Forum Młodych pianistów w Poznaniu

W piątek i sobotę 28 i 29 marca odbyło się Ogólnopolskie Forum Młodych Pianistów w Poznaniu. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział dwoje pianistów : Maja Sebastianowicz i Stanisław Cieślak z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej. Oboje zaprezentowali się znakomicie. Majce zabrakło dziesiętnych punktu do tytułu laureata, natomiast Staś został laureatem pierwszego miejsca. W kierunku naszego pianisty skierowane były wielkie pochwały od jurorów za wyjątkowo piękny dźwięk, interpretację i osobowość sceniczną.

Lucyna Jędrzejewska

Muzyczna wiosna w Bibliotece

dsc06097-kopia
W sobotę 29 marca, Pani Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli, Elżbieta Gonet otworzyła cykl spotkań " Muzyczna Wiosna w Bibliotece". Godzinne spotkanie z muzyką i bajkami, wypełnione było ciekawością najmłodszej widowni. Dzieci mogły posłuchać dźwięków różnych fletów - flet piccolo, flet drewniany, flet traverso, które zaprezentowała Pani Agata Bywalec. Łagodne dźwięku fletu piccolo zabrzmiały w Sonacie Leonardo Vinc'iego, zagrane przez Panią Agatę.

Muzyczne prezentacje otworzyło Trio Fortepianowe - Weronika Bielicz, Karolina Bielicz, Julia Zatwarnicka. Najmłodsi wykonawcy z klasy I - Kinga Solarewicz, Nikola Kołodziej, Dawid Łuczak dzielnie zaprezentowali się w sali Galerii pod Tekstem. Nieco starsi uczniowie starali się pokazać swoje umiejętności na najwyższym poziomie, byli to : Duet na 4 ręce - Agnieszka Porada i Julia Zatwarnicka, Klara Lachowicz, Natalia Gotowała, Kasia Zych, Laura Komar, Hania Jurek i Karolina Bielicz.

Występy młodych muzyków były przeplatane wierszami o instrumentach: flecie, skrzypcach i fortepianie, którego nie można zabrać na wakacje...o gamie i humoresce. Wierszyki oplatały słowem piękne dźwięki tych instrumentów. W rolę Wieszcza wcielił się Pan Dyrektor Jerzy Szynder, który na koniec spotkania otrzymał wielkie brawa od publiczności oraz honorowy dyplom "Nowosolanie czytają dzieciom" z rąk Pani Dyrektor Biblioteki.

Na drugie spotkanie z cyklu " Muzyczna Wiosna w Bibliotece" zapraszamy w sobotę 26 kwietnia. Dokładną godzinę podamy wkrótce.

Małgorzata Tofilska

Oława - cztery na cztery

IMGP0790A-kopia
Dzisiaj po południu ogłoszono wyniki XXIII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie – jednego z najważniejszych konkursów przeznaczonych dla uczniów grających na instrumentach dętych. Co roku do Oławy przyjeżdżają najlepsi uczniowie szkół muzycznych z całej Polski, a ich grę ocenia doskonała i bardzo wymagająca komisja. W tym roku w jury zasiadali:
prof. Jan Tatarczyk (przewodniczący), prof. Igor Cecocho, prof. Kazimierz Moszyński,
dr hab. Aleksander Szebeszczyk, ad Michał Mazurkiewicz oraz mgr Rafał Rachwał.
Do przesłuchań przystąpiło 171 uczniów w trzech kategoriach wiekowych. Szkołę naszą reprezentowali: Iwona Grysak oraz Nikodem Pietrzak z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Piotr Maruszczak i Dominik Manyś z klasy trąbki Pawła Literskiego. Chociaż nasi uczniowie nie pierwszy raz brali udział w Konfrontacjach, to jednak nigdy nie stanowili tak mocnej drużyny. W tym roku cała CZWÓRKA wyjechała z nagrodami:
◦ Iwona Grysak - laureatka I miejsca
◦ Nikodem Pietrzak - laureat II miejsca
◦ Dominik Manyś - laureat II miejsca
◦ Piotr Maruszczak - wyróżnienie
Wszystkim naszym uczniom akompaniowała nieoceniona i niedościgniona w swej grze Lucyna Jędrzejewska, która uzyskała na Konfrontacjach Dyplom dla wyróżniającego się akompaniatora.

