Konkurs trębaczy w Głogowie

IMGP1294
Niewiele osób wie, że pod bokiem w niedalekim Głogowie wyrósł nam drugi co do wielkości i ważności konkurs dla uczniów grających tylko i wyłącznie na trąbkach. Na chwilę obecną większym spotkaniem trębaczy (jak powiedział przewodniczący Jury prof. Igor Cecocho) jest tylko Festiwal trębaczy w Kaliszu, ale w Kaliszu niestety nie ma miejsca dla tych najmłodszych na których właśnie nam nauczycielom zależy. Konkurs odbywa się w cyklu dwuletnim i w tym roku do przesłuchań przystąpiło 86 trębaczy z całej Polski !!! Jak zwykle to bywa przy konkursach gdzie prezentuje się blacha mieliśmy liczną reprezentację z Górnego Śląska czyli regionu uznawanego za najmocniejszy jeżeli chodzi o instrumenty dęte blaszane. Z naszej szkoły pojechało trzech uczniów: Filip Kowalski, Piotr Maruszczak i Dominik Manyś. Szczególnie ciepłe słowa uznania należą się Filipowi Kowalskiemu który jest uczniem klasy pierwszej naszej szkoły, a naprawdę wspaniale przygotował się do konkursu i grał utwór który w programie grały dzieci z II, a nawet III klasy, a dodatku otwierał przesłuchania konkursowe. Jak to na konkursie - ktoś jest na podium, a ktoś nie Sad Dla mnie jako pedagoga najważniejsze jest to, że wszystkie dzieci zaprezentowały się bardzo dobrze - śmiało można powiedzieć, że na najwyższym poziomie. W tym roku (tak samo jak dwa lata temu - tylko w innej kategorii) na podium znalazł się Dominik Manyś który zajął III miejsce i któremu chciałem pogratulować. Tak trzymać bo niedługo już wizyta na najstarszym konkursie w Polsce - w Szczecinku.

Paweł Literski

Kameralnie w Bystrzycy

Bystrzyca Kłodzka gościła w piątek i sobotę (25-26 kwietnia) zespoły kameralne szkół muzycznych I stopnia, które zjechały z całej Polski aby wziąć udział w rywalizacji konkursowej między sobą. Nasza szkoła wystawiła najliczniejszą reprezentację, a jak się później okazało – najlepszą. Wszyscy wspaniale zaprezentowali przygotowany program. Zdobyliśmy dwa pierwsze miejsca:
Kwartet Saksofonowy i Trio Fortepianowe,
oraz dwa wyróżnienia:
Kwartet Fortepianowy "Młode Smyki" i Oktet Saksofonowy.

Zespoły:

  • Kwartet fortepianowy "Młode Smyki" przygotowane przez Patrycję Śmiejczak-Świdzińską
Julia Aksentowicz
Dominika Kubera
Marcel Świdziński
Justyna Kołodziej

  • Trio fortepianowe przygotowane przez Beatę Gołemberską
Julia Aksentowicz
Wiktoria Grajewska
Dominik Gołemberski

  • Kwartet fortepianowy przygotowany przez Adama Świdzińskiego
Maja Masiowska
Joanna Wojtasińska
Mikołaj Świdziński
Wiktoria Zajączek

  • Kwartet saksofonowy przygotowany przez Mirosława Jędrzejewskiego
Iwona Grysak
Hubert Dykiel
Marcela Bolechowska
Nikodem Pietrzak

  • Oktet saksofonowy przygotowany przez Mirosława Jędrzejewskiego
Iwona Grysak
Kamil Solarewicz
Hubert Dykiel
Agnieszka Hajduk
Marcela Bolechowska
Nikodem Pietrzak
Krzysztof Maćkowski

