V Wieczór Smyczkowy

5_wieczor_smyczkowy

W środę 29 kwietnia odbył się V Wieczór Smyczkowy. Wśród wykonawców znalazły się uczennice p. Lucyny Jędrzejewskiej, p. Danuty Bylicy, p. Małgorzaty Tofilskiej oraz goście z Zielonej Góry: Anna Stefańczyk z klasy I szkoły muzycznej II stopnia oraz Urszula Zalewska z klasy VI szkoły muzycznej II stopnia, z klasy fortepianu p. prof.Małgorzaty Głuchowskiej.
Najmłodsi skrzypkowie Asia Michalska, Antosia Stachowiak i Martynka Szczotarska po swoich występach, z zaciekawieniem wysłuchały ambitnych prezentacji starszych koleżanek po fachu, Nikoli Kołodziej, Klary Lachowicz i Kasi Zych. Przy fortepianie towarzyszyła uczennicom p. Alina Chojnowska.
Dziękuję Pani Małgosi Grzesik za pomoc w sympatycznym podjęciu gości z Zielonej Góry, za opiekę i przygotowanie poczęstunku.

Małgorzata Tofilska

Sukces „Bacewicz Quartet”

2015_bystrzyca

18 kwietnia 2015 roku, zespół kameralny „Bacewicz Quartet” w składzie:

  • Julia Aksentowicz – skrzypce
  • Dominika Kubera – skrzypce
  • Marcel Świdziński – altówka
  • Justyna Kołodziej – fortepian

reprezentował naszą szkołę na XXIV Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Jak podkreślił prof. Krzysztof Sperski, członek Jury, a przede wszystkim kameralista- członek uznanego Tria Gdańskiego: „Jest to jedyny taki konkurs, na którym co roku spotykają się zespoły kameralne z różnych stron Polski, w tak licznym gronie”. W tym roku w kategorii zespołów większych, w której brał udział „Bacewicz Quartet” startowało 21 zespołów min. z Wrocławia, Krakowa, Tymbarku, Oleśnicy ... Jury składające się z członków Tria Gdańskiego, przyznało „Bacewicz Quartet” I miejsce doceniając tym samym pracę, zaangażowanie, a przede wszystkim przyjemność wspólnego muzykowania naszych młodych kameralistów.
Jeszcze raz gratuluję mojemu zgranemu zespołowi-Happy

Patrycja Śmiejczak-Świdzińska

Miłosz laureatem konkursu pianistycznego w Szczecinie

Milosz_Szczecin

,,Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka'' taki tytuł nosił Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny organizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia im. prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Była to już piąta edycja dotąd mi niespotykanego konkursu, który odbył się w dniach 18 – 19 kwietnia 2015 roku. Jego wyjątkowość wyróżniała się tym, iż do każdej wykonywanej przez konkursowicza kompozycji na wielkim telebimie można było zobaczyć tytułową ilustrację utworu. Muszę podkreślić, iż dobór ilustracji często na twarzach nas - słuchaczy wywoływał pozytywne reakcje. Tak miły w odbiorze konkurs zgromadził pianistów z wielu miast takich jak Warszawa, Elbląg, Wrocław, Poznań czy Gdynia Naszą szkołę w grupie najmłodszych pianistów reprezentował pierwszoklasista Miłosz Kalbarczyk z klasy fortepianu pani Joanny Kalbarczyk. Wszyscy uczestnicy oceniani byli przez komisję, w której składzie zasiadali:

prof. Anna Wesołowska-Firlej, AM Łódź – przewodnicząca
prof. Grzegorz Kurzyński, AM Wrocław
prof. Bogusław Rottermund ASZ Szczecin
mgr Sławomir Wilk AM Gdańsk

Po wysłuchaniu młodych pianistów, którzy pokazali swoje umiejętności w trzech różnorodnych stylistycznie utworach jury postanowiło wyróżnić naszego ucznia przyznając mu III miejsce. Miło było zobaczyć i posłuchać naszego najmłodszego ucznia podczas koncertu laureatów, który wykonywał utwór pt. ,,Krasnale'' pośród bardziej doświadczonych w swojej grze. Serdecznie gratuluję Miłoszowi kolejnego sukcesu.

Joanna Kalbarczyk

Sukcesy pianistów w Oławie

Olawa_pianisci_2015

17 kwietnia w Oławie odbył się V Międzyszkolny Konkurs Pianistyczny, a jego tegorocznym mottem było - "Z tańcem przez świat". W konkursie brali udział uczniowie z Wrocławia, Kłodzka, Legnicy, Lubina...
Naszą szkołę - z sukcesami - reprezentowała trójka pianistów z klasy Lucyny Jędrzejewskiej: Maja Sebastianowicz - I miejsce, Klaudia Bogucka - wyróżnienie I stopnia, Stanisław Cieślak - wyróżnienie II stopnia. 
Gratulacje i oby tak dalej.

Lucyna Jędrzejewska

Muzyczna wiosn a Bibliotece

DSC08354

W samo południe 11 kwietnia, w Galerii pod Tekstem odbył się koncert z cyklu " Muzyczna wiosna w Bibliotece". W wykonaniu Tria fortepianowego " Forte " w składzie Kasia Zych - skrzypce, Ania Kołodziej - wiolonczela, Maja Sebastianowicz - fortepian, zabrzmiały utwory różnych kompozytorów od epoki baroku do muzyki z filmu W. Disneya. Młode kameralistki zaprezentowały się nie tylko w zespole, ale również jako solistki. Przy fortepianie towarzyszyły uczennicom Panie Lilią Barańska i Alina Chojnowska. Licznie zgromadzona publiczność z zainteresowaniem wysłuchała muzycznych interpretacji Kasi, Ani i Majki. Gościnnie wystąpiła młodsza koleżanka dziewczynek - Klara Lachowicz z klasy III. Po koncercie młode instrumentalistki otrzymały wiele ciepłych słów, gratulacji i podziękowań.
Drugi koncert z cyklu "Muzyczna wiosna w bibliotece" odbędzie się 9 maja - sobota - o godzinie 12.00. Zapraszamy!

MT

Czwarty Wieczór Smyczkowy

4_wieczor_smyczkowy_akt

Czwarty Wieczór Smyczkowy odbył się 1 kwietnia Happy Przy akompaniamencie p.Aliny Chojnowskiej mini recital wykonała Katarzyna Zych z klasy IV. Młodsze skrzypaczki z zainteresowaniem obserwowały nieco starszą koleżankę, a najmłodszy słuchacz wieczoru Tadeusz, z uwagą śledził muzyczne wydarzenia. Hitem koncertu była piosenka "Zając" w wykonaniu pierwszoklasistek Zosi Sass, Nikoli Gordaszek i Antosi Stachowiak. Dwa utwory wykonała Martyna Szczotarska i Nikola Kołodziej, co stanowi już większe wyzwanie. Precyzją gry imponowała Klara Lachowicz, a Hania Jurek próbowała swoich sił w utworze Edwarda Elgara - Salut d'amour. Na zakończenie muzycznych zmagań wystąpiło Trio fortepianowe "Forte" w składzie Kasia Zych, Ania Kołodziej i Maja Sebastianowicz.
Kolejny Wieczór Smyczkowy był sprawdzianem przed ambitnymi występami w drugim półroczu. Już dziś zapraszamy do Biblioteki w sobotę 11 kwietnia o godzinie 12.00 na Koncert "Solo i z zespołem".

M.T.