Młodzi instrumentaliści w Rybniku

Rybnik_akt

W dniach od 25-28 marca, w Rybniku odbywało się XI Ogólnopolskie Forum Młodych Instrumentalistów. Zmagania odbywały się w trzech kategoriach – skrzypce, fortepian i zespoły kameralne. Z naszej szkoły pojechali reprezentanci każdej grupy: Marcel Świdziński – skrzypce, Dominik Gołemberski – fortepian oraz trio fortepianowe “Niespodzianka” w składzie Julia Aksentowicz – skrzypce, Wiktoria Grajewska – wiolonczela oraz Dominik Gołemberski – fortepian. Dni spędzone w Rybniku były pełne emocji, humoru, uśmiechu, skupienia, dzieci nawzajem się motywowały do świetnych występów, co przyniosło 100 % skutek: Marcel Świdziński otrzymał wyróżnienie, Dominik Gołemberski zdobył III miejsce a trio fortepianowe również III miejsce. To kolejne, wspaniałe osiągnięcia naszych najlepszych. Wszystkim serdecznie gratuluję i przy okazji dziękuję dzieciom, nauczycielkom i rodzicowi za fantastyczny wyjazd i atmosferę panującą w całym naszym “zespole”. Gratuluję wygranych!!!

Stabat Mater Dolorosa

Stabat_Mater_akt

29 marca o godz.16.30 w kościele p. w. św. Antoniego w Nowej Soli odbył się spektakl słowno - muzyczny „Stabat Mater Dolorosa” wykonany przez uczniów chóru. W trakcie przedstawienia młodzi aktorzy przybliżyli licznie zgromadzonej publiczności ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa widziane oczami Matki Boskiej.
Obsada:

 • Matka Boża(solo)- Justyna Kołodziej
 • Prologus - Gabriela Jas
 • Anioł I (solo)– Aniela Ziobrowska
 • Anioł II- Laura Pikta
 • Anioł III – Gabriela Krzesik
 • Szymon Piotr, uczeń Jezusa- Fabian Sobczak
 • Jan, uczeń Jezusa (solo) – Dominik Gołemberski
 • Judasz uczeń Jezusa oraz Miłosierdzie (solo) – Kacper Kortz
 • Sprawiedliwość – Nicola Mackiewicz
 • Jezus – Hubert Pikta
 • Maria Magdalena- Martyna Lisiewicz
 • Maria Salome (solo) – Agnieszka Porada
 • Maria Jacobi – Julia Wijatkowska
 • pianino – p. Joanna Kalbarczyk
 • klarnet – Anastazja Winiarska

Składam serdeczne podziękowania pani Joannie Kalbarczyk za akompaniament do utworów solowych. Dziękuje również rodzicom za przygotowanie strojów i wsparcie swoich dzieci.
Na koniec dziękuje moim wspaniałym uczniom! Jestem z Was dumna!

Natalia Ostrowska

Zaczarowany fortepian

IMG_20150328_162820

W wiosennej atmosferze, 28 marca w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze odbyły się VI Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych ,,Zaczarowany Fortepian''. Do tej muzycznej przygody zostali zaproszeni najmłodsi pianiści Regionu Lubuskiego z klasy I, II i III. Podczas konkursu naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

 • Miłosz Kalbarczyk (klasa I) - naucz. Joanna Kalbarczyk
 • Natalia Gotowała (klasa II) - naucz. Anna Mackiewicz
 • Iga Raczykowska (klasa II) -naucz. Lilia Barańska
 • Jagoda Wawrzykowska (klasa II) - naucz. Lucyna Jędrzejewska
 • Maja Sebastianowicz (klasa III) - naucz. Lucyna Jędrzejewska

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji pianistycznych Jury pod przewodnictwem mgr Waldemara Wolskiego postanowiło przyznać tytuł ,,Czarodzieja Fortepianu'' najmłodszemu uczniowi w grupie pierwszej, Miłoszowi Kalbarczykowi oraz Mai Sebastianowicz, która reprezentowała grupę drugą. Ponadto Jury przyznało wyróżnienia dla Jagody Wawrzykowskiej oraz Natalii Gotowały. Serdecznie gratuluję sukcesu naszym młodym pianistom i ich nauczycielom!!!!!

Joanna Kalbarczyk

Blacha w Oławie

Olawa_2015

W tym roku już po raz 24 odbyły się Konfrontacje Instrumentów Dętych w Oławie – jednen z najważniejszych konkursów przeznaczonych dla uczniów grających na instrumentach dętych. Co roku do Oławy przyjeżdżają najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, a w tym roku konkurencja była wyjątkowo duża. Do Oławy przyjechali uczniowie m.in z takich ośrodków jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Wrocław oraz oczywiście liczna reprezentacja z Górnego Śląska. W grupie instrumentów dętych blaszanych znalazło się 89 uczestników. Grę oceniała komisja w której składzie zasiadali:

