Wspólny sukces

Zgodnie ze strategią MKiDN i przyjętymi formami kontroli poziomu nauczania w szkołach muzycznych, Centrum Edukacji Artystycznej w roku szkolnym 2016/ 2017 przeprowadziło przesłuchania we wszystkich 366 szkołach i 16 województwach całego kraju. Wzięło w nich udział ogółem 6349 uczniów. Często z lekką obawą mówiłem, że nowosolska szkoła jest "co najmniej dobra". Z raportu CEA sporządzonego na podstawie wyników przesłuchań mogę powiedzieć bez "lekkiej obawy", że jest bardzo dobra, a dokładniej najlepsza z 15 szkół muzycznych naszego województwa. Potwierdzają to twarde dane zawarte w tabeli uśrednionych wyników uzyskanych przez uczniów biorących udział w przesłuchaniach. Takiego efektu nie osiąga się łatwo bowiem u jego podstaw leży staranna rekrutacja, dobra i stabilna kadra pedagogiczna, współdziałanie z rodzicami, aktywność konkursowa i koncertowa w środowisku i poza nim. Suma tych działań w efekcie tworzy warunki do osiągania wysokich efektów. Pierwsza lokata jaką nasza szkoła zajęła w województwie lubuskim na liście CEA, jest WSPÓLNYM SUKCESEM społeczności szkolnej. Za wspólny wysiłek Wszystkim dziękuję

Jerzy T. Szynder
dyrektor


A oto tabela wyników części Raportu dotyczącej województwa lubuskiego.

Ranking_CEA_2017

Konkurs pianistyczny w Opolu

2017.11.16_Opole

Pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej oraz przewodnictwem dr hab. Michała Szczepańskiego odbył się X Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny Dziesięciolatków w PSM I i II st. w Opolu. W pięknej auli, przy fortepianie koncertowym w dniu 16 listopada można było usłyszeć aż dwadzieścia trzy muzyczne prezentacje. Uczniowie pokazali swoje umiejętności w utworach wirtuozowskich, kompozycjach J. S. Bacha, a także czarowali słuchaczy piękną kantyleną. W dziesiątej edycji zaprezentowali się pianiści między innymi z Warszawy, Łodzi, Wrocławia czy Katowic. Naszą szkołę muzyczną reprezentował czwartoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Po wysłuchaniu konkursowiczów Jury postanowiło przyznać Miłoszowi Dyplom Wyróżnienia. Serdecznie gratuluję sukcesu w nowym roku szkolnym!!!

Joanna Kalbarczyk

Dzień Seniora w Otyniu

2017_11_16_Otyn

W czwartek 16 listopada z okazji obchodów Dnia Seniora w sali kameralnej Gminnego Centrum Kultury w Otyniu odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Zebrani goście wysłuchali utworów m. in. H. Wieniawskiego, L.von Beethovena, J.S. Bacha. Występ sprawił ogromną radość seniorom, a nasi uczniowie otrzymali gratulacje i podziękowania od Wójta Gminy Otyń p.Barbary Wróblewskiej. Na koncercie wystąpili:

 • Emilia Machowiak – fortepian
 • Karolina Lachowicz – saksofon
 • Marcel Gołemberski – trąbka
 • Maria Jas – fortepian
 • Klara Lachowicz – skrzypce
 • Igor Gąsior – trąbka

Wszyscy uczniowie którzy wystąpili na koncercie są mieszkańcami gminy Otyń. Na zakończenie koncertu w charakterze gościa wystąpiła nasza absolwentka Julia Aksentowicz - skrzypaczka która uczyła się u p.Beaty Gołemberskiej. Julia również jest mieszkanką gminy Otyń.

Przy fortepianie naszym uczniom towarzyszyły - Lucyna Jędrzejewska i Alicja Aksentowicz.

Alicja Aksentowicz

Nasi uczniowie z wizytą u "starszaków"

2017-11-13_przedszkole


W poniedziałek 13 listopada nasi uczniowie wybrali się z wizytą edukacyjną do Przedszkola nr 7 w Nowej Soli. Na koncert zostały zaproszone trzy grupy "starszaków" które na koncercie zjawiły się w komplecie. Podczas koncertu nasi uczniowie wspólnie z nauczycielami oprócz grania pokazywali również przedszkolakom instrumenty oraz tłumaczyli w jaki sposób się na nich gra, a nawet przedszkolaki mogły spróbować na nich zagrać pod czujnym okiem nauczycieli z naszej szkoły. W ramach rozrywki próbowaliśmy zbudować trąbkę z węża ogrodowego i lejka Happy Na koncercie wystąpili:

 • Patrycja Kryczka - skrzypce
 • Kornel Ławrowski - klarnet
 • Bianka Siring - puzon
 • Hanna Ostapczuk - trąbka
 • Hanna Essel - flet
 • Aleksander Zych - saksofon
 • Karol Skoczylas - wiolonczela
 • Amelia Sulejewska - wiolonczela
 • Anna Pukaluk - fortepian

Wszyscy nasi uczniowie bardzo ładnie się zaprezentowali i śmiało można napisać, że przedszkolaki były zachwycone naszym występem - na zakończenie koncertu podszedł do mnie jeden maluch i powiedział "Psze pana - było CZADOWO". To naprawdę mówi wszystko.

Paweł Literski

Warsztaty dla blachy

2017-11-06-blacha

W poniedziałek 6 listopada w Auli B naszej szkoły odbyły się warsztaty przeznaczone dla nauczycieli regionu lubuskiego uczących na instrumentach dętych blaszanych oraz uczniów uczących się na tych instrumentach. Warsztaty poprowadził p.Jakub Waszczeniuk który na codzień jest trębaczem solistą w orkiestrze Sinfonia Varsovia oraz prowadzi klasę w Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie i oczywiście koncertuje na estradach świata.
Warsztaty rozpoczęły się o godzinie 11 spotkaniem z licznie przybyłymi nauczycielami gdzie p.Jakub Waszczeniuk przedstawił najnowsze trendy w nauczaniu gry na trąbce oraz omówił problemy które mogę najczęściej występować u uczniów i jakimi metodami możemy je przezwyciężyć. Około godziny 13.30 rozpoczęła się najciekawsza część warsztatów czyli lekcje otwarte z udziałem uczniów. Pan Waszczeniuk prowadząc zajęcia z kolejnymi uczniami przekazywał im uwagi i sugerował co powinni poprawić w swojej grze.
Warsztaty z pewnością przyniosą wiele dobrego ponieważ nierzadko te same uwagi zasłyszane z ust innego pedagoga mają zupełnie "inną wagę" i mogę lepiej trafić do uczniów.
Po pierwsze chciałem podziękować za przybycie p.Jakubowi Waszczeniukowi, ale również bardzo dziękuję uczniom i rodzicom za tak liczne przybycie na warsztaty, p.Dyrektorowi za ich organizację oraz p.Markowi za wszystkie rozwiązania cateringowo-logistyczne.

Paweł Literski