłątaja odbywały się warsztaty dla trębaczy. Jako wykładowca został zaproszony p. Rafał Dudek - nauczyciel trąbki z Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach i jednocześnie konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Warsztaty pomimo tego, że były bardzo pracowite to upłynęły w serdecznej oraz pełnej zrozumienia atmosferze. Na szczęście uczniowie dopisali, a czasu mieliśmy na tyle, że p. Rafał Dudek mógł z każdym przeprowadzić indywidualne zajęcia. Uczniowie usłyszeli wiele cennych uwag od wykładowcy i jak to zwykle bywa jedno słowo od innego nauczyciela to tak jak 10 słów od swojego Happy Mam tylko nadzieję, że moi uczniowie z tych warsztatów nie tylko coś zapamiętają ale również wprowadzą to w życie.

Paweł Literski

Julian w ChełmnieW dniach 23-24 listopada 2018 roku w dość odległym Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) odbył się dziewiąty już (a ponieważ odbywa się w cyklu dwuletnim więc tradycja sięga 18 lat) Ogólnopolski Konkurs "Instrumenty Dęte" Chełmno 2018. Konkurs zgromadził dzieci z całej Polski ponieważ byli uczniowie ze szkół muzycznych od Gdańska, poprzez Warszawę do Śląska. Przekrój szkół był bardzo duży i byli przedstawiciele ze wszystkich liczących się ośrodków w Polsce. Z naszej szkoły na konkurs pojechał puzonista Julian Pilichaty który występował w grupie starszej i z konkursu przywiózł wyróżnienie. Wyróżnienie tym cenniejsze, że jury pod przewodnictwem prof. Romana Grynia z Akademii Muzycznej w Poznaniu w grupie starszej przyznało tylko jedno wyróżnienie oraz III miejsce. I i II nie przyznano. Gratulacje dla Juliana i podziękowania dla niestrudzonej akompaniatorki Lucyny Jędrzejewskiej za przygotowania i za trudny fizycznie wyjazd.

Paweł Literski

Koncert w Przedszkolu nr 11W dniu 19 listopada odbył się w Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli Koncert z udzialem uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Wzięli w nim udział następujący uczniowie:

  • Daniel Kilian ( trąbka)
  • Maja Kościuszko (wiolonczela)
  • Jakub Nowaczyk (klarnet)
  • Patrycja Kryczka( skrzypce)
  • Urszula Essel (gitara)
  • Natalia Gryglewic (fortepian)

Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk, a koncert zorganizowała koncert i prowadziła pani Danuta Bylica.

Warsztaty skrzypcoweW środę 14 listopada w szkole przy ul. Kołłątaja odbyły się warsztaty pt. „Skrzypce - instrument z duszą”.
W warsztatach tych brali udział skrzypkowie z klas I-III. Oprócz przypomnienia elementów składowych skrzypiec, uczestnicy mogli pooglądać instrument od środka, a także podotykać min.duszę, podstawek, a nawet strunę z prawdziwego jelita zwierzęcego. Uczniowie obejrzeli również krótki materiał filmowy o pracy lutnika i budowie skrzypiec, jak również mieli okazję porównać instrumenty w różnych rozmiarach i wysłuchać brzmienia starszej siostry skrzypiec - altówki. Największym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników cieszyły się malutkie skrzypeczki oraz gra na instrumencie z tłumikiem, której spróbował każdy. Na zakończenie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak należy dbać o skrzypce i pod okiem nauczyciela wyczyścili swoje instrumenty.

P. Śmiejczak-Świdzińska

Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę11 listopada o godz.11 w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Nowej Soli spotkaliśmy się na uroczystości z okazji 100 letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. Chór i orkiestra Naszej Szkoły miały niepowtarzalną okazję uświetnić programem muzyczno-słownym ten szczególny dzień. Uczniowie zaprezentowali się nie tylko na mszy, ale również wykonali krótki koncert oprawiony poezją oraz krótką notką historyczną dotyczącą bogatej przeszłości Naszej Ojczyzny. Oprawę słowną poprowadziły: Aleksandra Bieńkowska, Oliwia Filipczuk, Kinga Solarewicz oraz Maja Ławniczak. W koncercie wystąpiła również absolwentka Naszej Szkoły –Justyna Kołodziej, która pięknie zaśpiewała piosenkę z repertuaru Anny German pt. „Być może”. Na koniec koncertu ksiądz proboszcz podziękował wykonawcom i nauczycielom oraz złożył na ręce Pana Dyrektora Jerzego Tadeusza Szyndera pamiątkowy dyplom oraz figurkę Świętego Michała Archanioła.
Koncert z tak licznym aparatem wykonawczym wymaga udziału wielu osób, które są niezbędne pod względem organizacyjnym. Dziękuję bardzo niezastąpionej pani Joannie Kalbarczyk za akompaniowanie chórowi, solistce oraz wspaniały akompaniament do hymnu. Dziękuje również za nastrojenie orkiestry i wszelką pomoc organizacyjną następującym nauczycielom: p.Agacie Dąbrowskiej, p.Renacie Wojtkowiak, p.Beacie Gołęberskiej oraz p.Adamowi Gołęberskiemu. Osobne podziękowania kieruję na ręce Pana Dyrektora, który osobiście zastąpił mnie na dwóch ostatnich próbach przed koncertem.
To wspaniałe, że mogliśmy wspólnie przeżyć tak ważny czas dla Naszej Ojczyzny!

Natalia Ostrowska

Grażyna Bacewicz oczami uczniów

"Grażyna Bacewicz oczami uczniów" czyli Szkolny konkurs plastyczny o życiu i twórczości patronki z okazji 110 rocznicy urodzin oraz 50 rocznicy śmierci przypadającej w roku szkolnym 2018/2019 skierowany do klas I-III

WYNIKI

Klasa I

1.Kalina Skoczylas
2.Kuba Krajewski
3. Szymon Jacków

Klasa II

1.Błażej Sosnowski
2.Julia Czaplińska
Wyróżnienia: Marcel Augustyniak, Feliks Kiraga

Klasa III

1.Zuzanna Boruszewska
2.Zuzanna Mączyńska, Hanna Ostapczuk
3.Anna Macikowska, Kinga Kortz
Wyróżnienie: Patrycja Kryczka

Nagrody zostaną rozdane na zajęciach.