Konkurs trębaczy

2016.04.28_glogow

Niewiele osób wie, że pod bokiem w niedalekim Głogowie wyrósł nam jeden z najważniejszych konkursów w Polsce dla uczniów grających tylko i wyłącznie na trąbkach. Na chwilę obecną są obecnie tylko trzy liczące się konkursy dla trębaczy (jak powiedział przewodniczący Jury prof. Igor Cecocho) i to właśnie Głogów jest jednym z najważniejszych. Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim i w tym roku do przesłuchań przystąpiło 71 trębaczy z całej Polski !!! Jak zwykle to bywa przy konkursach gdzie prezentuje się blacha mieliśmy liczną reprezentację z Górnego Śląska (właściwie ze wszystkich znaczących ośrodków) czyli regionu uznawanego za najmocniejszy jeżeli chodzi o instrumenty dęte blaszane, Krakowa, Opola czy też Wrocławia. Z naszej szkoły pojechało dwóch uczniów: Piotr Maruszczak z klasy VI oraz Marcel Gołemberski z klasy I. Szczególnie ciepłe słowa chciałem skierować do Marcela Gołemberskiego który jest uczniem klasy pierwszej naszej szkoły, a naprawdę wspaniale przygotował się do konkursu i swoje utwory zaprezentował bardzo dobrze. Jak to na konkursie - ktoś jest na podium, a ktoś nie. Dla mnie jako pedagoga najważniejsze jest to, że nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze - śmiało można powiedzieć, że na najwyższym poziomie. W tym roku na podium znalazł się Piotr Maruszczak który zajął III miejsce w grupie II (najliczniejsza grupa - 46 osób) i któremu chciałem pogratulować. Tym ważniejsze jest to trofeum bo Piotr w tym roku kończy naukę w naszej szkole i jest to wymarzone zakończenie edukacji.
Naszym uczniom przy fortepianie towarzyszyła Lucyna Jędrzejewska które również wróciła z Głogowa z dyplomem - za wyróżniający się akompaniament. Bardzo chciałem jej podziękować za włożone wysiłki w "przedwyjazdowe" przygotowania do konkursu.

Paweł Literski

Sukces w Bystrzycy Kłodzkiej

2016.04.28_bystrzyca

W dniach 22-23 kwietnia odbył się XXV Bystrzycki Konkurs Zespołów Kameralnych. Na konkurs zgłosiło się 54! zespoły kameralne z całej Polski. Z naszej szkoły pojechały dwie formacje kameralne. Jeden z nich – Trio fortepianowe – w składzie Marcel Świdziński – skrzypce, Wiktoria Grajewska – wiolonczela, Klaudia Bogucka – fortepian, prowadzony przez p. Beatę Gołemberską zdobył III miejsce. Jury oceniające zmagania młodych kameralistów podkreśliło bardzo wysoki poziom konkursu. Tym bardziej cieszymy się z laurów. Bardzo wszystkim uczestnikom gratuluję i życzę dalszych sukcesów.


Beata Gołemberska

VI Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny w Szczecinie

2016.04.16_szczecin

,,Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka'' taki tytuł nosił Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny organizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Była to już szósta edycja konkursu, który odbył się w dniach 16–17 kwietnia 2016 roku. Jego wyjątkowość wyróżniała się tym, iż do każdej wykonywanej przez konkursowicza kompozycji na wielkim telebimie można było zobaczyć tytułową ilustrację utworu. Naszą szkołę reprezentowało dwoje pianistów. W grupie pierwszej wystąpił drugoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk, a w grupie drugiej zaprezentowała się Maja Sebastianowicz z klasy pani Lucyny Jędrzejewskiej. Nasi pianiści oceniani byli przez komisję, w której składzie zasiadali:

prof. Anna Wesołowska-Firlej, AM Łódź – przewodnicząca
prof. Grzegorz Kurzyński, AM Wrocław
prof. Bogusław Rottermund ASZ Szczecin
mgr Sławomir Wilk AM Gdańsk

Po wysłuchaniu młodych pianistów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia, Miłosz Kalbarczyka przyznając mu II miejsce. Z tego miejsca pragnę podkreślić piękno gry i przemiłą osobowość Majeczki i Miłosza, którą stworzyli na scenie podczas tego konkursu. Serdecznie gratuluję talentu młodym pianistom, a Miłoszowi kolejnego sukcesu.

Joanna Kalbarczyk

Popis klas I

2016.04.15_popis_pierwszaki

15 kwietnia w Auli „A” miało miejsce niezwykle ważne wydarzenie - popis najmłodszych uczniów naszej szkoły. Koncert rozpoczął się wspólnym wykonaniem piosenki „Maszeruje wiosna”, która wprowadziła „ciepłą” atmosferę, tak potrzebną w tym wyjątkowym dniu. Następnie każdy uczeń klasy pierwszej zaprezentował się indywidualnie prezentując utwór przygotowany wraz z nauczycielem na instrumencie głównym. Niekiedy prezentację utworów poprzedzało zaśpiewanie ich, działo się tak z piosenką: „Znam piosenek pięknych sto” która była wykonywana na skrzypcach. Niewątpliwie młodym wykonawcom towarzyszyły emocje, jednak wszyscy poradzili sobie z nimi znakomicie. Dla większości był to pierwszy kontakt ze scena i z publicznością. Na koniec koncertu Pan Dyrektor pogratulował uczniom klasy pierwszej udanych występów nazywając ich bohaterami, ponieważ potrafili mimo tremy znaleźć w sobie odwagę, wyjść na scenę i zaprezentować swoje umiejętności.
Składam serdeczne podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do występu, a niejednokrotnie akompaniowali im na scenie. Gratuluje rodzicom tak wspaniałych dzieci oraz samym uczniom udanego występu.
Koncert prowadziły Natalia Ostrowska oraz Renata Wojtkowiak.

