Zacznij od Bacha

zacznij_od_bacha_2015

20 - 21 czerwca 2015r. w Zielonej Górze odbył się IV Konkurs „Zacznij od Bacha", przeznaczony dla uczniów klas I-IV Szkół Muzycznych I stopnia. Brali w nim udział uczniowie z Krosna Odrzańskiego, Zielonej Góry, Świebodzina, Głogowa, Międzyrzecza, Żagania, Żar, Wschowy, w sumie 61 młodych wykonawców, a wśród nich reprezentanci naszej szkoły:
Antonina Stachowiak, Hanna Jurek, Nikola Kołodziej, Klara Lachowicz, Martyna Szczotarska i Katarzyna Zych z klasy Pani Małgorzaty Tofilskiej;
Łucja Czajkowska, Anna Kołodziej i Daria Cicharska z klasy Pani Danuty Bylicy oraz
Aneta Grzegorska z klasy Pani Patrycji Śmiejczak- Świdzińskiej.
Jury pod przewodnictwem prof. Michała Grabarczyka z Akademii Muzycznej w Poznaniu doceniło nasze skrzypaczki i wiolonczelistki przyznając:

W grupie I
II miejsce dla Łucji Czajkowskiej - akomp. Lila Barańska oraz
wyróżnienie dla Antoniny Stachowiak - akomp. Alina Chojnowska

W grupie II
I miejsce dla Klary Lachowicz - akomp. Alina Chojnowska oraz
IV miejsce dla Anny Kołodziej - akomp. Lila Barańska

W grupie III
IV miejsce dla Anety Grzegorskiej - akomp. Alicja Aksentowicz.

Bardzo serdecznie dziękujemy Paniom akompaniatorkom,a wszystkim młodym wykonawcom i ich rodzicom gratulujemy!😀


Patrycja Śmiejczak - Świdzińska

Przygody (nie)muzyczne Tria "Forte"

Forte_podumowanie_2015

Kończący się rok szkolny był dla Tria fortepianowego "Forte" niezwykle cenny. Po wielu występach w szkole - m.in. pięć "Wieczorów smyczkowych", w mieście "Koncert jesienny" i "Muzyczna wiosna w bibliotece" i w województwie - XIII Festiwal Telemannowski - Polsko - Niemiecki Konkurs Zespołów Kameralnych w Żarach (zespół otrzymał WYRÓŻNIENIE) , przyszedł czas na podsumowanie muzycznych i niemuzycznych zmagań.
Po udanym koncercie z cyklu "Muzyczna wiosna w bibliotece", trio fortepianowe w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, z powodzeniem zaprezentowało się na III Impresjach Kameralistycznych w Żarach. Po występie, w pięknej sali koncertowej, Jury pod przewodnictwem prof. Karola Schmita przyznało zespołowi WYRÓŻNIENIE.
W sobotę 13 czerwca trio wystąpiło w auli PSM I i II stopnia w Zielonej Górze. Nie byłoby nic dziwnego w tym, że młode kameralistki rozwijają się w sposób harmonijny, ale i błyskawiczny, gdyby nie "wypadki losowe". Pokonały nie tylko muzyczne bariery, grają na coraz wyższym poziomie, ale i jako zespół tworzą zgraną i lubiącą się ekipę. Pokonały ból - Kasia grała ze złamaną nogą w gipsie, Anię dopadł kaszel i leczona antybiotykiem musiała zrezygnować z wyjazdu do Zielonej Góry, pozostawiając koleżanki w duecie. Trio już planuje kolejne koncerty, a zaprawione tegorocznymi przygodami oczekuje, że kolejny rok szkolny będzie jeszcze ciekawszy.
Serdecznie dziękuję Rodzicom i Dziadkom za pomoc oraz przesympatyczną atmosferę podczas zajęć, koncertów i wyjazdów.

Małgorzata Tofilska

Gitara w Strzelcach Krajeńskich

Kacper_Strzelce_2015

Czworo gitarzystów będących solistami jak również tworzących kwartet gitarowy pojechało do Strzelec Krajeńskich, gdzie w dniach 28-29 maja 2015 odbywał się XIV Ogólnopolski Konkurs Gitarowy.
Kacper Jakubowski, Miłosz Ozgowicz i Zuzanna Żuberek to soliści, do których dołączyła Aleksandra Brych-Jackiewicz by razem stworzyć zespół, bez którego soliści nie mogą uczestniczyć w konkursie. Taka jest bowiem nietypowa formuła w Strzelcach Krajeńskich – każdy solista musi wykazać się umiejętnością gry kameralnej. Młodzi nowosolanie (wszyscy soliści to uczniowie kl. II) pokazali co potrafią, usłyszeli wiele pochwał od jurorów a po raz kolejny największe uznanie zdobył Kacper Jakubowski, któremu jury konkursowe pracujące pod przewodnictwem prof. Piotra Zaleskiego, przyznało III miejsce.
GRATULUJĘ !!!

ELŻBIETA CICHOCKA