Koncert na Uniwersytecie Zielonogórskim

2015_12_koncert_uz


W czwartek 17 grudnia w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył się niecodzienny koncert p.t.: "Opowieści Wigilijne 2.0" zorganizowany przez prof UZ Ryszarda Zimnickiego - kierownika Zakładu Dydaktyki Instrumentalnej. Na koncercie bogatą oprawę muzyczną zapewnili studenci i wykładowcy reprezentujący Instytut Muzyki, Diecezjalne Studium Organistowskie i lubuskie Szkoły Muzyczne. Wyjątkowo liczna i zróżnicowana grupa wykonawców w tym roku miała charakter międzynarodowy, gdyż wystąpiły również osoby studiujące w Instytucie w ramach programu „Erasmus” oraz stażu międzynarodowego.
Na koncert zostali również zaproszeni dwaj nasi uczniowie Filip Kowalski i Julian Pilichaty z klasy Pawła Literskiego. Ich występ na gościnnej scenie Uniwersytetu niejako był pokłosiem ich wcześniejszego występu na koncertach dla młodzieży w Filharmonii Zielonogórskiej, gdzie usłyszał ich prof. Ryszard Zimnicki i postanowił zaprosić ich jako swoistą "niespodziankę" dla studentów. Chłopcy zagrali w duecie dwie kolędy - Cichą noc oraz Adeste Fidelis.
Młodzi wykonawcy tak się spodobali studentom, że brawom nie było końca. Ja osobiście dziękuję im bardzo za wspaniały występ mając jednocześnie nadzieję, że wszystkie ich przyszłe występy będą równie dobre.
Paweł Literski

II Wieczór Smyczkowy

2015_12_2_wieczor_smyczkowy


II Wieczór Smyczkowy odbył się 16 grudnia w auli przy ul. Kołłątaja. Wśród muzycznych prezentacji skrzypaczek z klasy pani Małgorzaty Tofilskiej, zaprezentowały się gościnnie klarnecistki Anastazja Winiarska i Zuzanna Przybylska, uczące się u pana Bartosza Ostrowskiego oraz Kwartet Wiolonczelowy " Cello" , pracujący pod kierunkiem pani Danuty Bylicy. O historii powstania klarnetu miniwykład wygłosił pan Bartosz Ostrowski. Przy fortepianie towarzyszyły młodym muzykom panie Magdalena Rozynek- Siring i Joanna Kalbarczyk. Kolejny - III Wieczór Smyczkowy odbędzie się na wiosnę.

Małgorzata Tofilska

Festiwal na smyczki i gitarę

W dniu 8 grudnia odbył się w naszej Szkole "IX Festiwal na Smyczki i Gitarę". Wzięło w nim udział 18 uczniów w dwóch grupach wiekowych. W pierwszej (kl. III i IV) było 8 uczestników (7 skrzypków i 1 wiolonczela) w drugiej (kl. V i VI) było 10 uczestników ( 8 skrzypków i 2 wiolonczele). Jury Festiwalu tworzyli nauczyciele uczący w naszej szkole na skrzypcach i na wiolonczeli nagrodziło:

Grupa I
  • dyplomami wyróżnienia: Mikołaja Gmurkowskiego, i Bożesławę Patelkę
  • dyplomami laureata: Darie Cicharską i Marcina Mosorzewskiego

Grupa II
  • dyplomami wyróżnienia : Anetę Grzegorską, Weronikę Gmurkowską, Mateusza Wosia i Anielę Ziobrowską
  • dyplomami laureata : Annę Kołodziej i Wiktorię Grajewską.


Serdecznie gratulujemy

Danuta Bylica

Konkurs w Żarach

Zary_2015_12

W pięknej sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żarach odbył się III Polsko - Niemiecki Konkurs Smyczkowych i fletowych Zespołów Kameralnych. 5 i 6 grudnia zaprezentowały się tam zespoły z naszej szkoły:
- Kwartet wiolonczelowy "Celli" prowadzony przez p. Danutę Bylice
- Dziewczęce Trio skrzypcowe - prowadzone przez p.Patrycję Śmiejczak - Świdzińską
- Trio fortepianowe "Forte" - prowadzone przez p.Małgorzatę Tofilską
Jury pod przewodnictwem prof.Lecha Bałabana z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy uhonorowało dwa zespoły WYRÓŻNIENIEM I stopnia i nagrodami finansowymi. Wyróżnienia otrzymały Dziewczęce Trio Skrzypcowe oraz Trio fortepianowe "Forte"

Danuta Bylica

Muzyczne Mikołajki

muzyczne_mikolajki_2015


„Jest taki dzień, bardzo ciepły, chodź grudniowy. Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory. Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich. Dzień, który już, każdy z nas zna od kołyski.”


