Muzyczny Dzień Dziecka

muzyczny_dzien_dziecka

„Stań z nami, niech wspólny głos chmury rozproszy w krąg. Stań z nami, nie przejdzie zło przez pięciolinie rąk.”

29 maja o godz. 17 w Auli A odbył się koncert z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Licznie zgromadzonej publiczności zaprezentowali się następujący wykonawcy:

  • klasa I grupy B,C,D
  • klasa II B
  • zmniejszony skład orkiestry kameralnej z solistkami: Mają Marciniak oraz Martyną Wróblewską
  • chór
  • zespół klarnetowy
  • Miłosz Kalbarczyk na fortepianie.

Można było wysłuchać przekroju muzyki, zaczynając od muzyki poważnej poprzez rozrywkową, taniec, a na piosence kończąc. Widać było, że muzykowanie sprawia dużą radość wykonawcą i publiczności, która aktywnie włączyła się w wykonanie ostatniej piosenki pt „Dłonie”, którą zaśpiewali: Agnieszka Porada oraz Kacper Kortz. Na koniec wszyscy młodzi artyści otrzymali mały słodki upominek.
Składam serdeczne podziękowania pani Alinie Chojnowskiej za akompaniowanie chórowi w utworze „Missa Brevis”.


Natalia Ostrowska
Magdalena Rozynek - Siring

„Gdy emocje już opadną jak po wielkiej bitwie kurz…”