 • prof. JAN TATARCZYK (klarnet) - AM Wrocław - przewodniczący
 • prof. IGOR CECOCHO (trąbka) - AM Wrocław - v-ce przewodniczący
 • ad. dr hab. PAWEŁ GUSNAR (saksofon) – UMFC Warszawa
 • adt. MICHAŁ MAZURKIEWICZ (puzon) - AM Katowice
 • dr WIESŁAW SURUŁO (flet) – AM Kraków
 • ad. dr hab. ALEKSANDER SZEBESCZYK (waltornia) – UMFC Warszawa
Szkołę naszą reprezentowali: Piotr Maruszczak i Dominik Manyś z klasy trąbki Pawła Literskiego. Oboje uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze, a jury szczególnie doceniło grę Dominika Manysia przyznając mu wyróżnienie, co jest szczególnie cennym trofeum biorąc pod uwagę z jaką konkurencją przyszło mu się zmierzyć.
Wszystkim naszym uczniom akompaniowała Lucyna Jędrzejewska, która jednocześnie była dobrym duchem przygotowań do konkursu - za co jej bardzo dziękujemy.

PL

Koncert w przedszkolu nr 7

DSC_0525a

W poniedziałek 23 marca w przedszkolu nr 7 odbył się koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. O godz.9.30 nasi uczniowie grali dla dzieci młodszych, a o 10 dla starszych.
Na scenie zaprezentowały się następujące osoby:
Łucja Czajkowska - wiolonczela,
Daria Cicharska - wiolonczela,
Maria Pieczyńska - flet,
Hanna Kubów - skrzypce,
Maciej Kiraga - akordeon,
Szymon Perlikiewicz, Tobiasz Starewicz oraz Jakub Napieralski - trio klarnetowe.
Dziękuje za pomoc na scenie pani Danucie Bylicy oraz pani Beacie Gołemberskiej.
Dziękuje rodzicom uczniów za pomoc w dowiezieniu dzieci, a co najważniejsze serdecznie dziękuję naszym młodym muzykom.

Bartosz Ostrowski

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

XII_debiuty

W niedzielne popołudnie 22 marca w auli naszej szkoły, panowała iście gorąca atmosfera, a to za sprawą skrzypków i wiolonczelistów, którzy zaprezentowali się podczas XII edycji Debiutów Najmłodszych Smyczkowców. Młodzi adepci gry przyjechali z Krosna Odrz., Wschowy, Zielonej Góry, Żagania i oczywiście z Nowej Soli.
Zanim rozpoczęły się występy, każdy uczestnik otrzymał pakiet powitalny, a Pani Małgosia Grzesik, dusza szkoły, dodawała wszystkim otuchy już od pierwszych kroków w naszej szkole. Wszyscy uczestnicy Debiutów wysłuchali Bolera Maurycego Moszkowskiego w wykonaniu Tria fortepianowego czyli Julii Aksentowicz , Wikotorii Grajewskiej i Dominika Gołemberskiego przygotowanego przez p. Beatę Gołemberską.
Wspaniała publiczność nagradzała gromkimi brawami wszystkich młodych artystów. Po udanych występach nastąpiło rozwiązanie muzycznej zagadki na temat Bolera, dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytanie z jakiego kraju pochodzi bolero. Nie były to odpowiedź : A - Chiny, ani odpowiedź C - Honolulu, wszyscy bezbłędnie odpowiedzieli, że bolero wywodzi się z Hiszpani. Miś-Szczęściarz został wylosowany przez asystenta Aleksandra i trafił do nowosolskiej skrzypaczki Agatki Mąki.
Na zakończenie Debiutów zaprezentowała się Julia Aksentowicz, debiutantka z 2009r., która wykonała wraz z p. Alicją Aksentowicz - J. I . Paderewskiego Melodię oraz Bogusława Martinu Arabeskę. Na pożegnanie Debiutanci otrzymali dyplomy oraz niespodzianki.
Po koncercie zawiązały się nowe znajomości muzyczne, a sesja fotograficzna trwała długo...zapraszamy do galerii zdjęć.

Małgorzata Tofilska

Sukces na międzynarodowej scenie

20150318_171503

W dniu 16 marca 2015 roku uczeń Marcin Mosorzewski kl. III reprezentował naszą szkołę na XV Miedzynarodowym Konkursie Skrzypcowym "Janko muzykant" w Sochaczewie. Wśród dwudziestu uczestników w grupie A, Marcinowi jury przyznało nagrodę w postaci drugiego miejsca. Jest to już drugi sukces naszego młodego skrzypka w tym roku szkolnym. Gratulujemy kolejnego sukcesu i oby tak dalej Marcin!

Adam Świdziński

Kolejny sukces Julii

julia_plock


W dniach 9-14 marca w Płocku, odbyły się VI Międzynarodowe Spotkania Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza. Naszą szkołę reprezentowała Julia Aksentowicz z klasy p. Beaty Gołemberskiej. Przesłuchania uczestników odbywały się w dwóch etapach, co mocno podgrzewało atmosferę całego konkursu. Julia jednak wykazując się bardzo dobrym wykonaniem utworów w obu etapach, została wysoko oceniona i otrzymała wyróżnienie. Jury, które oceniało wykonania młodych skrzypków składało się z ośmiu wybitnych profesorów z Polski, Rosji, Austrii i Niemiec.
Serdecznie gratuluję Julii wielkiego sukcesu!!

Beata Gołemberska