Muzyczna wiosna w bibliotece cz.III

DSC06322-kopia


Trzeci i ostatni koncert z cyklu "Muzyczna wiosna w Bibliotece" odbył się w niedzielne popołudnie 25 maja. W gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej wystąpili :

 • trio fortepianowe - Kasia Zych, Ania Kołodziej,Maja Sebastianowicz
 • Klara Lachowicz -skrzypce
 • Kasia Zych - skrzypce
 • Aniela Ziobrowska - skrzypce
 • Weronika Bielicz - skrzypce
 • trio "Cantabile" - Wiktoria Grajewska,Ania Irzykiewicz,Dominik Gołemberski
 • Wiktoria Grajewska - wiolonczela
 • Nikodem Pietrzak - saksofon
 • Stanisław Cieślak - fortepian
 • trio fortepianowe -Weronika Bielicz,Karolina Bielicz,Julia Zatwarnicka.
Przy fortepianie młodym instrumentalistom towarzyszyły Panie Alina Chojnowska i Lucyna Jędrzejewska. Bajki o instrumentach w ramach cyklu "Nowosolanie czytają dzieciom", uroczo czytał Pan Ryszard Żmijowski.
Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet za umożliwienie zorganizowania trzech koncertów w "Galerii pod tekstem".

Małgorzata Tofilska

II Lubuski Konkurs "Spiewające skrzypce"

DSC06265-kopia
17 maja w Zielonej Górze odbył się II Lubuski Konkurs "Śpiewające skrzypce". Naszą szkołę reprezentowały: Klara Lachowicz z klasy II, Hania Jurek i Katarzyna Zych z klasy III - Skrzypaczki uczą się w klasie skrzypiec Pani Małgorzaty Tofilskiej.
Jury pod przewodnictwem Pana Janusz Gajownika z PSM w Nysie, przyznało Klarze Lachowicz tytuł Laureata III miejsca w grupie I oraz Katarzynie Zych Wyróżnienie w grupie II. Uczennice zaprezentowały piękne walory barwowe skrzypiec w utworach kantylenowych oraz wykazały się temperamentnym charakterem w utworach dowolnych. Przy fortepianie współtworzyły sukces skrzypaczek Panie pianistki Alina Chojnowska i Anna Mackiewicz. Naszym utalentowanym skrzypaczkom życzymy dalszych sukcesów, a Rodzicom i Dziadkom serdecznie dziękujemy za wsparcie i troskę o rozwój muzyczny młodych muzyków.

Małgorzata Tofilska

Wyróżnieni pianiści w Legnicy

DSCN1466-kopia
W piątek 16 maja odbył się XV Legnicki Konkurs Pianistyczny Szkół Muzycznych I stopnia przeznaczony dla uczniów uczących się gry na fortepianie w klasie III i IV (grupa I) oraz V i VI (grupa II). Do konkursu przystąpili uczniowie ze szkół muzycznych o zasięgu ogólnopolskim, bo z Warszawy, Wrocławia, Kłodzka, Nysy, Legnicy, Bolesławca, Oleśnicy i oczywiście Nowej Soli. Naszą szkołę muzyczną reprezentowało czworo pianistów:

 • Stanisław Cieślak kl. IV – uczeń Pani Lucyny Jędrzejewskiej
 • Wiktoria Szaciłło kl. IV – uczennica Pani Zdzisławy Gothszalk
 • Dominik Gołemberski kl. V – uczeń Pani Zdzisławy Gothszalk
 • Justyna Kołodziej kl. V – uczennica Pani Joanny Kalbarczyk

Pracom Jury przewodniczył dr Paweł Zawadzki z Akademii Muzycznej z Wrocławia, a po wysłuchaniu 63 prezentacji pianistycznych Jury ogłosiło następujące wyniki:

Stanisław Cieślak – wyróżnienie w grupie I
Dominik Gołemberski – wyróżnienie w grupie II
Justyna Kołodziej – wyróżnienie w grupie II

Warto podkreślić, iż nasi pianiści popisali się wielką muzykalnością i warsztatem pianistycznym. Serdecznie Wam GRATULUJEMY!!!

