Zaczarowany Fortepian

2016.03.20_zaczarowany

W przedwiosennej atmosferze, 19 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyły się VII Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian''. Do tej muzycznej przygody zostali zaproszeni najmłodsi pianiści Regionu Lubuskiego z klasy II i III. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie w grupie I Elżbieta Bezulska, Zofia Cieślak, Maria Jas, Kacper Krakowski, Olaf Kubera, Hanna Mendaluk, Emilia Swoboda. A w grupie II wystąpili Natalia Gotowała, Miłosz Kalbarczyk oraz Jagoda Wawrzykowska,
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Sowińskiego z Akademii Muzycznej w Poznaniu postanowiło przyznać tytuł ,,Czarodzieja Fortepianu'' w grupie pierwszej, Marysi Jas z klasy fortepianu pani Lilii Barańskiej oraz wyróżnienie dla Olafa Kubery z klasy pani Zdzisławy Gothszalk. W grupie drugiej wyróżnienie otrzymał Miłosz Kalbarczyk z klasy pani Joanny Kalbarczyk. Serdecznie gratuluję sukcesu naszym młodym pianistom i ich nauczycielom!!!!!

Joanna Kalbarczyk

Koncert wiosenny

„Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty!”

18 marca o godz. 17 w Auli A naszej szkoły odbył się koncert wiosenny. Licznie zebrana publiczność mogła wysłuchać wielu form muzykowania, zarówno zespołowego jak i solistycznego z towarzyszeniem fortepianu. Dzięki różnorodnemu repertuarowi, który obejmował muzykę filmową, bajkową (w wykonaniu chóru i orkiestry) poprzez muzykę klasyczną i piosenkę w wykonaniu solistów oraz zespołów klasy I i II z własnym akompaniamentem na dzwonkach. Wiosna jest porą roku, która obfituje w różnorodność i tak było na tym koncercie. Widzowie mieli okazję zobaczyć w jaki sposób tańczono kiedyś menueta, a wiersze o wiośnie w wykonaniu uczniów klasy II i VI pozwoliły oddać klimat radosnego oczekiwania na przyjście wiosny.
Składam serdeczne podziękowania wspaniałym wykonawcom oraz nauczycielom i rodzicom za przygotowanie uczniów do występu.

Natalia Ostrowska

KID 2016 czyli dęciacy w akcji

xxv_kid_olawa

W tym roku przypadły jubileuszowe, bo już 25 Konfrontacje Instrumentów Dętych w Oławie. Oławskie zmagania zawsze gromadzą rzeszę najlepszych dęciaków z całego kraju, a ponieważ były to jubileuszowe spotkania to reprezentacja uczniów z całej Polski była wyjątkowo liczna i wyjątkowo mocna. Tradycyjnie przesłuchania odbywają się w dwóch grupach - instrumentów dętych drewnianych oraz instrumentów dętych blaszanych. W tym roku w grupie instrumentów dętych drewnianych do przesłuchań przystąpiło 59 uczniów, a blasze 82 uczniów.
Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie. Piotr Maruszczak grający na trąbce oraz Julian Pilichaty - puzonista. Obydwaj są z klasy Pawła Literskiego. Występ obydwóch naszych uczniów stał na bardzo wysokim poziomie i z ten występ i ich pracę bardzo im dziękuję. W tym roku w gronie laureatów znalazł się Julian Pilichaty, który otrzymał wyróżnienie w grupie instrumentów dętych blaszanych. Zważając, że Julek jest dopiero w trzeciej klasie myślę, że do zakończenia jego nauki w naszej szkole nie raz o nim usłyszymy.
Bardzo dziękuję również naszej akompaniatorce - Lucynie Jędrzejewskiej, która jak zwykle była "dobrym duchem" który pomagał chłopakom w przygotowaniach do występu jak i podczas samej prezentacji na scenie.
Podziękowania kieruję również w stronę rodziców za ich pomoc i dopilnowanie chłopaków w trakcie przygotowań do wyjazdu.

Paweł Literski

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

debiuty_2016_03

W sali głównej Muzeum Miejskiego, 13 marca 2016r., odbyła się XIII edycja koncertu " Debiuty Najmłodszych Smyczkowców". Do Nowej Soli przyjechało 20 bardzo młodych adeptów gry na skrzypcach i wiolonczeli (od 6-latków do 10-latków). Pierwszy raz zaprezentowały się harfistki, z jedynej w Województwie Lubuskim klasy harfy z Zielonej Góry.
Koncert rozpoczęła muzyczna zagadka w wykonaniu Tria " Forte" w składzie : Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz. Uczestnicy Debiutów mieli za zadanie określić metrum utworu zagranego przez Trio. Jak okazało się później, nie było to proste zadanie.
Występy Najmłodszych Smyczkowców otworzył wiolonczelista Karol Skoczylas z Nowej Soli. Wśród kolejnych występów usłyszeliśmy reprezentantów szkół muzycznych ze Wschowy, Szprotawy, Krosna Odrzańskiego, Żagania, Zielonej Góry i Nowej Soli. Nowosolską szkołę reprezentowali Oliwia Hrebeniuk, Karol Skoczylas, Aleksandra Jurek.
Na zakończenie Debiutów wystąpiła z minirecitalem " Mistrz i uczeń " Pani Anna Blum - harfistka Filharmonii Zielonogórskiej, nauczycielka gry na harfie i Benedicte Langrand z Francji,obecnie uczennica Bydgoskiej OPSM II stopnia w klasie Pani Anny Blum.
Na zakończenie koncertu odbyło się losowanie nagrody specjalnej, za prawidłową odpowiedź na muzyczną zagadkę. Nagrodę otrzymał Antoni Krzyśków z Zielonej Góry. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, które wręczył Pan Dyrektor Jerzy Szynder oraz puzzle i słodki upominek. Dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!
Młodym Artystom gratulujemy i życzymy pięknej przygody z muzyką...Rodzicom życzymy wytrwałości i uśmiechu przy codziennym "pilnowaniu" talentu pociech! Gratulacje dla nauczycieli i akompaniatorów, za wysiłek i pasję w kształtowaniu młodych muzyków.
Serdeczne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu i Pracownikom Muzeum, za możliwość zorganizowania koncertu i wspaniałą atmosferę!

Małgorzata Tofilska

Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe

zsw_03_2016

W dniu 29.02.2016r odbyły się w PSM I i II st. w Zielonej Górze VIII Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Wzięło w nim udział 26 uczniów z naszego regionu. Naszą szkołę reprezentowały: Wiktoria Grajewska - kl VI, Anna Kołodziej - kl V i Daria Cicharska kl III, z klasy wiolonczeli Pani Danuty Bylicy, które znalazły się wśród nagrodzonych uczniów. Wiktoria Grajewska i Anna Kołodziej otrzymały dyplom laureata, a Daria Cicharska otrzymała dyplom wyróżnienia II stopnia. Serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica

Saksofoniści

saksofony_2016_02_29

Saksofoniści w tym roku szkolnym byli już na dwóch konkursach :
w grudniu w Poznaniu
- Karolina Lachowicz III miejsce,
- Michał Balak wyróżnienie,

27 lutego w Gorzowie
- Karolina Lachowicz III miejsce,
- Zuzanna Sobieniak wyróżnienie,
- Michał Balak wyróżnienie.

Gratulujemy laureatom.

Mirosław Jędrzejewski