Kopciuszek_2015

Kochani, nasza kolejna bitwa wygrana. A emocje? Cóż… było ich tak wiele i tak wspaniałych, że zostaną w naszych sercach. Może nawet na zawsze...Byliście po prostu świetni - i ci nieletni i pełnoletni, moje koleżanki i koledzy… Walczyliśmy od początku: ze scenariuszem, żeby jakoś ujarzmić go na scenie( Jan Brzechwa jest po prostu świetny i pewnie dobrze bawił się z nami… ), ze sobą nawzajem wtedy, kiedy byliśmy zmęczeni i było nas za dużo, z czasem, którego ciągle jakby za mało, ze zwątpieniem po próbie generalnej i waszymi komentarzami, że „rozwałkowane na maxa!”, z garderobą na agrafkach, z kostiumami, które trafiły w ręce walecznych mam i babć, z poduchami, łóżkiem i złotymi zastawami☺. A później było już tylko coraz więcej naszych zdumionych i szczęśliwych spojrzeń, że to wszystko jakoś razem gra!!!
Już od momentu wyjścia Filipa Kwiatkowskiego na scenę, wiedziałam ,że damy radę: mamy po prostu świetną publiczność, która natychmiast reaguje na słowa do niej kierowane.. A swoją drogą patrząc na Filipa… jak nam te dzieci powyrastały! I jeszcze raz przepraszam Cię Filipie ☺ Domową scenę z czytaniem bajek i dziecięcymi psotami zawdzięczamy Małgosi Balak, Luizie Cichoń, Karolinie i Klarze Lachowicz, Jagódce Wawrzykowskiej, Bożence Patelce i Marcinowi Mosorzewskiemu. Bajkę pięknie opowiedziała Maja Marciniak, Julia Wijatkowska, Weronika Bielicz i Dominika Kubera. Nad spokojnym snem Kopciuszka czuwała Judytka Gazińska i Julia Aksentowicz. Jedwab, koronki i atłasy lśniły w rękach sklepikarek: Julii Czujko, Izy Prymakowskiej i Martyny Wróblewskiej. O tym jak się „sprawy miały w chacie i w kraju” informowali na bieżąco Dominik Manyś i Tomek Dżugała. Wolę króla przekazali heroldzi, w tym roku jakość szczególnie urodziwi: Ania Drzewiecka, Marlena Jeziorska i Janek Czarnecki. Akcję „złoty pantofelek” przeprowadzili sprawnie strażnicy: Dominik Manyś i Jakub Maćkowski. Jak jakieś ufo „nie z tej bajki” pojawił się na scenie pieśniarz koronny Wojtek Sibilski i hrabianka Klementyna –Oskar Ojmuciański. Nie zabrakło również nieco znudzonego dworską etykietą ochmistrza-Macieja Kiragi. Pełną ciepła i współczucia scenę wyczarowała Justyna Kołodziej, wciąż nie wiem: wróżka czy sąsiadka… Niezbyt skory do ożenku szalony królewicz Kazio (któremu się zresztą odmieniło) - Dominik Gołemberski wspaniale odnalazł się w królewskiej rodzinie jeszcze bardziej szalonego króla - Grzegorza Sobczaka(lans w rajstopach i pelerynie był nie z tej ziemi). Fason królewskiej rodziny trzymała królowa - Helena Kozłowska. I całe szczęście, bo nie wiem co by było gdyby sytuację zdominowała naprawdę „odjechana” macocha Maja Kołtun i jej dwie wredne córeczki Nadia Andrzejewska i Julia Zatwarnicka. Jak w każdej porządnej bajce zwyciężyła dobroć, urok i dziewczęcość Kopciuszka, w którego wcieliła się wspaniale Agnieszka Porada. Co roku są z nami absolwenci, tym razem pomagał Jakub Czarnecki- waltornista i „scenoogarniacz”.A już naprawdę nie wiem skąd się „wytrzasnął” Radek Zielonka: przyleciał, pomógł i poleciał…(mam nadzieję, że za pocztą skręciłeś w prawo ☺ … ) Tyle, jeśli chodzi o aktorów.
A teraz oczywiście muzyka!!! Wypełniła całą przestrzeń, mówiła z nami i za nas, wyczarowała te klimaty, których nie oddadzą słowa! A to wszystko za sprawą zespołu akordeonowego pod opieką pana Ryszarda Żmijowskiego, big-bandu z panem Mirkiem Jędrzejewskim na czele, orkiestry pod batutą pani Natalii Ostrowskiej, Tria fortepianowego pani Beaty Gołemberskiej, połączonych zespołów pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej i pana Adama Świdzińskiego. Nie zabrakło również solistów: Marcina Mosorzewskiego z klasy pana Adama Świdzińskiego, Julii Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej i Wojtka Sibilskiego z klasy pani Elżbiety Cichockiej. Skrzypkom akompaniowały panie Alicja Aksentowicz i Alina Chojnowska. Kopciuszkowe i książęce ballady zaśpiewali: Agnieszka Porada i Dominik Gołemberski, przygotowani przez panią Natalię Ostrowską. Tak wielu wykonawców z ogromną cierpliwością i spokojem nagłośnił pan Darek Cetner. Artyści też ludzie ☺ zjeść muszą. Cała tę głodną gromadę nakarmiła pani Krystyna Deryło, pan Marek Szynder i pan Lesław Cichocki, którzy stoją również za mnóstwem innych technicznych spraw. Mówiąc krótko - niczego nam nie zabrakło, stąd też wielkie podziękowania dla Pana Dyrektora Jerzego Tadeusza Szyndera, bo taka jest rzeczywistość, że może nie za wszystkim, ale na pewno za wieloma sprawami stoją fundusze, a tych nie brakowało. Co wcale nie jest takie oczywiste, bo sami Państwo wiecie, że w „tym temacie” w oświacie, różnie bywa… A nam jakoś się szczęści - wielu naszych uczniów, młodych instrumentalistów mogło zagrać na nowych instrumentach, wykorzystać po raz kolejny wzmacniacz i akcesoria, które kupiliśmy dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cieszymy się, bo udało się zakończyć wiele wspólnych projektów, które składają się na życie i istnienie szkoły. Brzmi to trochę jak podsumowanie roku, ale w końcu wakacje tuż tuż , a samo nic się nie zrobiło ☺ . Na zakończenie dziękuję Tobie Adamie i Tobie Mirku. Panowie, z Wami w sercu ciągle maj!!! Za wszystko, za to co da się zobaczyć i za to czego nie widać: za serce , za wsparcie i za wasze mokre koszule… „Gdy emocje już opadną jak po wielkiej bitwie kurz…” zerknijcie do galerii na te cudowne chwile tak pięknie zatrzymane w obiektywie pana Adama Świdzińskiego i TO co z pomocą pana Lesława Cichockiego wyczaruje ,a raczej przez dobrych kilka godzin „poskłada” dla Was pan Paweł Literski… Już wkrótce zobaczycie jacy jesteście piękni!!! Myślę, że to samo może o Was powiedzieć blisko tysiąc trzysta osób, które widziały „Kopciuszka”. Jeszcze raz WSZYSTKIM, dzięki którym było tak pięknie: Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom, Dziadkom, Przyjaciołom, DZIĘKUJĘ!

Ania Zatwarnicka

PS. Tylko do uczniów szóstej klasy: jednak nie mam uczulenia na metal wy tysiąckrotne lizusy:* a kokos jest wspaniały… Ja się razem z panem Kazimierzem tak Wami zdziwiłam i wzruszyłam że hej!!! I ja nie wiem, co to się stanęło!?! Taka sytuacja!!!

Koncert w Szkole Katolickiej

katolik_05_2015

17 maja Szkoła Katolicka zorganizowała " Dzień otwarty" szkoły. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły dali krótki koncert zatytułowany "Muzyka ilustracyjna w utworach". To był pierwszy punkt programu. Drugim było przedstawienie zatytułowane "Kruszynka", które wspólnie obejrzeliśmy. Przygotowała je pani Bielicz - nauczycielka tej szkoły..
Był to mile spędzony czas dla uczniów obu szkół.