Kunszt muzyczny naszych uczniów oraz Pani Lucyny Jędrzejewskiej został doceniony – dzięki temu nasza szkoła przełamała obowiązujący dotychczas prymat górnośląskich szkół muzycznych w grze na instrumentach dętych. Tym samym sukces ten został zwielokrotniony, dotyczy bowiem całej naszej szkolnej społeczności. CZTERECH UCZNIÓW Z CZTEREMA NAGRODAMI – TO NIE MOŻE PRZEJŚĆ BEZ ECHA!

Paweł Literski

Gitarzyści w Koszalinie

Gitarzyści w Koszalinie (1)-kopia
W dniach 21-22 marca w Koszalinie odbywał się II Ogólnopolski Konkurs Gitarowy „Hity na gitarze”, którego celem jest prezentacja muzyki rozrywkowej na gitarach klasycznych. Wśród wielu wykonawców z różnych regionów Polski, m.in. z Warszawy, Gliwic, Wałbrzycha, Konina, Tomaszowa Mazowieckiego nie zabrakło oczywiście naszych gitarzystów.
Kwartet w składzie: Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak i Piotr Drgas, nie pozostał niezauważony. Pięknie wyglądali i tak samo zagrali a 6-osobowe jury pracujące pod przewodnictwem dr Bartłomieja Marusika przyznało im III miejsce.
GRATULUJĘ !!!

Elżbieta Cichocka

Oba utwory: „Let`s take the flip side” i „Taniec brazylijski” można posłuchać klikając w zakładkę multimedia – filmy.
Do morza było już tak blisko… więc przy okazji na spacer po plaży też znalazł się czas… ☺

Warsztaty kameralne

warsztaty_2

Muzyczna wiosna w bibliotece

muzyczny

Zimowa Akademia Muzyki w Lusławicach i Muzyczna Wiosna w Bibliotece

IMG_0024
Katarzyna Zych i Hanna Jurek wzięły udział w Zimowej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Od 2 do 9 marca uczennice naszej szkoły doskonaliły swoje umiejętności gry na skrzypcach pod kierunkiem Pani prof. Kariny Gidaszewskiej z Poznania. Wśród wielu muzycznych atrakcji, jakie czekały na młode skrzypaczki, był koncert uczestników Akademii na Wielkiej Sali Koncertowej. Nowosolanki były najmłodszymi wykonawcami koncertu, pokazały się z najlepszej strony, godnie reprezentując Nową Sól. Wspaniała muzyczna przygoda, zostanie na długo w pamięci dziewczynek, które polecają wszystkim młodym muzykom taką formę doskonalenia gry na skrzypcach. Pełne nowych wrażeń, Kasia i Hania, zaprezentują się przed nowosolską publicznością już w sobotę 29 marca o godz. 16.00 podczas pierwszego koncertu z cyklu "Muzyczna wiosna w Bibliotece. Zapraszamy do Biblioteki w Nowej Soli w sobotę, wśród ciekawych utworów, będą również bajki dla dzieci które będzie czytał Pan Dyrektor Jerzy Szynder.

Małgorzata Tofilska

Sukces skrzypków w Sochaczewie

sochaczew
W dniach 18-19.03.2014 roku w Sochaczewie odbył się XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy "Janko muzykant". Naszą szkołę reprezentowali: Julia Aksentowicz, Dominika Kubera i Marcel Świdziński. Jury pod przewodnictwem prof. Magdaleny Szczepanowskiej przyznało nagrody całej naszej reprentacji. Uczniowie nasi występowali w różnych kategoriach. W kategorii B, spośród 22 wykonawców jury przyznało II miejsce Marcelowi i III miejce Dominice. W kategorii C - grupie najstarszej - jury przyznało III miejsce dla Julii.
Skrzypkom towarzyszyły akompaniatorki: Alicja Aksentowicz i Katarzyna Mąka.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Adam Świdziński