Mirosław Jędrzejewski

Muzyczna wiosna w bibliotece cz.II

IMGP1240-kopia
W sobotnie popołudnie 26 kwietnia odbyło się drugie spotkanie z cyklu Muzyczna Wiosna w Bibliotece połączone z akcją Nowosolanie czytają dzieciom. Tym razem dzieciom, czytała bajkę Wandy Chotomskiej "O słoniu" Pani Anna Zatwarnicka. Instrumenty dęte prezentował Pan Paweł Literski, a koncert prowadziła Pani Małgorzata Tofilska.
Dla dzieci młodszych, maluszków i nieco starszych zagrali :
Klara Lachowicz, Aleksandra Bieńkowska, Anna Kołodziej, Hania Jurek, Piotr Maruszczak, Dominik Manyś, Filip Kowalski, Julian Pilichaty, Julia Stalińska oraz gościnnie Tomasz Radziszewski. Przy fortepianie towarzyszyły młodym muzykom Panie Lilia Barańska, Alina Chojnowska i Lucyna Jędrzejewska.
Klimat "Galerii pod tekstem" udzielił się nie tylko uczniom występującym na scenie, ale i licznie zgromadzonej publiczności, wśród której była spora grupa zaciekawionych dzieci, po raz pierwszy uczestniczących w koncercie.
Na trzecie spotkanie z cyklu Muzyczna Wiosna w Bibliotece zapraszamy w niedzielę 25 maja o godzinie 17.00.

Małgorzata Tofilska

Recital Mai

zdjęcie-kopia
15 kwietnia o godz. 11.00 w Auli "B"odbył się Recital Mai Sebastianowicz – pianistki z klasy fortepianu Lucyny Jędrzejewskiej. Maja wykonała osiem utworów solowych – kompozycje Bacha, Beethovena, Chopina, Pachulskiego ... , oraz trzy duety : z Kasią Zych (skrzypce), z Aleksem Pietrzakiem (saksofon) oraz na cztery ręce z Julią Spólnicką.
Koncert był głównie adresowany do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 6 z klasy II, której uczennicą jest Maja. Występ naszej artystki został przyjęty bardzo entuzjastycznie i rówieśnicy wraz z Panią wychowawczynią nagrodziły ją oraz pozostałych wykonawców gorącymi owacjami.

Lucyna Jędrzejewska

Sukces Julii w Cieszynie

Po sukcesie w Rybniku, dobra passa trwa dalej. Julia wzięła udział w międzynarodowym konkursie w Cieszynie. Jako laureatka I miejsca poprzedniej edycji, wystąpiła na koncercie inauguracyjnym III Międzynarodowego Cieszyńskiego Konkursu Skrzypcowego. Następnego dnia rozpoczęły się przesłuchania konkursowe, w których brali udział uczniowie urodzeni w latach 1995 – 2003r. z Polski i z zagranicy.
Naszą szkołę reprezentowali Marcel Świdziński i Dominika Kubera z klasy pani P. Śmiejczak–Świdzińskiej oraz Julia Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej.
Podczas dwóch dni przesłuchano ok. 70 uczestników z grupy najmłodszej. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr hab. Marii Orzechowskiej – UM w Warszawie przyznało Julii II miejsce.
Przy fortepianie Julii towarzyszyła Alicja Aksentowicz, która otrzymała dyplom za wyróżniający się akompaniament. Nauczycielka Julii pani Beata Gołemberska otrzymała dyplom za wyróżniające przygotowanie ucznia.

Alicja Aksentowicz

Misterium Pasyjne „STABAT MATER DOLOROSA”

dsc1215
13 kwietnia o godz. 15 w kościele p.w. św. Michała Archanioła w Nowej Soli odbył się spektakl słowno muzyczny pt. „Stabat Mater Dolorosa” w wykonaniu uczniów chóru naszej szkoły muzycznej. Misterium opowiadało o śmierci i zmartwychwstaniu Pana Jezusa poprzez pryzmat Matki Bożej. Młodzi aktorzy poprzez słowo i muzykę wprowadzili publiczność w nastrój świąt Wielkiejnocy.
Chór zaprezentował się w utworach 2 i 3 głosowych a capella, natomiast soliści z akompaniamentem pianina.
Obsada:
Prologus - Gabrysia Jas
Maria Matka Jezusa - Justyna Kołodziej
Jezus - Michał Stawecki
Szymon - uczeń Jezusa - Hubert Kowalczyk
Jan - uczeń Jezusa - Dominik Gołemberski
Judasz – uczeń Jezusa - Piotr Graczyk
Anioł I - Aniela Ziobrowska
Anioł II - Anna Drzewiecka
Anioł III - Agata Nowicka
Miłosierdzie - Jakub Cetner
Sprawiedliwość - Nicola Mackiewicz
Maria Magdalena - Maja Kołtun
Maria Jacobi - Julia Wijatkowska
Maria Salome - Agnieszka Porada

Chór Państwowej Szkoły Muzycznej
fortepian - Joanna Kalbarczyk
klarnet - Patryk Kowalczyk
reżyseria i przygotowanie muzyczne - Natalia Ostrowska

Kieruję serdeczne podziękowania do pani Joanny Kalbarczyk, która mimo choroby akompaniowała solistą oraz rodziców za przygotowanie strojów i wsparcie.
Na koniec serdecznie dziękuje moim uczniom za skupienie i wspaniały występ.
Jestem z Was dumna, byliście wspaniali!!!