Joanna Kalbarczyk

Doktor Honoris Causa

Image06-kopia
We wtorek 13 maja odbyła się uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Zielonogórskiego profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu – wybitnemu kompozytorowi światowej sławy. Podczas uroczystości jako solistka miała zaszczyt wystąpić uczennica naszej szkoły – Julia Aksentowicz - uczestniczka Lusławickiej Orkiestry Talentów Krzysztofa Pendereckiego. Julia zagrała „Obertasa” H. Wieniawskiego.
Występ Julii został nagrodzony wielkimi brawami, a profesor z sentymentem wspomniał, że ten właśnie utwór wykonał kiedyś jako młody skrzypek na swoim pierwszym koncercie …

Alicja Aksentowicz

Sukcesy skrzypków w Poznaniu

W poniedziałek 12 maja zakończył się XXIV Wielkopolski Konkurs Wykonawczy przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych I st. grających na skrzypcach. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów – Marcel Świdziński, Dominika Kubera z klasy Pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej i Julia Aksentowicz z klasy Pani Beaty Gołemberskiej. Wykonawców oceniali znani mistrzowie sztuki wiolinistycznej prof. Michał Grabarczyk (AM Poznań), prof. Bartosz Bryła (AM Poznań), prof. Wojciech Maliński (OSM Poznań) oraz mgr Sławomir Jarmołowicz (OSM Poznań).
Kolejny raz nasi skrzypkowie zaprezentowali się wzorowo. Po dwóch dniach przesłuchań jury uhonorowało całą trójkę:
 • Julia Aksentowicz - II miejsce w grupie trzeciej, ( I miejsca nie przyznano),
 • Dominika Kubera - wyróżnienie w grupie trzeciej,
 • Marcel Świdziński - wyróżnienie w grupie drugiej.

Gratulacje !!!

Adam Świdziński

Jakub w gronie najlepszych z kształcenia słuchu

DSCN1428
Jest mi miło poinformować, iż kolejny muzyczny sukces został zdobyty przez naszego ucznia. W sobotę, 10 maja 2014 r. odbył się już „V Regionalny Konkurs z Kształcenia Słuchu” dla klasy III cyklu 6 – letniego szkół muzycznych I stopnia regionu lubuskiego, które zorganizowała Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Georga Philippa Telemanna w Żarach. W miłej i jakże sympatycznej atmosferze 12 uczniów wzięło udział w pisemnym teście z zakresu programu kształcenia słuchu dla klasy III. W tym roku szkolnym do konkursu przygotowywał się Jakub Malinowski - uczeń z klasy trąbki Pana Pawła Literskiego. Pragnę podkreślić, iż podczas konkursu Jakub wykazał wysoki poziom umiejętności pisania dyktand i wiedzy z zakresu kształcenia słuchu. Jury przyznało naszemu uczniowi tytuł laureata II miejsca. Serdecznie gratuluję Jakubowi sukcesu!!! Organizatorzy konkursu postanowili również wręczyć dyplom uznania Joannie Kalbarczyk za bardzo dobre przygotowanie ucznia do konkursu.

Joanna Kalbarczyk

Konkurs Młodego Muzyka

Nikodem
W dniach 8-9 maja 2014 w miejscowości położonej nad malowniczym jeziorem Trzesiecko odbył się XXXVI już Konkurs Młodego Muzyka. Jest to jeden z najstarszych o ile nie najstarszy konkurs przeznaczony dla dzieci grających na instrumentach dętych. W tym roku do Szczecinka pojechało pięcioro naszych uczniów: Iwona Grysak, Nikodem Pietrzak, Dominik Manyś, Piotr Maruszczak i Julian Pilichaty. W tym roku ze Szczecinka wróciliśmy z wyróżnieniem które zdobył Nikodem Pietrzak z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego. Nikodemowi gratulujemy i mamy nadzieje, że następnym razem będzie jeszcze lepiej.