4 grudnia w Auli „A” o godz. 17 odbył się koncert, który z pewnością obfitował w ciepłą, rodzinną atmosferę i radość. Nie mogło być inaczej skoro patronem koncertu był sam Święty Mikołaj! Licznie zgromadzona publiczność mogła wysłuchać: orkiestry szkolnej, uczniów przedmiotu zespół z klasy I- grupa C, uczniów z klasy II-grupy A oraz B, zespół klarnetowy, akordeonowy oraz dwóch solistów śpiewaków. Błyskotliwe prowadzenie koncertu przez p. Joannę Kalbarczyk zaowocowało niezbędną dawką humoru i świątecznego wyczekiwania. Wykonywane utwory wśród, których znalazły się piosenki zimowe, świąteczne oraz kolędy i pastorałki skutecznie wprowadziły wszystkich słuchaczy w ten niepowtarzalny nastrój jaki wywołują Święta Bożego Narodzenia.
Na koniec każdy z uczestników otrzymał słodki upominek Mikołajkowy.
Składamy podziękowania uczniom za wspaniały występ oraz pozostałym nauczycielom za przygotowanie wykonawców oraz za pomoc techniczna.

Natalia Ostrowska
Joanna Kalbarczyk
Bartosz Ostrowski

Mikołaki w Filharmonii

2015_mikolajki_filharmonia

4 grudnia 2015 nasi dwaj uczniowie: Marcel Świdziński z klasy skrzypiec Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej oraz Julian Pilichaty z klasy puzonu Pawła Literskiego wystąpili na koncertach mikołajkowych w sali Filharmonii Zielonogórskiej. Naszym uczniom przy fortepianie towarzyszyły Alicja Aksentowicz oraz Lucyna Jędrzejewska.
Chłopcy zaprezentowali się bardzo dobrze, a licznie zgromadzona publiczność (około 450 dzieci ze szkół województwa lubuskiego) gromkimi brawami nagrodziła występ naszych uczniów.
Gratulując im udanego występu mam również nadzieję, że w przyszłości będą mieli jeszcze okazję wystąpić na estradzie Filharmonii Zielonogórskiej

Paweł Literski

Stypendium Marszałka

Stypendium_marszalka_2015


W dniu dzisiejszym w nowo wybudowanym Planetarium miała miejsce niecodzienna uroczystość. Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak wręczała stypendia dla najzdolniejszych młodych lubuszan. Niezwykle miło jest mi poinformować, że Maja Sebastianowicz - uczennica klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej została nagrodzona przez p.Marszałek Elżbietę Polak stypendium artystycznym za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki muzycznej.

Maja - tak trzymać !!!

Paweł Literski

Koncert w Muzeum

2015_12_01_muzeum

Pierwszego grudnia odbył się w Muzeum Miejskim koncert zespołów kameralnych. W pięknie odrestaurowanych wnętrzach Muzeum, po dwóch latach przerwy, popłynęły pierwsze dźwięki w wykonaniu uczniów naszej szkoły. W koncercie udział wzięły zespoły pracujące pod kierunkiem Pań: Beaty Gołemberskiej, Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej, Lilii Barańskiej, Danuty Bylicy i Małgorzaty Tofilskiej. Przed publicznością zaprezentowały się również solistki - wiolonczelistki Anna Kołodziej i Wiktoria Grajewska, pianistka Gabriela Jas oraz duet Maria Jas i Iga Raczykowska, które zagrały na fortepianie na cztery ręce. Wiolonczelistkom akompaniowała przy fortepianie Pani Lilia Barańska. Koncert przygotowała Pani Danuta Bylica, a prowadziła Małgorzata Tofilska.
Elegancka sala Muzeum, jak zwykle dodała uroku muzycznym prezentacjom młodych muzyków. Serdeczne podziękowania składamy Panu Dyrektorowi Muzeum dr Tomaszowi Andrzejewskiemu, za pomoc w organizacji koncertu.

Danuta Bylica i Małgorzata Tofilska