Natalia Ostrowska

Z ogromną tarczą z Rybnika !!!

Img_13-kopia
W dniach od 10-12 kwietnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Rybniku odbyło się X Forum Młodych Instrumentalistów. W konkursie tym są zawarte cztery kategorie: skrzypce, wiolonczela, fortepian i zespoły kameralne. Naszą szkołę reprezentowało dwoje uczniów: Julia Aksentowicz – skrzypce z klasy Pani Beaty Gołemebrskiej oraz Dominik Gołemberski – fortepian z klasy Pani Zdzisławy Gothszalk. Naszych młodych muzyków oceniało jury smyczkowe – przewodniczący prof. P. Głombik – wiolonczela (AM Katowice), prof. K. A. Kulka - skrzypce (UMFC Warszawa), prof. S. Pokorski – wiolonczela (AM Poznań), prof. M. Baranowski – skrzypce (AM Poznań), adt dr hab. P. Janosik – wiolonczela (AM Poznań), adt dr A. Mokrus – skrzypce (AM Katowice) i jury fortepianowe – przewodnicząca prof. M. Sikorska-Wojtacha (AM Katowice), prof. A. Tatarski (AM Poznań), adt dr hab. M. Herbowski (AM Kraków). Podczas koncertu laureatów, dwoje przewodniczących dwóch komisji, mocno podkreśliło, że poziom X Forum był bardzo wysoki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali ogromne słowa uznania za świetnie przygotowany i wykonany program. Nasi uczniowie oprócz słownego uznania otrzymali również nagrody:

Dominik Gołemberski otrzymał wyróżnienie a Julia Aksentowicz otrzymała tytuł laureata I miejsca oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy. Oboje nasi młodzi adepci byli w „siódmym niebie” po usłyszeniu wyników konkursu i z jeszcze większą motywacją chcą podejść do dalszej pracy. Czekają na nich kolejne konkursy.... Serdecznie gratuluję wspaniałych wyników i sukcesów!!!!

Beata Gołemberska

Skrzypce we Wrocławiu

W dniach od 1–3 kwietnia we Wrocławiu odbył się XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz. Wrocławski konkurs należy do bardzo prestiżowych i najważniejszych imprez jakie są organizowane dla skrzypków. O randze tegoż konkursu świadczy jury, które składało się z wybitnych pedagogów. Przewodniczącym komisji w tym roku był znakomity polski skrzypek i profesor polskiej wiolinistyki Krzysztof Jakowicz. Do Wrocławia pojechało troje skrzypków z naszej szkoły: Dominika Kubera i Marcel Świdziński z klasy pani Patrycji Śmiejczak-Świdzińskiej, którzy startowali w grupie I oraz Julia Aksentowicz z klasy pani Beaty Gołemberskiej, startująca w grupie II. Po wspaniałych wykonaniach obowiązkowej etiudy, koncertu i utworu dowolnego, jury przyznało Marcelowi i Dominice wyróżnienia natomiast Julii laureata III miejsca. Poziom konkursu był bardzo wysoki, tym bardziej gratuluję wszystkim pięknej wygranej. Tak trzymać!!!