Lusławicka orkiestra talentów

Img_3-kopia
Zakończyła się kolejna edycja Mistrzowskich Warsztatów Orkiestrowych dla najbardziej utalentowanych młodych muzyków. W dniach 27 kwietnia – 4 maja 2014 już po raz czwarty w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego spotkali się muzycy Lusławickiej Orkiestry Talentów. Orkiestrę tworzą najlepsi uczniowie klas skrzypiec, wiolonczeli i kontrabasu z całej Polski – laureaci ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Naszą szkołę reprezentują skrzypaczki Julia Aksentowicz i Dominika Kubera.
W ramach dwuletniego projektu młodzi muzycy po raz kolejny zaprezentowali się na scenie Lusławickiego Centrum i innych salach koncertowych w Polsce. Orkiestra miała już okazję dzielić scenę m.in. z Anne-Sophie Mutter z zespołem Mutters Virtuosi, Camerata Silesia oraz kwartetem Apollon Musagete podczas uroczystej inauguracji działalności Centrum w Lusławicach. W maju Lusławicka Orkiestra Talentów włączyła się w obchody 10 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej występując podczas trzech koncertów:
- 1 maja w Krakowie na Rynku Głównym , orkiestra otworzyła oficjalne obchody rocznicy,
- 2 maja w Lusławicach – Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego,
- 4 maja w Warszawie młodzi muzycy wystąpili w Teatrze Wielkim Opery Narodowej.
Również tym razem Orkiestra Talentów znalazła się w gronie najlepszych muzyków. W Teatrze Wielkim Opery Narodowej towarzyszyli skrzypaczce - Agacie Szymczewskiej z którą wspólnie wykonali m.in. Wiosnę z „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego. Na każdym koncercie tłumnie zgromadzona publiczność dziękowała młodym muzykom za występ podwójnymi owacjami na stojąco, prosząc o bisy. Było to ogromne przeżycie nie tylko dla wykonawców.
Wielką niespodzianką medialną dla młodych muzyków było nagranie reportażu dla telewizji TVN. Transmisja już wkrótce !!!

Alicja Aksentowicz

Muzyczny poranek w Przedszkolu nr 5

029-kopia
Tuż przed ,,wielką majówką'', w środę 30 kwietnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili swoich kolegów i koleżanki w Przedszkolu nr 5. Z ciepłym powiewem wiosny siedmioro uczniów zaprezentowało się muzycznie dając koncert, podczas którego przedszkolaki wysłuchali ,,Kajtusia na kucyku, Mazurke, Toccatę, Kota na łyżwach, Humoreskę, Zegar dziadunia oraz Taniec bawarski. Oprócz pięknych melodii nauczyciele Joanna Kalbarczyk, Bartosz Ostrowski oraz Danuta Bylica opowiedzieli przedszkolakom o instrumentach na jakich uczą się grać nasi uczniowie. Ale zobaczyć i usłyszeć różne instrumenty to nie to samo co móc ich dotknąć, a nawet wydobyć kilka dźwięków. Miłe i sympatyczne przedszkolaki z wielką chęcią wcielały się w rolę muzyków.
Podczas koncertu wystąpili:
Kornelia Pielarska – skrzypce z klasy Pana Adama Świdzińskiego
Daria Cicharska – wiolonczela z klasy Pani Danuty Bylicy
Martyna Tomczak – wiolonczela z klasy Pani Danuty Bylicy
Vanessa Masztalerz – fortepian z klasy Pani Joanny Kalbarczyk
Aleksandra Bartczak – flet poprzeczny z klasy Pani Teresy Zych
Tobiasz Starewicz – klarnet z klasy Pana Bartosza Ostrowskiego
Piotr Ciesielski – akordeon z klasy Pana Ryszarda Żmijowskiego

Na zakończenie muzycznej wizyty z rąk przedszkolaków i Pani Dyrektor uczniowie naszej szkoły otrzymali słodkości w podziękowaniu za piękny koncert. Nauczyciele prowadzący koncert również otrzymali słodkości i pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za przygotowanie koncertu.
Za pomoc w realizacji koncertu dziękujemy rodzicom i nauczycielom prowadzącym uczniów.

Joanna Kalbarczyk