O historii przy muzyce vol.IX

DSC05760_1
Przedostatnie , dziewiąte spotkanie z cyklu "O historii przy muzyce" odbyło się w poniedziałek 25 listopada w auli naszej szkoły przy ul. Kołłątaja. Wystąpili uczniowie grający w zespołach kameralnych, przygotowujący się do Makroregionalnych Przesłuchań Zespołów Kameralnych CEA w Kościanie. Przed publicznością, wśród której zasiedli m.in. Panowie : Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski i Dyrektor Jerzy Szynder oraz Goście z Muzeum Miejskiego i Nowosolanie, zagrały cztery zespoły : "Młode Smyki" , Kwartet Fortepianowy, Trio "flet,skrzypce i fortepian", Trio fortepianowe Crescendo. Prezentacje muzyczne były przedzielone scenkami teatralnymi, nad którymi czuwała p. Anna Zatwarnicka. Bracia Kowalczykowie i Nadia Andrzejewska zaprezentowali "impresje muzealne" czyli humorystyczne spojrzenie na naszą współpracę z Muzeum.

Mamy nadzieję, że uśmiech na twarzach Gości z Muzeum będzie wracał zawsze na wspomnienie naszych muzycznych i spontanicznych poczynań

Po spotkaniu odbyło się zwiedzanie budynku szkoły, biblioteki, klas i " tajemniczej piwnicy"... Zdjęcia będą niebawem...

Ostatnie X spotkanie z cyklu " O historii przy muzyce" odbędzie się w Muzeum Miejskim, w niedzielę 15 grudnia o godzinie 16.00. Atrakcji nie zabraknie, jak zwykle dr Tomasz Andrzejewski zabierze nas w podróż po Nowej Soli, tym razem będą to ulubione miejsca Nowosolan...

Małgorzata Tofilska

"Przedziwna historia…"

DSCN0190
Miała miejsce bardzo dawno temu w 1207 roku, kiedy to na świat przyszła św. Elżbieta Węgierska – patronka otyńskiego przedszkola Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek. Z okazji jej święta, które przypada 17 listopada najstarsze przedszkolaki z grupy ,,Pszczółki'', absolwenci tegoż przedszkola, rodzice oraz zaprzyjaźniony od kilku lat ZESPÓŁ ,,MŁODE SMYKI'' wzięli udział w przedstawieniu ,,Przedziwna historia św. Elżbiety''.
Zespół skrzypcowy w składzie Weronika Gmurkowska, Maja Marciniak, Martyna Wróblewska oraz Justyna Kołodziej pod czujnym okiem Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej wykonał podczas przedstawienia dwa utwory. Pierwszym z nich był Menuet J. S. Bacha do którego ,,Pszczółki'' czyli dworzanie wykonali taniec dworski, a w drugiej kompozycji pt. ,,Miś z laleczką'' wraz z brawami od publiczności mała Elżbietka wraz z Ludwikiem odegrali scenkę bawiących się dzieci.
Przedstawienie odbyło się w niedzielę 17 listopada 2013 roku po mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Otyniu. Licznie zgromadzona publiczność, w tym i uczniowie naszej szkoły, którzy mieszkają w Otyniu z wielką ciekawością podpatrywali grę młodych aktorów, a także grę naszego zespołu. Otynianie nagrodzili wszystkich gromkimi brawami.

Joanna Kalbarczyk

O historii przy muzyce vol.VIII

DSC_2424A
W niedzielę 17 listopada odbyło w Muzeum Miejskim VIII spotkanie z cyklu "O historii przy muzyce". Koncert kończył obchody Tygodnia Patriotycznego w Nowej Soli. W obecności Pana Prezydenta Nowej Soli Wadima Tyszkiewicza i Przewodniczącego Rady Miasta Piotra Szyszko wystąpili uczniowie przygotowujący się do konkursów:

 • Piotr Maruszczak trąbka
 • Marcel Świdziński skrzypce
 • Gabriela Krzesik fortepian
 • Klara Lachowicz skrzypce
 • Maja Sebastianowicz fortepian
 • Trio fortepianowe " Crescendo" - Anna Kołodziej, Maja Sebastianowicz, Marcin Mosorzewski
 • Patryk Kowalczyk klarnet
 • Hanna Jurek skrzypce
 • Hubert Dykiel saksofon
 • Dominika Kubera skrzypce
 • Maja Masiowska skrzypce
 • Stanisław Cieślak fortepian
 • Julia Aksentowicz skrzypce
 • Dominik Manyś trąbka.