Beata Gołemberska

Zaczarowany fortepian

W sobotę 5 kwietnia odbyły się V Prezentacje Pianistyczne Najmłodszych uczniów szkół muzycznych I stopnia z regionu lubuskiego "Zaczarowany Fortepian". Naszą szkołę reprezentowały cztery pianistki:
⁃ Maja Sebastianowicz, Nadia Święcicka i Klaudia Bogucka z klasy Lucyny Jędrzejewskiej,
⁃ Magdalena Urbaniak z klasy Magdaleny Rozynek-Syring.
Dziewczyny zaprezentowały bardzo ładnie przygotowane programy, a szczególną uwagę jurorzy zwrócili na piękną grę Mai Sebastianowicz, którą uhonorowali głównym tytułem konkursu - "Czarodziej Fortepianu".
Konkursowi zawsze towarzyszy "Koncert Debiutów", w którym biorą udział uczniowie klas pierwszych. Nasze pierwszoklasistki Julia Spólnicka i Jagoda Wawrzykowska z klasy Lucyny Jędrzejewskiej, Iga Raczykowska z klasy Lilii Barańskiej, Natalia Gotowała z klasy Anny Mackiewicz, Vanessa Masztalerz i Julia Jaworska z klasy Joanny Kalbarczyk - wystąpiły w pięknych przebraniach tematycznie związanych z wykonywanymi utworami.

Lucyna Jędrzejewska

Spotkania wiolonczelowe w Kłodzku

W dniach 4-5 kwietnia 2014 r. odbyły się w PSM I st. im. F. Chopina w Kłodzku XVIII Spotkania Najmłodszych Wiolonczelistów. Dnia 4 kwietnia przeprowadzono przesłuchania uczniów klasy trzeciej, a 5 kwietnia klasy czwartej.
PSM I st. w Nowej Soli w Spotkaniach reprezentowała uczennica z klasy czwartej - Wiktoria Grajewska z klasy wiolonczeli pani Danuty Bylicy. Zespół oceniający wyróżnił czworo wiolonczelistów z klasy czwartej w gronie których znalazła się uczennica Wiktoria Grajewska. Akompaniowała uczennicy pani Alina Chojnowska.

Danuta Bylica

Popis klas pierwszych

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły muzycznej, czyli pierwszoklasiści mieli swoje muzyczne święto. A dokładnie 3 kwietnia odbył się uroczysty popis wszystkich uczniów klasy pierwszej. Był to dzień, w którym uczniowie odegrali główną rolę na deskach muzycznej sceny Auli ,,A''. Ale zanim ten fakt nastąpił podczas pierwszego koncertu z rąk Pana Dyrektora uczniowie sekcji instrumentów dętych otrzymali dyplomy przyznane przez Jurorów XXIII Konfrontacji Instrumentów Dętych w Oławie. Szkołę naszą podczas tego konkursu reprezentowali: Iwona Grysak - I miejsce oraz Nikodem Pietrzak - II miejsce z klasy saksofonu Mirosława Jędrzejewskiego oraz Dominik Manyś - II miejsce i Piotr Maruszczak - wyróżnienie z klasy trąbki Pawła Literskiego. W dalszej części popisu usłyszeliśmy uczniów w dwóch odsłonach, teoretycznej i praktycznej. W części pierwszej uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. ,,Walczyk dla wzorowych''. Natomiast w odsłonie praktycznej mogliśmy zobaczyć i usłyszeć pokaz gry indywidualnej naszych pierwszoklasistów. Uczniowie zaprezentowali różnorodną, dziecięcą literaturę muzyczną, taką jak ,,Pojedziemy na łów'', czy ,,Siedzi sobie zając''. Z pewnością popis klasy pierwszej pozytywnie i muzycznie wpisał się w muzyczne karty historii naszej szkoły. Wszystkim uczniom gratulujemy występu, nauczycielom dziękujemy za przygotowanie Was do koncertu, a drogim rodzicom gratulujemy i dziękujemy. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w naszej Galerii.
Koncerty poprowadziła Pani Joanna Kalbarczyk przy nieocenionej współpracy Pani Aliny Kucharuk-Koloniewicz.

Joanna Kalbarczyk

Saksofony i klarnety w Krośnie

30 i 31 marca 2014 r. odbyło się w Krośnie Odrzańskim "III Lubuskie Forum Klarnetowo-Saksofonowe", w którym udział wzięli instrumentaliści z województwa naszego i dolnośląskiego.
Nowosolską Państwową Szkołę Muzyczną reprezentowało troje saksofonistów i klarnecista. Czwórce naszych zdolniachów akompaniowała Lucyna Jędrzejewska.
Nasza eksportowa dwójka saksofonistów z klasy Mirosława Jędrzejewskiego ponownie popisała się wielką muzykalnością i umiejętnościami, za co Jury umieściło ich w gronie laureatów :
- Iwona Grysak I nagroda,
- Nikodem Pietrzak II nagroda.

Mirosław Jędrzejewski