Debiuty Najmłodszych Smyczkowców

DSC05998
Gorąca atmosfera zapanowała w Auli naszej szkoły w niedzielę 16 marca. Bardzo licznie zgromadzona Publiczność z niecierpliwością oczekiwała na pierwsze występy Najmłodszych Smyczkowców, którzy przyjechali z Krosna Odrzańskiego, Szprotawy, Świebodzina, Wschowy, Zielonej Góry, Żagania i oczywiście z Nowej Soli. Koncert rozpoczął się od muzycznej zagadki, w wykonaniu Tria w składzie Julia Zatwarnicka, Karolina Bielicz i Weronika Bielicz. Uczestnicy Debiutów mieli trudne zadanie rozpoznania metrum utworu Dymitra Szostakowicza ( prawidłowa odpowiedź to oczywiście A czyli 3/4 ).

Polonezem Ewy Iwan przywitała Publiczność pierwsza Debiutantka, Klara Lachowicz z nowosolskiej Szkoły Muzycznej. A po niej zaprezentowali się kolejni adepci gry na skrzypcach i wiolonczeli. Wśród Debiutantów znalazły się Nowosolanki : Daria Cicharska, Lidia Kiraga, Natalia Słońska, Aleksandra Bieńkowska.

Po uroczych prezentacjach młodych Smyków, przyszła kolej na Gościa Specjalnego. Debiutantka z roku 2006 Katarzyna Hejnowicz, wykonała na skrzypcach Introdukcję i Tarantellę Pablo Sarasatego, z akompaniamentem Pani Justyny Grondys. Kasia uczy się obecnie w klasie I Szkoły Muzycznej II stopnia w Zielonej Górze u Pani Iwony Wasiak. Jest Laureatką wielu konkursów i Stypendystką Marszałka Województwa Lubuskiego.

Muzyczny finał Debiutów przerodził się w prawdziwe SHOW, a to za sprawą Zespołu Kameralnego Bachus Quintet - Iwona Wasiak, Agnieszka Kot, Małgorzata Tofilska - skrzypce, Agnieszka Orszulik - wiolonczela, Krzysztof Orszulik - kontrabas. Zielonogórska formacja muzyków pod kierownIctwem Pana Krzysztofa Orszulika, porwała wszystkie dzieci do zabawy w rytm utworu z musicalu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz".
Atmosfera była tak radosna, że pozostało już tylko wręczenie nagród. Losowanie Nagrody Specjalnej - aparatu fotograficznego, ufundowanej przez Urząd Miasta w Nowej Soli przyniosło wiele emocji. Nagroda trafiła w ręce Aleksandry Bieńkowskiej z ...Nowej Soli. Pozostałe nagrody również sprawiły wiele radości dzieciom.
Serdecznie gratulujemy wspaniałych muzycznych chwil, wszystkim Wykonawcom, nauczycielom, akompaniatorom i rodzicom.

Szczególne podziękowania składam fundatorom i wykonawcom nagród, byli to:
Urząd Miasta w Nowej Soli - przewodzniczący RM Pan Piotr Szyszko i Pani Beata Kulczycka z wydziału Promocji Miasta
"Kraina Słodkości" z Zielonej Góry - lizaki w formie skrzypiec i wiolonczeli
Agata Bubus - nutki maskotki.

Kolejne XII Debiuty Najmłodszych Smyczkowców już za rok!

Małgorzata Tofilska

Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe

20140315


W dniu 15 marca 2014 r.odbyły się w PSM I i II st. w Zielonej Górze VII Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Brało w nich udział 23 wiolonczelistów z naszego regionu i nie tylko ponieważ przyjechali do Zielonej Góry również uczniowie z Wrocławia, Oławy i Krotoszyna. PSM I stopnia w Nowej Soli reprezentowały dwie uczennice z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy: Anna Kołodziej z kl. III i Wiktoria Grajewska z kl. IV. Obie uczennice znalazły się w grupie laureatów. Wiolonczelistkom akompaniowała pani Lilia Barańska.