Natalia Ostrowska

Kwietniowe muzykowanie w Otyniu

2016.04.14_otyn

Kwiecień plecień poprzeplata...to przysłowie towarzyszy przedszkolakom od najmłodszych lat, a jak dodamy do tego garść miłej dla ucha melodii, tym bardziej i chętniej jest ono zapamiętywane przez dzieciaki. Miłym zadaniem naszej szkoły muzycznej - a jak wiadomo szkołę współtworzą nasi kochani uczniowie - jest granie i prezentowanie pięknych melodii na różnych instrumentach. W czwartek 14 kwietnia uczniowie naszej szkoły wyruszyli w niedaleką podróż do przedszkolaków w Otyniu. Spora ,,gromadka'' bo aż 14 uczniów zaprezentowało ,,krainę melodii'' dając koncert dzieciom z Przedszkola prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety w Otyniu. Na scenie uczniowie zaprezentowali instrumenty na jakich uczą się grać, a najmłodsi słuchacze posłuchali bardzo fajnych utworów granych solo, w duecie, jak i w zespole.

Podczas koncertu wystąpili:
Zespół klarnetowy – Jan Essel, Zuzanna Przybylska, Zosia Babij
Karol Skoczylas – wiolonczela
Wiktoria Szyszka– wiolonczela
Luiza Renkaw – skrzypce
Aleksandra Jensch – skrzypce
Kacper Jakubowski – gitara
Piotr Ciesielski - akordeon
Miłosz Kalbarczyk – fortepian
Maja Ławniczek – flet poprzeczny
Wiktor Gaziński, Igor Gąsior – duet trębaczy
Karolina Lachowicz – saksofon

Na zakończenie muzycznej wizyty z rąk przedszkolaków uczniowie naszej szkoły otrzymali słodkości, oczywiście w podziękowaniu za piękny koncert. Prowadzący koncert, pan Bartosz Ostrowski czuwał nad całokształtem koncertu, a uczniom akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk.
Za pomoc w realizacji koncertu dziękujemy rodzicom i nauczycielom prowadzącym swoich przeuroczych uczniów.

Czy warto zatem słuchać muzyki? Oczywiście, że TAK i to od wczesnego dzieciństwa.

Joanna Kalbarczyk

Muzyczna wiosna w Bibliotece

2016.04.10_biblioteka

"Muzyczna wiosna w bibliotece" to cykl koncertów, które rozpoczęły się w 2014 roku. W sobotę 9 kwietnia, sala "Galerii pod tekstem" zapełniła się po brzegi bardzo młodymi słuchaczami oraz ich rodzicami i dziadkami. Wykonawcami koncertu byli uczniowie - soliści i zespoły z klasy: wiolonczeli Pani Danuty Bylicy, fortepianu Pani Joanny Kalbarczyk oraz skrzypiec Pani Małgorzaty Tofilskiej. Premierowym akcentem koncertu był występ "Magicznego kwartetu", który pierwszy raz wystąpił przed szeroką publicznością.
Serdeczne podziękowania składamy Pani Dyrektor Biblioteki Elżbiecie Gonet oraz Pracownikom Biblioteki, za stworzenie niezwykłej atmosfery koncertu, a szczególnie nastrojowe światła na scenie.

Małgorzata Tofilska

Wiosenny koncert gitarzystów

2016.04.08_gitary

7 kwietnia 2016 w auli szkoły przy ul Kołłątaja odbył się „Wiosenny koncert gitarzystów”. Nie byłoby w tym wydarzeniu nic nadzwyczajnego, przecież nasi uczniowie często prezentują swoje umiejętności na wszelkiego rodzaju popisach i koncertach, gdyby nie goście specjalni. Po prezentacjach solowych i zespołowych wszystkich uczniów klasy gitary oraz skrzypka Marcela Świdzińskiego, na scenę wkroczył kwartet gitarowy, który tworzą nasi absolwenci, czyli: Tomasz Radziszewski, Kinga Barańczak, Patrycja Racino i Piotr Drgas. Warto dodać, że kilka lat wcześniej, jeszcze jako uczniowie naszej szkoły grali ze sobą w zespole. Kwartet spotkał się na kilku próbach raptem ale ich umiejętności i chęć grania jest tak duża, że wykonanym repertuarem już zachwycili zgromadzoną publiczność. Oczywiście nie obyło się bez bisów. Brawo i czekamy na więcej.

ELŻBIETA CICHOCKA