Wystąpili: Hanna Mendaluk , Wiktoria Przybylska, Wiktoria Szaciłło, Laura Komar - z klas fortepianu pani A. Chojnowskiej i pani Z. Gothszalk oraz Anielka Ziobrowska z klasy skrzypiec pani M. Tofilskiej

Alina Chojnowska

Warsztaty klarnetowe

warsztaty_klarnetowe_2015

W dniu 15 maja w Auli „B” budynku szkoły na ul. Kołłątaja odbyły się warsztaty klarnetowe, które prowadził mgr Piotr Lewek z Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie Wielkopolskim, solista Filharmonii Kaliskiej oraz ekspert CEA. Pan Piotr przeprowadził z każdym z uczniów krótką lekcję na wybranym utworze udzielając wskazówek technicznych oraz zachęcając do dalszej pracy.
Na koniec warsztatów mgr Piotr Lewek zaznaczył m. in., że kontakt z muzyką w Szkole Muzycznej jest bardzo ważny w kształtowaniu osobowości dziecka.
Zapraszam do obejrzenia fotoreportażu z warsztatów.

Bartosz Ostrowski

Kasia w Poznaniu

Kasia_Poznan_2015

W dniach 8-11 maja 2015r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Henryka Wieniawskiego odbył się jubileuszowy XXV Wielkopolski Konkurs Wykonawczy. Naszą szkołę reprezentowała uczennica Katarzyna Zych, z klasy skrzypiec p. Małgorzaty Tofilskiej. Jury, złożone z najwybitniejszych Profesorów Akademii Muzycznej w Poznaniu m.in. Prof. Bartosz Bryła, Prof. Michał Grabarczyk, przyznało Katarzynie Zych tytuł Laureatki III miejsca oraz nagrodę rzeczową i finansową.

MT

Viva Gitarra

Viva_Gitarra_2015

W dniach 8-10 maja 2015 w Zielonej Górze, równolegle z XI Międzynarodowym Festiwalem Gitarowym, odbywał się VI Ogólnopolski Konkurs Gitarowy. Na konkursie, który gromadzi najlepszych gitarzystów z całej Polski (Augustów, Cieszyn, Bielsko Biała, Poznań, Szczecin, Gorzów Wlkp. i in.) nie mogło zabraknąć naszych nowosolskich gitarzystów. Zuzanna Żuberek, Miłosz Ozgowicz i Kacper Jakubowski – pięknie wykonali swoje programy, startując w najmłodszej grupie wiekowej a szczególne słowa uznania należą się Kacprowi, który otrzymał wyróżnienie.
BRAWO !!!

Elżbieta Cichocka

Podwójny sukces z Kształcenia słuchu

Zary_2015

Jest mi niezmiernie miło poinformować, iż kolejny muzyczny sukces został zdobyty przez nasze dwie uczennice. W sobotę, 9 maja 2015 r. odbył się „VI Regionalny Konkurs z Kształcenia Słuchu” dla klasy III cyklu 6 – letniego szkół muzycznych I stopnia, które zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach. W miłej i jakże sympatycznej atmosferze 17 uczniów wzięło udział w pisemnym teście z zakresu programu kształcenia słuchu dla klasy III. W tym roku szkolnym do konkursu przygotowywały się:

  • Maja Sebastianowicz z klasy fortepianu pani Lucyny Jędrzejewskiej
  • Magdalena Urbaniak z klasy fortepianu pani Alicji Aksentowicz.
Jury pod przewodnictwem pani mgr Renaty Lato doceniło umiejętność pisania dyktand oraz wiedzę z kształcenia słuchu i postanowiło przyznać Mai I miejsce, a Magdalenie – wyróżnienie.
Serdecznie gratuluję sukcesu i dziękuję za owocną współpracę!!!

Joanna Kalbarczyk

Talents of Europe

Julia_slowacja_2015

W dniach 30 kwietnia do 3 maja Julia Aksentowicz brała udział w bardzo prestiżowym 19. Międzynarodowym Konkursie dla Instrumentów Smyczkowych “Talents for Europe”, który odbył się w Dolnym Kubinie na Słowacji. W swojej kategorii Julia rywalizowała z 27 uczestnikami z różnych krajów – z Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy, Rosji, Węgier i Polski. Konkurs był dwuetapowy, przez który Julia przeszła bezproblemowo. Jury tego konkursu złożone z 17 osób, podjęło decyzję o przyznaniu naszej uczennicy wyróżnienia. Uczestnictwo Julii w takim wydarzeniu było ogromnym przeżyciem dla niej, zaowocowało pozytywnymi wnioskami oraz doświadczeniem. Julia jest pierwszą skrzypaczką z naszej szkoły, która brała udział w konkursie poza granicami Polski. Gratuluję Julii ogromnego osiągnięcia i życzę kolejnych, równie spektakularnych sukcesów.

Beata Gołemberska