O historii przy muzyce vol.VI

Muzeum_6
Szóste spotkanie "O historii przy muzyce" odbyło się w niedzielę 23 czerwca w Muzeum Miejskim. Prezentacje muzyczne rozpoczął Kwartet Gitarowy w składzie : Patrycja Racino, Kamil Szymczak, Konrad Ratajczak, Piotr Drgas. Zespół pracujący pod kierownictwem p. Elżbiety Cichockiej zaprezentował "Taniec brazylijski". Atrakcją muzyczną popołudnia w Muzeum, okazał się występ studentki II roku Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie Dominiki Modelskiej, która perfekcyjnie wykonała Sonatę nr 4 e moll Eugene Ysay'a. Po znakomitym występie skrzypaczki z Warszawy, zaprezentowali się najmłodsi Laureaci konkursów. Maja Sebastianowicz - fortepian i Marcin Mosorzewski - skrzypce , to duet z klasy I, który wykonał Manuet J. Bacha i Polkę E. Iwan. Wiolonczelistka Anna Kołodziej zagrała Kontredans L.van Beethovena, a Kasia Zych na skrzypcach przedstawiła Poloneza E. Iwan. Gabriela Krzesik na fortepianie zagrała Sarabandę, a gitarzysta Konrad Ratajczak wykonał Regentropfen Bruna Szordikowskiego. Utwór na trąbkę - Balladę P. Szczołokowa zaprezentował Piotr Maruszczak. Marcel Świdziński zagrał na skrzypcach "Salut d'amoure" Edwarda Elgara, a pianista Dominik Gołemberski pokazał się w Andante z Sonaty G dur L. van Beethovena. Saksofonista Hubert Dykiel wykonał "Saksofonissimo" , a Daminika Kubera z wielkim temperamenten zaprezentowała na skrzypcach Czardasza Alberto Ciurci. Nikodem Pietrzak pokazał swoje zdolności muzyczne w utworze na saksofon, Davida Beneta "Moderne". Skrzypaczka Julia Aksentowicz zaprezentowała Wariacje Charla Dancla. Muzyczną część popołudnia w Muzeum, zakończył występ Saksofonistki Iwony Grysak, która uroczo zbudowała klimat rustykalny w utworze " Fantazja pastorale" J. B. Sangel'a. Przy fortepianie towarzyszyły naszym uczniom Panie: Alicja Aksentowicz, Lilia Barańska, Anna Mackiewicz i Lucyna Jędrzejewska. Po koncercie uczniów Szkoły Muzycznej, którzy zdobyli w kończącym się roku szkolnym tytuły Lauretów I, II i III miejsc konkursów regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych przyszła pora na wykład o historii Nowej Soli.
Dyrektor Muzeum dr Tomasz Andrzejewski zabrał zgromadzoną w Muzeum publiczność w przeszłość naszego miasta. Historia przed II Wojną Światową i po 1945 okazała się niezwykle zawiła, ale zaciekawieni słuchacze z uwagą wysłuchali wykładu. Można było zobaczyć też oryginał plakatu meczu Nowosolan z 1947 roku " Łysi kontra Owłosieni" oraz sztandar drużyny harcerskiej wykonany przez harcerzy po wojnie. Zwiedzanie ekspozycji muzealnych - wystawy prac Nowosolskich Artystów zainteresowało sporą grupę słuchaczy. Ogromne wrażenie zrobiła akwarela...
Przerwa wakacyjna to również chwila oddechu w cyklu spotkań " O historii przy muzyce" . Rok 2013 jest rokiem wyjątkowym dla Nowej Soli, jubileusz 450 - lecia miasta trwa, do Muzeum Miejskiego powrócimy po wakacjach.
Dziękuję pięknie naszym uczniom, nauczycielom, akompaniatorom i rodzicom za trud włożony w przygotowanie koncertów.
Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu składam podziękowanie za podjęcie się realizacji spotkań i za serce dla młodych talentów. Klimat Muzeum, przyjazna atmosfera i urokliwość sali głównej budują nowe horyzonty osobowości muzycznych i przyczyniają się do tworzenia kolejnych inspirujących wyzwań dla środowiska Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowej Soli. Serdecznie dziękuję!


Małgorzata Tofilska