Festiwal na Smyczki i Gitarę


2018-12-13_festiwal


W dniu 13 XII 2018 r odbył się w naszej szkole XII już Festiwal na Smyczki i Gitarę. Wzięło w nim udział 23 uczniów (skrzypków, wiolonczelistów i gitarzystów). Jury w którego skład wchodzili nauczyciele uczący w naszej szkole przyznało w Grupie I cztery Dyplomy Laureata dla Aleksandry Kaczmarek, Patrycji Kryczka, Mai Kościuszko i Nadii Przybylskiej oraz 3 Dyplomy Wyróżnienia dla Juli Czaplińskiej, Oliwi Hrebeniuk i Ameli Sulejewskiej. Z kolei w Grupie II Dyplomy Laureata otrzymali Kacper Batko, Agata Mąka i Zuzanna Żuberek, a Dyplom Wyróżnienia przyznano dla Hanny Kubów. Specjalną Nagrodą dla Laureatów było zwolnienie ich z przesłuchania semestralnego. Festiwal zorganizowała i prowadziła pani Danuta Bylica. Gratulujemy wszystkim laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

Warsztaty trąbkowe

2018-11-28_warszaty


28 listopada od godziny 14.00 w auli budynku "B" przy ul.Kołłątaja odbywały się warsztaty dla trębaczy. Jako wykładowca został zaproszony p. Rafał Dudek - nauczyciel trąbki z Zespołu Szkół Muzycznych w Katowicach i jednocześnie konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Warsztaty pomimo tego, że były bardzo pracowite to upłynęły w serdecznej oraz pełnej zrozumienia atmosferze. Na szczęście uczniowie dopisali, a czasu mieliśmy na tyle, że p. Rafał Dudek mógł z każdym przeprowadzić indywidualne zajęcia. Uczniowie usłyszeli wiele cennych uwag od wykładowcy i jak to zwykle bywa jedno słowo od innego nauczyciela to tak jak 10 słów od swojego Happy Mam tylko nadzieję, że moi uczniowie z tych warsztatów nie tylko coś zapamiętają ale również wprowadzą to w życie.

Paweł Literski

Julian w Chełmnie

2018-11-22_chelmno

W dniach 23-24 listopada 2018 roku w dość odległym Chełmnie (województwo kujawsko-pomorskie) odbył się dziewiąty już (a ponieważ odbywa się w cyklu dwuletnim więc tradycja sięga 18 lat) Ogólnopolski Konkurs "Instrumenty Dęte" Chełmno 2018. Konkurs zgromadził dzieci z całej Polski ponieważ byli uczniowie ze szkół muzycznych od Gdańska, poprzez Warszawę do Śląska. Przekrój szkół był bardzo duży i byli przedstawiciele ze wszystkich liczących się ośrodków w Polsce. Z naszej szkoły na konkurs pojechał puzonista Julian Pilichaty który występował w grupie starszej i z konkursu przywiózł wyróżnienie. Wyróżnienie tym cenniejsze, że jury pod przewodnictwem prof. Romana Grynia z Akademii Muzycznej w Poznaniu w grupie starszej przyznało tylko jedno wyróżnienie oraz III miejsce. I i II nie przyznano. Gratulacje dla Juliana i podziękowania dla niestrudzonej akompaniatorki Lucyny Jędrzejewskiej za przygotowania i za trudny fizycznie wyjazd.

Paweł Literski

Koncert w Przedszkolu nr 11

2018-11-19_przedszkole_11

W dniu 19 listopada odbył się w Przedszkolu nr 11 w Nowej Soli Koncert z udzialem uczniów naszej Szkoły Muzycznej. Wzięli w nim udział następujący uczniowie:

  • Daniel Kilian ( trąbka)
  • Maja Kościuszko (wiolonczela)
  • Jakub Nowaczyk (klarnet)
  • Patrycja Kryczka( skrzypce)
  • Urszula Essel (gitara)
  • Natalia Gryglewic (fortepian)

Akompaniowała pani Joanna Kalbarczyk, a koncert zorganizowała koncert i prowadziła pani Danuta Bylica.

Warsztaty skrzypcowe

2018-11-15_warsztaty

W środę 14 listopada w szkole przy ul. Kołłątaja odbyły się warsztaty pt. „Skrzypce - instrument z duszą”.
W warsztatach tych brali udział skrzypkowie z klas I-III. Oprócz przypomnienia elementów składowych skrzypiec, uczestnicy mogli pooglądać instrument od środka, a także podotykać min.duszę, podstawek, a nawet strunę z prawdziwego jelita zwierzęcego. Uczniowie obejrzeli również krótki materiał filmowy o pracy lutnika i budowie skrzypiec, jak również mieli okazję porównać instrumenty w różnych rozmiarach i wysłuchać brzmienia starszej siostry skrzypiec - altówki. Największym zainteresowaniem wśród wszystkich uczestników cieszyły się malutkie skrzypeczki oraz gra na instrumencie z tłumikiem, której spróbował każdy. Na zakończenie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jak należy dbać o skrzypce i pod okiem nauczyciela wyczyścili swoje instrumenty.

P. Śmiejczak-Świdzińska