Danuta Bylica

Dzień Kobiet w Bytomiu Odrzańskim

DSC_0441-kopia
W dniu 7 marca 2014 roku w Bibliotece Publicznej w Bytomiu Odrzańskim odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet. Nasi uczniowie, a było ich 21 zaprezentowali się przed zgromadzoną publicznością. Występy młodych muzyków urzekły publiczność, która głośno oklaskiwała ich prezentacje. Koncert poprowadziły Pani Anna Zatwarnicka oraz dyrektor biblioteki p.Janina Czechanowska. Po koncercie cała delegacja z naszej szkoły została obdarowana upominkami, a później ...uzupełnialiśmy poziom cukru Happy
Dziękujemy wszystkim wykonawcom Happy

Adam Świdziński

Sukcesy saksofonistów

dyplomy
W sobotę 8 marca 2014r. w Poznaniu odbył się "XXII Poznański Konkurs Instrumentów Dętych Drewnianych", który jest organizowany przez Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia i Akademie Muzyczną w Poznaniu. Udział wzięły szkoły z Koszalina, Kielc, Gdyni, Poznania, Ostrowa Wlkp., Zielonej Góry, Konina, Gorzowa, i innych miast Polski. Naszą szkołę reprezentowała dwójka saksofonistów z klasy Mirosława Jędrzejewskiego: Iwona Grysak oraz Nikodem Pietrzak.
Nasi sympatyczni reprezentanci zaprezentowali się znakomicie zdobywając tytuły laureatów:

 • I miejsce Iwona Grysak,
 • wyróżnienie Nikodem Pietrzak.

Akompaniowała pani Lucyna Jędrzejewska.
Wspaniale humory przywiezione z Poznania w dalszym ciągu motywują do podejmowania następnych wyzwań solowych i zespołowych naszej klasy.


Mirosław Jędrzejewski.

Koncerty Karnawałowe dla przedszkolaków

DSC_0361
W ostatni dzień karnawału, a dokładniej we wtorek 4 marca nasza szkoła muzyczna przygotowała z myślą o nowosolskich przedszkolakach koncerty karnawałowe. Jak wiadomo spotkania z muzyką przybliżają dzieciom świat dźwięków, prezentują bogate instrumentarium, a młodym wykonawcom umożliwiają przedstawienie swoich umiejętności przed tłumnie zebraną widownią. Tak też i było. Młodzi słuchacze obejrzeli inscenizację, w której to Majka i Dydko na wesoło szukają odpowiedzi na pytanie ,,Co to jest muzyka?'' Następnie uczniowie szkoły muzycznej zaprezentowali swoje umiejętności gry na różnych instrumentach, na których można uczyć się w naszej szkole. Okazało się nawet, że nasz Dydko pięknym śpiewem pokazał dzieciom, iż głos ludzki też jest instrumentem. Nasi goście wysłuchali wielu utworów, nie tylko z repertuaru muzyki poważnej, brali również udział w zgadywankach muzycznych poznając przy tym brzmienie instrumentów. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wysłuchania naszych koncertów.
Z pewnością wielu z nich zostanie uczniami naszej szkoły.
W koncercie udział wzięli ,,młodzi aktorzy'':

 • Majka – Gabriela Jas
 • Dydko – Dominik Gołemberski

oraz instrumentaliści:

 • Joanna Mackiewicz – skrzypce
 • Anna Kołodziej – wiolonczela
 • Wiktoria Bator – gitara
 • Klaudia Bogucka – fortepian
 • Kinga Solarewicz – flet poprzeczny
 • Tobiasz Starewicz, Szymon Perlikiewicz – klarnet
 • Michał Balak – saksofon
 • Filip Kowalski – trąbka
 • Julian Pilichaty – puzon
 • Dominik Gołemberski – śpiew
 • Piotr Ciesielski – akordeon

Dziękuję wszystkim nauczycielom za przygotowanie uczniów do muzycznej prezentacji oraz za pomoc w realizacji koncertów karnawałowych. Koncerty poprowadziła Joanna Kalbarczyk.

Joanna Kalbarczyk