Młodym wykonawcom przy fortepianie towarzyszyły Panie akompaniatorki Alicja Aksentowicz , Alina Chojnowska, Lucyna Jędrzejewska i Katarzyna Mąka. Wykład na temat historii Nowej Soli pod koniec XX wieku wygłosił dr Tomasz Andrzejewski - Dyrektor Muzeum.

Kolejne spotkanie - dziewiąte- odbędzie się 25 listopada o godz. 17.30 w budynku Państwowej Szkoły Muzycznej przy ul. Kołłątaja 1. Zapraszamy!

Małgorzata Tofilska

„Moje dziecko – uczeń szkoły muzycznej”

16 listopada w naszej szkole gościliśmy Panią Małgorzatę Sierszeńską-Leraczyk, która jest jednym z nielicznych w Polsce specjalistów w zakresie psychologii muzyki. Pracownik Akademii od 1988 – obecnie adiunkt (Wydział Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki). Prowadzi wykłady z psychologii, psychologii muzyki, psychologii informacji i mediów. Jest promotorem ponad 45 prac magisterskich i licencjackich, prowadzi poradnię psychologiczną dla studentów i pracowników Akademii. Interesuje się szczególnie: rodzinnymi uwarunkowaniami osiągnięć muzycznych, procesami uczenia się muzyki, funkcjonowaniem mózgu w różnych rodzajach aktywności muzycznej, problematyką tremy u muzyków. Jest też psychologiem – praktykiem w zakresie specjalistycznego poradnictwa obejmującego ludzi uzdolnionych muzycznie. Od kwietnia 2008 z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie jest kierownikiem naukowym i organizacyjnym ogólnopolskiej sieci specjalistycznych psychologicznych punktów konsultacyjnych dla szkół artystycznych, a także prowadzi ogólnopolski punkt konsultacyjny CEA w Poznaniu, dla szkół artystycznych.

Adam Świdziński

Dzień Niepodległości

IMG_7923A
Nasza szkoła przyłączyła się do miejskich obchodów „Tygodnia Patriotyzmu” i z tej okazji 14.11.2013 roku odbył się koncert pt. „Muzyka polska”. Koncert poprowadzili przygotowani przez Panią Annę Zatwarnicką Hubert Kowalczyk i Patryk Kowalczyk. Na koncercie wystąpili:

 • Trio fortepianowe w składzie Anna Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, Marcin Mosorzewski - skrzypce
 • Dominika Kubera - skrzypce
 • Piotr Maruszczak - trąbka
 • Gabriela Krzesik - fortepian
 • Barbara Dynak - akordeon
 • Wiktoria Grajewska - wiolonczela
 • Julia Aksentowicz - skrzypce

Adam Świdziński

Nasza szkoła w TVP

DSC_7209A
12 listopada w oddziale TVP Gorzów w Zielonej Górze odbyło się nagranie do programu "Kalejdoskop". W audycji uczestniczyły dwa zespoły z naszej szkoły:
 • kwartet gitarowy prowadzony przez Panią Elżbietę Cichocką w składzie Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak i Piotr Drgas
 • zespół "Młode smyki" prowadzony przez Panią Patrycję Śmiejczak-Świdziską w składzie Julia Aksentowicz, Dominika Kubera, Marcel Świdziński, Maja Marciniak, Martyna Wróblewska, Weronika Gmurkowska skrzypce i Justyna Kołodziej fortepian.
Z pewnością była to ciekawa przygoda, a być może początek telewizyjnej karieryHappy
Audycję możemy zobaczyć po następującymi linkami:

ZESPÓŁ SMYCZKOWY

GITARZYŚCI


Adam Świdziński