XXVII KID w Oławie

2018-03-14_olawa


W dniach 13-14 marca 2018 w Oławie odbyły się już XXVII Konfrontacje Instrumentów Dętych - jeden z najstarszych konkursów dla młodych dęciaków w Polsce. Co roku do Oławy zjeżdżali młodzi wykonawcy grający na instrumentach dętych drewnianych i blaszanych, ale od tego roku zmieniła się formuła przesłuchań i w tym roku do przesłuchań przystąpili tylko uczniowie grający na instrumentach dętych blaszanych. Do przesłuchań konkursowych zgłosiło się 74 uczniów - z naszej szkoły pojechał Dominik Ciesielski grający na trąbce oraz puzonista Julian Pilichaty. Jury konkursowe pod przewodnictwem prof. Igora Cecocho wysoko oceniło naszych uczniów przyznając obu wyróżnienia. Ale nie tylko nasi uczniowie wrócili z wyróżnieniami. Również nasza akompaniatorka Lucyna Jędrzejewska otrzymała dyplom za wyróżniający akompaniament.
Gratulując Julianowi i Dominikowi sukcesu jednocześnie chciałem podziękować p.Lucynie za wszystko - czyli dodatkowe próby, pracę po godzinach Happy oraz rodzicom Dominika i Juliana za dopilnowanie chłopców podczas przygotowań do konkursu.

Paweł Literski

Sympozjum dla dęciaków

2018-03-11_sympzjum


W dniach 10-11 marca 2018 w Sali Koncertowej Akademi Muzycznej we Wrocławiu odbyło się Sympozjum poświęcone problemom nauczania w grze na instrumentach dętych w szkołach muzycznych I i II stopnia. W trakcie Sympozjum prowadzone były lekcje otwarte z pedagogami z całej Polski. Z naszej szkoły do udziału w Sympozjum zostali zaproszeni Julian Pilichaty oraz Dominik Ciesielski z klasy Pawła Literskiego. Uczniowie mieli lekcje ze Zdzisławem Stolarczykiem (Julian Pilichaty) oraz Rafałem Dudkiem (Dominik Ciesielski). Po lekcjach odbyły się wykłady, a na zakończenie pierwszego dnia Sympozjum mogliśmy jeszcze wysłuchać koncertu w wykonaniu pedagogów prowadzących wcześniej wykłady. Mam nadzieję, że nasi uczniowie w trakcie swojej dalszej nauki wykorzystają uwagi wykładowców Happy

Paweł Literski

Warsztaty muzyczne w Otyniu

2018_02_14_otyn

Każdego roku dla dzieci spędzających ferie w domu, Gminne Centrum Kultury w Otyniu organizuje różnorodne zajęcia. W tym roku podczas zimowej półkolonii pod hasłem "Artystyczne ferie 2018" oprócz zajęć teatralnych i plastycznych odbyły się także warsztaty muzyczne przygotowane przez p. Alicję Aksentowicz oraz uczniów naszej szkoły.
14 lutego w godzinach od 10-13 uczestnicy warsztatów spędzili czas bawiąc się i ucząc przy muzyce. W planie warsztatów oprócz nauki o muzyce i instrumentach znalazły się gry, zagadki, zabawy muzyczne, "improwizacja" na instrumentach, a przede wszystkim dobra zabawa. Uczniowie naszej szkoły w bardzo ciekawej formie mini koncertu i prezentacji przedstawili uczestnikom instrumenty oraz grę na nich. Dzieci mogły spróbować zagrać na każdym instrumencie, co wprowadziło ich w zdumienie i sprawiło dużą radość. Uczestnicy dowiedzieli się do czego służy klucz muzyczny, co to jest melodia, rytm, tempo i dynamika. Atrakcją była również gra na instrumentach Orffa i dzwonkach tubowych, dzięki temu uczestnicy nie byli tylko biernymi odbiorcami, lecz stali się także "artystami" współodpowiedzialnymi za wykonanie piosenki "Zegary" - taka aktywność dla wszystkich była wspaniałą zabawą. Warsztaty zakończyły się koncertem podczas którego wszyscy zaśpiewali piosenkę "Zegary" przy akompaniamencie dzwonków, instrumentów Orfa i ukulele.
Bardzo dziękuję rodzicom za pomoc i uczniom za wspólną zabawę. W warsztatach udział wzięli:

 • Amelia Sulejewska - wiolonczela
 • Klara Lachowicz - skrzypce
 • Karolina Lachowicz - saksofon
 • Ula Essel - gitara
 • Hania Essel - flet
 • Mikołaj Kołtun - akordeon
 • Igor Gąsior - trąbka
 • Wiktor Gaziński - trąbka
 • Jan Essel - klarnet
 • Nicola Mackiewicz - ukulele, śpiew
 • Julia Aksentowicz - skrzypce

Prowadzenie koncertu - Alicja Aksentowicz, akompaniament - Joanna Bogdanowicz

Alicja Aksentowicz

Warsztaty saksofonowe

2018-02-07_saksofony

7 lutego Karolina Lachowicz z panią Lucyną Jędrzejewską wystąpiły w koncercie organizowanym przez Akademię Muzyczną w Poznaniu podczas Warsztatów Saksofonowych SaxEvent. Karolinka miała również lekcję ze światowej sławy saksofonistą i pedagogiem Arno Bornkampem. Zwieńczeniem dnia pełnego wrażeń był wspaniały koncert Armino Trio. Bardzo jesteśmy wdzięczni pani prof. Magdalenie Jakubskiej-Szymiec za zaproszenie.

Mirosław Jędrzejewski

Spotkania Wiolonczelowe

2018_02_03_wiolonczele

W dniu 3 lutego w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zielonej Górze odbyły się IX Zielonogórskie Spotkania Wiolonczelowe. Wzieło w nich udział 28 uczniów ze Szkół Muzycznych I st. z naszego regionu. Nowosolską Państwową Szkołę Muzyczną I st. reprezentowały 4 uczennice : z kl.II Maja Kościuszko, Amelia Sulejewska, Nadia Przybylska i z kl.III Oliwia Hrebeniuk. Jury tworzyli nauczyciele: Sylwia Kamzelska-Bronowicka z PSM w Żarach, Jagoda Paszkowska z PSM w Świebodzinie, Agata Witoszek z PSM w Krośnie Odrzańskim i Maciej Huszcza z PSM w Zielonej Górze. Jury nagrodziło 3 nasze uczennice. Dyplomy Laureata otrzymały: Maja Kościuszko i Nadia Przybylska. Dyplom Wyróżnenia otrzymała Amelia Sulejewska. Uczennicom akompaniowała pani Lilia Barańska.Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

Danuta Bylica